امروز: جمعه 07 آذر 1399 برابر با 27 نوامبر 2020

حمایت آیت‌الله مدرس از میرزا کوچک‌خان چگونه بود؟

  • یکشنبه, 16 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رشت پرس، امیر نعمتی لیمائی گفت: حمایت‌ها و پشتیبانی‌های مدرس از میرزا کوچک‌خان کاملا مخفیانه بود و حتی پس از  شهادت میرزا نیز او هیچگاه حمایت خویش را علنی نکرد.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني رشت پرس، امیر نعمتی لیمائی گفت: حمایت‌ها و پشتیبانی‌های مدرس از میرزا کوچک‌خان کاملا مخفیانه بود و حتی پس از  شهادت میرزا نیز او هیچگاه حمایت خویش را علنی نکرد.
امیر نعمتی لیمائی، تاریخ‌پژوه و مدرس دانشگاه در مورد اینکه آیا میان میرزا کوچک خان و سایر مبارزان نظیر شیخ محمد خیابانی و محمد تقی‌خان پسیان رابطه وجود داشت؟، اظهار داشت؟ تا بدانجا که اینجانب آگاهی دارم رابطه مستقیمی میان این سه مبارز وجود نداشته است.

وی افزود: درحقیقت، علیرغم وجوه اشتراک قابل توجهی که در فرایند و روند هر سه نهضت وجود داشته، اختلاف سلایق و بعضا نگرش‌های متفاوت سیاسی سبب شده که کنش‌های این سه تن به سوی همگرایی سیر نکند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: البته بازه زمانی قیام پسیان به گونه ای بود که می‌توان گفت زمان و فرصت برقراری رابطه میان او و میرزا مهیا نبود، زیرا او زمانی سر به شورش بر علیه حکومت مرکزی برنهاد که نهضت جنگل در واپسین ماه‌های حیات خویش بود.

وی درپاسخ به اینکه آیا میرزا و مدرس باهم رابطه داشتند؟پاسخ داد: بله ارتباطاتی وجود داشت، اما نباید گمان داشت که میرزا در مشاوره دائم با مدرس بود و در این راه تلاش کرد. ظاهرا رابط و حلقه واسط میان او و میرزا کوچک خان، سیاستمدار سرشناس و خوشنام آن عهد، مستوفی‌الممالک، بود.

این مورخ ادامه داد: البته حمایت‌ها و پشتیبانی‌های مدرس از میرزا کوچک خان کاملا مخفیانه بود و حتی پس از شهادت میرزا نیز او به تقریب هیچگاه حمایت خویش را علنی ننمود.

وی در پاین خاطرنشان کرد: به گمان مدرس تنها یک‌بار در نطقی در مجلس شورای اعلام کرده بود که کاش در چنین شرایط سختی مردان ایران‌دوستی چون میرزا کوچک‌خان داشتیم.فارس

انتهاي پيام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 592

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی