امروز: یکشنبه 17 آذر 1398 برابر با 08 دسامبر 2019

سیاست فرهنگی اداره کل ارشاد گیلان از نگاه مدیر کل

  • یکشنبه, 16 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/پایگاه خبری رشت پرس در ادامه ی انعکاس نظرات و عملکردهای مدیران نهادهای مختلف استان این بار پذیرای میهمان ویژه ای از حوزه فرهنگ و هنر گیلان در جمع هیات تحریریه بود . دکتر فیروز فاضلی مدیر کل محترم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان در گفتگویی صمیمانه به سوالات هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی شت پرس پاسخ دادند که در ادامه می خوانید :

 

بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم . از اینکه در جمع اهالی فرهنگ و رسانه حضور یافته ام بسیار خرسندم . پایگاه خبری رشت پرس یکی از پایگاههای دارای مجوز در استان گیلان است و امید وارم که سایر رسانه هایی که در استان در فضای مجازی فعال هستند از مجراهای قانونی برای دریافت مجوز خود اقدام کنند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان نیز از این قضیه استقبال می کند . انجام فعالیت های خبری در حیطه ی قانون ، بسیار حایز اهمیت است و در این میان رسانه ای پویاتر خواهد بود که کاستی ها را با نگاه نقادانه و به دور از هر گونه حاشیه پراکنی به گوش مدیران و مسئولین برساند و از طرف دیگر نقاط قوت بخش های اجرایی و مدیران نهادهای دولتی را به مردم انعکاس دهد . رسانه ها واسط بین مردم و مسئولین هستند و در انجام این وظیفه ی مهم باید رسالت خطیر خود را با دقت نظر به انجام برسانند .

رشت پرس : سال 93 بنا به فرموده ی مقام معظم رهبری سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی مزین شده است ، به عقیده جنابعالی متولی و یا متولیان فرهنگی در اجرای سیاست های ابلاغی در استان چه نهادی است ؟

می توان با دو دیدگاه به مقوله ی فرهنگ نگریست . یک دیدگاه مقوله ی عام است که مربوط به فرهنگ و خط مشی زندگی مردم است و دیگری مقوله ی خاص است که بحث اکتسابی بودن فرهنگ را دنبال می کند .

در زمینه ی فرهنگ ، نهادهای مختلفی به عنوان متولیان فرهنگی مطرح می شوند

به عنوان مثال در بحث رسانه های تصویری ، متولی این بخش صداو سیما خواهد بود . در مباحث دینی متولیان فرهنگی حوزه های علمیه هستند . عقیده بنده بر این است که باید سیاست هایی تبیین شده در مورد متولیان فرهنگی جامعه در حوزه های مختلف داشته باشیم . اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از سه معاونت و یک دبیرخانه تشکیل شده است . معاونت اداری و مالی که در هر دستگاه دولتی و اجرایی وجود دارد ، معاونت فرهنگی که به زبان ساده تر سرو کاردارد با هر موضوعی که به مقوله ی چاپ و نشر و قلم مربوط می شود و معاونت هنری که در مورد مباحث هنرهای هفت گانه است و دبیر خانه ای که در خصوص کانونهای فرهنگی و هنری مساجد فعالیت دارد . شاید در این بخش این مباحث مطرح است که متولی فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است .

کانون های فرهنگی - هنری مساجد آن دو بخش را در مسجد تجمیع کرده اند و با نوآوری های هنری و خلاقیت هایی که از خود نشان می دهند سعی در جذب نوجوانان و جوانان در بخش های فرهنگی دارند .

در این بخش سوالی که عموما توسط برخی از افراد مطرح می شود این است که متولی این امر کدام نهاد است ؟

تمامی نهادهای فرهنگی دریک شورایی در کنار هم جمع می شوند در سطح استان مدیران کل و در سطح شهرستانها روسای ادارات فرهنگی هستند و نام این شورا " شورای فرهنگ عمومی " می باشد .

رییس شورای فرهنگ عمومی نماینده ی محترم ولی فقیه در استان است ودر سطح شهرستان ائمه جمعه می باشند . نایب رییس آن شورا استاندار محترم در سطح استان و در شهرستانها فرمانداران هستند . دبیر شورای فرهنگ عمومی در سطح استان مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و در شهرستانها روسای ادارات تابعه ارشاد اسلامی می باشند . لذا اگر از نظر چارچوب کلی بخواهیم در نظر بگیریم در شورای فرهنگ عمومی تمامی این نهادهای فرهنگی تعیین تکلیف شده اند .

نهادهای مختلف درحوزه ی فرهنگی باید حیطه ی مشخصی داشته باشند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز باید محدوده و حیطه ی مسئولیت های خود را تبیین نماید .

سیاست فرهنگی اداره کل ارشاد گیلان از نگاه مدیر کل

رشت پرس : آیا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در تبیین پیوست های فرهنگی تاثیر گذار بوده است ؟

نباید اینگونه تصور شود که فقط در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مواردی تبیین شود و سایر نهادهای اجرایی به واسطه آن پیوست فرهنگی را رعایت کنند . بنده از زمانی که در سمت مدیر کلی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان منصوب شدم چهار جلسه با مجموعه ی شورا و شهرداری رشت سخنانی را عنوان کردم .

ساخت و سازهایی که در شهر رشت صورت می گیرد باید پیوست فرهنگی داشته باشد اگر این چنین نباشد دچار مشکل خواهیم شد .

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گیلان نباید و نمی تواند در جایگاه ریاست خود در طبقه هفتم سازمان بنشیند و انتظار داشته باشد که این سیاست ها و پیوست های فرهنگی اجرا شود . باید در مجامع حاضر شد و با نهادهای اجرایی در این خصوص تعامل برقرار کرد . خوشبختانه در هر سازمانی که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ورود می کند با استقبال مدیران آن دستگاه اجرایی روبرو می شود و آنان نیز علاقمند هستند که همکاری و تعامل لازم را با اداره ارشاد داشته باشند . به عنوان مثال در هفته گذشته در آستارا با نهادهای مختلف ، جلسات متفاوتی را برگزار کردیم چون این شهرستان اگر چه دارای جمعیت ثابتی است اما یکی از مهمترین گذرگاه های فرهنگی در استان به حساب می آید و باید پیوست های فرهنگی در آن منطقه بسیار پررنگ اجرا شود .

مراکزی که بحث عمرانی و صنعتی را در خود دارند باید پیوست های فرهنگی را نیز جزء یکی از دغدغه های اصلی خود قرار دهند .

رشت پرس : اقدامات فرهنگی که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با نهادهای آموزشی و اجتماعی نظیر سازمان بهزیستی صورت می گیرد چیست ؟

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور سیاست های کلی این وزارتخانه را تبیین کرده است و اسناد بالادستی این سازمان مشخص است . به طبع برنامه ای که از سوی این وزارت خانه برای مجلس ارایه می گردد نیز از اصول خاصی پیروی می کند و در استانها نیز سیاست های اجرایی و ابلاغی عنوان می شود .

در زمینه ی فعالیت های مختلف فرهنگی و هنری در استان گیلان با سازمانهایی نظیر سازمان بهزیستی ، بسته های فرهنگی و هنری به این نهاد عرضه می شود تا در اختیار خانواده ها قرار گیرد .

نحوه ی بیان مسایل با زبان کودکانه برای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار حایز اهمیت است . اصلی ترین نهادی که در این زمینه می تواند کمک کند کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است . اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در مقوله ی برگزاری نمایشگاههای کتاب کودک نیز فعالیت های خوبی را داشته است به عنوان مثال در مجتمع خاتم الانبیاء رشت نمایشگاه کتاب کودک برقرار است و در مورد آموزشگاههای هنرهای هفت گانه نیز برای اینکه خانواده ها دغدغه ی خاصی نداشته باشند ، آموزشگاههای دارای مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی می شوند و نظارت نیز بر این آموزشگاهها وجود دارد .

رشت پرس : فضای فرهنگی گیلان را از نظر کمی و کیفی نسبت به سایر استانهای کشور چگونه ارزیابی می کنید ؟

مطابق آمار سال 1391 ، دو میلیون و 480 هزار نفر جمعیت استان گیلان است . درصد نخبگی در این استان نسبت به سایر استانهای کشور فوق العاده بالا است .

به نظر بنده باید بودجه ای که به بخش فرهنگی و علمی استان تعلق می گیرد می بایست بر اساس درصد بالای فرهیختگان و نخبگان گیلان باشد .

علاوه بر این گیلان بالاترین میزان باسواد یعنی 87 درصد را در کشور دارد .

وظیفه ی ما در مقابل برآورده شدن خواسته های نخبگان استان بسیار سنگین است .

ما نیازمند فضایی هستیم که با کمک و تعامل همین نخبگان در فعالیت ها پیش رویم نه اینکه بر این افراد مدیریت کنیم . در شورای سیاست گذاری 54 پیشکسوت فرهنگ و هنر در آن حضور دارند و سیاست گذاری های خوب و مطلوبی را در آنجا طراحی می کنند و امید بنده این است که بتوانیم این سیاست ها را اجرایی کنیم . نکته ای که باید تمامی مدیران بدانند این است که باید از وجود متخصصان در حوزه های مختلف بهره برد و در مقوله ی اجرا این مدیران هستند که با توجه به نظرات متخصصان امر باید تصمیم گیری کنند . در خصوص آمار اهالی فرهنگ و هنر استان بخشی را در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان تعبیه شده است تا این عزیزان در بانک اطلاعاتی مزبور ثبت نام کرده و اداره کل نیز آماری از فعالین عرصه فرهنگ و هنر استان داشته باشد .

ما نیازمند فضایی هستیم که با کمک و تعامل همین نخبگان در فعالیت ها پیش رویم نه اینکه بر این افراد مدیریت کنیم .

رشت پرس : آیا می توان فرهنگ را از سیاست حاکم بر جامعه جدا فرض کرد ؟

فرهنگ از سیاست جدا نیست و سیاست فرهنگی همیشه فرهنگ سیاسی را با خود به دنبال دارد .

فرهنگ در معنای خاص خود همان امری است که مردم جامعه با آن زندگی می کنند ، حاشیه ها باعث می شوند که دو اصل در فرهنگ دچار اختلال شود . هر فرهنگی دارای یک اصل عاملیت و یک اصل کلیت است . عاملیت فرهنگ انسان است ، کلیت آن نیز ارزشهایی است که باید اجرایی شود .

اگر عاملیت و کلیت فرهنگ وارد حاشیه های سیاسی شوند یعنی تندروی ها و کندروی ها در بدنه ی فرهنگ رسوخ کنند ، تموج ایجاد می شود .

انسان وقتی که وارد حاشیه ها می شود ممکن است که ارزش ها را نیز با عینک زمان و مکان ببیند و این آفت فرهنگ است . فرهنگ امری طولانی مدت ، پویا و پایا است و تندورهای هر جناحی به فرهنگ خدمت نمی کنند .

برخی افراد یک قسمت از پازل فرهنگ را برمی دارند و به جای اینکه به کلیت آن که نیاز مردم و جامعه است بپردازند آن قسمت را که خود مورد نظر دارند برجسته می سازند و سایر قسمت ها مغفول می ماند .

نیازهای فرهنگی هرگز از میان نمی رود و در بلند مدت جامعه را دچار مشکل می کند . در تاریخ کشور نیز مشاهده می کنیم که فرهنگ همیشه از این حاشیه ها دچار ضرر شده است .

رشت پرس : لطفا در خصوص تجاری سازی فرهنگ و هنر در استان توضیح دهید .

دولت ها از هنر حمایت می کنند اما هنر همیشه نوعی آورده ی اقتصادی را نیز با خود دارد .

در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست که دولت صرفا برای مقوله ی هنر هزینه کند و آورده ای نیز به دنبال آن نباشد .

از 35 استاد هنرهای تجسمی که در کشور وجود دارند 28 نفر گیلانی هستند . ما می توانیم از وجود این هنرمندان به نحو احسن استفاده کنیم . اگر زمینه هایی را در استان فراهم کنیم تا این هنرمندان تابلوهای ارزشمند و آثار هنری خود را در کشورهای حاشیه ی دریای خزر در قالب نمایشگاه عرضه کنند این امر آورده اقتصادی برای کشور، استان و خود هنرمند را خواهد داشت .

اگر در حال حاضر برای هنر و فرهنگ هزینه نشود این موضوع سبب خواهد شد که در آینده تبعاتی در زمینه ی بیکاری بیشتر به دنبال داشته باشیم 

اگر خانواده ای برای فرزند خود در امور فرهنگی نظیر خرید کتاب و سی دی های آموزشی هزینه کند نوعی مصون سازی فرهنگی را انجام داده است . این امر در سطح گسترده تر به جامعه برمی گردد . وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برآن شده است که در مقوله ی فرهنگ و هنربه بازخوردهای اقتصادی نیز توجه ویژه داشته باشد .

رشت پرس : تعامل سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چگونه است ؟

سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت در حال حاضر تعامل بسیار خوبی با این اداره دارد و از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در بخش فرهنگی و هم هنری دو نفر به عنوان نماینده در این سازمان حضور دارند تا از ایجاد موازی کاری جلوگیری نمایند .

اگر چه این سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری رشت هویت مستقل دارد اما در تعاملات بدون اینکه خدشه ای به این هویت مستقل وارد شود می توانیم به یکدیگر کمک کنیم .

رشت پرس : اهداف و ماهیت ایجاد خانه های فرهنگ دیجیتال در استان چیست ؟

خانه فرهنگ دیجیتال در جهت گسترش بحث اینترنت پاک و فضای فرهنگی مطلوب ایجاد شده است .

مقوله ی اینترنت پاک با بحث فیلترینگ تفاوت دارد

دو خانه ی فرهنگ یکی در رشت و دیگری در آستارا داریم و پیگیر آن هستیم که تعداد خانه های فرهنگ را افزایش دهیم . این خانه ها فضای اندکی را دارند اما مراجعه کنندگان زیادی به آن مکان ها مراجعه می کنند و استقبال خوبی صورت گرفته است . این فضاها باعث امنیت و آرامش روانی خانواده ها و والدین است و از بخش خصوصی نیز در بخشی از فعالیت های این خانه های فرهنگ بهره گیری شده است .

هر بخش خصوصی که بخواهد در این بحث ورود کند با توجه به انتفاع مالی که مورد نظر است باید آن موارد مربوط به محیط پاک و ایمن را مراعات نماید .

سیاست فرهنگی اداره کل ارشاد گیلان از نگاه مدیر کل

رشت پرس : اگر بخواهید شهرستانهای استان را از نظر بخش فرهنگی و هنری رتبه بندی نمایید کدامیک از شهرستانها را در رتبه نخست قرار می دهید ؟

مرکز استان با توجه به الگوها و معیارهایی که وجود دارد در اولویت فعالیت های فرهنگی و هنری قرار دارد . در مرکز استان گیلان و شهر رشت هنرمندانی تجمیع یافته اند که متعلق به سایر نقاط استان هستند و هویت مرکزی بخود گرفته اند . با توجه به اینکه در استان ما شهرها از نظر مکانی و منطقه ای بسیار به هم نزدیک هستند لذا نمی توان به دیده ی جزیی نگاه کرد . در هر شهرستان افرادی وجود دارند که در سطح ملی شخصیت های مطرحی هستند پس اجازه دهید که بنده اولویتی در این خصوص قایل نشوم ،

استان گیلان را به مانند یک نقشه ی منسجم فرهنگی می بینم و همه ی شهرستانها در حوزه ی فرهنگی در حال تلاش هستند .

رشت پرس : در خصوص رسانه های مجازی فاقد مجوز چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

پایگاه ها و سایت های خبری بر دو نوع هستند یکسری سایت های خبری دارای مجوزند که فعالیت های آنان بر اساس قانون مطبوعات باید انجام شود و هر گونه تخلفی که از این سایت ها سر بزند در حیطه قانون مطبوعات مورد بررسی قرار می گیرد .

سایت های فاقد مجوز چنانچه مرتکب تخلفی شوند و شاکیان خصوصی داشته باشند مسئول رسیدگی به تخلفات آنها ، پلیس فضای تبادل اطلاعات – فتا است و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص نمی تواند واکنشی نشان دهد .

امیدواریم که تمامی این سایت ها و پایگاه های خبری در جهت دریافت مجوز از اداره ارشاد اقدام نمایند تا این اداره نیز حمایت های خاص خود را در حیطه ی قانونی بعمل آورد .

رشت پرس : حمایت هایی که از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از حوزه ی رسانه ها صورت می گیرد چیست ؟

واژه حمایت را که به کار می بریم منظور از این واژه همواره بحث مادی نیست . گاهی اوقات این حمایت ها معنوی است .

اهالی فرهنگ و هنر نیازمند امنیت و آرامش روانی برای انجام فعالیت های خود هستند

و بنده به شخصه برای خدمتگزاری به اصحاب فرهنگ و رسانه ی استان هر گونه تلاش و خدمتی که در توان اینجانب باشد انجام خواهم داد و همکاران بنده نیز در اداره کل سعی در برطرف نمودن دغدغه های این عزیزان دارند . در حوزه ی حمایت های مالی ، پیگیری های خوبی از طرف این اداره در مورد بودجه ی فرهنگی استان صورت گرفته است . جا دارد که در اینجا از عنایت ویژه استاندار محترم در زمینه ی بودجه های فرهنگی و هنری تشکر کنم .

با توجه به سطح افراد نخبه در استان گیلان بودجه کفاف مسایل فرهنگی را نمی دهد خوشبختانه در این مورد گامهایی به جلو برداشته شده است 

رشت پرس : در مورد سینماهای متروکه شهر رشت چه تصمیماتی لحاظ شده است ؟

سینماها جزء بخش خصوصی و زیر نظر معاونت سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارند . ما واسط بین بخش خصوصی و وزارت ارشاد هستیم .

بحث تغییر کاربری برخی از سینماهای متروکه کلانشهر رشت مطرح است .

سینما آبشار اولین تماشاخانه ی بوده است و بحث خرید این سینما از مالک مطرح است و این امر هم از سوی وزارت خانه لحاظ خواهد شد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نقش مستقیمی در این زمینه ندارد .

و اما سخن پایانی شما ...

استدعای من از کلیه ی رسانه ها این است که در جهت انعکاس صحیح اخبار و رویدادها بهدور از حب و بغض فعالیت کنند و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز در کنار تمامی اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه ی استان قرار دارد و آنان را در جهت اهداف عالیه ی نظام مقدس جمهوری اسلامی حمایت می کند و در پایان از هیات تحریریه ی پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس بواسطه انعکاس صحیح اخبار و نوآوری پیش رو در عرصه خبر و اطلاع رسانی کمال تشکر و قدردانی را دارم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 617

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی