امروز: پنج شنبه 10 مهر 1399 برابر با 01 اکتبر 2020

آخرین اقدامات میراث فرهنگی و احیای بافت تاریخی از نگاه مدیر کل

  • سه شنبه, 20 آبان 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی /در ادامه ی گفتگوهای خبری پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس با مدیران و مسئولان استانی ، مهندس رضا علیزاده ، مدیر کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان گیلان میهمان ویژه ی خبری هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس بود و به سوالات مطروحه پاسخ گفت که در ادامه این گفتگو را می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس برای دعوت اینجانب در این جلسه تشکر می کنم و از اینکه در جایگاه پاسخگویی به سوالات پایگاه خبری وزین رشت پرس قرار دارم خرسندم .

رشت پرس : حوزه عملکردی اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی را چگونه ارزیابی می کنید؟

حوزه میراث فرهنگی بخش های عملکردی مختلف و ابعاد متفاوتی دارد . در زمینه شهرستان رشت با توجه به اینکه بافت سنتی و تاریخی این بخش از استان با زندگی مردم عجین شده است رویکرد فعالیت های اداره میراث فرهنگی در جهت حفظ و نگهداری این بافت سنتی است .

*در سالهای اخیر ، آن حس عمومی و احساس مسئولیتی که باید در خصوص بناهای تاریخی باشد از میان رفته است

سعی ما بر این است این بناها و مجموعه های تاریخی تخریب نشود و تعارضی بین این بافت سنتی و جدید بوجود نیاید . در سالهای اخیر ، آن حس عمومی و احساس مسئولیتی که باید در خصوص بناهای تاریخی باشد از میان رفته است و بنده از زمان تصدی خودم بر سمت مدیرکلی اداره میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان ، تمامی تلاش خود را متوجه به دفاع و صیانت از مجموعه های تاریخی و ایجاد فرهنگ مسئولیت در بین مردم با استفاده از تشکل های مردم نهاد و کارگروه های تخصصی داشته ام .

*اخیرا با نصب دکل مخابراتی در میدان شهرداری رشت احساسات عمومی برانگیخته شد

به عنوان مثال یکی از اتفاقاتی که اخیرا احساسات عمومی در زمینه میراث فرهنگی در شهر رشت را برانگیخت ، نصب دکل مخابراتی در ساختمان شهرداری رشت بود که واکنش های زیادی را به همراه داشت . همانطور که مستحضر هستید ساختمان شهرداری رشت به عنوان یک نماد تاریخی و با قدمت از رشت شناخته می شود و حساسیت فوق العاده ای از نظر تاریخی برآن وجود دارد . نخستین تلنگری که از طرف اداره میراث فرهنگی به موضوع نصب دکل به شرکت مخابرات گیلان وارد شد بیان این موضوع در کمیسیون ماده 5 و در نزد معاونت عمرانی استانداری گیلان ، مهندس شعبانپور بود که با پیگیری های استانداری گیلان نسبت به جمع آوری این دکل اقدام شد و جا دارد که در اینجا از شرکت مخابرات گیلان برای احترام گذاشتن به افکار عمومی و جمع آوری دکل مزبور تشکر نمایم . بهر حال قوانینی در خصوص رعایت اصول ساخت و ساز و آسیب نرساندن به دستاوردها و بناهای تاریخی وجود دارد که تمامی نهادها باید به آن پایبند باشند .

*اداره میراث فرهنگی ردیف و اعتباری برای هزینه کردن در زمینه مرمت مکانهای تاریخی ندارد

درمورد مرمت مکانهای تاریخی که در شهرستان رشت وجود دارد به عنوان نمونه ، مردم کوچصفهان خواهان احیا و مرمت پل " مرغانه پرد " این شهر بودند که با اقدامات خوبی در این زمینه در دست انجام است و چون اداره میراث فرهنگی ردیف و اعتباری برای هزینه کردن در زمینه مرمت مکانهای تاریخی ندارد با تعهداتی که از سوی سازمان به پیمانکاران داده می شود این فعالیت ها اجرایی می گردد . 1038 مکان تاریخی و ثبتی در استان گیلان وجود دارد که مرمت آنها از عهده اعتبارات استانی خارج است . در مورد مکانهای زیارتی ثبتی نظیر بقاع متبرکه اداره میراث فرهنگی نیازمند مشارکت مردمی ، هیات امناء و تعامل اداره کل اوقاف و امور خیریه استان است . همچنین در بخش دیگری از سازمان به دنبال این موضوع هستیم که خیرینی را جذب کنیم تا در زمینه مرمت آثار تاریخی یاور این سازمان باشند .

رشت پرس : در زمینه مقوله نصب دکل مخابراتی در ساختمان شهرداری ، چرا قبل از نصب دکل مخابراتی ، تعاملات و اقدامات لازم انجام نگرفت ؟

جلساتی برگزار شد و گزارش مبسوطی از طرف اداره میراث فرهنگی ارایه گردید .در زمان نصب دکل مخابراتی یگان حفاظت میراث که به عنوان ضابطان این اداره هستند در محل حاضر شدند اما همکاران مخابرات اجازه ورود به مکان را به یگان ندادند حتی به نیروهای شهرداری نیز این اجازه ورود داده نشد .

*در زمان نصب دکل مخابراتی اجازه ورود به یگان حفاظت میراث و نیروهای شهرداری داده نشد

اقدام شرکت مخابرات سریع السیر و بدون توجه به تذکرات بود و به نوعی پا در حریم تخصصی اداره میراث نهادند . توجیه آنها در زمینه ارزش بنای تاریخی شهرداری این بود که این بنا به دست آلمانی ها ساخته شده و یک بنای سنتی ایرانی نیست که این استدلال از نظر ما فنی و مناسب نیست و شان و تشخص این بنا را زیر سوال می برد . جالب است بدانیم که بنای شهرداری و تک بناهای دیگر در مجموعه سبزه میدان در سال 1356 ثبت آثار ملی گردید و دارای محدودیت های قانونی است . در مورد مسایل نظیر اختلاف نظر بین اداره میراث و شرکت مخابرات گیلان مرجعی که به آن رسیدگی می کند استانداری گیلان است و ما نیز از عالی ترین مقام استان یعنی شخص استاندار پیگیر این مورد شدیم .

رشت پرس: مهمترین اقدامات صورت گرفته جهت احیای بافتهای تاریخی در سال 93 را بیان کنید؟

مهمترین دغدغه ی اداره میراث فرهنگی ، بحث ساخت و ساز در حریم بافت های تاریخی و یا تخریب مکانهای قدیمی و ارزشمند در استان است. مهمترین اقدام ما این بوده است که به هیچ عنوان اجازه ساخت وساز غیر متعارف و غیر هم سنخ را در بافت تاریخی ندهیم چه بسا در سالهای گذشته بسیاری از مکانهای تاریخی تخریب شد به عنوان مثال خط پروژه ای که برای احداث خیابان از میدان صیقلان به خیابان تختی انجام شد باعث تخریب خانه بازرگانی که جزء مجموعه ثبتی اداره میراث بود ، گردید .

*در سالهای گذشته بسیاری از مکانهای تاریخی تخریب شده است

در حال حاضر خوشبختانه تعامل خوبی بین میراث فرهنگی و کارشناسان شهرداری در زمینه توسعه شهری برقرار شده است و در موارد این چنینی با اداره میراث وارد مذاکره و مشورت می شوند و با نگرش میراث فرهنگی پیش می روند. در خصوص احیا و مرمت بافت های تاریخی بودجه و اعتباری در این مورد وجود ندارد و فعالیت هایی در دست انجام است که با بهره گیری از سرمایه گذاران بخش خصوصی در چارچوب ضوابط و مقررات سازمان میراث فرهنگی مکانهای تاریخی و ثبتی مورد مرمت قرار گیرد و فرصت های سرمایه گذاری و گردشگری در درون بافت این مجموعه ها ایجاد شود .

*کاروانسرای لات یا شاه عباس در شهرستان رشت بعنوان یک فرصت سرمایه گذاری به مزایده گذاشته می شود

در مورد کاروانسرای لات یا شاه عباسی در شهرستان رشت این فرصت سرمایه گذاری در حال انجام است و بحث مزایده آن کلید خورده است . در مورد بنای شهرداری که قرار بود تبدیل به موزه بلدیه شود و صحبت هایی نیز با شهردار وقت و اعضای شورا انجام شده بود ، تغییر کاربری به صورت ایجاد یک مجموعه فرهنگی مورد بررسی است .

رشت پرس : مجموعه اقدامات اداره کل میراث فرهنگی در خصوص افزایش ماندگاری مسافران و گردشگران استان و علی الخصوص شهر رشت چه بوده است؟

اگر بخواهیم از نقطه ورودی شهر رشت جاذبه های گردشگری را مورد توجه قرار دهیم موزه میراث روستایی سراوان یکی از بزرگترین پروژه هایی است که درزمینه گردشگری استان خودنمایی می کند . این پروژه به جهت غنای فرهنگی ، معماری ، سنت و مردم شناسی که از تمامی نقاط گیلان در خود جای داده است در زمینه جذب گردشگران بسیار حایز اهمیت است . علاوه بر این اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان سعی نموده است تا با برگزاری جشنواره های موضوعی ، بومی و آیینی ، حوزه گردشگری را به پایداری نسبی برساند .

*شهر رشت نباید تنها به صورت یک کریدور برای عبور مسافران از یک نقطه کشور به نقطه دیگر باشد

شهر رشت نباید تنها به صورت یک کریدور برای عبور مسافران از یک نقطه کشور به نقطه دیگر باشد . ظرفیت های خوبی در شهر رشت از نظر گردشگری موجود است . در زمینه توسعه گردشگری سلامت که از اقدامات مطلوب برای جذب گردشگران است فعالیت های خوبی صورت گرفته ، علاوه بر بیمارستان بین المللی قائم ، صحبت هایی در زمینه توریسم سلامت با کلینیک مهر و بیمارستان پارس انجام شده است و پروژه ای تحت عنوان هتل هاسپیتال برای اقامت و استقرار بیمارانی که از نقاط دیگر کشور و حتی کشورهای همسایه برای بحث درمانی به استان ورود می کنند با سرمایه گذاری مدیریت بیمارستان پارس احداث خواهد شد .

*هتل هاسپیتال برای اقامت و استقرار بیماران خارج استانی و بین المللی با سرمایه گذاری بیمارستان پارس در دست اقدام است

مباحث مختلفی نظیر توریسم ورزشی برای استقرارتیم های ورزشی در شهر رشت ، توریسم روستایی و فرهنگی و غیره بهانه ای به دست می دهد تا جریان گردشگری در استان فعالتر شود و ارایه خدمات از سوی موسسات گردشگری و تورهای مسافرتی نیز روند مطلوبتری بخود گیرد . علاوه بر اینها در توسعه اقتصادی استان نیز حایز اهمیت خواهد بود .

رشت پرس : در برنامه های سیاست گذاری شده توسط اداره کل میراث، ظرفیت های گردشگری شهروندان شهر رشت چگونه تدوین شده است؟

در بحث فضاسازی و اوقات فراغت برای شهر رشت دو نقش متصور است یکی نقش مدیریت شهری است که در مجموعه شهرداری و شورا با سیاست گذاری هایی که لحاظ می شود مد نظر قرار می گیرد نظیر احداث پارک ها ، شهربازی ها که موجب سپری کردن اوقات فراغت شهروندان خواهد شد . نمونه ی دیگر طرح ارایه شده از طرف میراث فرهنگی در زمینه ی تغییراتی برای محدوده آرامگاه میرزا کوچک خان است که باید با تعامل شهر داری رشت در خصوص ساماندهی دستفروشان و تملک بناهایی که در آن محدوده استقراریافته اند انجام شود .

در تمامی این فعالیت های اداره میراث فرهنگی به تنهایی نقش ندارد بلکه این پروژه ها با تعامل سایر نهاد ها اجرایی می شود . در بحث خانه های تاریخی نیز با دانشگاه گیلان وارد مذاکراتی شده ایم تا در مورد ایجاد فضاهای فرهنگی و فعالیت های جنبی در این تک بنا ها اقداماتی را انجام دهیم .

رشت پرس : دستاورد برگزاری جشنواره هایی نظیر جشنواره رشته و خشکار در استان چه بوده است ؟

با توجه به هزینه هایی که برای برگزاری جشنواره ها لحاظ گردید ، این جشنواره ها بازخورد لازم را نداشتند . به عقیده بنده برگزاری جشنواره با هزینه های دولتی نمی تواند بازخورد قابل قبولی داشته باشد . به عنوان مثال جشنواره رشته و خشکار در ماه رمضان حرکت خوبی بود و می توان از این جشنواره برای شناساندن سفره گیلانی و غذاهای سنتی گیلان که در کشور و حتی دنیا معروف هستند استفاده کرد . در زمینه ی آیین های سنتی که در مناطق مختلف استان گیلان در ماه محرم داریم فعالیت هایی انجام شد نظیر آیین کرب زنی در لاهیجان که سعی کردیم با آگاهی دادن مردم نسبت به پیشینه این آیین قبل از شروع مراسم و همچنین در زمینه برگزاری تعزیه در گیلان و بیان پیشینه تاریخی آن ، حرکت های فرهنگی خوبی داشته باشیم . در زمینه ی برگزاری نمایشگاهها و جشنواره ها باید تخصصی تر ورود کنیم .

*برگزاری جشنواره با هزینه های دولتی نمی تواند بازخورد قابل قبولی داشته باشد

اگر نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه گردشگری برگزار می شود باید صنایع وابسته گردشگری بخش خصوصی نیز به نوعی معرف حضور خود باشند . نوع برگزاری جشنواره ها و کیفی سازی آن باید مد نظر قرار گیرد . در بهمن ماه سالجاری جشنواره بین المللی گردشگری از سوی سازمان برگزار خواهد شد و سازمان تمام همت خود را در برگزاری هرچه مطلوبتر این جشنواره بکار خواهد گرفت و حضور دفاتر خدمات گردشگری ، هتل ها و صنایع وابسته خصوصی می تواند منافع مالی را بدنبال داشته باشد .

رشت پرس : در خصوص محل استقرار نامتعارف ایستگاه های اتوبوس در مسیر موزه شهر رشت در خیابان طالقانی که بعنوان مهمترین عامل تهدیدی میراث و آثار آن به شمار می رود چه اقداماتی صورت گرفته است؟

در مورد این موضوع در شورای ترافیک استان جلساتی برگزار شد حتی بحث جابجایی ایستگاههای اتوبوس مطرح شد . قول های مساعدی در زمینه ی جابجایی ایستگاههای اتوبوس داده شد اما آن چیزی که باید صورت بگیرد احساس مسئولیت در حوزه مدیریت شهری است .

*در حوزه مدیریت شهری احساس مسئولیت باید صورت گیرد

سخنی که در بیشتر مواقع از سوی مسئولین شهری بیان می شود این است که شهر رشت مانند یک کلاف به هم پیچیده ای است که حل معضلات آن تنها با تعامل و همراهی نهادهای اجرایی مختلف امکانپذیر است . در خصوص ارزش گذاری به بحث میراث فرهنگی و آثار تاریخی ، اداره میراث نمی تواند قوه قهریه به کار برد چون باید برخی از مسایل با هماهنگی و تعامل حل شود .

رشت پرس : به نظر جنابعالی دلیل عدم برگزاری جشنواره سوسن چلچراغ در سالجاری چه بود ؟

حوزه مسئولیتی برگزاری این جشنواره بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و یک کار مشارکتی با اداره میراث فرهنگی است . به عقیده بنده باید منطقه ای را که به عنوان پایلوت جذب گردشگران در نظر گرفته می شود از نظر امکانات نسبی ایده آل باشد .

*وقتی که مکان استقرار و اقامت گردشگران حتی به صورت مسافر کاشانه در منطقه ای داماش وجود ندارد پس نباید گردشگر را به آنجا برد

وقتی که مکان استقرار و اقامت گردشگران حتی به صورت مسافر کاشانه در منطقه داماش وجود ندارد پس نباید گردشگر را به آنجا برد . با توجه به اینکه آن منطقه یک مکان حفاظت شده طبیعی است باید در چارچوب قوانین زیست محیطی ، امکاناتی را ایجاد کرد و سرمایه گذاران را ورود داد و توسعه اقتصادی و اشتغالزایی نیز خود به خود در منطقه فراهم می شود .

رشت پرس : آیا برای تدوین بسته گردشگری استان گیلان فراخوانی برگزار شده است ؟
استان گیلان در زمینه های مختلف گردشگری جاذبه فراوانی دارد . صحبت هایی در مورد برگزاری تورهای رشت گردی و ارایه کتابچه ها و بروشورهای تبلیغاتی به گردشگران انجام شده است .

*بسیاری از فعالیت ها در حوزه ی شهر رشت با تثبیت شهردار و مدیریت شهری امکان پذیر خواهد بود

بسیاری از این فعالیت های در حوزه ی شهر رشت با تثبیت شهردار و مدیریت شهری امکان پذیر خواهد بود . حتی ایده ای که درمورد جاذبه های گردشگری استان گیلان و شهر رشت وجود دارد این است که رشت را به عنوان شهر خلاق غذایی در بحث گردشگری خلاقانه کمیسیون ملی یونسکو معرفی نماییم .

و اما سخن پایانی شما ......

از پایگاه خبری رشت پرس برای انعکاس اخبار به صورت شفاف و بی طرفانه تشکر می کنم و امیدوارم که با رویکردی که این پایگاه خبری در پیش گرفته است بتواند مدیران و نهادهای اجرایی استان را در زمینه ی ارایه خدمات بهتر به مردم یاری رساند.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 833

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی