امروز: پنج شنبه 10 مهر 1399 برابر با 01 اکتبر 2020

تشریح اهداف کمی و کیفی بسیج رسانه گیلان از نگاه رئیس سازمان

  • دوشنبه, 26 آبان 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/ در جهت تنویر افکار عمومی و آشنایی مخاطبان با عملکردهای و فعالیت های مدیران استان در بخش های مختلف ، پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، امروز میهمان ویژه ای را در جمع هیات تحریریه خود پذیرا بود و از نقطه نظرات ایشان در زمینه ارتقاء فرهنگ رسانه سود جسته است . روح الله جهاندیده مسئول سازمان بسیج رسانه استان گیلان در گفتگویی صمیمانه به سوالات هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس پاسخ گفتند که در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . با عرض سلام و خسته نباشید . از دعوت شما برای حضور در پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم .

رشت پرس : آیا ساختارهای رسمی در بسیج رسانه شکل گرفته است ؟

بحث تشکیل بسیج در سازمانهای اقشار مختلف بحث گسترده ای است . نخستین تشکل بسیجی که شکل گرفت بسیج دانشجویان و طلاب بوده و پس از آن بنا به قشرهای مختلفی که در جامعه هستند تشکل های بسیج ایجاد شد . در حدود چهار سال پیش اولین ساختارهای بسیج رسانه در کشور شکل گرفت و حتی در این خصوص طرحی نیز به مجلس ارایه گردید و به دلیل این امر بود که ساختارهای این تشکل اساسی تر و منسجم تر شد و در دولت های مختلف با گرایش های متفاوت یک قانون خاصی در این زمینه وجود داشته و پیگیری هایی در مورد مصوبه در حال انجام است .

*به لحاظ نیروهای انسانی در بسیج رسانه کمیته بندی ها ، کانونها و مجامع را داریم

به لحاظ نیروهای انسانی در بسیج رسانه کمیته بندی ها ، کانونها و مجامع را داریم که به شکل کاملی شکل گرفته است و ما نیز سعی در تکمیل بیشتر این ساختارها در استان گیلان داریم .

رشت پرس : تا کنون بسیج رسانه چه اقداماتی را جهت ارتقاء سطح محتوایی رسانه ها انجام داده است ؟

در بخش محتوایی رسانه های مختلف ، بسیج رسانه این نظر و عقیده را ندارد که به طور مستقیم در مورد انعکاس اخبار ورود کند ، اما به دو طریق دنبال این امر هستیم که محتوای فعالیت رسانه ها را ارتقاء دهیم.

*به دو طریق دنبال این امر هستیم که محتوای فعالیت رسانه ها را ارتقاء دهیم

نخستین محور، محور آموزشی است بدین ترتیب که مطالب فنی و کاربردی از سوی رسانه ها بیشتر مد نظر قرار گیرد، به عنوان مثال نوع تیتر، نحوه نگارش ، نوع لید ، بحث هایی در زمینه نحوه نگارش مقاله ، یادداشت و گزارش و فرق آنها که البته بسیاری از اصحاب رسانه استان در این موارد خود حرفه ای هستند .

ان شاء الله بخش آموزشی سازمان بسیج رسانه در آینده نزدیک فعال خواهد شد و این مواردی که ذکر شد در بخش آموزش اصحاب رسانه گنجانده می شود.

*بخش آموزشی سازمان بسیج رسانه در آینده نزدیک فعال خواهد شد

در خصوص محور دوم فعالیت های این سازمان ، سعی بر این است که آن چیزی که نیاز جامعه برای مطرح شدن و انعکاس در رسانه ها است محتوا سازی شود .

*بیان صحیح و با بصیرت موضوعات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می تواند راهگشای بسیاری از معضلات باشد

بیان صحیح و با بصیرت موضوعات اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی می تواند راهگشای بسیاری از معضلات باشد . جلساتی با حضور مسئولین استانی و کارشناسان با محوریت بحث های فرهنگی ، اجتماعی ،سیاسی و ... برگزار خواهد شد و زمینه ی مطالبه گری را نیز فراهم کنیم.

رشت پرس : ماموریت های اصلی بسیج رسانه استان گیلان را چگونه تشریح می کنید ؟

*با تعامل اصحاب رسانه باید به سمت رسانه ی انقلابی پیش رویم

شعار اصلی بسیج رسانه با عنوان " رسانه در تراز انقلاب اسلامی " است . اگر این موضوع را بپذیریم که انقلاب اسلامی یک الگویی جدید در زمینه ی حکومت داری مطرح کرده است و جهت گیری و رویکرد های نظام نیز در جهت همین انقلاب اسلامی است پس باید رسانه ای را نیز با این سمت و سو تعریف نماییم و یکی از وظایف اصلی بسیج رسانه همین است و به لحاظ ماهیت ها و چارچوب اولیه اصول رسانه و با تعامل اصحاب رسانه باید به سمت رسانه ی انقلابی پیش رویم.

*شعار اصلی بسیج رسانه با عنوان " رسانه در تراز انقلاب اسلامی " است

به طور مثال برخی از رسانه های ارتباط جمعی بسیاری از اخبار را به دلیل عامه پسند بودن و ایجاد شگفتی کردن در مخاطب عنوان می کنند اما آیا ما می توانیم از نظر محتوایی و الگویی به این اخبار بسنده کنیم ؟

*برخی رسانه های ارتباط جمعی بسیاری از اخبار را به دلیل عامه پسند بودن و ایجاد شگفتی کردن در مخاطب عنوان می کنند

باید ببینیم رسانه انقلابی و اسلامی چه خصوصیاتی داشته باشد و ارزشها را مشخص کنیم ، سپس در جهت همین رویکردها و ارزش ها افراد رسانه ای را تربیت کنیم . دربسیاری ازحوزه ها که مشکلاتی وجود دارد به لحاظ ماهیتی و مبانی هیچ گونه معضلی نیست بلکه افرادی که در آن حوزه ها فعال هستند نمی توانند آنگونه که باید تاثیر گذار باشند. اولا باید مبانی درستی در حوزه ی رسانه تعریف کنیم و ثانیا نیروهایی را که با این مبانی آشنا هستند و هنر رسانه ی درستی داشته باشند بتوانیم تربیت کنیم .

رشت پرس : به نظر جنابعالی بیشترین معضلات رسانه های مجازی گیلان چیست ؟

استان گیلان چون به لحاظ فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی از جایگاه خاصی در کشور برخوردار است به همین دلیل نیز شاهد هستیم که بازتاب بسیاری از مسایل کشوری در استان نمود بیشتری می یابد. همچنین به لحاظ کشاورزی ، اقتصادی و سایر موارد نظیر تعطیلی کارخانه ها و بیکاری ، گیلان دارای معضلات فراوانی است و همین امر ایجاب می کند که رسانه های قوی ، مستقل ، شجاع و مطالبه گر در استان فعال باشند .

*ایجاب می کند که رسانه های قوی ، مستقل ، شجاع و مطالبه گر در استان فعال باشند

یکی از آفت های رسانه های استان این است که یا مطالبه گر نیستند و یا اینکه آن نکاتی را که باید بنگرند ، نمی بینند. به عنوان نمونه ما در استان مشکلات زیادی در خصوص تعطیلی کارخانه ها و وضعیت کارگران داریم اما چرا به آنها پرداخته نمی شود ؟

*چرا برخی رسانه ها بیش از حد به بحث شورای شهر می پردازند ؟

مشکلات و اختلاف نظر هایی در بین اعضای شورای شهر داشته و داریم اما چرا برخی رسانه ها بیش از حد به بحث شورای شهر می پردازند ؟ از یک سو، کارگران ما هیچ رسانه ای را در دست ندارد که بخواهد مشکل خود را انعکاس دهد و از سوی دیگر مسایل شورا بزرگنمایی می شود .

*رسانه های استان یا مطالبه گر نیستند و یا اینکه آن نکاتی را که باید بنگرند ، نمی بینند

رسانه های استان باید نسبت به سایر نقاط کشور فعالتر باشند ، قدرت چانه زنی مقامات استانی در کشور به مطالبه گری رسانه های استانی و واکنش های آنها برمی گردد و رسانه ها باید به این فعالیت ها جهت بدهند.

رشت پرس : بسیج رسانه تا چه اندازه ای می تواند در جهت مطالبه گری عمل کند ؟

در بین اقشار مختلف جامعه و سازمانها تشکل های بسیج وجود دارد . اگر بسیج بتواند این ظرفیت بالقوه را به بالفعل تبدیل کند بسیاری از معضلات مرتفع خواهد شد .

اگر در حوزه ی بسیج رسانه افراد قوی باشند و برنامه های خوبی تبیین کرده و مصوب کنند یقینا از این برنامه ها بهره ی خوبی ایجاد خواهد شد . انتظار این است که بتوانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم و در استان گیلان نیز خوشبختانه تعامل اصحاب رسانه و مسئولین و متولیان فرهنگی با هر نوع گرایش و از هر جناحی با بسیج رسانه مطلوب بوده است و این هنر بسیج رسانه گیلان است که این دوستان را در جهت اهداف خود همسو کند .

رشت پرس : تعامل سازمان بسیج رسانه استان گیلان با سایر نهادها و سازمانهای اجرایی چگونه است ؟

در زمینه ی حوزه تخصصی بسیج رسانه با همکاران در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تعاملات خوبی داریم و همفکری و همکاری مطلوبی در خصوص برگزاری جلسات و فعالیت ها برقرار است .در عین حال سعی ما بر این بوده است که از موازی کاری اجرای برخی فعالیت ها با این اداره محترم پرهیز نماییم .

*در مورد تعامل با سایر دستگاهها و نهادهای اجرایی استان هنوز آنگونه که باید پیش نرفتیم

در مورد سایر دستگاهها و نهادهای اجرایی استان هنوز آنگونه که باید پیش نرفتیم و باید در آینده با تعاملاتی که بین سازمان بسیج رسانه ی گیلان و این نهادها برقرار می شود به نتایجی دست یافت و نگرش ما مثبت است .

رشت پرس : دستاوردهای حاصل از حضور سازمان بسیج رسانه در نمایشگاه هفته دفاع مقدس چه بوده است ؟

در این نمایشگاه مخاطبین بسیج رسانه ، مخاطبین عام بودند . این حضور به جهت شناساندن رسانه های مختلف به مردم بود و اینکه بتوانیم مفهوم رسانه را به اقشار مختلف جامعه عنوان کنیم .

*سواد رسانه ای در اجتماع پایین است و مردم به نوعی رسانه زده هستند

یکی از معضلاتی که در زمینه رسانه ها در جامعه وجود دارد به عقیده بنده این است که سواد رسانه ای در اجتماع پایین است و مردم به نوعی رسانه زده هستند . باید سطح سواد رسانه ای مردم را به گونه ای ارتقاء دهیم که مردم پذیرای هر گونه محتوایی نباشند .ارتباطی که بین مردم و رسانه ها در حال حاضر برقرار است یک سویه است و تنوع رسانه ای در جامعه ی ما نیز بسیار زیاد است . وجود شبکه های اجتماعی که روز به روز بر تعداد آنها افزوده می شود رسانه های ملی و حتی ماهواره ها را نیز تحت تاثیر خود قرار داده اند به نوعی که دیگر نمی توان آن سیستم های نظارتی را ایجاد کرد . پس باید سواد رسانه ای و فضای فرهنگی مردم بالا رود . در این نمایشگاه سعی بر این شد که فتح البابی در این مورد صورت گیرد .

رشت پرس : تعامل بین بسیج رسانه با پایگاههای خبری مجازی استان چگونه است ؟

برخی از پایگاههای خبری که در استان وجود دارند دارای مجوز هستند و فعالیت خود را انجام می دهند ، پایگاههای خبری نیز وجود دارند که بسیار فعال هستند اما هنوز مجوز خود را دریافت نکرده اند . در بسیج رسانه استان سعی بر این شده است که با تمامی این رسانه ها ارتباط و تعامل برقرار شود البته پایگاههای خبری مجوزدار در اولویت می باشند .

*متولیان فرهنگی می بایست در کنار خبرگزاری ها به جایگاه پایگاه های خبری نگرش ویژه ای داشته باشند

در برنامه های مختلف این سازمان اعم از برگزاری مسابقات و حوزه ی آموزشی و غیره برنامه ریزی هایی را انجام داده ایم که پایگاه های خبری نیز در این موارد سهیم خواهند بود . اعتقاد ما بر این است که در کنارخبرگزاری ها به پایگاه های خبری نیز نگاه ویژه ای داشته باشیم . همینطور متولیان فرهنگی می بایست در کنار خبرگزاری ها به جایگاه پایگاه های خبری نگرش ویژه ای داشته باشند

رشت پرس: آیا سازمان بسیج رسانه استان گیلان ، پیشرفت هایی در خصوص شعبات شهرستانی در استان داشته است ؟

نخستین دفتر شهرستانی بسیج رسانه گیلان در سیاهکل راه اندازی و با استقبال خوبی مواجه گردید .

*دومین شعبه بسیج رسانه در آستارا راه اندازی خواهد شد

شعبه ی دیگری که در آینده ایجاد خواهد شد و مکاتبات آن توسط فرمانده سپاه منطقه انجام شده در آستارا می باشد که ان شاء الله آن نیز به تعداد دفاتر ما اضافه خواهد شد . چون تمرکز رسانه ها بیشتر در مرکز استان است و برخی از شهرستانها در بحث رسانه چندان قوی نیستند لذا ایجاد شعب دیگر صورت نگرفته است .

رشت پرس : لطفا در خصوص برنامه های سازمان بسیج رسانه در هفته ی بسیج توضیح دهید ؟

در هفته ی بسیج یکی از مهمترین برنامه های این سازمان برگزاری همایش " بسیج و رسانه " خواهد بود که با همکاری سازمان بسیج رسانه ، روابط عمومی سپاه گیلان و فضای مجازی سپاه برگزار خواهد شد و تاریخ آن متعاقبا اعلام خواهد گردید .

*همایش " بسیج و رسانه " همزمان با هفته بسیج در گیلان برگزار خواهد شد

دو مسابقه نیز در حوزه رسانه تعریف شده که اختتامیه آن در هفته بسیج انجام می شود و از برگزیدگان مسابقه با موضوع " بشقاب های خالی " و مسابقه ی " عاشوراییان استکبار ستیز " نیز که در ماه محرم آغاز گردیده وهدف از آن بررسی ماهیانه رسانه ها از نظر محتوایی است در هفته ی بسیج قدردانی بعمل خواهد آمد .

و اما سخن پایانی شما ...

سازمان بسیج رسانه از هر گونه پیشنهاد و برنامه ای که از طرف اصحاب رسانه استان در جهت پربار شدن حوزه ی فرهنگی جامعه باشد استقبال می کند و تمامی سعی این سازمان بر این است که با رسانه ها و نهادهای اجرایی استان در بحث جشنواره ها و محورهای محتوایی و معضلاتی که در بخش رسانه وجود دارد تعاملاتی را برقرار نماید.

*مسئولین اجازه دهند رسانه ها انتقادات خود را بیان کنند و از به چالش کشیده شدن نهراسند

و دیگراینکه بحث مطالبه گری را در فضای رسانه ای استان گیلان احیا کنیم و توصیه ما به مسئولین این است که اجازه دهند رسانه ها انتقادات خود را بیان کنند و از به چالش کشیده شدن نهراسند چون همین نقدها باعث مرتفع شدن معضلات خواهد شد و بدین ترتیب سطح محتوایی رسانه های گیلان نیز ارتقاء خواهد یافت . آرزوی توفیق برای پایگاه خبری رشت پرس را دارم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در فرهنگی
خواندن کد خبر: 835

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی