امروز: چهارشنبه 29 آبان 1398 برابر با 20 نوامبر 2019

دستاوردهای سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان از نگاه دکتر منتظری

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به منظور شفاف سازی افکار عمومی و انجام رسالت خبری خود درزمینه عملکرد مدیران در نهادها و سازمانهای دولتی بخش گفتگویی ویژه را با حضور میهمانان ارجمند تدارک دیده است که در مقاطع زمانی خاص این گفتگو ها انجام شده و ماحصل آن در اختیار شما مخاطبین عزیز در فضای مجازی قرار می گیرد . میهمان ویژه ی این پایگاه اطلاع رسانی ، دکتر علی منتظری ریاست سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان بودند که به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند ، در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . عرض سلام و احترام دارم خدمت مخاطبین پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس .

رشت پرس : با گذشت حدود یکسال از تشکیل کارگروه حمایت از تولید در استان گیلان ، ارزیابی شما از دستاورده های آن چگونه است؟

یکی از دلایل تشکیل این کارگروه ، رسیدگی به معضلات واحد های تولیدی در استان است . با دستوری که استاندار محترم در زمینه ی تشکیل این کارگروه ابلاغ کردند ، مدیران ادارات و نهادها در شهرستانها حضور یافته و مدیران واحد های تولیدی نیز مستقیما به بیان مشکلات خود می پرداختند . آماری که در دسترس است نشان دهنده ی این مهم می باشد که 26 درصد از معضلات واحد هایی تولیدی که مراجعه کرده بودند مرتفع گشته و هدف سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان نیز این بوده است که با توجه به شرایط سختی که در آن قرار داریم واحد های تولیدی را از رکود خارج کند و به سمت فعالیت مجدد و شکوفایی پیش ببرد .

دولت محترم نیز لایحه ای رابرای رفع مشکلات واحد های تولیدی در سطح کشور ارایه کرده است که در مجلس مصوب شده و دستگاههای اجرایی ملزم به اجرای آن خواهند بود و سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان در حقیقت با ایجاد کارگروه حمایت از تولید در این امر نسبت به سایر استانها پیشقدم شده است .

نکته ی بارزی که در برگزاری جلسات این کارگروه در استان وجود داشت این امر بود که در یک زمان مشخص ، تولید کنندگان می توانستند در هر شهرستان با حضور مدیران دستگاههای اجرایی معضلات خود را مطرح کنند و چنانچه معضل آنان قابل حل بود ، مزیت بسیار خوبی را شامل می شد . و بدین طریق مدیران نهادهای اجرایی نیز به عمده مشکلات واحد های تولیدی اشراف کامل یافتند .

قابل ذکر است که در این کارگروه تا کنون حدود 570 مصوبه در سراسر استان داشتیم و در برخی از مواقع یک واحد تولیدی دارای مشکلات متعددی بود که باید رفع معضل می شد .

رشت پرس : عمده مشکلات واحد های تولیدی مورد بررسی در استان چیست ؟

اهم معضلات واحد های تولیدی مربوط به مسایل بانکی است . پس از آن در رتبه دوم معضلات ، مسایل مربوط به بحث های مالیاتی و تامین اجتماعی قرار دارد . بحث های بسیار جزیی نیز توسط مدیران واحد های تولیدی مطرح شد در مباحث دیگر ، در حوزه ی شرکت شهرک های صنعتی و معضلات مربوط به بخش انرژی نیز مسایلی عنوان شد . اما به جرات می توان گفت که 70 درصد معضلات مربوط به مسایل بانکی است .

رشت پرس : در خصوص ورود گوشت های آلوده بوفالوی هندی به کشور آیا واردات این گوشت ها با مجوز سازمان صنعت ، معدن و تجارت صورت گرفت و  آیا در استان گیلان نیز بحث ورود این گوشت های آلوده وجود دارد ؟

مسئولیت واردات فرآورده های کشاورزی و دامی بر عهده ی وزارت جهاد کشاورزی است . و در استان گیلان تا کنون موردی در این زمینه مشاهده نشده است و سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان تلاش می کند تا در خصوص صدور مجوزهای که برای واردات و صادرات صادر می شود نظارت کامل را داشته باشد .

در مورد فرآورده ها و محصولاتی که با بحث خوراک و تغذیه مردم سرو کار دارد این حساسیت در استان بیشتر است و متاسفانه مشکلی که در این بخش از واردات در کشور وجود دارد این است که متولی نظارتی در این مورد به طور مشخص تعریف نشده و شرح وظایف نهادها بیان نگردیده و فرافکنی مشکلات در نهادها بسیار زیاد است .

اما مجوزهایی که در استان گیلان صادر می شود و به دلیل اهمیت مبادی ورودی در استان و مرزی بودن منطقه ، نظارت بیشتری را علی الخصوص بر روی فرآورده های دامی و کشاورزی داریم . بیشترین وارداتی که در خصوص فرآورده های دامی وجود دارد از استانهای جنوبی کشور صورت می گیرد .

رشت پرس: بیست و یکم اردیبهشت ماه سالجاری ، فراخوانی در زمینه ی انتخاب صادر کننده نمونه منتشر گردید ، شاخصه های انتخاب صادر کننده ی نمونه از نگاه شما چیست ؟

در انتخاب واحد های تولیدی نمونه ، وزارت خانه ی صنعت ، معدن و تجارت ، خود شاخصه هایی را مشخص کرده که اگر ما بخواهیم در استان بر اساس آن شاخصه ها پیش رویم هیچ واحد تولیدی متمایز از این نظر نخواهد شد .در حال حاضر رویکرد سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان ، انتخاب واحد تولیدی است که به طور مشخص در زمینه ی صادرات فعالیت کند ودر حقیقت واحد تولیدی باشد که محصولات خود را صادر نماید . واسطه ها از این مقوله تفکیک می شوند و صادر کننده ای مد نظر است که خودش تولید کننده نیز باشد .

این موضوع بسیار حایز اهمیت است که کالاهای تولیدی در استان را به سایر نقاط صادر کنیم . در زمینه ی صادرات محصولات نیز الگوی داخلی خاصی داریم ، کالاهایی برای صادرات مد نظر است که ارزش افزوده ی بیشتری داشته باشند .

این امر صحیح است که صادرات محصول کشاورزی برای ما یک شاخص محسوب می شود اما اگر این محصولات فرآوری شده ودر زمینه ی بسته بندی آنها نیز فعالیت های صورت گیرد ، صادرات آن محصولات با موفقیت بیشتری همراه است . برنامه هایی در این خصوص در دست تدوین است و لازمه ی این کار تقویت و حمایت از واحد های تولید کننده ی صادراتی است .

در حال حاضر 40 واحد صادر کننده وجود دارد و طبق شناسایی هایی که توسط سازمان انجام شده ، 200 واحد در استان هستند که می توانند در بخش صادرات نیز حرفی برای گفتن داشته باشند . پیش بینی ما این است که این واحد ها تا 500 واحد نیز می توانند افزایش یابند .

در انتخاب صادر کننده نمونه یکی از شاخصه ها تولید کنندگانی هستند که صادر کننده ی محصولات تولیدی خود هستند و البته محصولاتی که به طور خالص در واحد ها تولید می گردند .

ممیزی ها در خصوص انتخاب صادر کننده نمونه در استان صورت می گیرد چون وزارتخانه ، دستور العمل خاص آن را ابلاغ کرده است و در این ممیزی افرادی که از کارت بازرگانی خود به طور مشخص بهره برداری می کنند از افراد دیگر متمایز خواهند شد .

رشت پرس : درمصاحبه ها عنوان شد که پروانه بهره برداری از دو معدن در استان با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال و با اشتغالزایی 16 نفر صادر شده است ، آیا این حجم سرمایه گذاری با میزان اشتغالزایی تناسب دارد ؟

در استان گیلان ، کار جدیدی را در بخش معدن پایه ریزی کرده ایم و آنهم صدور پروانه های بهره برداری موقت است تا بدین طریق بتوانیم به بخش معدن در استان رونق خاصی ببخشیم و از سوء استفاده هایی که بعضا در این خصوص وجود دارد جلوگیری شود .

همانطور که استحضار دارید اکثر معادن استان با توجه به بافت زمین شناسی منطقه ، معادن مربوط به مصالح ساختمانی هستند و گیلان از داشتن معادن فلزی نظیر سایر استانها محروم است . معادن استان با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و با هماهنگی هایی که با معاونت عمرانی استانداری گیلان صورت گرفت ، مقرر شد که پروانه های بهره برداری که در گذشته به مدت 25 سال برای فرد بهره بردار صادر می شد به صورت موقت صادر شود که در صورت بروز تخلف ، ابطال پروانه با مشکل روبرو نگردد .

در خصوص بحث استخراج معدن ، از صاحب نظران در وزارتخانه دعوت کردیم که به استان بیایند و در زمینه ی آیین نامه ی اجرایی معادن کشور که در گیلان اجرایی نیست تصمیمی را اتخاذ کنند . استان گیلان استان شکننده ای از نظر محیط زیست و منابع طبیعی است و باید در زمینه ی بحث استخراج از معادن ، شرایط ویژه ای برای استان لحاظ شود .

خوشبختانه در بخش استخراج معدن در سال گذشته در استان با 25 درصد افزایش تولید مواجه بودیم و در زمینه ی مجوز ها نیز 458 مورد مجوز صادر شده است .

بهره بردارانی که مجوز برای آنان صادر می گردد هیچ گونه تسهیلاتی را از دولت دریافت نمی کنند و اشتغالزایی برای افراد به صورت مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد و نیروهایی که در بخش ماشین آلات همکاری می کنند در آمار آن واحد بهره بردار عنوان نمی شود .

رشت پرس : عدم استقبال عمومی تولید کنندگان و صنایع کشور از حضور در نمایشگاههای بین المللی استان چیست ؟

متاسفانه یکی از نقاط ضعفی که از گذشته در استان تا کنون بارز بوده ، عدم وجود یک مکان نمایشگاهی ثابت برای برگزاری نمایشگاههای دایمی است که خود عاملی برای عدم استقبال واحد های صنعتی و تولیدی کشوری است .

این ضعف از سوی سازمان پذیرفته شده و چون در گذشته حوزه ی برگزاری نمایشگاهها به عهده ی اداره ی بازرگانی بوده است پس از ادغام نهاد ها این معضل مرتفع نشد .

در سالهای اخیر با حمایت هایی که از سوی دکتر نجفی استاندار محترم در این خصوص وجود دارد ، مقرر شد که زمینی برای احداث نمایشگاه دائمی استان گیلان در اختیار سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان قرار گیرد و با تعامل برخی از نهادها و سرمایه گذاری واحد های تولیدی یک مکان دائم نمایشگاهی در حوزه ی شهرستان رشت احداث شود .

تصور ما نیز بر این است که مکان فعلی نمایشگاهی در شان مردم استان نیست .

رشت پرس : یکی از مباحثی که همیشه از سوی مدیران سازمان مطرح می شود بحث حمایت از حقوق مصرف کنندگان است ،اهم فعالیت هایی که توسط انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان صورت گرفته چیست ؟

انجمن حمایت از حقوق مصرف کنندگان یک انجمن کشوری است و در روز نخست فعالیت آنها ، مقرر شد که از طرف دولت شرایطی برای آنها فراهم شود .

متاسفانه جایگاه این انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده مشخص نشده است و وظایف آنان بر عهده ی سازمان قرار دارد . باید کار کلی و ملی در این زمینه انجام شود و ما هم پیگیر این قضایا هستیم .

رشت پرس : اهداف دوره های آموزشی که در سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان برگزار می شود چیست ؟

اتفاق خوبی که در سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان صورت گرفت تشکیل دو واحد اداری مستقل ، یکی اداره ی آموزش و دیگری اداره ی محیط زیست بود که این ادارات نیز شرح وظایف خاص خود را دارند . اداره ی آموزش وظیفه دارد که نیاز سنجی هایی را در زمینه ی برگزاری دوره های آموزشی برای همکاران داشته باشد و آموزشها به سمت کاربردی بودن پیش رود .

در گذشته آموزشهایی برای کارکنان صورت گرفته است اما بیشتر این آموزشها به جهت ارتقای وضعیت شغلی و امتیاز افراد شاغل بوده است . دوره های دیگری نیز برای افرادی که با سازمان در ارتباط هستند برگزار می شود تا سطح آگاهی و معلومات تخصصی ارتقا یابد . در زمینه ی برگزاری دوره ها نیز با دانشگاههای گیلان ، آزاد اسلامی ، جهاد دانشگاهی ، پیام نور استان و ... تفاهم نامه هایی وجود دارد و ازمحضر اساتید علمی دانشگاه بهره گیری می شود .

رشت پرس : در مورد مرکز خدمات سرمایه گذاری که تحت عنوان باشگاه سرمایه گذاری در استان دایر شده چه فعالیت هایی تا کنون انجام شده است ؟

مسئولیت این باشگاه بر عهده ی استاندار محترم گیلان است و نمایندگان این مرکز در اداره امور مالیاتی و دارایی مستقر هستند تا در صورت مراجعه ی سرمایه گذاران ، راهنمایی های لازم را ارایه دهند .

شرایطی فراهم شده تا سرمایه گذاران بتوانند به دور از بروکراسی های اداری برای بحث سرمایه گذاری ورود کنند . استاندار محترم گیلان این امر را به طور ویژه ای می بینند و نظر به این است که باید از فرصت های سرمایه گذاری استفاده شود . زمینه های لازم برای بحث سرمایه گذاری در استان نظیر ایجاد زیر ساخت ها و راه آهن فراهم است و باید این مسایل را در نظر گرفت .

رشت پرس : اولویت های سرمایه گذاری در حوزه جذب سرمایه گذار در استان گیلان را چگونه ارزیابی می کنید؟

برخی از طرحهایی که مزیت هایی برای استان را در بر خواهد داشت عنوان شده است . در ماههای آینده کل طرحهای سرمایه گذاری اعلام خواهد شد و این طرحها با مشخصات کامل در اختیار متقاضیان سرمایه گذاری قرار خواهد گرفت .

در این طرح ها مسایل زیست محیطی و منابع طبیعی به دلیل حساسیت استان لحاظ شده است .

رشت پرس : در طول مدت استقرار هیات سازمان بازرسی درسازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان چه مسایلی به اطلاع شما از طریق این هیات رسیده است ؟

دیدگاه بنده این است که باید کارها به صورت شفاف انجام پذیرد و سازمان صنعت و معدن و تجارت یک نهاد ادغامی است که چارت سازمانی آن در سال گذشته ابلاغ شد ما از ورود دستگاههای نظارتی استقبال می کنیم و بیشترمسایلی که از سوی هیات بازرسی مطرح گردید مربوط به بخش معدن و خصوصا معادن شن و ماسه بود که باید ضوابط آن را تعریف می کردیم . از سه سال پیش تا کنون بخش معادن شن و ماسه از وزارت کشور به سازمان محول شد و باید آیین نامه ی آن مشخصا اعلام می گردید و آیین نامه ی موجود با قوانین مربوط با معادن در سازمان تطبیق نداشت و سوء استفاده هایی از این طریق از سوی افراد صورت گرفت .

مکاتباتی را با وزارت خانه انجام دادیم تا چارچوبی برای این فعالیت ها مشخص شود . آمار تولید در زمینه ی معادن افزایش یافته و وصولی ها نیزبیشتر شده است از این رو باید ضوابط و مقررات نیز مشخص باشد . قوه ی قضاییه و نیروی انتظامی تعامل خوبی را با سازمان برقرار کرده اند و هر جا که تخلفی صورت پذیرد ما با قاطعیت پیگیر آن هستیم .

باید تمامی رویکردها در جهت توسعه ی استان باشد . از رسانه ها نیز می خواهیم که اگر معضلی را در بخش برداشت منابع مشاهده می کنند به ما اطلاع رسانی کنند و سازمان با تعامل سایر نهادها راسا اقدام خواهد کرد .

برای انجام پروژه های زیر ساختی استان که نیاز به مصالح دارد با تعامل بین سازمان ،معاونت عمرانی استانداری گیلان و استاندار محترم ، برداشت ها به نوعی خواهد بود که به محیط زیست گیلان آسیب جدی نرساند .

رشت پرس : جایگاه روابط عمومی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگاه من این است که روابط عمومی از واحد های شاخص در هر سازمانی است و پل ارتباطی بین مدیران سازمان ، رسانه ها ومردم است و باید این جایگاه به درستی هدایت شود .

خوشبختانه در سازمان صنعت و معدن و تجارت استان گیلان ، آقای علی نژاد روابط عمومی محترم تعامل خوبی را برقرار کرده اند و البته چالش هایی نیز در برخی از مواقع وجود دارد که بنده از سعه ی صدر ایشان در همین جا تشکر می کنم .

رشت پرس: در خصوص احداث بازارچه دائمی فرش تا کنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

بازارچه ی دایمی فرش و نمایشگاه فرش دستباف گیلان ان شاء الله در اعیاد شعبانیه در رشت افتتاح خواهد شد . و هدف از ایجاد این بازارچه شناساندن توانمندی های فعالان صنعت فرش استان به مردم است . در استان گیلان 13 هزار بافنده فرش وجود دارد و این تعداد از فعالین این عرصه نیازمند ارایه دستبافت های خود برای فروش هستند و سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان بر آن شده تا مکانی را برای عرضه ی تولیدات این عزیزان فراهم کند .

تلاش خواهد شد تا با ایجاد این بازارچه ، برند فرش دستباف گیلان و خصوصا فرش ابریشمی معرفی گردد ، چون در گذشته گیلان خواستگاه ابریشم در کشور بوده و باید این امر به نحوی دوباره احیا شود .

بیشتر تولید کنندگان فرش دستباف را زنان بافنده تشکیل می دهند و بازارچه ی خود اشتغالی مکانی برای جذب مشتریان و سرمایه گذاران در زمینه خرید فرش دستباف و حمایت از این بخش خواهد بود .

با تاکیدات زیادی که استاندار محترم در خصوص حمایت از صنعت فرش دستباف گیلان داشتند و تعامل بین نهادهای مختلف ، بحمد الله فضای خوبی در استان ایجا د خواهد شد.

و اما سخن پایانی شما ..

از هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس برای زمانی که در اختیار بنده قرار دادید تشکر می کنم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 3720

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی