امروز: جمعه 14 آذر 1399 برابر با 04 دسامبر 2020

الزامات راه اندازی بندر چمخاله و مزیت های آن از نگاه حمید رمضانپور دریاسری

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به منظور شفاف سازی افکار عمومی و انجام رسالت خبری خود درزمینه عملکرد مدیران در نهادها و سازمانهای دولتی بخش گفتگویی ویژه را با حضور میهمانان ارجمند تدارک دیده است که در مقاطع زمانی خاص این گفتگو ها انجام شده و ماحصل آن بر در اختیار مخاطبین پایگاه خبری  رشت پرس  در فضای مجازی قرار می گیرد . میهمان امروز این پایگاه اطلاع رسانی ، حمید رمضانپوردریاسری  وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه  بودند  که به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند و  در ادامه می خوانید : 

بسم الله الرحمن الرحیم . حمید رمضانپور دریاسری هستم عضو هیات علمی و مدرس دانشگاه ، رشته ی تحصیلی بنده حقوق بین الملل است . به عنوان مدرس در دانشگاههای پلیس ، قوه قضاییه و علمی کاربردی سابقه ی تدریس دارم . وکیل پایه یک دادگستری نیز می باشم.

رشت پرس : با توجه به تخصص جنابعالی در حوزه حقوق بین الملل ارزیابی شما از تصویب برجام توسط مجلس شورای اسلامی چگونه است؟

از طرف ریاست محترم جمهوری این موضوع به وزارت امور خارجه محول گردید و سالهای زیادی برای این قضیه وقت گذاشته شد . از سوی دیگر مقام معظم رهبری نه این امر را تکذیب و نه تایید کردند و موضوع را به دولت خدمتگزار و وزارت امور خارجه محول نمودند که دولت باید در این زمینه آن وظایف و تشریفات قانونی خود را اجرا کند . مذاکرات با 5+1در جریان است و ما نیز باید منتظر تصویب این برجام در مجلس باشیم . نباید حاشیه سازی که توسط گروههای مختلف ایجاد می شود بر تمامی تلاشهایی که در این خصوص صورت گرفته است تاثیر بگذارد و این فعالیت ها را زیر سوال ببرد . ما یک میثاق ملی داریم فی ما بین مردم و نظام که تحت عنوان قانون اساسی تجلی یافته است در این میثاق ملی به صراحت اعلام شده که هر گونه قرارداد و توافق خارجی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد تا زمانی که این امر صورت نگیرد نمی توانیم بگوییم که قرارداد بین المللی انجام شده است .  

رشت پرس : ارزیابی شما از مدیران استانی در خصوص جذب سرمایه گذاران برای رونق صنایع و توسعه ی استان چیست ؟

زمانی که وارد بحث اشتغالزایی جوانان ، توسعه ی اقتصادی ، کشاورزی و فرهنگی می شویم ، استان گیلان را در این مقولات نسبت به کشور دارای ضعف هایی می بینیم . در سطح کلان کشور با توجه به حواشی هایی که در منطقه داشتیم و تحریم هایی که مزید علت شد ، ما نتوانستیم خودمان را فارغ از آن حواشی داشته باشیم و به موضوعات خود بیاندیشیم . استان گیلان دارای استعدادها و توانمندی های زیادی است . از منابع طبیعی گرفته تا دریاهایی که به منطقه متصل است . هنوز نتوانستیم آنگونه که باید و شاید از این امکانات استفاده کنیم .

رشت پرس : علت ناکامی های موجود در زمینه ی توسعه ی استان را چند درصد متوجه ی مسئولان و نمایندگان مجلس می دانید ؟

نمایندگان وکیل مردم در مجلس هستند و باید از حقوق حقه ی آنان دفاع کنند . بنده یک وکیل پایه ی یک دادگستری هستم و باید بدور از حواشی و بزرگنمایی مسوولیت خودم را که دفاع از موکلم می باشد به نحو احسن به انجام برسانم . متاسفانه در وضعیت کنونی ، نمایندگان مجلس نتوانستند با توجه به ظرفیت های استان گیلان در بهره گیری لازم را از شرایط داشته باشند .

رشت پرس : در خصوص بحث زمین خواری که در شهرستان لنگرود مطرح می شود چه نظری دارید ؟

بحث زمين خواري به يكي از مسايل روز مطرح شده و حتي در مجلس شوراي اسلامي نيز اين مساله با حساسيت دنبال مي شود كه اخبار آن در رسانه ها نيز به دليل اهميت موضوع به خوبی پوشش داده شد.

علاوه بر منطقه حيران در بخش هاي ديگرگيلان نظير لنگرود نيز ما شاهد اينگونه اقدامات هستيم و زمين هايي به اشخاص واگذار شده بدون این که از مراجع ذیصلاح استعلام شودو وضعيت مشخصي ندارد لذا حل اين مشكل جديت در سيستم قضايي را مي طلبد و باید از موضع قانونی با متخلفین برخورد شود.

زمين هايي نظير تالاب كياكلايه كه از اراضي ملي و به عنوان منابع ملي هستند يعني متعلق به دولت و هيچ شخص حقيقي نمي تواند در آنها دخل و تصرف كند و متاسفانه تالاب بين المللي كياكلايه نيز از تيررس زمين خواران در امان نمانده است و افرادي از استانهاي ديگر براي زمين هاي اين تالاب حتي سند رسمی نيز دريافت كرده اند .

بنده اعلام آمادگي همکاری و مناظره خود را با مسوولین دستگاه متولی براي مرتفع كردن مشكل زمين خواري در لنگرود دارم زيرا معتقدم زمين خواري در شهرستان لنگرود را نمي توان به حال خود رها كرد و بايد از اين منابع به نحو احسنت حفظ و حراست گردد زيرا منابع ملي ما متعلق به ملت و نسل هاي آينده مي باشد.

رشت پرس : برای رسیدن به یک فضای ایده آل در شهرستان لنگرود ، چه مباحثی در زمینه ی توسعه را در اولویت می دانید ؟

راهبردهایی برای توسعه ی استان گیلان داریم ، یکی از راههای توسعه ی گیلان بندر تجاری و تفریحی چمخاله می تواند باشد . البته اولویت های دیگری نیز مد نظر قرار دارد اما به عقیده من ، توسعه ی بندر چند منظوره ی چمخاله مزیت هایی برای استان و علی الخصوص شهرستان لنگرود خواهد داشت . مردم این شهرستان بی صبرانه در انتظار احیا و توسعه ی بندر چمخاله هستند . مزیت هایی که در این خصوص برای شهرستان لنگرود حاصل می شود ، رفع معضل بیکاری و اشتغالزایی است . استان گیلان متاسفانه دارای افراد متخصص ولی بیکار است که هر چه به سمت توسعه ی استان پیش رویم ، بهره گیری از این افراد متخصص به طبع بیشتر خواهد شد .

یکی دیگر از مزیت های بندر چمخاله ، توسعه ی گردشگری دریایی می باشد که جای خالی این قضیه در گیلان احساس می شود . توسعه ی اقتصادی این بندر ارتقای بحث معیشت مردم را در پی خواهد داشت . بحث توسعه ی زیر ساخت ها و تبادلات تجاری و اقتصادی از طریق بنادر چندمنظوره به راحتی قابل شکل گیری است و نباید همیشه کشورمان متکی به صنعت نفت و گاز باشد بلکه در حال حاضر با فراهم کردن شرایط لازم از صنعت گردشگری که در دنیا بسیار حایز اهمیت است به عنوان یک صنعت پر سود می توانیم به شکوفایی در امر توسعه برسیم .

رشت پرس : آیا در خصوص بندر چمخاله مصوبه ای به تصویب رسیده است ؟

این مبحث در دولت پیشین جز مصوبات بوده است و اعتباراتی نیز به این امر اختصاص داده شد. تا کنون بیش از 7 میلیارد تومان برای این بندر هزینه شده است و این مبلغ برای محوطه سازی بندر بوده است . اما با این میزان اعتبار نمی توان به هدف ها دست یافت . ایجاد بندر چند منظوره ی چمخاله ، اهتمام بیشتر مسوولین را می طلبد . راه اندازی این بندر به منزله ی توسعه اقتصادی در سطح استان نیز خواهد بود. اتصال همین بندر به کشور های حاشیه دریای خزر ممکن خواهد بود و استان گیلان از این مزیت ها منتفع می شود .

رشت پرس : آیا زیرساخت های لازم در شهر چاف برای استفاده ی شهروندان وجود دارد ؟

در خصوص تبدیل شدن چاف به شهر ، باید به این موضوع پرداخته شود که آیا زیر ساخت های لازم برای تبدیل شدن به شهر وجود داشته است و جمعیتی که انتظار می رفت در این شهر مستقر بوده اند و یا اینکه شهری ایجاد گردید نظیر چاف و چمخاله و این شهر از لنگرود به نوعی جدا شد . احساس بنده اینگونه است . بسیاری از مردم در روستاها علاقمند هستند که روستای آنها به شهر تبدیل شود اما آیا صرفا علاقمندی کافی است ؟ آیا زمانی که زیر ساخت های لازم وجود ندارد این امر تحقق می یابد .

اینجانب با عمران و آبادانی مخالف نیستم ولی باید این قضیه به وقوع بپیوندد . باید هر کدام از این شهرها ، امکانات یک شهر را داشته باشند چون منطقه ، منطقه گردشگری است .

رشت پرس : چه پیشنهاداتی در خصوص برند سازی شهرهای شهرستان و محصولات آنان در کشور دارید ؟

بنده عقیده دارم در حوزه کشاورزی خصوصا برنج ، چای ، نوغانداری ، محصولاتی نظیر هندوانه که در شهرستان معروف است و در زمینه ی صید پره در لنگرود می توان شرایط بسیار مطلوبی را فراهم کرد . در حال حاضر کشت چای ما در شهرستان لنگرود با آسیب هایی روبرو است ، بسیاری از اراضی کشاورزی تغییر کاربری داده شده اند و در آن اراضی ساخت و ساز صورت گرفته است . در بحث نوغان نیز بسیار افت داشته ایم . باید برنامه های مدونی برای ایجاد شرایط مطلوب تدوین شود .

رشت پرس : برنامه های جنابعالی در زمینه ی ماندگار کردن روستاییان در روستاها و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهر چیست ؟

در شهرستان لنگرود 208 محله وجود دارد ، بنده 187 محله را از نزدیک بازدید کرده و با افراد ذی نفوذ در محلات که هم نفوذ کلام دارند و هم از مشاهیر و بزرگان و معتمدین محل هستند در مورد مشکلات و معضلات محلات آنها صحبت کرده ام . علاقمندی به مهاجرت در روستاها بسیار زیاد است چون عواید حاصل از کشاورزی پایین است .

بنده بحث دانشگاه علمی و کاربردی در شهرستان لنگرود را در پیش گرفته ام . ایجاد دانشگاه مدیریت شهری و روستایی با همکاری شورای اسلامی و شهرداری شهر لنگرود که مجوز آنرا نیز از وزارت کشور اخذ کرده ایم و هدف از آن پاگیر کردن جوانان در شهرستان و ماندگاری آنان در کنار والدین و ادامه دادن فعالیت های کشاورزی در شهرستان است . در آینده با ایجاد این دانشگاه ، سه رشته ی کاربردی در شهرستان لنگرود به جذب دانشجو می پردازد ، رشته ی حقوق که در این شهرستان بسیار مورد نیاز است و می تواند شورای حل اختلاف و محاکم قضایی شهرستان را تقویت کند . رشته های مدیریت اداری و عمران نیز که باعث رونق شهرستان خواهند شد . فرآیند اخذ مجوزها و ایجاد این دانشگاه در دست انجام است و ان شاء الله بحث راه اندازی دانشگاه علمی کاربردی با تعامل مسوولین صورت می گیرد .

رشت پرس : پیش بینی شما از انتخابات پیشرو چیست ؟

این انتخابات را نیز باید نظیر انتخابات ادوار گذشته در نظر بگیریم . مردم شهرستان لنگرود از نظر معیشتی ضعیف هستند و اینکه نماینده یا کاندیدایی بخواهد به حزب و گروههای خاصی متصل باشد در دل مردم جایگاهی ندارد. اگر کسی بخواهد خدمتگزار واقعی برای مردم باشد باید دل مردم را بدست آورد تا جایگاهی در خانه ملت بیابد .

رشت پرس : جریانات سیاسی را در شهرستان لنگرود از بعد تعلق داشتن به گروهی خاص چگونه ارزیابی می کنید و جنابعالی  خود را وابسته به کدام یک از این گروهها می دانید ؟

بسیاری از گروههای سیاسی از سالهای گذشته وجود داشته اند و فعالیت می کنند و در انتخابات مختلف ، نمایندگان خود را مطرح می کنند . بنده  خود را فرد مستقلی می دانم و به هیچ یک از این گروهها وابسته نیستم .

رشت پرس : انتظار شما از مردم چیست ؟

خواسته های مردم بسیار شفاف و روشن است . مردم به دنبال رفاه و دریافت حقوق حقه ی خود هستند . مردم به دنبال فرد اصلح در انتخابات هستند . اگر کاندیدای نمایندگی در بین مردم حضور یابد ، مردم به صراحت توقعات خود را مطرح می کنند و انتظار دارند . فردی نیز که می خواهد به عنوان نماینده ی مردم در مجلس حضور داشته باشد و از حق مردم دفاع کند باید با مشکلات منطقه ی خود آشنا باشد ، باید شهر و مردم خود را بشناسد . تحصیلات جای خود را دارد ، علم و عمل باید در کنار هم باشد ولی داشتن اطلاعات لازم در خصوص حوزه ای که یک نماینده انتخاب می شود برای فرد کاندیدا بسیار مهم است .

و اما سخن پایانی شما ...

بنده بیش از 470 پرونده  در طول دوران وکالت داشتم وبه جرات می گویم که 85 درصد این پرونده ها به نتیجه ی مطلوب در محاکم قضایی رسیده اند . امیدوارم که بتوانم با توکل به خدا و تکیه بر مردم ، خدمتگزار صدیقی برای شهرستان لنگرود باشم .در پایان از جنابعالی و هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی اخباررشت پرس که زمینه حضور اینجانب را مهیا نمودند تشکر می کنم و از حضور در دفتر این پایگاه خبری بسیار خرسندم.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 5266

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی