امروز: جمعه 04 مهر 1399 برابر با 25 سبتامبر 2020

ارزیابی عملکرد سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان از نگاه رئیس سازمان

اختصاصی/ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، دکترعلی منتظری ریاست سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان گیلان ، امروز میهمان ویژه خبری پایگاه رشت پرس بود و در گفتگویی صمیمانه به سوالات هیات تحریریه این پایگاه خبری پاسخ داد که در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . ازهیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم و خدمت همه ی زحمت کشان در حوزه رسانه عرض سلام و ادب دارم . در مقدمه آماری را در خصوص حوزه سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان عرض می نمایم . بالغ بر 2600 واحد صنعتی فعال در استان گیلان داریم که این آمار جدا از آن صنایع دارای مجوزی است که فعال نیستند و تعطیل شده اند . تعداد 1100 طرح صنعتی نیمه تمام در استان داریم که دارای پیشرفت فیزیکی خوبی هستند و به همین مقدار نیز مجوز طرح های صنعتی جدید صادر شده است که متاسفانه هیچگونه پیشرفت فیزیکی ندارند و امیدواریم که در آینده به مرحله فعالیت برسند . در حوزه معدن در حدود 100 پروانه بهره برداری صادر شده که 50 درصد آنها فعال هستند ومعادن شرایط سختی را در استان دارند و بالغ بر 200 محدوده برداشت موقت برای برداشت شن و ماسه پروژه های عمرانی در گیلان داریم . در زمینه تجارت ، حدود 100 هزار واحد صنفی در استان وجود دارد که 80 هزار دارای مجوز هستند و 20 هزارواحد صنفی نیز فاقد پروانه می باشند که برای ساماندهی این واحد ها در سالجاری طرحهایی در حال اجرا است .

رشت پرس: جنابعالی در مصاحبه هایتان از صادرات به عنوان یک هویت ملی از نام برده اید ، جایگاه صادرات استان را چگونه ارزیابی می کنید ؟

استان گیلان در خصوص پرداختن به مقوله صادرات دارای ظرفیت های بالقوه ی زیادی است . فعالیت های خوبی در این زمینه در استان صورت گرفته ، اما از آن پتانسیل ها، هنوز به نحو احسن استفاده نشده است . برخی از این فعالیت ها منوط به سیاست های اقتصادی در استان و برخی نیز مربوط به تصمیمات و سیاست های کلی در کشور است . از سوی دیگر برای تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر به سیاست ها و قوانین لحاظ شده آن کشورها نیز باید توجه داشت و تفاهم نامه هایی که ما در گذشته با کشورهای همسایه منعقد کرده ایم شرایط لازم را برای فعالیت های تجاری نداشته است . خوشبختانه دولت یازدهم نگاه ویژه ای به کشورهای آسیانه میانه وCIS دارد و اخیرا نیز در خصوص ارتباط تجاری با کشور روسیه شاهد نگاه خاصی از سوی دولت هستیم و جلسات متعددی با مباحثی در زمینه تسهیل صادرات و ارتباط تجاری با کشور روسیه در سازمان صنعت ، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی برگزار می شود و فضا برای فعالیت در این کشور بسیار مساعد است . کشور روسیه در حال حاضر از سوی جامعه جهانی مورد تحریم واقع شده است و اگر چه ما از تحریم هیچ کشوری خوشحال نخواهیم شد، از این جهت فضای تجارت ایران با کشور روسیه گسترده تر گردیده است و تفاهم نامه هایی که در گذشته برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری بین دو کشور بود و البته کارآیی چندانی نداشت طی جلساتی اصلاح شد .

*تفاهم نامه هایی که در گذشته برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری بین دو کشور بود و البته کارآیی چندانی نداشت طی جلساتی اصلاح شد .

از سوی دیگر تیمی متشکل از تجار استان گیلان به کشور روسیه اعزام شدند و طی گزارشاتی این بازرگانان اعلام کردند که نگاه تجار روسیه به ایران فرق کرده است . لازم بذکر می باشد که کشور روسیه بالغ بر 500 میلیارد دلار صادرات در سال دارد و مبلغ واردات آن نیزبالغ بر 300 میلیارد دلار است . کشور ما می تواند در بحث صادرات صنایع غذایی با این کشور ارتباط خوبی برقرار کند . تجار استان گیلان در کشور توانسته اند جایگاه مطلوبی را کسب کنند اما تمام تلاش سازمان صنعت ، معدن و تجارت این است که بین واحد های تولیدی استان و تجار موفق ارتباط ایجاد کند .

عموما واحد های تولیدی گیلان صادر کننده محصولات خود نیستند و صادر کنندگان نیز نگاهی به واحدهای تولیدی استان نداشته اند پس باید برای افزایش صادرات محصولات استان این ارتباط به نوعی برقرار شود . از سوی دیگر ظرفیت بسیار خوبی در بنادر گیلان وجود دارد بندرانزلی ظرفیتی در حدود 10 میلیون تن کالا را دارد و بندر آستارا سه و نیم میلیون تن ظرفیت برای فعالیت های تجاری را دارد .

*صادرات بر پایه محصولاتی که در استان تولید می شود

در حال حاضر دو موضوع در سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان در حال پیگیری است ، نخست تبادلات تجاری بیشتر با بازار هدف برای صادرات و واردات بیشتر ، دوم صادرات بر پایه محصولاتی که در استان تولید می شود . استاندار محترم و مسئولان استانی به جد پیگیر این امور هستند چون صادرات می تواند بسیاری از خلاء هایی را داریم را جبران کند .

رشت پرس: در حالی که به اذعان جنابعالی تحریم های کشور روسیه به عنوان یک فرصت برای صادرات تلقی می شود ، برخی از اقتصاد دانان معتقد هستند که این فرصت ممکن است با واردات بی رویه محصولات کشور روسیه به تهدید تبدیل شود نظر شما در این زمینه چیست ؟

عمده وارداتی که از کشور روسیه صورت می گیرد شامل آهن آلات ، چوب ، مواد شیمیایی ، مواد اولیه کارخانجات است . در زمینه محصولات دامی ، گندم و غلات نیز از این کشور واردات انجام می شود . واردات این محصولات فرصتی است تا کمبودهایی را که در کشور داریم به نوعی جبران کنیم اما در عین حال باید این نکته را در نظر داشته باشیم که هر فرصت ، یک تهدید را در کنار خود دارد . کشور روسیه و تجار آن نیز بالطبع هوشمندانه عمل خواهند کرد . نگرش دولت هم در کنار صادرات نگرش تولید است و رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بارها بر تولیدات صادرات محور تاکید داشته اند .

اگر تولید داخلی نتواند نیاز کشور را تامین کند و همان مقدار از محصولات به جای اینکه به مصرف داخلی برسد صادر شود ، تهدیدی برای اقتصاد کشور محسوب می شود . باید مبادلات تجاری کشور ما با سایر کشورها تعریف شده باشد و در عین حال سیاستهای اقتصادی در کشور از سوی دولت تبیین می شود مد نظر قرار گیرد .

رشت پرس: در شش ماهه نخست سالجاری ، طبق گزارشی که از طرف سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان ارایه شده است ، افزایش برداشت از معادن استان را داشته ایم . آیا این روند افزایش از معادن قبلی بوده یا اینکه تعداد معادن افزایش یافته است ؟

بیشترین افزایش تولید از معادن قبلی بوده و برداشت های بیشتری از همین معادن انجام شده است . در استان گیلان ظرفیت خوبی در خصوص معادن داریم و از حدود 100 معدنی که از سوی سازمان صنعت ، معدن و تجارت پروانه بهره برداری برای آنها صادر شده ، حدود 50 معدن فعال هستند . این معادن اکثرا معادن مصالح ساختمانی نظیر سیمان ، شن و ماسه ، سنگ لاشه و بعضا سیلیس و مواد معدنی هستند که ارزش صنعتی دارند . بهره برداری در معادن هر سال به طور متوسط افزایش می یابد چون یکی از ویژگیهای حوزه معدن این است که تحت تاثیر مسایل و تحولات اقتصادی قرار ندارد و بهره بردار براحتی می تواند در جهت بهینه از معدن سود ببرد .

رشت پرس: ظرفیت های شغلی اعلامی از سوی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان در سال 93 به تفکیک شهرستانی را چگونه ارزیابی می کنید و سهم شهرستان رشت چه تعداد است؟

شهرستان رشت دارای معدن خاصی نیست . در حوزه سپیدرود که در خارج از محدوده شهرستان رشت است ، آمار اشتغال در این حوزه به تفکیک شهرستان در حال تنظیم است که به اطلاع خواهد رسید .

رشت پرس: واژه " بی دقتی مدیران " در خصوص عدم ارائه آمار خطاب به چه کسانی بوده است ؟

یکی از فعالیت های خوبی که در استان با تعامل استاندار محترم صورت گرفت تشکیل کارگروه حمایت از تولید است . بخش تولید در سالهای اخیر در گیلان با مشکلات جدی روبرو شد به گونه ای که هیچ واحد تولیدی نداشتیم که در سیستم بانکی ، پرداخت ها و اداره کل امور مالیاتی وبعضا تامین اجتماعی با معضلی برخورد نکرده باشد . ما به دنبال راهکارهایی برای رهایی واحد های تولیدی از معضلات موجود بودیم و استاندار محترم گیلان با دستوری که در زمینه تشکیل کارگروه حمایت از تولید صادر کردند، نهادهای اجرایی مرتبط و بانک ها را موظف نمودند تا این مشکلات را پیگیری کرده و گزارش آن را ارایه دهند .

*در این مدت شش درصد از مشکلات واحد های تولیدی مرتفع شده است و بقیه نیز در دست اجراست .

در سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان نیز تیمی جهت پیگیری این مصوبات تشکیل شد و مکاتباتی نیز در زمینه گزارشات وضعیت واحد های تولیدی از سوی مدیران شهرستان به سازمان ارایه شد که بنده به جهت مبهم بودن برخی از موارد در این گزارشات تذکراتی را گوشزد کردم و آقای استاندار نیز بسیار پیگیر این قضیه هستند و باید عرض کنم در این مدت شش درصد از مشکلات واحد های تولیدی مرتفع شده است و بقیه نیز در دست اجراست .

رشت پرس: شاخص ترین صنعت استان از نگاه شما کدام صنعت است و اقدامات حمایتی سازمان صنعت ، معدن و تجارت گیلان در زمینه این صنعت چه بوده است ؟

استان گیلان دارای شاخصه های صنعتی متفاوتی است . در گذشته با نگرش به اینکه گیلان یک استان با محوریت کشاورزی و گردشگری است از ایجاد بسیاری از صنایع صرفنظر شد و استان از قافله صنعت و توسعه عقب ماند . در زمانی که این امکان بر اساس قیمت پایین ارز در کشور وجود داشت تا صنایع مادر در گیلان ایجاد گردد متاسفانه این رویکرد شکل نگرفت . در حال حاضر قابلیت های بسیار خوبی در داروسازی ، صنایع غذایی ، بهداشتی ، معدنی و کانی در استان موجود می باشد . صنایع تولید فولاد در گذشته با این تفکر که به محیط زیست استان ضرر می رساند احداث نشد اما در حال حاضر رشد چشم گیری در این بخش را شاهد هستیم . تا جایی که پیش بینی می شود در سال آینده ظرفیت تولیدی فولاد گیلان معادل 9 میلیون تن برسد و خیلی از آلودگی هایی که برای محیط زیست ممکن است توسط این صنایع ایجاد شود قابل کنترل است .

به صنایع پتروشیمی نیز آنگونه که باید به دلایل مشابه پرداخته نشد . در حال حاضر با گران شدن ارز ، سرمایه گذاری و ایجاد صنایع بزرگ ، بسیار مشکل تر از گذشته است . صنایع تبدیلی کشاورزی و صنایع سلولزی از اولویت های عرصه صنعتی استان است . شش واحد MDF و HDF صنایع سلولزی جدید در استان ایجاد شده و از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردارند . در روزهای آینده نیز یک واحد از صنایع سلولزی در فومن افتتاح می گردد .

*پیش بینی می شود که گیلان تا دوسال آینده به قطب تولید صنایع سلولزی در کشور تبدیل گردد

پیش بینی می شود که گیلان تا دوسال آینده به قطب تولید صنایع سلولزی در کشور تبدیل گردد . بیشترین انتظاری که سرمایه گذاران برای ایجاد یک صنعت جدید دارند فراهم بودن فضای سرمایه گذاری و حمایت سازمان صنعت ، معدن ، تجارت و نهادهای مربوطه از سرمایه گذار است . خرسندیم که شرایطی در استان وجود دارد که سرمایه گذاران راغب به سرمایه گذاری در گیلان هستند و طرحهایی نیز از سوی سازمان ارایه می شود که ظرفیت خوبی برای صرف سرمایه درآن وجود دارد و سرمایه گذاران نیز توانسته اند تسهیلات مورد نیاز خود را دریافت کنند. دروزارت صنعت ، معدن و تجارت کشور نیز نگاه خوبی در زمینه سرمایه گذاری در گیلان وجود دارد و در خصوص بحث فاینانس هم حمایت در حال انجام است .

اخیرا طرحی در زمینه زراعت چوب در استان در حال بررسی است که می تواند برای صنایع بسیار مفید باشد . صنایع سلولزی ، تبدیلی کشاورزی ، دارویی ، غذایی ، معدنی و نساجی از صنایعی هستند که اولویت سرمایه گذاری در استان را دارند و حمایت همه جانبه از سوی سازمان در زمینه ایجاد این صنایع با سرمایه گذاران صورت می گیرد .

رشت پرس: ارزیابی شما از جایگاه " تولید ثروت " استان گیلان در کشور را چگونه پیش بینی می کنید؟

بسیاری از برنامه های توسعه در استان که در زمینه تولید ثروت نیز موثر خواهد بود در گرو وجود زیر ساخت های مطلوب است . بسیاری از صنایع نظیر فولاد و چوب در زمانی که بحث ایجاد راه آهن در گیلان مطرح شد توسط سرمایه گذاران ایجاد شده و مستقر گردیدند . گیلان به لحاظ صنعتی رتبه دوازدهم را دارد اما به لحاظ سرمایه گذاری در بدبینانه ترین حالت رتبه هشتم در کشور را داراست . پس می توان نتیجه گرفت که سرمایه گذار تمایل به سرمایه گذاری در استان را دارد و همین موارد نیز تولید ثروت را به دنبال دارد .

*بنده به اینده تولید ثروت در استان امیدوار هستم

پس استان نیاز به ایجاد زیر ساخت های مطلوب نظیر راه آهن دارد تا صنایع بتوانند برای انتقال محصولات و مواد اولیه خود از بنادر به سایر نقاط کشور استفاده کنند . بنده به اینده تولید ثروت در استان امیدوار هستم .

رشت پرس: در زمینه راه اندازی شهرک پخش کالا چه سیاستهایی را سازمان دنبال می کنید و توصیه شما به سرمایه گذاران در این خصوص چیست ؟

همانطور که می دانید دو سازمان صنایع و بازرگانی که با یکدیگر ادغام گردید این نگرش در بین مدیران سازمان صنعت ، معدن و تجارت پدید آمد که باید در حوزه تجارت و بازرگانی نیز برنامه های منسجمی تعریف گردد . به عقیده بنده ، تولید کننده ای که با مشقات بسیار محصولی را تولید می کند نباید نگران عرضه و فروش محصول خود باشد و این امر وظیفه سازمان است که حلقه مفقوده بین تولید و عرضه را پیدا کند . در استان گیلان بالغ بر 100 هزار واحد صنفی وجود دارد و هر کدام از این واحد های صنفی نیازمند محصولات تولیدی هستند که عموما این تولیدات را از خارج از استان تهیه می کنند در حالیکه تولید کنندگان در گیلان نمی توانند محصولات خود را در استان بفروش برسانند . بنابراین نظام عرضه و توزیع کالا با مشکل روبرو است و این مشکل باید توسط شرکت های پخش و توزیع مرتفع شود .

*شهرک پخش کالا برای ساماندهی فعالیت های تولید و عرضه

کالاهای تولیدی توسط شرکت های توانمند پخش خریداری شده و به موقع در اختیار واحد های صنفی قرارگرفته و توزیع می گردند . در استان گیلان بالغ بر 200 شرکت پخش بزرگ داریم که با ارتباط دهی این شرکت ها با صنایع غذایی به طور مثال می توان بسیاری از معضلات فروش آن واحد ها را برطرف کرد . از سوی دیگر در زمانی که سازمان نیازمند داشتن آمار و اطلاعاتی در خصوص ذخیره کالا و محصولات است این شرکت ها می تواند یاری رسان باشند . مشکلی که در زمان اجرای طرح سبد کالا با آن روبرو شدیم عدم وجود آمار دقیق از محصولات تولیدی در استان و ذخیره شده در انبارها بود که این تفکر را ایجاد کرد تا یک شهرک پخش کالا برای ساماندهی فعالیت های تولید و عرضه احداث گردد . با ایجاد شهرک پخش کالا می توان نظارت بهتری بر نحوه ی توزیع محصولات داشت . این کار برای اولین بار در کشور انجام خواهد شد و محلی که برای احداث شهرک در نظر گرفته شده است در جوار شهرک صنعتی سفیدرود رشت با هدف خدماتی می باشد .

رشت پرس: ارزیابی جنابعالی از آمار تخلفات 7763 موردی واحد های صنفی در شش ماهه نخست سال 93 چگونه است ؟

از موضوعاتی که برای سازمان اهمیت دارد نظارت برفعالیت واحد های صنفی است . خوشبختانه با استقرار دولت جدید بازار به یک حالت ثبات رسیده است عملا التهابی را در عرضه محصولات مشاهده نمی کنیم و این امر نشان می دهد که یک ثبات نسبی در بازار حاکم است و اگر ثبات در بازار برقرار باشد بالطبع تخلفات کمتر خواهد شد .

*بازرسی هایی که عموما در استان انجام می شود جزء بهترین بازرسی ها در سطح کشور است

برای بازرسی و نظارت یک میانگینی را سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان به عنوان شاخص در نظر می گیرد که در حدود پنج الی شش درصد بازرسی ها به تخلف منجر می شود . و بازرسی هایی که عموما در استان انجام می شود جزء بهترین بازرسی ها در سطح کشور است و ممکن است از 200 هزار بازرسی 5 درصد به عنوان تخلف ثبت شود که با توجه به میانگین عدد خوبی است .

رشت پرس: سرانجام فاینانس 920 میلیون دلاری برای اتمام پروژه های بخش دولتی و خصوصی استان گیلان چیست؟

طرح هایی که متقاضی استفاده از فاینانس هستند بیشتر از این مبلغ است و تا به امروز 500 میلیون دلار این مبلغ را مصوبه گرفتیم که در اینجا باید عرض کنم با توجه به پروسه سختی که در اخذ مصوبه وجود داشت ولی به همت استاندار محترم و سایر مدیران عالی ، گیلان به عنوان استانی پیشرو در جذب این اعتبارات قرار گرفته است .

رشت پرس: در مقطعی از سال 93 شاهد پلمپ معدن شن و ماسه وابسته به شهرداری رشت بودیم علت آن و دلیل عقب نشینی سازمان چه بوده است ؟

سازمان در پلمپ واحد های تولیدی نهایت ملاحظات را به خرج می دهد . در زمینه پلمپ معدن شن و ماسه شهرداری بارها از سوی سازمان اخطار هایی به جهت مشکلات زیست محیطی این معدن داده شد اما مورد توجه قرار نگرفت و چون تعطیلی این واحد باعث بروز مشکلاتی برای عمران شهر رشت می شد سعی بر این شد تا مساعدت لازم انجام شود . هدف ما به صدا درآوردن زنگ خطری بود .

*در صورت عدم اجرای مفاد تفاهم نامه در سال آینده معدن شن و ماسه شهرداری رشت پلمپ می شود

در معاونت عمرانی طی جلسه ای با شهردار اسبق شهر رشت جلسه ای تشکیل شد و ضمن امضاء تفاهمنامه ای با نظارت استاندار محترم مقرر گردید ظرف مدت یکسال شهرداری جهت رفع موارد مطروحه اقدام نماید و چنانچه این امر محقق نگردد سازمان صنعت و معدن بر اساس موازین قانونی خود مجددا اقدام خواهد کرد .

رشت پرس: تعریف شما از شخصی بنام « محمود ملکوتی خواه » چیست ؟

بنده شناخت کاملی نسبت به اشان ندارم . ایشان سابقه فعالیت در زمینه بازرگانی را دارند و در مقطعی عنوان شد که ایشان جانشین بنده در سازمان شوند . ما از مدیران توانمند در سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان استقبال می کنیم . چون این سازمان دارای وظایف و مسئولیت های سنگینی است و مجموعه ای است که هر گوشه از آن اقتصادی بوده و دارای دغدغه های خاص خود می باشد . خیلی از فعالیت هایی که در این سازمان انجام می شود تجاری و خدماتی است و مفتخرم که بیان کنم درسال گذشته ، سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان توانست جایگاه خوبی در کشور کسب کند و مورد تشویق قرار گیرد .

*عقیده های سیاسی بنده نیز مشخص است و همواره در کارنامه سیاسی خود عملکرد شفافی داشته ام .

بنده در حوزه تخصصی کار خود سیاسی عمل نمی کنم و عقیده دارم که نباید سیاست در انجام کارها و مسئولیت ها دخالت کند ولی از آن طرف عقیده های سیاسی بنده نیز مشخص است و همواره در کارنامه سیاسی خود عملکرد شفافی داشته ام .

تغییر مدیریت حق مسئولین است اما هر تغییر مدیریتی تبعات خود را به دنبال دارد و هر فردی که در سمت مدیریت سازمان صنعت ، معدن و تجارت قرار می گیرد به عقیده من باید فرد توانمندی باشد چون این سازمان دارای گستره وسیعی است که هر روز نکته ای به دانش فرد می افزاید .

رشت پرس: بنا به تاکیدات مقام معظم رهبری در جهت توسعه اقتصادی و حمایت استاندار گیلان از بخش خصوصی و تحرکات اخیر سازمان صنعت و معدن در احیای خانه صنعت ، جایگاه بخش خصوصی در گیلان را چگونه ارزیابی می کنید؟

امیدوار هستم که خانه صنعت و معدن قوی داشته باشیم

اینجانب نگاه ویژه ای به بخش خصوصی دارم . باید اصل 44 قانون اساسی بدون هیچ تعللی انجام شود . در گذشته خانه صنعت و معدن شکل گرفت اما به دلیل اختلافات موجود در بین افراد این تشکل پا نگرفت . خیلی از مواردی توسط NGO ها می تواند مطرح شود . امیدوار هستم که خانه صنعت و معدن قوی داشته باشیم و انتخابات در آینده نزدیک انجام خواهد شد . انجمن های کارفرمایی و سایر انجمن ها نیز که در استان وجود دارند جایگاه خود را دارند و هر زمان که این عزیزان به سازمان مراجعه کنند ما جوابگوی آنان هستیم .

و اما سخن پایانی شما ...

جا دارد که در اینجا عنوان کنم که رسانه ها نقش بسیار مهمی در انعکاس صحیح و منصفانه اخبار نهاد های اجرایی استان دارند و از پایگاه خبری رشت پرس برای انعکاس دقیق و بی طرفانه اخبار تشکر می کنم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 827

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
0 #1 کارمندش در تاریخ: دوشنبه 14 بهمن 1398 ، ساعت 02:11 ب ظ
خدا حفظ کند چنین مدیری را برای آیندگان، ما که قدرش را نشناختیم
نقل قول
 


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی