امروز: جمعه 04 مهر 1399 برابر با 25 سبتامبر 2020

بررسی ناهنجاریهای اجتماعی و نقش امر به معروف و نهی از منکر

اختصاصی/ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان ، ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران وفادار ایشان و قرار گرفتن در هفته احیای فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر ، معاون فرهنگی ستاد  احیای امر به معروف و نهی از منکر استان گیلان  ، جعفر شفیعی میهمان ویژه پایگاه خبری رشت پرس بود و در گفتگویی به سوالات هیات تحریریه این پایگاه پاسخ گفت که در ادامه می خوانید :

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم . بسم الله الرحمن الرحیم ، الحمد الله رب العالمین . بنده از فرصتی که در اختیار اینجانب قرار دادید تشکر می کنم. ایام شهادت ابا عبدالله الحسین (ع) و یاران آن حضرت را تسلیت عرض می نمایم . همانطور که می دانید در هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر قرار داریم و بنده باب گفتگو را از این نکته آغاز می کنم که برای احیای این دو فریضه مهم در جامعه باید همگی به یک برداشت واحد و عزم مشترک برسیم . آنچه که اهمیت دارد آن است که امر به معروف و نهی از منکر  باید در جامعه اجرا شود و نیازمند بحث و گفتگو و تبیین و درک مشترک است و اینکه چگونه باید در جامعه اجرایی شود . در قرآن و احادیث و روایات به جد در زمینه موضوع امر به معروف و نهی از منکر پرداخته شده است و در قرآن وجه تمایز امت اسلامی نسبت به سایر امتها  همین امر به معروف  معرفی شده است . همچنین در آیات دیگری ذکر شده که باید گروهی از مردم باشند که امر به معروف و نهی از منکر کنند . امیر مومنان ، امام اول شیعیان  (ع) در این خصوص اشاره دارند که  تمام کارهای خیر حتی جهاد در راه خدا در مقابل امر به معروف و نهی از منکر به مانند نم و قطره ای در برابر دریا است . از اینجا مشخص می شود که جایگاه امر به معروف و نهی از منکر چقدر والا و ارزشمند است .  در اصل هشتم قانون اساسی نیز به این امر پرداخته شده است و یک اصل را در قانون اساسی در این مورد داریم و وظیفه ای که مردم نسبت به یکدیگر و مردم نسبت به حاکمیت و مسئولین نسبت به مردم دارند ، وظایف متقابلی است که به دوش همگان گذاشته شده است . متاسفانه علی رغم تمامی این جایگاهها و تاکیدات بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب اسلامی در سال 1358 و نامه ای که ایشان به شورای انقلاب در آن زمان نوشتند در زمینه تشکیل سازمانی تحت عنوان امر به معروف و نهی از منکر در کشور این جایگاه لحاظ نشد  و مقام معظم رهبری نیز از امر به معروف و نهی از منکر به فریضه و واجب فراموش شده در جامعه عنوان می کنند که  باید بیش از اینها پرداخته شود . لذا ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در حقیقت ستادی است برای احیا و فرهنگ سازی  این دو فریضه الهی . این ستاد  از سال 1372 تشکیل شد و مقام معظم رهبری ، حضرت آیت الله جنتی را به عنوان ریاست این ستاد معرفی کردند و از آن تاریخ ستادها در سطح استانها شکل گرفتند و تلاش بر این است که با فرهنگ سازی در حوزه امر به معروف این فرایض را احیا کنیم . 

*معتقدم که بخشی از ناهنجار هایی که در کشور وجود دارد ناشی از خلاء امر به معروف است

رشت پرس : اهمیت و جایگاه دو فریضه امر به معروف و نهی از منکر در جامعه امروز را چگونه ارزیابی می کنید ؟

به عقیده بنده زمانی که انجام یک فریضه در جامعه کمرنگ می شود و مردم نسبت به مسایل و منکراتی که در جامعه اتفاق می افتد بی تفاوت باشند و حس خیرخواهی نسبت به یکدیگر از بین مردم رخت برببندد ، تاثیراتی را بر کل جامعه خواهد گذاشت . رفته رفته ناهنجاری ها به هنجار تبدیل می شود و این موضوع اجتماع را دچار معضلاتی خواهد کرد . من معتقدم که بخشی از ناهنجار هایی که در کشور وجود دارد ناشی از خلاء امر به معروف است ، اگر امر به معروف و نهی از منکر از همان سالهای ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی به صورت تعریف شده و سازمانی و بطور صحیح اجرا می گردید بخش زیادی از این ناهنجاریهای حوزه اجتماعی به وجود نمی آمد و یا اینکه کنترل می شد . جامعه ما یک جامعه اسلامی است  و مردم دارای احساس مسئولیت نسبت به همنوعان خود هستند پس طبیعی است که به عنوان یک شهروند مسئول، در قبال یکدیگر و خطراتی که افراد را تهدید می کند وظایفی داریم . بخشی از این ناهنجاریها ناشی از عدم مسئولیت ما در مقابل یکدیگر است و خلاء امر به معروف در جامعه حس می شود . 

رشت پرس : آیا تاکیداتی که در خصوص امر به معروف و نهی از منکر در دین مبین اسلام مطرح شده است در ادیان دیگر الهی نیز وجود دارد ؟

وجه تمایز امت اسلامی نسبت به ادیان دیگر همین امر به معروف است . البته شاید این فرایض به این گونه در ادیان دیگر وجود نداشته باشد اما در سایر جوامع به دلیل اهمیت این موضوع در قوانین برخی از کشورها برای جلوگیری از هنجار شکنی و خلاف هایی که ممکن است در جامعه صورت گیرد لحاظ شده است . حتی قوانینی در برخی از کشورها وجود دارد که اگر موردی از تخلف چه اجتماعی و چه رفتاری  از سوی مردم مشاهده شد، باید به مراجع ذیربط اطلاع داده شود . به نظر می رسد که در جوامع مختلف با نگرشهای متفاوت به این موضوع پرداخته شده است اما در حد و اندازه و وسعت جامعه اسلامی و قوانین حاکم بر دین مبین اسلام نیست .  

رشت پرس : جایگاه زنان در بحث امر به معروف و نهی از منکر در جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

در موضوع امر به معروف و نهی از منکر ، زن و مرد هیچ فرقی با یکدیگر ندارند و وظایف ، وظایف همگانی است . در بحث تذکر لسانی و امر به معروف تفاوتی میان مردان و زنان نیست اما تصور بنده این است که زنان می توانند نقش موثرتری در این زمینه داشته باشند ،علی الخصوص برخی از ناهنجاریهای جامعه ما در امر بد حجابی تبلور پیدا کرده است و زنان می توانند با رعایت حجاب نقش خیلی بهتری را در این مورد ایفا کنند . وقتی بانویی با حجاب در اجتماع وارد می شود خود به نوعی معروف را در جامعه رواج داده است و اساسا این نقش حایز اهمیت است .

*وقتی بانویی با حجاب در اجتماع وارد می شود خود به نوعی معروف را در جامعه رواج داده است

رشت پرس : در کتب اسلامی ، بر طبق روایات  جایگاه آمران به معروف و ناهیان از منکر جایگاهی ذکر شده است که انبیاء و شهدا نیز به آن غبطه خواهند خورد ، این جایگاه مهم چگونه باید در جامعه تبیین شود ؟

وقتی که شما به فرایض دین مبین اسلام نگاه می کنید ، هر یک از این فرایض به نظر می رسد که از طرف شارع مقدس با اهداف خاصی تبیین شده است . نماز ، روزه ، خمس ، زکات ، جهاد و ... همه اینها پاسخگویی بخشی از نیازهای فردی در جامعه است . در زمینه امر به معروف و نهی از منکر نگرش دین ، اصلاح رفتار دیگران است و اگر بخواهد این امر به درستی تبیین و اجرا شود رسالت بزرگی محسوب می گردد . فلسفه این کار نیز بدین گونه است که شما از روی خیرخواهی ، محبت و دوستی رفتاری را در فردی مشاهده می کنید که این رفتار در چارچوب رفتارهای دینی و هنجارهای اجتماعی نیست و شما می خواهید در این زمینه ورود کرده و آن شخص را نسبت به رفتار خود آگاه نمایید . سختی کار در این است که بسیاری از مواقع با ممانعت طرف مقابل و برخورد نامناسب شخص مورد نظر مواجه خواهید شد . در اینگونه موارد آمر به معروف و ناهی از منکر به عنوان شخصی مجاهد و فرهیخته وظیفه دارد که ناملایماتی را که از طرف مقابل به وی وارد می شود را با سعه صدر ، توان و قدرت قابل قبول و وسعت دید استدلال کنید و او را از آن رفتار منع کنید . ائمه معصومین نیز به جایگاه ویژه آمران به معروف و ناهیان از منکر پرداخته اند . پیامبر اسلام (ص) نیز در خصوص آمران به معروف اشاره به این دارند که این افراد جانشین خداوند بر روی زمین هستند لذا عظمت اینکار بسیار است و مهمتر از همه این مورد است که این کار را به طور صحیح انجام دهید تا خیرخواهی شما نافذ باشد و بر روی فردی که به او تذکر می دهید تاثیر متقابل را داشته باشد.

رشت پرس : لطفا فریضه های الهی امر به معروف و نهی از منکر را در یک جمله تعریف کنید.

رسالت و وظیفه انسانی و دینی که خداوند برای اصلاح جامعه مقرر کرده است توسط آمر به معروف و ناهی از منکر اجرا می شود و وی در راستای اجرای اوامر الهی عمل کرده ، حکم خداوند را بر روی زمین اجرا می کند و این امر موجب ارتباط نزدیک بر اساس تکلیف و وظیفه خواهد بود .  

رشت پرس : شایستگی ها و ملاک هایی را که باید آمران به معروف و ناهیان از منکر داشته باشند از منظر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر چیست ؟

از ائمه معصومین این فرمایش را داریم که " دعوت به خیر و نیکی کنید با اعمالتان " معتقد هستم که آمران به معروف و ناهیان از منکر باید از نظر رفتار و منش خود الگویی برای دیگران باشند . چون زمانی که شما فردی را دعوت به خیر و دوری از منکر می کنید باید صلاحیت رفتار خودتان از سوی دیگران مشخص و واضح باشد . اگر مردم شما را با منش و خلق پسندیده بشناسد به طبع قدرت نفودتان بر روی افراد افزایش خواهد یافت . و لذا هر چقدر آمر به معروف و ناهی از منکر عامل تر به مبانی و آداب دینی باشد تاثیر کلام او بیشتر خواهد بود . البته نکته ای را متذکر می شوم و آن این است که در رساله حضرت امام خمینی (ره) علیه عنوان شده است که اگر حتی خود فرد هم عامل نباشد باز هم امر به معروف و نهی از منکر را وظیفه دانسته اند .  

رشت پرس: برخی افراد استنباط رویکردهای قهری و تنبیهی را از امر به معروف و نهی از منکر دارند ، حال این سوال پیش می آید که روش های عملی ستاد در این حوزه چگونه است؟

ما یک شعار داریم که در واقع این شعار تبیین کننده ی آن راه و روش و رسم و رسوم کار ما می باشد و آن عبارت است از تذکر زبانی ، پیام مهربانی و نظارت همگانی. منظور از تذکر زبانی این است که شارع مقدس امر به معروف را در 3 مرحله تعریف کرده : تنفر قلبی ، تذکر زبانی و اقدام عملی یا یدی. تعریفی که برای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر ارائه می شود و وظیفه ای که برای آن تعریف شده است و آن چیزی که ستاد احیاء در حوزه ی عامه ی مردم و عموم جامعه دنبال می کند همین تذکر زبانی است ، یعنی ما رسالتی بیشتر از تذکر زبانی برای خود قائل نیستیم.

*در این حوزه نه به شخصیت کسی توهین  خواهد شد نه درگیری صورت می گیرد

و معتقد هستیم که اگر در حوزه ی رفتار دیگران موردی را مشاهده کردیم که منطق با هنجار های دینی و اجتماعی نیست وظیفه ی آحاد مردم این است که شخص مورد نظر را از انجام آن عمل منع کنیم که این کار خلاف شئونات اسلامی و اجتماعی است .در همین حد بسنده کردن و درگیری لفظی ایجاد نکردن و رد شدن یعنی رسالت این است و در همین حد عمل شود. شخص را آگاه کردن و او را بر حذر بداریم و او را به کار خیر دعوت کنیم و از این مرحله خارج شویم. این کار در حوزه ی تذکر زبانی قرار  می گیرد.

 در باره شعار پیام مهربانی در واقع شیوه ی رفتار مطرح می شود ما معتقدیم بر خورد باید مبتنی بر احترام و دعوت به خیر باشد بحثی در امر به معروف دنبال می شود که به عقیده ی من، باید بین رفتار و شخصیت فرد کاملا ً تمایز قائل شد ما حق توهین به شخصیت فردی را نداریم . اگر رفتاری را بر خلاف هنجار های اجتماعی و فرهنگی مشاهده کردیم وظیفه ی ما این است که صرفا در حد آن رفتار گوشزد کنیم و تذکر دهیم. این بحث بسیار مهم است در این حوزه نه به شخصیت کسی توهین  خواهد شد نه درگیری صورت می گیرد ضمن حفظ احترام افراد لازم می دانیم فرد خاصی را که عمل خاصی بر خلاف هنجار انجام میشود به او تذکر داده شود .

در باره  بحث نظارت همگانی که از آن به عنوان وظیفه ی همگانی نیز یاد می شود ما معتقدیم هیچ یک از آحاد جامعه از این مسولیت مبرا نیستند . شهروند جامعه ی اسلامی در قبال جامعه مسئول و موظف است . در خصوص موضوع به اصطلاح " به  من چه " که متاسفانه و به مرور زمان  در  فرهنگ جامعه ما گسترش و رواج پیدا کرده است مربوط به فرهنگ ما نیست ما در قبال یک دیگر مسئول هستیم . وظیفه ی ما نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت است . جامعه ی اسلامی جامعه ای است که مسئولیت پذیری در آن بالا  است لذا ما معتقدیم و تلاش ما در این حوزه این است که همگان را از این مسئولیت آگاه واین را فرهنگ سازی کنیم به عبارتی هر کسی ناهنجاری مشاهده کرد از سر دلسوزی و خیر خواهی وارد عمل شود و تذکر اشاره شده را بدهد.

 رشت پرس: از آنجایی که در برخی موارد  تذکر لسانی لازم است ولی کافی نخواهد بود ، رویکرد ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص اینگونه موراد چگونه است؟

درباره ی موضوع یدی که من اشاره کردم از طریق مراجع قانونی و قضایی و انتظامی ضرورت دارد و بخشی از نیاز جامعه است که من به آن اشاره کردم و معتقدم آن هم از نیاز های جامعه است و اتفاق می افتد اما ما سعی کردیم افرادی را که با ستاد همکاری دارند تحت آموزش قرار بدهیم و چگونگی مواجه با افراد را به آنها یاد دهیم و کارت های شناسایی را نیز به آنها تحویل داده ایم و طبیعتاً ما تاکید کردیم حتی اگر آمرین ما مورد اهانت قرار گرفتند حق عکس العمل و مقابل به مثل مشابه را به هیچ عنوان نخواهند داشت و همچنین تاکید کرده ایم که این عمل افراد مقابل یک اقدام مجرمانه است که طی سلسله مراتبی به مراجع قضائی معرفی میشوند.

رشت پرس: متقاضیان و علاقمندان جهت همکاری با ستاد امر به معروف و نهی از منکر چه مسیری را باید طی نمایند؟

در ابتدا به این نکته اشاره کنم که در ستاد امر به معروف آنچه دنبال می شود هم در حوزه فردی است هم در حوزه ی گروهی . آن بخشی که مربوط می شود به بحث  گروهی مورد استقبال ما است و از همه ی شهروندانی که از سر احساس مسئولیت و دلسوزی علاقه مند به هم کاری در این عرصه با ما هستند، به ستاد احیاء امر به معروف و نهی از منکر مراجعه می کنند.

*در ستاد احیاء امر به معروف در خدمت دوستان و علاقمندان هستیم.

در این ستاد مسئول تیم ها و گروه های  امر به معروف وجود دارند که کارهای مربوطه را انجام میدهند و کسانی که مراجعه می کنند پس از یک دوره ی آموزشی خیلی کوتاه و توجیه نسبت به این موضوع و حوزه های مربوط به این کار و گروه ها و  تیم ها سازماندهی می شوند . این کار در سطح شهر رشت به ویژه در مناطق مرکزی شهر رشت در حال انجام است که بنا داریم این فعالیت را با همان نگاه امر به معروف و نهی از منکر که به آن اشاره کردم یعنی از سر دلسوزی و خیر خواهی ، با استفاده از تذکر لسانی توسعه و گسترش  دهیم . لذا از مراجعه کنندگان استقبال کرده و در ستاد احیاء امر به معروف در خدمت دوستان و علاقمندان هستیم.

رشت پرس: سیاست های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر در سازمانها ، دانشگاهها و ... چگونه است ؟

ما اساساً در ستاد احیای امر به معروف هیچ حوزه ای را مورد غفلت قرار نداده ایم و معتقدیم که اگر قرار است اتفاقی در سطح جامعه بیافتد، و اصلاحاتی صورت گیرد باید از همه ی ظرفیت ها و همه ی اقشار استفاده کنیم . باور و اعتقاد ما بر این است که هر قشری، هر جریانی و هر گروهی که در ابتدا اهلیت و شایستگی بیشتری دارد که منکرات حوزه ی خود را رصد و شناسایی کند آن مورد را دنبال کند و در صدد زدودن آن بر آید لذا در این راستا ما تقریباً در همه ی سازمانها شورای امر به معروف را پیش بینی کردیم.. دانشگاه نیز به عنوان یکی از سازمان ها و نهاد های نظام ، شورای امر به معروف برای آن تعریف شده است و طبیعتا یکی از وظایف برای آن همین مباجثی است که شما مطرح کردید ممکن است دانشگاه مانند سایر نهاد ها و سازمان های دیگر نظام ممکن است منکرات و مباحثی داشته باشد که می تواند در حوزه ها دیگری دیده شود . وظیفه ی شورای امر به معروف رصد این گونه موارد است تا بتواند به وسیله ی آسیب شناسی ناهنجاری بوجود آمده را از بین ببرد.

رشت پرس : ارتباط شوراهای امر به معروف سازمان ها با ستاد به چه صورت است؟

در حال حاضر در ستاد احیای امر به معروف چهار معاونت پیش بینی شده است . یکی معاونت سازمان ها و ادارات است که وظیفه اش بر عهده ی سازمان های دولتی است که  به عنوان یکی از معاونت های ستاد امر به معروف تلقی می شود که مسئولیت کار را در این حوزه بر عهده دارد . یکی دیگر از معاونت ها، معاونت سازمان اجرایی و قضایی است که بیشتر در حوزه ی نیرو های مسلح کار را دنبال می کند . حوزه ی دیگر ستاد معاونت تشکل های مردمی است که شامل اصناف ، هیئت های مذهبی و حتی گروه ها و تشکل های مردم نهاد می شود . و معاونت آخر، معاونت فرهنگی است که بیشتر اقدامات محتوایی را انجام میدهد و با سه معاونت اشاره شده همکاری نزدیک دارد و کار فرهنگی را انجام میدهد.

رشت پرس: در هفته های اخیر طرحی در مجلس شورای اسلامی در خصوص سازمان امر به معروف و نهی از منکر مطرح شدکه با مخالفت دولت همراه بود ، ارزیابی شما چیست؟

موضوع حمایت از سازمان امر به معروف اگر اشتباه نکنم مربوط است به سال 1384 است و این بحث در دولت هشتم مطرح شد و بحث آن بر حول این محور می چرخید که این طرح به عنوان یک لایحه از طریق دولت در مجلس مطرح  شود متاسفانه علیرغم پی گیری هایی که ستاد احیای امر به معروف انجام داد و نقطه نظرات و دیدگاه های خود را با کار های کارشناسی بسیاری انجام دادند تا آن را بصورت یک لایحه درآوردند تا به مجلس ارائه شود  که البته من وارد جزئیات نمی شوم این موضوع تا دولت نهم و دهم ادامه پیدا کرد و حتی در دولت هم به تصویب رسید که به عنوان یک لایحه تقدیم مجلس شود متاسفانه این  اتفاق نیافتاد و این ستاد مسیر دیگری را انتخاب کرد درحالی که همان موضوع و مطالب را بعنوان طرح به نمایندگان محترم مجلس ارائه کرد که پس از رایزنی ها و نشست های متعددی که ستاد احیای امر به معروف با نمایندگان عزیز مجلس داشتند نهایتاً این موضوع را پذیرفتند و در کار گروه تخصصی خود مورد تصویب قرار گرفت و سپس در صحن علنی مجلس قرار گرفت و بخش زیادی از آن تیز به تصویب رسیده است .در واقع این همان چیزی است که در دولت های گذشته نیز به تصویب رسیده بود و من  از علل مخالفت دولت در این باره مطلع نیستم اما مسیر دولت در یک مقطعی طی شده اما به منصه ی ظهور نرسید و عملیاتی نشد اما  احساس میشود مسیر جدید در حال پاسخگویی است و از همین جا از نمایندگان محترم مجلس تشکر می کنم .

رشت پرس: اولویت نیاز کنونی جامعه در خصوص دو فرضیه الهی امر به معروف و نهی از منکر را چگونه ارزیابی می کنید؟

امر به معروف و نهی از منکر توسط شارع مقدس تبیین شده است . در ابتدای امر وظیفه ایجاب می کند که ما دعوت به خیر کنیم و آن بحثی را که در خصوص رعایت واجبات و هنجارها مطرح است را به افراد گوشزد کنیم . امر به معروف نخستین وظیفه است و مقدم قرار می گیرد .

*اگر امر به معروف به درستی در جامعه احیا شود طبیعتا جامعه با این اعمال خیر ساخته می شود و نوبت به نهی از منکر برای اشخاص نمی رسد

طبعا ناهنجاریهایی که در سطح جامعه قرار دارد باید توسط مقوله دوم یعنی نهی از منکر مورد توجه قرار گیرد . اگر امر به معروف به درستی در جامعه احیا شود و فرایض نماز ، روزه و خمس و زکات و سایر واجبات اجرا شود طبیعتا جامعه با این اعمال خیر ساخته می شود و نوبت به نهی از منکر برای اشخاص نمی رسد اما باید به هر دو مقوله بنا به وظیفه پرداخته شود .  

رشت پرس: برنامه های ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکردر سالهای اخیر چه بوده است ؟

همانطور که اینجانب اشاره کردم وظیفه و رسالتی را که برای خود قایل هستیم  بحث و گسترش امر به معروف و نهی از منکر در جامعه است . در همین راستا با تشکیل شورای ها و ستادهای امر به معروف و نهی از منکر درپایین ترین سطوح اجتماع ، در حوزه اصناف ، مساجد و محلات ، ادارات ، حاکمیتی و غیره را پیگیری و ساختار بندی کرده ایم تا با این ساختار سازی ها بتوانیم از ظرفیت های فرهنگی استفاده کنیم . در چهار حوزه به جد پیگیر مسایل هستیم ، حوزه آموزش که متاسفانه بسیاری از معضلات کنونی که وجود دارد ناشی از عدم آموزش و مهارت ها است .

*طرح های آتی ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر گیلان  " طرح یادآوران " و  " فضای مجازی خوبان " می باشند 

لذا از همه ظرفیت های آموزش و پرورش در استان و  مرکز مدیریت دولتی استفاده کرده و با آن مراکز به توافقاتی رسیده ایم . از سوی دیگر طرحی را تحت عنوان " طرح یادآوران " دنبال می کنیم که وظیفه این طرح توسعه ،  آموزش ، فرهنگ سازی و اجرای امر به معروف و نهی از منکر ، گروه بندی دانش آموزان و فرهنگیان است که امیدواریم این اتفاق بیافتد . علاوه بر اینها در حوزه فضای مجازی نیز فعالیت هایی در حال انجام است . در خصوص آموزش ، مسابقات کتابخوانی ، آموزش های ضمن خدمت فرهنگیان و کارکنان دولت به نوعی در زمینه امر به معروف و نهی از منکر ورود شده است . در حوزه پژوهش با تعاملاتی که با دانشگاهها صورت گرفته است در زمینه برگزاری همایشها ، آسیب شناسی بحث امر به معروف و نهی از منکر ، هدایت پایان نامه های دانشجویی و سوق دادن آنها به موضوع امر به معروف ، برگزاری کرسی های آزاد اندیشی از مواردی است که مد نظر قرار گرفته است .

در زمینه رسانه ها معتقدیم که ظرفیت فوق العاده ای در این مورد وجود دارد . نشست هایی با رسانه ها در این خصوص انجام شده اما به عقیده بنده نباید به این جلسات بسنده کرد . رسانه های اعم از صدا و سیما ، نشریات مکتوب و فضاهای مجازی که دارای پتانسیل بسیار خوبی هستند و ستاد امر به معروف و نهی از منکر با طرحی تحت عنوان " فضای مجازی خوبان " سعی در ورود به این فضا را دارد و با هدف تاثیر گذاری ، فرهنگ سازی در فضای مجازی ارایه شده است که ان شاء الله با مشارکت تمامی دست اندرکاران  و فعالین عرصه رسانه های مجازی با تشکیل کارگروه فضای مجازی وکارگروه  ادبیات و هنر انجام خواهد شد . حوزه ی دیگری که برای بحث امر به معروف و نهی از منکر در نظر گرفته شده ،  استفاده ازتبلیغات در این عرصه می باشد . استفاده از  سامانه های تبلیغاتی ، پوستر و حوزه چند رسانه ای می توان نقش بسیار موثری را ایفا کند .

رشت پرس: عملکرد فرهنگی مدیریت شهری در حوزه امر به معروف و نهی از منکر را چگونه ارزیابی می کنید ؟

بنده اعتقاد دارم که ظرفیت های بسیار خوبی درسازمانها و نهادهای فرهنگی در نظام داریم از این ظرفیت ها باید به درستی استفاده شود و با ایجاد یک هم افزایی در میدانی که فعالیت می کنیم و رقیبان و دشمنان نیز سعی دارند در حوزه فرهنگی ورود کنند با تعاملات  بیش از پیش ، نواقص را برطرف سازیم . مجموعه شهرداری ، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ، سازمان تبلیغات اسلامی و سایر نهادهای دولتی با استفاده از ظرفیت ها و توانمند هایی که دارند می توانند به یک برداشت واحد در خصوص امر به معروف و نهی از منکر رسیده ، تهدیدات و آسیب ها را شناسایی کرده و در جهت رفع آنها با تعامل و همکاری اقدامات مطلوبی صورت گیرد .  

رشت پرس: پیام عاشورا و ارتباط آن با فریضه الهی امربه معروف و نهی از منکر را چگونه ارزیابی می کنید ؟

حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) در زمینه قیام خود بر علیه یزید زمانه فرمودند که " من برای اصلاح امت جدم و برای امر به معروف و نهی از منکر قیام کردم " . حضرت ابا عبدالله (ع) این امر را به صراحت بیان می کنند و به همین دلیل است که هفته اول ماه محرم به نام هفته احیای امر به معروف و نهی از منکر نامگذاری شده است . نکته ای که در اینجا مطرح می باشد این است که وقتی هنجارها در جامعه جای خود را به ناهنجاری می دهد و ارزشها به ضد ارزش تبدیل می شود ، در حدود 60 سال از زمان پیامبر اکرم (ص) ، فضای جامعه اسلامی آن دوران به گونه ای می شود که نوه پیامبر (ص) احساس می کند که باید پا به میدان گذاشته و برای اصلاح امور جامعه اسلامی قیام کند . امیر مومنان در سخنانشان می فرمایند : " امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید تا تبهکاران بر شما چیره نشوند " یعنی پیامد امر به معروف در دین اسلام پیش بینی شده است علاوه بر اینکه پیامدهایی نظیر عقوبت الهی و مسایل اینچنینی نیز وجود دارد . ولی مهمترین پیامد بی توجهی به امر به معروف و نهی از منکر جابجایی ارزشها با ضد ارزش و چیرگی تبهکاران بر جامعه است که در زمان امامت ابا عبدالله الحسین (ع) نیز مشاهده می کنید که یزید این معاویه که هیچ گونه شایستگی رفتاری و اخلاقی را ندارد به عنوان خلیفه مسلمین خود را معرفی می کند و امام حسین (ع) نیز این وظیفه را در خود حس می کنند که امر به معروف و نهی از منکر را به اجرا گذاشته و در مقابل یزید بایستند .

و اما سخن پایانی شما ...

تشکر می کنم از فرصتی که در اختیار بنده قرار دادید . مباحث خوبی در این گفتگو مطرح شد . امیدوارم که  تمامی دوستان در حوزه مطبوعات و رسانه های مجازی در زمینه احیای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر این ستاد را یاری دهند و از اصحااب رسانه دعوت می کنم که در برنامه های آتی این نهاد در حوزه کارگروه فضای مجازی و همچنین تشکیل کارگروههای فرهنگی شرکت کنند تا بتوانیم فرهنگ سازی صحیحی را در زمینه فریضتین الهی در جامعه داشته باشیم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در اجتماعی
خواندن کد خبر: 828

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی