امروز: یکشنبه 10 فروردين 1399 برابر با 29 مارس 2020

موانع مدیریت شهری رشت از نگاه بازرس ویژه استاندار اسبق گیلان

  • شنبه, 29 فروردين 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پایگاه خبری رشت پرس در راستای اهداف رسانه ای خود براي انعکاس نظرات مدیران و صاحب نظران استان در خصوص مسائل مختلف در سال 94 پذیرای میهمانان ویژه ای در جمع هيات تحريريه می باشد . استاد کاظم نعمتي ، مدرس حقوق در دانشگاههاي استان و مشاور و بازرس ویژه استاندار اسبق استان گیلان در گفتگویی به سوالات هیات تحریریه این پایگاه خبری پاسخ دادند که در ادامه می خوانید :

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم ، بسم الله الرحمن الرحیم . وَأَمَّا مَنْ خَافَ مَقَامَ رَبِّهِ وَنَهَى النَّفْسَ عَنِ الْهَوَى .خوشحالم از اینکه توفیقی یافتم تا در جمع هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس باشم و کلام خود را با اشاره به آیه ای از سوره ی مبارکه النازعات آغاز کردم چون اعتقاد دارم قرآن یک گنج بی پایان است و عمل به آیه ها ی آن و کلام الهی می تواند راهنمای انسان در زندگی باشد . آیه ی قرائت شده به این مفهوم است که كسى كه از ايستادن در برابر پروردگارش هراسيد و نفس خود را از هوس باز داشت معرفت می یابد و معرفت شاه کلید دلیل خیلی از مسایل است . انسانی که بتواند بر نفسش قالب شود در جامعه بسیاری از فعالیت ها را با شناخت و دقت بیشتری به ثمر می رساند .

بخش بزرگی از زندگی بنده وابسته به قرآن می باشد . انس با قرآن ، خواندن روزانه ی آیات این مصحف شریف و عمل به آیات آن ، انرژی مضاعفی به من می دهد که در زندگی راهگشای من می باشد . امام سجاد (ع) فرمودند : اگر قرآن همراه من باشد تمام دنیا نیز اگر مرا ترک کنند خوف نخواهم داشت . جمله بسیار عجیب و پر معنایی است .

*برای اینکه جامعه ی اسلامی و عاری از معضلات داشته باشیم باید سمت و سوی همگان به عمل بر اساس آیات قرآن باشد تا کشور را به نوعی واکسینه کنیم .

عرصه ی فرهنگ ، عرصه ی بسیار ارزشمندی است . داشتن اخلاق حرفه ای در حوزه ی فرهنگ و خبررسانی از ملزومات مهم اینکار است . اگر کسی در این عرصه بر نفس خود غالب شود می تواند در زمینه ی نقد و نقد پذیری به شایستگی رفتار کند .

رشت پرس : در زمینه ی حوزه ی فعالیت گذشته و حال خود برای مخاطبین ما توضیح دهید

بنده پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وارد حوزه ی نظام و نیروی دریایی شدم . در آن مقاطع ، دانشکده ی نیروی دریایی در ایران وجود نداشت و اینجانب در سال 1353 وارد دانشکده نیروی دریایی شدم و سه سالی را در خارج از کشور در رشته مهندسی برق الکترونیک و تخصصا در گرایش رادار تحصیل کردم . پس از آن به خاطر تعلق خاطری که به کشور عزیزمان داشتم به ایران برگشتم وآن زمان مصادف شد با مقدمات پيروزي انقلاب اسلامي و با مشورتي كه با بزرگان خانواده كه افراد مذهبي و انقلابي بودند ، بنا به فرمایش امام خمینی (ره) به ادامه ی خدمت نظام نرفتم و به فعالیت های انقلابی پرداختم ، جا دارد در اينجا بيان كنم كه اخوي بنده نيز به خاطر فعاليت هاي انقلابي در آن زمان دو بار در سال 51 و 56 در زندان بسر بردند و از اين رو خطي مشي انقلابي را دنبال مي كرديم . پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ادامه ي كار را از سر گرفتم .در شهرهای بندرعباس و تهران وارد نهاد عقیدتی شدم و با توجه به روحیات ديني و عقيدتي که داشتم در زماني كه این نهاد تاسيس شد جزء نیروهای اولیه بودم و به عنوان فارغ التحصيلان عقيدتي دانشكده ي ارتش دو سال آموزش ديده و جذب همان نهاد شدم و تا سال 84 در نيروي دريايي گيلان فعاليت كردم و بازنشسته شدم .

*عموم فعاليت اينجانب در نهاد عقيدتي ، پرداختن به مسايل مذهبي اسلام ، تدريس با حضرات روحانيون بود . بعد از سالهاي تصدي در نهاد عقيدتي با درجه ي ناخدايي كه معادل سرهنگ تمام است بازنشسته شدم .

با توجه به فعاليتي كه داشتم و سبقه ي دارا بودن خانواده ي سياسي و مذهبي ، از جريانات سياسي در كشور و فعاليت احزاب آشنايي داشتم و پيگير اين امورات بودم . در سال 85 ، زماني كه آقاي عبدالهي استاندار گيلان شدند از بنده دعوت كردند تا به عنوان مشاور با ايشان همكاري كنم كه بنده 4 سال و 7 ماه تحت عنوان مشاور و بازرس ويژه ي ايشان در امور حقوقي و مسايل نظام حكم براي من صادر كردند كه در استانداري فعاليت مي كردم و در كنار آن تدريس دانشگاهي را نيز ادامه مي دادم . لازم بذكر است كه در زمان فعاليت در نيروي دريايي نيز به تدريس در سطوح مختلف و دوره هاي عالي براي نظاميان مي پرداختم و در رشته ي حقوق كارشناسي ارشد و خود را اخذ كردم و در حال اتمام پايان نامه ي دكتراي خود هستم .

كتابهايي را نيز در زمينه هاي مختلف نظير ازدواج ، كودك و قرآن در دست تاليف دارم كه ان شاء الله در آينده ي نزديك چاپ خواهد شد .

شخصا عمده ي ساعات روز را مشغول قرائت و مطالعه تفسير قرآن هستم چون عقيده دارم كه قرآن چراغ راه مسلمانان در زندگي است و علاقه ي وافري به مصحف شريف دارم . در زمينه ي گرايشم به حزب هاي سياسي بايد عرض كنم كه اينجانب زياد به دسته بندي ها اعتقادي ندارم و معتقدم كه هر كس كه در نظام و انقلاب است در هر دو گروه مي تواند نيروهاي خوب و بدي وجود داشته باشد .

*سمت و سوي من به سمت اصولگرايان است و 6 سال دبير اصولگرايان استان گيلان بودم و به عنوان يك نيروي خدمتگزار انجام وظيفه كردم .  

در مقطعي از زمان نيز مشاور امور دريايي در زمينه گردشگري سازمان ميراث فرهنگي ، صنايع دستي و گردشگري استان در زمان مدير كلي آقاي عزيزي بودم .

رشت پرس : با توجه به تجارب ارزنده جنابعالی در حوزه مشاور و بازرس ویژه استاندار وقت ، كيفيت مديريت شهري كلانشهر رشت را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

به عقيده ي اينجانب مديران همگي در سنوات مختلف در مديريت شهري فعال بوده اند و اينگونه نيست كه بگوييم در ادوار مختلف كاري صورت نگرفته است اما جاي اين امر وجود داشت كه فعاليت بيشتري صورت بگيرد .

*اشكال اساسي به نظر من ضعف نظارت و بازرسي در استان است .

شايد در برنامه ريزي ، ساماندهي و هدايت نيروها بتوانيم خوب عمل كنيم اما در زماني كه بايد نتيجه حاصل شود كاستي هايي داريم . اگر كاري را مديران واگذار مي كنند بازخورد و نتيجه ي آن را از افراد بخواهند . همانطور كه مقام معظم رهبري امسال را به نام دولت و ملت همدلي و همزباني نامگذاري كرده اند بايد اين همدلي و تعامل به راستي در بين ملت ، دولت و مسوولين وجود داشته باشد .

شهر رشت يك شهر توريستي است و توقعي كه مردم و خصوصا گردشگراني كه به اين شهر ورود مي كنند بسيار بالا است .

*حيف است كه شهر رشت در حال حاضر اينگونه باشد در حاليكه شهرهاي ديگر چند برابر پيشرفت كرده باشند . در شهرداري رشت و شهر رشت نيروهاي متخصص و كيفي زيادي وجود دارند كه مي توان از اين ظرفيت ها استفاده كرد .

بنده در دوره ي دوم انتخابات شوراي اسلامي شهر رشت به عنوان كانديدا برنامه اي را ارايه داده بودم كه بايد شهرداري كه در اين سمت قرار مي گيرد آشنا به شهر باشد . نبايد با سعي و خطا پيش رويم . بايد به نيروهاي درون شهرداري اعتماد كنيم . رمز موفقيت يك مدير يا يك مجموعه اعتماد است . البته اعتماد مكانيزم خاص خود را دارد .

*مسئوليت پذيري ، قانون مندي و عوامل ديگر اين اعتماد را مي سازد . اعتماد يك جاده ي دو طرفه است تا موفقيت حاصل شود .

بايد نقد سازنده داشته باشيم و يكديگر را تخريب نكنيم تا بتوانیم به رشد و بالندگي برسيم . مردم استان و شهر ما مردم فرهيخته و فهميده اي هستند دوگانگي در زمينه ي انجام فعاليت ها را به درستي و صراحت تشخيص مي دهند . 36 سال از پيروزي انقلاب گذشته است و اين مردم بخوبي در صحنه هاي مختلف حاضر بوده اند . مسوولين بايد در قبال كارهايشان با مردم شفاف سخن بگويند . يكي از حقوق بارز شهروندي ، اطلاع رساني به مردم است . برخي از مسايل قابل عنوان كردن نيست اما در مواردي كه نياز است اگر شفاف سخن گفته شود اين مردم پشتوانه ي مسوولين و نظام خواهند بود . بايد فضاي همدلي و همزباني را ايجاد كنيم . بايد فعاليت هايي انجام دهيم كه در شان مردم باشد .

*گيلان قطره اي از بهشت است اين خيابانها ، پارك ها و فضاي محيطي برازنده مردم اين شهر نيست .

رشت پرس : چرا دغدغه ها در خصوص معضلات شهري به کندی پیش می رود ؟

همدلي و همزباني بنا به فرمايش حضرت آقا ، ركن اساسي است . فارغ از گرايش هاي مختلف ، شهردار توسط همين شورا و بر طبق نورم و دمكراسي انتخاب شده است .

*اجازه دهيم كه اين مدير كار كند و حداقل در بازه زماني چند ساله بتواند فعاليت هاي شهرداري را پيش ببرد . يكي از دلايل عدم موفقيت در زمينه ي رفع اين مشكلات ، نداشتن ثبات مديريتي است .

در برخي از موارد بايد اغماض كنيم . يك مدير بايد از تمامي اهرم ها استفاده كند . گاهي شدت لازم است . پس از انقلاب اسلامي بدون هيچگونه تعارفي ، شدت ما بسيار كم و رحمت بيشتر بوده است . برخي اوقات تنبيه اصولي نياز است .تنبيه نيز خود تشويق است .

مديريت را بايد از بيانات امام علي (ع) ياد بگيريم . در فرماني كه ايشان به مالك اشتر دادند ، سخنان اين امام همام بي بديل است ، مديران بايد تاسی كنند از اين سخنان . مسوولين در همه ي دولت ها فعاليتي هايي داشته اند . اگر اين فعاليت ها انجام نمي شد نظام به اين نقطه نمي رسيد . بايد حرف را به عمل تبديل كنيم و كار را به فردي كه تخصص آن امر را دارد واگذار نماييم ، در غير اينصورت به شعور مردم توهين شده است . كوتاهي كردن در زمينه ي انجام مسووليت ها و هدر رفتن بيت المال گناه بزرگي است . تمامي اين منصب ها و مسووليت ها ، امانتي در دست مديران است و اين امانت به واسطه ي خون شهدا به ما رسيده است ، پس بايد در حفظ اين امانت كوشا باشيم . از حداقل امكانات بيشترين بهره وري را بخرج دهيم . امام زمان (عج) را در نظر داشته باشيم و بدانيم كه مسلمانيم و خدمت به مردم نعمت بي منت است . مديران نيز فرزندان اين مردم و نظام هستند و عموما دلسوزند .

*اسلام براي حقوق شهروندي نيز تعاليمي دارد كه بايد بخوانيم و در آن بيانديشيم .

رشت پرس : اگر جنابعالي به عنوان بازرس وي‍ژه استانداري به فعاليت مشغول بوديد اولويت دغدغه هايي كه به سمع و نظر هيات دولت در سفر رياست جمهوري به استان مي رسانديد ، چه بود ؟

استان گيلان يك استان كشاورزي است . آن چيزي كه به عقيده ي بنده بيش از اندازه به آن نياز داريم توسعه ي كشاورزي است . بنا به هر دليلي تا كنون نتوانسته اين صنعت خوبي داشته باشيم . بحث احداث سايت نفتي در رودسر نيز مي توانست بخشي از دغدغه هاي اشتغالزايي استان را حل كند . گيلان داراي زمين هاي مستعد براي كشاورزي است اگر بخواهيم جدي تر برخورد كنيم اين زمين هاي راكد مي توانند به رونق كشاورزي كمك كنند . بحث چاي بخوبي توسط نماينده ي محترم ولي فقيه و استاندار معزز مطرح شد و پيگيري هايي نيز انجام شده است اما در مورد احيا و توسعه ي صنعت نوغان نيز بايد اقدامي صورت دهيم .

مسوولين در بخش كشاورزي استان بايد كشاورزان را در جهت فعاليت بهينه سوق دهند .دولت در بخش سلامت ، كارهاي بسيار خوب و جهادي را انجام داد در بخش كشاورزي نيز بايد اينگونه حركت كرد . رسانه ها نيز بايد اطلاع رساني هاي لازم را به جامعه داشته باشند و مردم نيز مطالبه گري از مسوولين را پيشه كنند تا مشكلات مرتفع گردد.

نمايندگان مجلس و مسوولين بايد خود را موظف به پاسخگويي به مردم بدانند .

و اما سخن پاياني شما ...

تشكر مي كنم از هيات تحريريه پايگاه خبري رشت پرس از وقتي كه در اختيار من قرار داديد و از فعاليتي كه در عرصه ي فرهنگ و رسانه انجام مي دهيد قدرداني مي كنم و اميدوارم كه آن آيه اي را كه در ابتداي كلامم عرض كردم چراغ راه خود قرار دهيد تا بتوانيد رضايتمندي خدا و خلق خدا را بدست آوريد .

مردم گيلان در طول تاريخ مردم بيدار ، نام آور و علم آور بوده اند و از فرهنگ بالايي برخوردارند و درك بسيار خوبي از مسايل دارند .توصيه ي من به رسانه ها اين است كه حق مطلب را بيان كنند و از تخريب و غرض ورزي و حاشيه بپرهيزند .

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 3021

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی