امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

ارزیابی استانی شدن انتخابات و دستاورد سفر ریاست جمهوری از نگاه دکتر تامینی

  • جمعه, 18 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس امروز هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی  میهمان ویژه ای را در جمع خود پذیرا شد . دکترحسن تامینی نماینده ی محترم مردم شهرستان رشت  در مجلس شورای اسلامی  در گفتگوی ویژه خبری به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند که در ادامه  می خوانید :

 بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس تشکر می کنم و عرض سلام و خداقوت دارم .

رشت پرس : با توجه به اینکه در گفتگوی ویژه خبری سال قبل تاکید جنابعالی بر همدلی مورد توجه قرار گرفت ، اکنون در سال مزین بنام دولت و ملت ، همدلی و همزبانی از طرف مقام معظم رهبری ، امسال را چگونه ارزیابی خواهید کرد؟

عقیده ی اینجانب با توجه به دوره های  نمایندگی که در مجلس پشت سر گذاشته ام این است که همدلی و همراهی بین مدیران ، دولت و مردم باید زودتر تحقق می یافت . در کشورهای همسایه آنطور که مشاهده می شود چالش های زیادی در زمینه های مختلف دارند و تلاش های زیادی شده است که در زمینه های سیاسی و نظامی برای کشور ما نیز چالش هایی را به وجود آورند .  

نباید فضایی را ایجاد کنیم که دشمنان از این فضای نقد و چالش سو استفاده کنند . بعضی ها عنوان می کنند که طرح سوال از وزرا و پیش کشیدن استیضاح باعث از بین رفتن آرامش حاکم بر فضای سیاسی می شود و با فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص همدلی و همزبانی مغایرت دارد اما این نباید بدان معنی باشد که نقش نظارتی خود را کنار بگذاریم .

در بحث هایی هم که بعضا در استان صورت می گیرد ، نوع دیدگاه بر این است نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی آن انسجام لازم با یکدیگر را برای پیگیری مصوبات و معضلات استان در ابعاد کشوری ندارند و این تفکر تا حدودی نقل محافل است . بحث بنده این است که هر چقدر هم که ما نمایندگان استان از نظر سیاسی و سلایق و نوع نگاه های انتخاباتی با هم تفاوت داشته باشیم باید در بحث های کلان توسعه برای استان ، همدل و همزبان باشیم . فعالیت ها باید با همدلی و همزبانی و با همراهی نماینده ی محترم ولی فقیه در استان پیش برود .

گیلانی ها باید تلاش و تعامل خود را برای توسعه استان بیشتر کنند و رسانه ها نیز در این میان می توانند نقش بسیار اساسی  را ایفاء نمایند . 

رشت پرس : ارزیابی جنابعالی از مذاکرات هسته ای دولت و نتایج حاصله از این مذاکرات چگونه است؟

در بحث مذاکرات ، چندین اتفاق خوب رخ داد . بسیاری از کشورهای جهان بر این تصور بودند که ایران نمی خواهد به پای میز مذاکرات بنشیند و استراتژی کشور ما مشخص کرد که ما به دنبال پیشبرد اهداف مذاکره برای ایجاد شرایط بهتر هستیم . این مذاکرات برای بسیاری از کشورهایی که چنین تصوری در مورد ایران داشتند ، موجب شد که دیدگاه خود را تغییر دهند و نیز مخالفانی که عنوان می کردند که ایران به دنبال توافق نیست به نوعی خلع سلاح شدند .

از سوی دیگر ، شرایط تحریم ها ، فضای سختی را به وجود آورده بود . کشور ما با بسیاری از کشورهای دنیا در حال مبادلات تجاری بود اما عملا برای تبادل پول به دلیل شرایط تحریم ، تجار و شرکت ها دارای مشکل بودند . در بسیاری از معاملات تجاری و در قالب فاینانس ها مجبور بودیم که شرایط نه چندان مطلوب را بپذیریم و یا اجناسی خریداری کنیم که کیفیت لازم را نداشته باشند . این فضا تقریبا شکسته شده است و می توان قدرت مانور بیشتری را در سطح جهانی و برای تجارت داشته باشیم .

سالهاست که ایران در زمینه ی هسته ای در حال فعالیت است و باید مذاکرات هسته ای و توافق ، فضای برد برد را ایجاد کند . بنده مذاکرات را مثبت ارزیابی می کنم واز نظر قیاس ، بیشتر به نفع کشورمان بوده است ،  در مورد جزییات آن باید به توافق برسیم . به نظر من هم تیم مذاکره کننده ، هم شخص رییس جمهور و همچنین فرمایشات مقام معظم رهبری که حمایت کننده ی مذاکرات بودند ، بسیار خوب است . کسانی هم که منتقد مذاکرات هستند به نوعی یکی از محسنات است چون فضایی بر کشور حاکم است که همه حق اظهار نظر دارند و می توانند بحث ها را به چالش بکشند .

رشت پرس :ارزیابی جنابعالی از اولین سفر ریاست جمهوری در سال 94 به استان گیلان را چگونه ارزیابی می کنید و آیا این موضوع صحت دارد که عمده مصوبات استان گیلان در پایتخت صورت گرفته و در استان گیلان تشریفاتی دنبال شده است؟

بنده در زمانی که معاون اول ریاست جمهوری ، آقای جهانگیری به استان تشریف آورند بسیار منتقد بودم . چون این بحث را با ایشان قبل از سفر مطرح کردیم که سفر وی به ایام دهه فجر سال گذشته موکول شود تا ما بتوانیم در آن فضا ، امکاناتی را ایجاد کنیم . ولی ایشان در سفری یک روزه به گیلان آمدند و سفرشان دستاوردی برای استان نداشت . البته عنوان شد که مصوباتی در حال ارایه شدن است اما تا کنون بنده چیزی مشاهده نکرده ام ، مسایلی مطرح شد که چرا نقد می کنیم و این کار تخریب دولت است . باید بیان کنم که نمایندگان ، وکیل و منتخب مردم هستند نه منتخب دولت و عرضی که بنده به آقای جهانگیری عنوان کردم این بود که شما به استان گیلان توجه ندارید و صحبت های ایشان در شورای اداری استانداری گیلان هم سراپا کنایه و انتقاد بود .

پیش از سفر ریاست جمهوری به استان ، جلسات مختلفی با دکتر نوبخت معاونت راهبردی رییس جمهور ، معاون اول رییس جمهور ، معاونان اجرایی و پارلمانی ایشان و جلسه ای برای جمع بندی نهایی با دکتر روحانی برگزار شد و سفر ایشان به نحو منطقی پیش رفت و الحمد الله این سفر دستاوردهای خوبی برای استان به همراه داشته است . نظر بر این بوده که قول هایی که به استان برای توسعه ی هر چه بیشتر داده شده است عملیاتی و اجرایی شود و در راستای انجام همین پروژه ها ، بودجه به استان تعلق گیرد . از این نمونه ها می توان به بحث تکمیل راه آهن اشاره کرد که خود اتفاق عظیمی است . برای  اتمام این پروژه 750 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است اما به نظر من ، باز هم این میزان اعتبار برای تکمیل چنین پروژه ی عظیمی کم است . ایجاد راه آهن فرصت بسیار خوبی برای توسعه ی استان است و کریدور ارتباطی از منطقه ی آزاد به آستارا و آذربایجان و نهایتا کشور روسیه خواهد بود و از سوی دیگر به استان گلستان و شبکه ی راه آهن کشور متصل خواهد شد و شرایط سرمایه گذاری خیلی خوبی را برای استان گیلان فراهم می کند .  

برای 10 سد لاستیکی که قرار است در استان ساخته شود 100 میلیون تومان بودجه اختصاص یافته بود که این رقم به سه میلیارد تومان برای هر سد افزایش یافت . در زمینه تسطیح اراضی ، میزان اعتباری که اختصاص یافته بود جوابگوی انجام این امر نبود و بودجه ای نیز برای این مورد در نظر گرفته شد .

رشت پرس : واکنش های اخیر جنابعالی در خصوص واردات گوشتهای  آلوده بوفالوی هندی مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است ، بازتاب اقدامات اخیر سازمان دامپزشکی کشور در مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به پیگیرهایی که بنده داشتم و بازدیدهایی هم که در این خصوص صورت گرفت ، مراتب نگرانی خود را اعلام کردیم . چگونه می شود که این گوشتها مستقیما در چرخه ی مصرف روزانه ی مردم  وارد نشوند اما به صورت فرآوردهای پروتئینی نظیر سوسیس ، کالباس و فست فود وارد بازار شوند ؟ و این  برای ما شبهه برانگیز است .

در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ، چندین سال است که در خصوص سلامت و امنیت غذایی بحث می شود . در مورد برنج های آلوده زمانی بحث هایی صورت گرفت . بازدید هایی از مناطق جنوبی شهر تهران که در آنجا سبزیجات با آب آلوده کاشت می شود را پیگیری کرده ام ، خیلی از میوه های وارداتی به کشور دارای معضلاتی بودند و آلودگی ها مد نظر بود . در خصوص بیماریهای مشترکی که بین دام و انسان وجود دارد باید با جدیت بیشتری برخورد شود چون موضوعی است که  همه ی ما بطور روزانه با آن مواجه هستیم و اگر توجه ویژه لحاظ نگردد آثار جبران ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت.

چندین بار وزرای بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و جهاد کشاورزی برای ارایه توضیحات فرا خوانده شدند ، دو هفته قبل نیز رییس سازمان دامپزشکی کشور و رییس موسسه استاندارد و مدیر کل سازمان غذا و دارو نیز برای ارایه توضیحات حضور یافتند . در نهایت به این نتیجه رسیدیم که باید یک تصمیم  اساسی در این حوزه اتخاذ شود و باید راهکاری ارایه گردد که سازمان دامپزشکی نقش نظارتی قدرتمندی را ایفا کند و هم سازمان جهاد کشاورزی بتواند تاثیر گذار باشد . پیشنهادی مطرح شد که بر اساس آن سازمان دامپزشکی کشور زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرد که بنده تصور می کنم وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند در این زمینه فعالیت موثری داشته باشد چون میزان نیروهایی که باید نقش نظارتی را در این مقوله داشته باشند آنقدر نیست که برای گستردگی حوزه ی فعالیت وزارت بهداشت کفایت لازم را داشته باشد.

نگرانی های زیادی موجود است چون گاها از سوی مردم عنوان می شود که چه محصولاتی برای تغذیه و خوراک سالم هستند و ما باید امنیت غذایی جامعه را تامین کنیم . ضعف هایی زیادی در حوزه ی دامپزشکی وجود دارد که باید با راهکارههای صحیح برطرف شود ولی نکته حائز اهمیت این است که کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نسبت به مقوله سلامت و بهداشت مواد غذایی بسیار حساس است و وزارتخانه مربوطه باید پاسخگو باشد .

رشت پرس : پاسخگویی و یا عدم پاسخگویی مدیران اجرایی سازمان دامپزشکی در حوزه ی سلامت و نظارت بهداشتی مواد غذایی و مشکلات بخش خصوصی را چگونه ارزیابی می کنید؟

دو مقوله در اینجا مطرح است یکی بحث بهداشت و درمان و دیگری حوزه ی دامپزشکی . در بیشتر مواقع فرافکنی از سوی نهادها انجام می شود . باید متولی واحدی برای این امور معرفی شود . در زمینه دامپزشکی این مبحث زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی است اما به نوعی سازمان جهاد کشاورزی ، دامپزشکی را وصله ی ناجور می داند و وظایفی را که در آن زمینه تعریف شده را در حوزه ی جهاد کشاورزی تصور نمی کند .

در خصوص وزارت بهداشت ، درسطح سیاست گذاری های کلان ، این وزارتخانه متولی سلامت و بهداشت است و از سوی آنها عنوان می شود که در زمینه ی دامپزشکی ، نظارتی از طرف وزارت بهداشت نیست .

بسیاری از تعاریفی که وجود دارد در حوزه ی استاندارد است اما امکاناتی از قبیل تجهیزات و آزمایشگاههای لازم برای آنها ایجاد نشده است . نبود یک متولی واحد که صفر تا صد اختیارات را داشته باشد در این میان حلقه ی مفقوده است .

باید ببینیم که کشورهای دیگر در خصوص مقوله ی امنیت غذایی و بحث پرورش دام چه سیاستی را در پیش گرفته اند . کشورهایی نظیر استرالیا در این زمینه بسیار موفق بوده اند چون تمامی نکات تغذیه ای برای دام و شرایط بهداشتی را لحاظ کرده اند اما در کشور ما بسیاری از پرورش دهندگان با شرایط ورشکسته گی دست و پنجه نرم می کنند و هزینه های بالایی را برای اینکار متقبل می شوند .

رشت پرس : نظر شما در خصوص استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی چیست و آیا این مقوله در سال 94 اجرایی خواهد شد ؟

نخستین باری که این بحث مطرح شد در دوره ی هشتم مجلس بود و در صحن علنی به رای گذاشته شد و موفق به کسب آرا گردید . پس از آن به دلیل مشکلاتی که وجود داشت مسکوت ماند .

در حال حاضر این موضوع دوباره مطرح گردید و نقاط ضعف و قوت آن مورد بررسی قرار گرفت . هدف از استانی شدن انتخابات این است که افرادی که توانمند هستند وارد مجلس شوند . بنده در این خصوص رای ممتنع دادم . طرح ، طرح بسیار خوبی است اما تصور من این است که فردی که به عنوان نماینده به طور مثال از  شهرستان رشت انتخاب می شود  و بعدها اگر نماینده ی استان شود باید  به مطالبات مردم در شهرستان آستارا نیز واقف باشد و  در سطح استان نیز پیگیر مطالبات مردم باشد و چگونگی این امر کمی مشکل است . به نظر بنده هنوز آمادگی لازم برای این امر وجود ندارد و فضا باید به نوعی دگرگون شود .

روند اجرای انتخابات استانی بدین گونه است که رقابت بین کاندیدا های هر شهرستان صورت می گیرد و در نهایت فردی که در سطح استان شناخته شده تر باشد ، رای لازم را کسب خواهد کرد . از تعداد کاندیداها به این نحو کاسته می شود و میزان هزینه های مربوط به انتخابات تقلیل می یابد اما چون احزاب تعریف نشده اند ، تحقق این امر در انتخابات با مشکلاتی همراه است . استانی شدن انتخابات در این دوره از مجلس تصویب شده است و اگر شورای نگهبان آن را تایید کند دولت ملزم به اجرای آن  خواهد بود .

رشت پرس : چندی پیش طرح تائید صلاحیت نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی مطرح گردید که از طرف شورای محترم نگهبان رد شد ، واکنش شما چه بوده است؟

اینجانب مخالف طرح بودم . چون ملاک باید فعل حال افراد باشد . در زمینه استعفای افراد در شوراها نیز بنده مخالف بودم و مخالفت خود را در صحن علنی اعلام کردم . فضای رقابت باید برای همه ایجاد شود . این گونه نباشد که فضا را به گونه ای محدود کنیم که فقط خودمان در آن فضا مطرح باشیم . باید افرادی که توانمند هستند در صحنه حضور یابند و زمینه ی انتخابات شوراهای شهر نیز بدین گونه عمل شد .

در زمانی که بنده در فضای انتخابات ورود کردم با توجه به اینکه در حدود 18 سال در خارج از استان فعالیت داشتم ، فضا برای ورود به عرصه ی انتخابات و شناخته شدن از سوی مردم بسیار سخت بود اما به لطف الهی و اعتماد مردم توانستم در این عرصه موفق شوم . دیدگاه من این است که باید فضای رقابت برای همه مهیا باشد .

رشت پرس : تعامل و همکاری نمایندگان مجلس شورای اسلامی با منتخبین مردم در پارلمان محلی شورای اسلامی شهر و فضای حاکم برای توسعه ی شهر رشت را با توجه به بازگشت آقای دکتر ثابت قدم به عنوان شهردار کلانشهر رشت چگونه ارزیابی می کنید ؟

جایگاهی برای نمایندگان مجلس  در فضای شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری تعریف نشده است در حالی که نمایندگان می توانند نقش بسیار مهمی را در توسعه ی شهر رشت داشته باشند .  تنها جلسه ای که برای ایجاد فضای تعاملی با نمایندگان توسط شورا برگزار شد مربوط به دو سال پیش است و تا کنون جلسه ای در تداوم تعاملات و همکاری تشکیل نشده است . تمام پیگیری های ما بر این عنوان بود که شهر از فضای چالشی خارج شود و برای سال جدید ، شهر دارای یک مدیریت منسجم گردد . فراز و فرودهایی که در خصوص انتخاب شهردار ایجاد شد باعث بروز خسارت هایی برای شهر شد . تمامی سخن نمایندگان نیز این بود که فردی که برای مدیریت شهری رشت انتخاب می شود غیر بومی نباشد . به حمد الله ، دکتر ثابت قدم فرد تحصیل کرده و با تجربه ای هستند و یک تجربه ی تلخ شورا را پشت سر گذاشته اند و مطمئنا با درایت عمل کرده و می توانند شهر را از بلاتکلیفی برهانند .

تفکرات زیادی نیز بر شورا حاکم است اما باید فضای همدلی را در پیش بگیریم . شرایطی که در زمینه ی بحث آسفالت و خرابی معابر در رشت وجود دارد برازنده ی این شهر و مردم عزیز نیست و باید با استفاده از پتانسیل ها و امکانات این معضلات مرتفع شود .

در خصوص ساماندهی بحث رودخانه ها ، پیگیری هایی از سوی نمایندگان در وزارت کشور و دولت در جریان است و دکتر نوبخت ، قول های مساعدی را برای اختصاص بودجه برای ساماندهی این رودخانه ها به نمایندگان داده اند . برای ساماندهی فضاهای فرهنگی و توسعه ی اماکنی نظیر مرقد مطهر خواهر امام (س) رشت و ساماندهی بافت فرسوده ی اطراف آن مکان و همچنین آرامگاه میرزا کوچک جنگلی ، فعالیت هایی باید صورت پذیرد .

 شهردار رشت فرد توانمندی هستند ، برخی افراد از جابجایی ها در شهرداری نگران شدند اما عقیده ی بنده این است که ایشان با درایت پیش می روند . خواهش من از شورای اسلامی شهر رشت و شهردار محترم این است که نمایندگان را نیز در کنار خود بپذیرند چون توسعه ی شهر رشت در گرو تعامل همه ی مدیران است .

و اما سخن پایانی شما ...

از وقتی که در اختیار اینجانب قرار دادید سپاسگزارم و آرزوی موفقیت روز افزون را برای شما از خداوند منان خواستارم .

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 3483

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی