امروز: جمعه 16 خرداد 1399 برابر با 04 جون 2020

ارزیابی دولت تدبیر و امید و اهداف سیاسی شورای جبهه هماهنگی اصلاحات گیلان

  • چهارشنبه, 20 خرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در راستای سلسله گفتگوها با مدیران نهادهای مختلف استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، یکی از فعالان سیاسی استان و نماینده ی ادوار پیشین مجلس شورای اسلامی میهمان ویژه خبری پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس بود . دکتر احمد رمضانپور نرگسی رییس شورای جبهه ی هماهنگی اصلاحات استان گیلان و نماینده ی اسبق شهرستان رشت در گفتگویی به سوالات هیات تحریریه این پایگاه خبری پاسخ دادند که در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم و از اینکه این پایگاه اطلاع رسانی با صداقت و امانتداری در جهت انعکاس مطالب به مخاطبان می کوشد قدردانی می کنم . نکته ای که در این میان حایز اهمیت است گفتگوهایی در مجموعه ی رشت پرس با افراد و مدیران مختلف از طیف های سیاسی مختلف شکل می گیرد که نظرات آنها بدون جهت گیری انعکاس داده می شود . امیدوارم که بتوانید در تنویر افکار عمومی موفق باشید .

رشت پرس : در سفر اخیر ریاست جمهوری به استان گیلان ، جنابعالی گلایه های را از عملکرد برخی مسئولین مطرح کردید ، در این خصوص لطفا توضیحاتی را ارایه دهید .

این گله مندی متاسفانه ریشه در استان ندارد بلکه ریشه در خود دولت دارد . دولت معتقد است که فراجناحی عمل می کند و ما می دانیم که آقای روحانی اصلاح طلب نیست. انتخاب دکتر روحانی به ریاست جمهوری خروجی جریان عقلانیت و اصلاح طلبی مردمی بود . ما توقع آنچنانی در زمان انتخابات از آقای دکتر روحانی نداشتیم چون قرار نبود که ایشان رییس جمهور بشود . آقای عارف حمایت لایه های مختلف جریان اصلاح طلبی را داشت .اما بزرگان این گونه صلاح دیدند که آقای روحانی بیاید و طبیعی است که آقای روحانی و دولت ایشان معضلات و مشکلات خاص خود را دارند .

بنده هم بعنوان فردی که هم فعال سیاسی هستم و هم در زمینه ی کار اجرایی و مقننه فعالیت داشته ام می دانم که باید آقای روحانی وزرای خود را از مجلس عبور دهد . مجلس نهم مجلس خاصی بود. چون در مجلس هفتم و هشتم کاندیداهای اصلاح طلبان داوطلب شدند و رد صلاحیت گشتند . اما در مجلس نهم به عنوان اعتراض داوطلب نشدند اما در انتخابات شرکت کردند. لذا ما تفکر و جریان اصلاح طلبی در مجلس نهم نداریم . اصلاح طلب ما در حال حاضر آقای علی مطهری است که از دل جریان اصولگرایست و حرف اصلاح طلبان را صادقانه می زند .

در کل مجلس نهم ، آقای روحانی چهار حامی داشت که یکی از آنها که از استان گیلان هم بود در نخستین جلسه در معرفی هیات وزیران و کابینه در مقابل آقای روحانی ایستاد . آقای روحانی چاره ای جز این نداشت که برای ترکیب دولت بدین گونه عمل کند.

به نظر من مهمترین بخش و وزارتخانه در داخل ، وزرات کشور است که آقای رییس جمهور این وزارتخانه را از دست داد .یعنی مجموعه ی استانداران ، معاونین سیاسی و امنیتی ، فرمانداران و تمامی کسانی که باید در حوزه ی سیاسی کار کنند و تفکر وزیر کشور و دولت را نمایندگی کنند . اکثریت قریب به اتفاق جریان اصلاح طلبی کشور از استانداران ، معاونین سیاسی و فرمانداران در استانها ناراحت هستند .فکر می کنم گیلان با تمامی معارضین و مشکلاتی که وجود دارد ،باز هم افرادی هستند که روش گفتار درمانی را پیش می گیرند و صحبت می کنند . در خیلی از استانها اینچنین نیست . من این بحث را یک جریان فکری کشوری می دانم و شاید واقعا استانداری و تیم آن در جریان سفر نقش چندانی نداشته است .

در استانهای دیگر هم که آقای رییس جمهور سفر کردند با توجه به ارتباطاتی که با اصلاح طلبان کشور داریم همه جا بدین گونه بوده است و جریان اصلاح طلبی را دعوت نکردند .

بعنوان کسانی که می توانیم ستاد مردمی باشیم و مراسم استقبال را به نحو شایسته برگزار کنیم . و بنده شهادت می دهم که تمامی نیروهای ما با فرمانداری های منطقه و جریانات اصلاح طلبی گرد هم آمدند و منجر به آن همایش بزرگ شد و برنامه ریزی گردید . آنچه که انتظار می رفت و محقق نشد اینکه مجموعه ی استانداری جریان اصلاح طلبی را بها دهند . برای ما کارت ورود به مراسم صادر نشد و بنده کارت خود را از مسوول سفر آقای روحانی دریافت کردم آنهم به جهت همکاری در گذشته .

برخی از کارت ها به همت مجموعه ی دفتر سیاسی استانداری صادر شد اما زمانی به دست ما رسید که آقای دکتر روحانی در حال سخنرانی بودند و ما نیز به خاطر اینکه در آینده متهم نشویم به عنوان کسانی که خود رفتیم و سایر دوستان را همراه نبردیم نتوانستیم در این برنامه ها باشیم . گلایه هایی را عنوان کردیم چون این سفر، سفر مهمی بود و باید خواست مردم مطرح می شد .خواست مردم را چه کسی باید عنوان کند ؟ شعارهایی را که آقای روحانی در زمان انتخابات برای جذب مطرح کردند چه کسی باید یادآوری می کرد ؟در دو جلسه ی مهم که بحث سرمایه گذاری و توسعه ی اقتصادی و بحث ایثارگران و نخبگان بود چه کسی باید صحبت می کرد ؟

طبیعی است که افرادی را برای سخنرانی انتخاب کردند که اصلا ماهیت آنها اصلاح طلبی نبود . فقط شرایط را بسیار مطلوب نشان دادند و اعتراض ما این بود که نیروهایی که باید برای سخنرانی انتخاب می کردند از نیروهای دلسوز نظام و انقلاب باشند و منتقد هستند و باید در جهت انتقاد سازنده کار را پیش ببرند .

یادآور می شوم که اینجانب دو دوره مسوول ستاد سفر رئیس جمهور دوره اصلاحات بودم و در سخنرانی ها ، دوستانی را انتخاب کرده بودیم که به شدت از عملکرد وزرای انتخابی رئیس جمهور انتقاد کردند . چه کسی در این دیدارها که در سفر دکتر روحانی انجام شد از وضعیت صنعت استان سخن گفت ؟ آیا جریان احزاب و اصلاح طلبی مطرح شد ؟ گله مندی ما این بود ، گله مندی شخصی وجود ندارد . با این اوصاف ما همیشه از دولت حمایت خواهیم کرد و مثل جریان اصولگرا نیستیم که هفت سال و چند ماه از دولت حمایت کنیم و در شش ماهه مانده به پایان ریاست جمهوری زمانی که فکر کنیم که اوضاع مطلوب نیست پا پس بکشیم .

رشت پرس : ارزیابی شما از مذاکرات تیم مذاکره کننده ی هسته ای کشورمان چیست ؟ و برخوردهای لفظی که در این خصوص در مجلس صورت گرفت را چگونه می بینید .

متاسفانه در کشور ما همه ی آحاد جامعه از زن و مرد ، کوچک و بزرگ افراد سیاسی هستند و درست است که این می تواند یک امتیاز باشد ولی برای توسعه ی کشور یک امتیاز نیست . اگر شما به کشورهای مختلف جهان سفر کنید متوجه می شوید که خیلی از مردم حتی نام وزرا و برخی اوقات نام بزرگان سیاسی کشور خود را نمی دانند . این نشان می دهد که این تفکر در آنان حاکم است که دولت در فکر حفظ منافع ملت است چون احزاب نیز فعال هستند و قول و فعل های آنان را می شناسند .

ما در کشور دو جریان اصلی سیاسی داریم . شاید برخی از دوستان خرده بگیرند ولی من می گویم که این دو جریان یکی اصلاح طلبی است و دیگری اصولگرایی . البته یک جریان اعتدالگرایی را نیز بیان می کنند که با دولت همراه است و این جریانات جریاناتی هستند که با دولت ها می آیند و می روند مثل جریان جبهه ی پایداری که آمد و رفت .مشی اصلاح طلبان مشخص است و ما مدافع آن هستیم . مشی اصولگرا هم مشخص است . البته در هر دو جریان ، جریانهای تند و کند و میانه هم وجود دارد . در هشت سال گذشته دولتی از جریان اصولگرایان در راس کار بود که طبیعی است این دولت که بر سر کار آمده ، افرادی را در راس گذاشته است که از نخبگان جامعه هستند و افراد باتجربه ای هستند . در دولت گذشته این امر وجود نداشت . افرادی در راس کار قرار گرفته بودند که حتی یک روز نیز فعالیت اجرایی نداشتند . طبیعی است که مسایل بوجود آمد و برای آن جریان جای نگرانی است .

تمامی سعی آنان این است که مسایل پشت پرده عنوان نشود . گروه دیگر نیز در داخل ایران هستند که تاجر سیاسی اند. علاقه دارند به اینکه کشور جنگ و آشفتگی باشد و مملکت ما با تمام دنیا دشمنی داشته باشد و حصاری دور کشور بکشند . منافع آنها در جنگ و تحریم و دشمنی است . به نظر من بحث مذاکره ی هسته ای بحثی نیست که دکتر روحانی و آقای ظریف بخواهند . مملکت ما چارچوب ، قانون اساسی دارد . مصالح کشور و سیاست خارجی بر عهده ی مقام معظم رهبری است . طبیعی است که دولت نمی تواند فردی کار کند .از سوی دیگر شورای امنیت ملی در کشور وجود دارد که به عنوان مشاورین این قضیه هستند ، مجمع تشخیص مصلحت نظام بهرحال یک جریان فکری و مشورت دهنده است و جریانهای کلان کشور را برنامه ریزی می کند و نهایتا مقام معظم رهبری تصمیم می گیرند که این مذاکرات انجام شود یا نه . کلیات و اصول مشخص است فرعیات چیزی است که در اختیار آن تیم مذاکره کننده قرار دارد و من فکر می کنم که نجات کشور ما به حل این قضیه است . از دوره ی ششم مجلس ما عنوان کردیم و بیانیه دادیم که انرژی هسته ای توجیه اقتصادی برای کشور ندارد و خیلی گران تمام می شود . از سوی دیگر فتوای علماء و مقام معظم رهبری که بارها نیز اعلام شده این است که به لحاظ شرعی ما مجاز به استفاده و ساخت سلاح هسته ای نیستیم . کسانی در صدد ایجاد تنگنا هستند و من معتقدم که این افراد تاجر سیاسی هستند و منافعشان با تحت فشار قرار دادن این قضیه تامین می شود و آن فسادهای مالی شان رو نشود .

بنده آن تخصص لازم را در زمینه مذاکرات هسته ای و غنی سازی ندارم ولی این بحث را آگاه هستم که فشار کاری در آن خصوص بسیار زیاد است . از طرفی دولت تدبیر و امید آن تابوی مذاکره با آمریکا را شکست . کشورهای 5+1 هم مدعی مدیریت جهانی هستند و این مذاکرات عظمت کشور ما را می رساند و ما توانسته ایم به جایی برسیم که با بزرگان دنیا که مدعی مدیریت کشورها هستند چندین ساعت با وزیر خارجه و تیم مذاکره بحث کنند . این نشان دهنده ی جایگاه کشور ماست و باید قدر این جریان را بدانیم .

رشت پرس : خطوط قرمزی که مذاکره کنندگان باید رعایت کنند از دید شما چیست ؟

دید بنده خارج از دیدگاه مقام معظم رهبری نیست . خطوط کلی را ایشان مشخص می کنند .از دید مقام معظم رهبری خیلی از تحریم ها یکجا برداشته شود ، اجازه ی بازدید از مراکز نظامی را نداشته باشند ، با دانشمندان هسته ای ما مصاحبه و به تعبیر مقام معظم رهبری بازجویی نکنند و همه ی این حرفها منطقی است . در خصوص پذیرش قانون الحاقی در چارچوب قانون ام پی تی ما هیچ منعی نمی بینیم .

رشت پرس : جریانهای اصلاح طلبی در استان گیلان را بیان و اینکه چه اهدفی را دنبال می کنند ؟

چند جریان در استان وجود دارد یکی ریشه ی کشوری دارد و آن شورای هماهنگی جبهه ی اصلاحات استان است که بنده به عنوان رییس شورای جبهه هماهنگی اصلاحات استان هستم . تمامی احزاب و تشکل های کشوری و استانی که از کمیسیون ماده ی 10مجوز دارند دور هم جمع شده اند . حدود 20 حزب و تشکل است و برنامه هایی داریم . البته هر حزب و تشکل فعالیت خاص خود را انجام می دهد . آن وجوه اشتراکی که این احزاب دارند آنها را سیاست گذاری و هماهنگی می کنیم .

در این مقطع زمانی ما دو بحث انتخابات مهم را داریم یکی انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دیگری انتخابات مجلس شورای اسلامی است . جریان دیگری که پس از تشکیل دولت شکل گرفت برنامه ای بود که فقط مختص استان گیلان بود و آنهم بنا به درخواست بنده وجمعی از دوستان بود که اعلام کردیم قبل از انتخاب استاندار و مدیران ، پیشنهاد ما هم این بود که شورای راهبردی تشکیل شود و این شورای راهبردی مسایل استان را مدیریت کند و پروسه ی آن را آقای دکتر نوبخت به عنوان فردی که ارتباط نزدیک با رییس جمهور داشتند با ایشان در میان گذاشتیم و ایشان استقبال کردند و همان زمان یک گروه نه نفره ای در استان تشکیل شد که شروع به فعالیت کردند . اما با انتخاب استاندار ، طبیعی بود که این ذهنیت ممکن است ایجاد شده باشد که شورای راهبردی می خواهد در کار استانداری دخالت کند که اصلا این موضوع مد نظر ما نبود . ممکن بود اصطکاک پیش بیاید و با احتیاط پیش رفتیم ونهایتا دکتر نوبخت در تهران به این نتیجه رسیدند که برای تمامی روسای ستاد دکتر روحانی ابلاغی تحت عنوان رییس مجمع مشورتی توسعه استان گیلان بزنند که شورای راهبردی استان نیز طبق جلساتی که هیات مدیره آنان تشکیل دادند ، یک آیین نامه ای تنظیم شد که در مراکز استان می توانند 15 تا 21 نفر را در این شورای سیاست گذاری ورود دهند و در شهرستانها این تعداد به 9 تا 11 نفر می رسد .

خوشبختانه بنده جزیی از اعضای شورای سیاست گذاری هستم . این دو تشکیلاتی است که وجود دارد و لیکن هنوز مجمع مشورتی توسعه ی استان در حوزه ی سیاسی ورود نکرده است . در حوزه های توسعه برای استان گیلان تلاشهایی انجام شده به همراه مجمع توسعه ی استان گیلان که متشکل از نمایندگان ادوار مجلس و بزرگان کشور هستند .

یکی شورای مشورتی جبهه ی اصلاحات به ریاست بنده است و دیگری مجمع مشورتی توسعه ی استان به ریاست آقای شجاع است. طبیعی است که این دو جریان اصلاح طلب هستند و حامی دولت . خیلی از احزاب در شهرستانهای ما دفتر و شورا ندارند . آیا واقعا در یک شهرستان ما 50 نفر اصلاح طلب داریم . کاری که ما انجام دادیم این بود که گروهی 40 نفره از اصلاح طلبان که از سال 88 بودند تمامی اصلاح طلبان استان را ساماندهی کردیم . و این مجموعه بسیار بزرگ است و بالغ بر دو هزار نفر می شود و در هیچ جایی در کشور شما سراغ ندارید که اصلاح طلبان شناسنامه دار شده باشند . هدف ما این است که در جهت تثبیت و کمک به نظام گام برداریم . متابعت اصلاح طلبان از ولایت فقیه به مراتب بیشتر از اصولگرایان است .

در حال حاضر مقام معظم رهبری حمایت بی شائبه از تیم مذاکره کننده دارند و همین آقایانی که یک جریان تندرو در مجلس و قوا و نهادهای دیگر رسوخ پیداکردند دلواپس شدند . چرا اینها دلواپس آنهمه فساد مالی و جریانات نبودند . ما انگ براندازی را از مخالفین جریان اصلاح طلبی نمی پذیریم بلکه ما به آنها مشکوک هستیم .فتنه ی کشور را آنها آغاز کردند آنان به مردم توهین کردند و مردم را خس و خاشاک نامیدند . کجای تفکر امام و رهبری و قانون اساسی رای مردم تضعیف شده است . اصلاح طلبان نیز سربازان این نظام هستند ، ما فقط در حوزه سیاسی و انتخابات کار نمی کنیم . بلکه هدف ما آموزش مسایل اقتصادی خرد و کلان ، فرهنگی و اجتماعی است و به دنبال این موضوع هستیم که جمع ما جمع باسواد و نخبه ای باشد .

رشت پرس : در خصوص انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی فضای حضور اصلاح طلبان را چگونه ارزیابی می کنید؟

من اعتقاد دارم که هیچ تغییری نکرده است . بنده همیشه بحث نهادهای انتخابی و انتصابی را بیان می کنم . دولت تغییر کرده نهادها که تغییری نکرده اند . فضا هنوز باز نشده است . انتظار این است ،اجازه دهند که مردم نمایندگان خود را انتخاب کنند برخی از جریان های فکری پشت در مجلس نمانند . اگر مردم بخواهند حرکت کنند مانند جریان 24 خرداد 92 خواهد شد . وقتی که لیدرهای اصلاح طلبان در زمان انتخابات تصمیم گرفتند که آقای عارف انصراف دهند و دکتر روحانی به عرصه بیاید این اتفاق انجام شد . آقای عارف کار بسیار بزرگی در عرصه سیاسی و تاریخ کشور انجام داد و از حق خود گذشت .آن زمان ما شاهد بودیم که ظرف 72 ساعت مردم موجی ایجاد کردند . در حالیکه کاندیداهایی بودند که در چند دوره حضور داشته اند و خرج های آن چنانی نیز کردند . حضور مردم بزرگترین سلاح است در زمینه ی جریانهای مخالف و معاندی که فعال هستند .

زمانی که آقای روحانی بر سر کار آمد یک فضای آرامش ایجاد شد . ما در چارچوب قانون اساسی از دولت انتظار داریم نظیر آزادی بیان ، آزادی انتخابات ، آزادی رسانه و ... البته چارچوب هایی وجود دارد .

رشت پرس : در زمینه ی آماری که از تورم ارایه می شود چه نظری دارید ؟

فکر می کنم که دولت تدبیر و امید باید با مردم صادق باشند و من نیز این آمار را مانند مردم قبول ندارم . اعتقاد دارم که اگر دروغ در دولت احمدی نژاد بد بود در دولت روحانی نیز بد و ناپسند است .مگر می شود که بنزین گران شود اما افزایش قیمتی در کالاها نباشد ؟ به عنوان مثال سوخت کشتی ها در دریا گازوییل است قبلا این سوخت نیمه یارانه ای بود وقتی که 20 درصد قیمت سوخت افزایش یافت قیمت سوخت کشتی ها سه برابر شده است . در این وضعیت چگونه تاجری می خواهد جنس وارد کند بالطبع این افزایش باید بر روی قیمت کالاها لحاظ شود . صادرات و واردات راکد می شود .

بنده در زمینه ی نرخ بیکاری استان نیز با آمار و ارقام می گویم ما جز سومین استانهای دارای جمعیت بیکاردر کشور هستیم . مردم واقعیت های جامعه را می بینند .

البته دولت تدبیر و امید یک کار بسیار بزرگ و تخصصی انجام داده است که شاید آحاد مردم کمتر به آن بپردازند و آن مهار تورم است . در زمان دولت آقای احمدی نژاد که ارز به 5 هزار تومان رسیده بود دولت یازدهم این تلاش را صورت داد که نرخ ارز را به مرز 3 هزار تومان برساند .

رشت پرس : اقدامات دولت تدبیر و امید در زمینه ی بحث فرهنگ سازی سیاسی و اقتصادی چگونه می بینید ؟

برای فرهنگ سازی باید بسترهای لازم فراهم باشد و هنوز این فضا فراهم نیست . وقتی که مجوزی برای یک کنسرت از طرف نهاد دولتی صادر می شود و گروهی بخود اجازه می دهد که این مراسم را بهم بزند و کسی هم جوابگوی این جریان نیست می بینیم که این فضا فراهم نیست . وقتی که سخنرانی خود رییس جمهور را برهم می زنند . دنیا امروز فضای بسته ای ندارد در مورد کوچکترین مساله تمام دنیا مطلع می شوند .

امروز نجات کشور در جهت تولید ، اشتغال و توسعه سرمایه گذاری خارجی است . یک شرایط عمومی سرمایه گذاری و یک شرایط سیاسی خاص می خواهد . چه تضمینی برای سرمایه گذار وجود دارد . در زمان دولت اصلاحات در حدود 50 میلیارد دلار در پارس جنوبی و عسلویه سرمایه گذاری شد اما در دولت بعدی ، آقای احمدی نژاد با پیش گرفتن سیاست تنش زایی همه ی این سرمایه گذاران رفتند . بالغ بر 120 میلیارد دلار در آن منطقه در زمان آقای احمدی نژاد متضرر شدیم چون کشور کویت از میعانات گازی آن منطقه برداشت کرد اما ما نتوانستیم .

من اعتقاد دارم که همان برنامه ی چشم انداز1404 که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند و ما بتوانیم تا آن سال رتبه نخست منطقه باشیم ، اگر دولت ها بر اساس آن حرکت کنند و با هر خط مشی سیاسی ، فعالیت های را در راستای توسعه ی کشور قرار دهند.

رشت پرس : آیا برای انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی کاندیدا خواهید شد ؟

تا الان تصمیمی در این خصوص نگرفته ام و اگر تکلیفی نیز به بنده شود فکر می کنم که نپذیرم و فعالیت هایی که انجام می دهد به جهت دلسوزی برای نظام است .

رشت پرس : اعلام مستقل بودن از طرف برخی کاندیداها در انتخابات آتی را چگونه ارزیابی می کنید؟

همشان دروغ می گویند اینان شهامت و شجاعت ندارند . اگر اصلاح طلب هستند بیایند و عنوان کنند و اگر اصولگرا نیز هستند همچنین . در کشور مستقل معنا ندارد. این عیب بسیار بزرگی است . اگر کسی افتخار کند که من حزبی نیستم این ذلت است . در بین نمایندگان استان گیلان برای آقای کوچکی نژاد احترام خاصی قائل هستم در بین رجال سیاسی برای آقایان کربلایی و اشکوری خیلی احترام قایل هستم چون می دانم که مخالف من هستند و وزن سیاسی آنان مشخص است .

رشت پرس : در لیستی که از طریق اصلاح طلبان در استان ارایه خواهد شد آیا از نمایندگان فعلی استان نیز اسامی خواهند بود ؟

صادقانه بگویم سازمان رای تشکیل شده است اما اینکه برای چه کسی فعالیت کنیم هنوز معلوم نیست چون ابتدا باید شورای نگهبان انتخاب کند . ولی این را می گویم که اصلاح طلبان برای کاندیداتوری و انتخابات حضور خواهند داشت ولو اینکه تمامی کاندیداهای آنها رد صلاحیت شوند .

رشت پرس : ارزیابی شما از استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی چیست ؟

به عقیده بنده در این شرایط استانی شدن انتخابات را به صلاح کشور و نظام نمی دانم . چون حقوق بسیاری از شهرستانها ضایع می شود . از ملزومات استانی شدن انتخابات احزاب هستند . با وجود احزاب ، شخص مهم نیست بلکه کرسی هایی که حزب دارد مهم است . چون این امر وجود ندارد الان در حال حاضر نه تنها به نفع نیست بلکه یک ضعف است .

سخن پایانی

در پایان از جنابعالی و هیئت تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس که با ایجاد فضای مناسب و زحمت بسیار در انجام وظیفه اطلاع رسانی تلاش می کنید تشکر ویژه می کنم.

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 4042

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی