امروز: چهارشنبه 13 فروردين 1399 برابر با 01 آوریل 2020

ارزیابی عملکرد ملی و استانی دولت از نگاه حاج حسن کربلایی

  • چهارشنبه, 03 تیر 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در راستای سلسله گفتگوها با مدیران نهادهای مختلف استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، یکی از فعالان سیاسی استان میهمان ویژه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس بود . حاج حسن کربلایی دبیر حزب موتلفه ی اسلامی گیلان در گفتگویی به سوالات هیات تحریریه این پایگاه خبری پاسخ دادند که در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس تشکر می کنم برای وقتی که در اختیار بنده قرار دادید . عهده دار یک رسالت بزرگ یعنی اطلاع رسانی هستید و اطلاع رسانی رسالت و کار انبیاء بوده است . نبی یعنی پیام آور و خبر آور و کلمه ی نباء عظیم که از آن به روز قیامت نیز عنوان می شود دلالت بر اعلام خبر بزرگی ست و آن اتفاقی است که در قیامت و آخرت رخ خواهد داد . در دنیا هزینه های بسیار سنگینی برای بیان اطلاعات و تزریق اخباری به جامعه می شود که هدف آنها به انحراف کشاندن مردم است . افکار دنیا درگیر خبرگزاری های بزرگ جهان هستند که می توانند برخی از ارزشها را بد جلوه داده و برخی از زشتی ها را خوب نشان دهند .

امیدوارم که اصحاب رسانه در سطح استان در راستای اطلاع رسانی دقیق و در جهت نظام مقدس جمهوری اسلامی موفق و موید باشند .

رشت پرس : با توجه به فعالیت شما در حزب موتلفه ی استان ، اهم فعالیت های این حزب را در سالهای گذشته چگونه ارزیابی می کنید ؟

حزب موتلفه ی اسلامی به مانند سایر احزاب یک تشکیلات غیر دولتی است و مجموعه ای از افرادی می باشد که از اقشارو اصناف مختلف با رده های سنی گوناگون در این حزب فعالیت می کنند .

احزاب چیز جدایی از مردم نیستند . جلسات مختلفی در حزب موتلفه برگزار می شود که اقشار گوناگون در آن شرکت می کنند . کارگروههای مختلفی با شرکت اعضا و افراد مختلف تشکیل می شود ، نظیر جلساتی برای هنرمندان ، صاحبان نشریه و اصحاب رسانه و یا جلساتی برای فرهنگیان ، اساتید دانشگاه و... و دیدگاههای مقام معظم رهبری در آن موضوعات مورد بررسی قرار می گیرد و در خصوص مسایل ارزشی صحبت می شود . برای جوانان و هیات های مذهبی نیز جلسات ویژه ی اعتقادی برگزار می گردد و کارگروه مخصوص امر به معروف و نهی از منکر نیز داریم . پیگیری مبحث سبک زندگی اسلامی ایرانی نیز در جلسات ویژه نوجوانان و جوانان مطرح می شود .بخش از این جلسات به صورت روتین و به طور رسمی برگزار می شود و بخشی فعالیت های ویژه است نظیر طرح تابستانی بصیرت که با جدیت دنبال می گردد . در سال گذشته 19 عنوان جلسه و کلاس برای بیش از 100 نفر از نوجوانان برگزار شد و هدف از این جلسات آشنایی آن عزیزان با مسایل دینی و اعتقادی بود . برای دانشجویان در سطح شهر رشت نیز جلساتی داریم و وظیفه ی ما این است که در حد توان و بضاعت خود در زمینه ی موضوعات سیاسی و اتفاقاتی که در کشور رخ می دهد اعلام نظر کنیم . حزب موتلفه نشریه ای نیز دارد که مواضع دبیر کل حزب در آن بیان می شود .

ما نیز مواضع خود را در وبلاگ شخصی و یا پایگاههای خبری منتشر می کنیم . کارهای گوناگونی در این حزب صورت می گیرد . تشکیلات سیاسی آن از سال 1342 توسط حضرت امام (ره) ایجاد شد و با کمک و توصیه ایشان مجموعه ای از نیروهای مقدس دور هم جمع شدند . 54 سال از عمر این تشکیلات می گذرد و در طول این سالها فعالیت های زیادی را داشته است .

رشت پرس : نقش جوانان در حزب موتلفه ی گیلان تا چه حد است ؟

تقریبا اکثر افرادی که در تشکیلات حزب در گیلان فعال هستند جوانند . حتی افرادی در تشکیلات داریم که از دوران دبیرستان با شرکت در کلاس های بصیرت به این تشکیلات قدم می گذارند . هر چقدر نیروهای جوان و قشر جوان تقویت شوند در فعال سازی تشکیلات نقش مهمتری خواهند داشت . بنده اعتقاد دارم که باید از نیروهای جوان و سنین پایین در تشکیلات مختلف استفاده کرد چون افرادی که سن و سالی از آنها گذشته به علت داشتن کهولت سن از انجام برخی از فعالیت ها معذور هستند . البته برخی از فعالیت های سیاسی و اجتماعی که نیاز به تجربه بزرگان است باید از افراد پخته ، با تجربه و عالم در آن زمینه بهره برد نظیر مجلس خبرگان که نیازمند علمایی است که در حوزه های علمیه در طول سالها تجارب ارزنده ای را کسب نموده اند و ابهامی وجود ندارد که این افراد دین خود را به دنیا بفروشند . اما زمانی که مثلا در خصوص ورزش صحبت می کنیم باید از نسل جوان استفاده شود و بر روی نسل جوان سرمایه گذاری می شود . در بخش کارگروههای فرهنگی در موتلفه از جوانان بهره گیری می شود و جوان سازی بدنه ی تشکل در زمینه ی سیاسی و دینی یک ضرورت است .

رشت پرس : انتقادات زیادی را در زمینه ی انتصابات مدیران در مصاحبه های گوناگون داشتید . نقاط ضعف دولت های نهم و دهم و مقایسه آن با دولت یازدهم را چگونه ارزیابی می کنید ؟

به عقیده ی بنده ، شاید طلایی ترین دوران در نظام جمهوری اسلامی دوره ی ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بود . شاید برخی ها بخواهند در زمینه ی این موضوع کلنجار بروند اما این امر ، اعترافاتی است که سازمانهای بین المللی نیز داشته اند . پیشرفت ، سازندگی ، توسعه و فعالیت در کشور ایران در دوران آقای احمدی نژاد یازده برابر نرم جهانی بوده است . به عبارتی ایران تبدیل شده بود به یک کارگاه بزرگ سازندگی . در حال حاضر اقای روحانی برای افتتاح سدی تشریف می برند ، این سد در این دوسال ریاست جمهوری ایشان ساخته نشده بلکه از گذشته بر روی آن کار شده است . در یک دورانی صحبت از این به میان آمد که پولهای نفتی که گرفته می شود چه می شود ؟

زمانی آقای روحانی به عسلویه رفتند و شرایط آن منطقه را دیدند و بیان کردند که کشور ما می تواند در سال 40 میلیارد دلار درامد گازی داشته باشد . به طور طبیعی اگر سرمایه گذاری های قبلی انجام نمی گرفت و اگر پول های فراوان در آنجا سرمایه گذاری نمی شد و کارهای زیر بنایی صورت نمی گرفت امروز این رضایت مندی حاصل نمی شد . بنابراین در زمینه های مختلف سازندگی رشد داشتیم و ایران اسلامی در تمامی صحنه ها در دنیا مطرح بوده و هست . البته تمامی این دستاوردها به یمن وجود مقام معظم رهبری است . اگر دولت ها بتوانند سیاست های کلی نظام را در داخل و خارج اجرا کنند ما به آنها دولت های موفق می گوییم . آقای احمدی نژاد در بسیاری از این زمینه های موفقیت هایی داشته و در برخی مواقع نقاط ضعفی نیز داشته است . در شش سال اول دولت ایشان ، فعالیت های گسترده ای صورت گرفت . بیشترین تعاریف را از مقام معظم رهبری در دولت گذشته داریم اینکه دولت پرکار است و فعالیت های شبانه روزی انجام می گیرد و یا وزرای ایشان که افراد مردمی بودند و بحث سفرهای استانی ، بحث یارانه ها و بحث کارت سوخت بنزین که دولت های دیگر آنرا انجام ندادند ، شجاعت خاصی در دولت آقای احمدی نژاد بود . اما از سوی دیگر اشکالاتی نیز به وجود داشت که همین موارد هم باعث شد که در یک برهه ی زمانی اصولگرایانی که حامی ایشان بودند دیگر از حمایت وی سر باز زدند . نظیر ماجرای وزیر اطلاعات ، خانه نشینی چند روزه و صحبت هایی که از طرف مشاور ایشان مطرح می شد .

در خصوص دولت آقای روحانی باید عرض کنم که کارنامه ی فعالیت این دولت پس از ورود به سال سوم مشخص می شود . در طول دو سال فعالیت یک دولت بهانه های زیادی وجود دارد نظیر اینکه مدیران و نیروهای هنوز تعویض نشده اند و یا بودجه ی لازم برای انجام فعالیت وجود ندارد .

تا پایان امسال می توان در مورد این دولت قضاوت کرد که موفق بوده یا نبوده است . تا کنون در زمینه ی فعالیت های دولت از سوی مقام معظم رهبری کلامی عنوان نشده است . البته در خصوص مذاکرات ایشان صحبت هایی را بیان فرمودند . اینکه خط قرمز مذاکرات باید رعایت شود مرتبا مورد تاکید ایشان بوده است . اما تا کنون در طول مدت دوسال از مقام معظم رهبری نشنیده اید که در زمینه ی اقتصادی این دولت را تا حدودی موفق اعلام کنند .

البته در کلام مدیران همیشه خوش و بش هایی وجود دارد . چنانچه در جشنی که در 24 خرداد در رشت برگزار شد و آقای استاندار و سایرین عنوان کردند که این دولت موفق بوده است و اگر بخواهیم سفر دکتر روحانی را به استان ارزیابی کنیم باید به آنها اعلام کنم که در سفر آقای روحانی چه پروژه ای افتتاح شد ؟ و یا اینکه چه پروژه ای کلید خورد ؟

در استان گیلان چنین اتفاقاتی نیافتاده و سرمایه ای جذب نشده است . البته این بدان معنی نیست که اگر دولت بودجه ای داشته باشد ما می توانیم فعالیت کنیم .

طرحی در کمیته ی امداد امام خمینی وجود دارد در زمینه استفاده و بهره وری از زمینهایی که در کنار خانه های روستایی وجود دارد و بعد از کشت اولیه بلا استفاده می ماند . در این طرح مراکز تولیدی کشاورزی نظیر تولید قارچ را در همان زمین ها پیش بینی کرده که در استان مازندران نیز این امر در حال انجام است .

با 20 متر زمین می توان شرایطی را فراهم آورد که خانواده ای بتواند در آنجا به فعالیت تولیدی بپردازد و امرار معاش کند این طرحها نیاز به سرمایه گذاری میلیاردی ندارد .نیاز به این نیست که دولت سرمایه گذاری آنچنان داشته باشد بلکه نیازمند همت و تعامل است . باید فکر کنیم که مایحتاج مردم چگونه تامین شود . این توقع از آقای روحانی نیست بلکه مدیران اعم از استاندار و معاونین و مدیران نهادهای استان باید چاره اندیشی کنند . مدیران و دولتمردان ما درگیرمسایل حزبی و سیاسی هستند . برخی از آنها می اندیشند که این دوران و فرصت ممکن است از دست برود و باید تشکیلات خود را تقویت کنند و برای انتخابات آینده برنامه ریزی کنند و از امکانات دولتی بهره گیری کنند . ما حق داریم که نقد کنیم بعضی از مدیران استانی را و دولت امیدوار است که بتواند پیشرفت کند . پس استاندار نماینده ی دولت است در استان و باید منافع دولت را در این خطه تامین کند . امیدواریم که مدیران بتوانند برای توسعه ی استان سرمایه گذار جذب کنند .

از نظر من ، دولت آقای روحانی که مقام معظم رهبری حتی منتقدین ایشان را از نقد شدید باز داشتند و از مجلس خواسته اند که به دولت از نظر قانونی و بودجه حمایت کنند دولت فعالیت های کمی داشته است . حال باید دید که در مذاکراتی که پیش رو دارند و فکر می کنند در وضعیت اقتصادی تاثیر خواهد داشت به چه صورت خواهد بود .

رشت پرس : مرز بین تخریب و نقد در حزب موتلفه ی اسلامی چگونه تعریف شده است ؟

حزب موتلفه ی اسلامی با حفظ کرامت برای مدیران کشور اعلام موضع می کند . تخریب مختص افرادی است که برنامه ی مشخصی ندارند و احساس محرومیت از مدیریت ها می کنند . این حالت از تخریب را احزابی که از گذشته بوده اند نمی توانند دنبال کنند . ما از احزاب اصلاح طلب که در گذشته دولت نهم و دهم را تخریب کرده اند انتقاد داریم . در حال حاضر دولت و بودجه در اختیار آنان است و باید کار کنند و به مردم گزارش کار دهند . نقد همیشه خوب است و دولت باید استقبال کند . تاکید مقام معظم رهبری نیز بر این امر است که دولت در بحث مذاکرات هسته ای ، انتقادها و نظرات را بشنود و پاسخ دهد و نقد های مثبت را عملیاتی کند . در زمینه های سیاسی و اقتصادی نیز وضع بر همین منوال است .

در استان گیلان نیز حتی یکبار اتفاق نیافتاده است که استاندار محترم پیشنهادات و انتقادات احزاب و گروهها و فعالان سیاسی و اقتصادی را بشنود . این نظام متعلق به ماست این تفکر که چون به این دولت رای ندادیم پس باید کارشکنی کنیم ، تفکر دینی و اسلامی نیست . معتقد هستیم که این دولت با رای ما بر سر کار نیامده بلکه با رای یک مجموعه از مردم استقرار یافته است و در حال حاضر دولت نظام مقدس جمهوری اسلامی ست و باید این دولت را تقویت کنیم ولو اینکه با برخی از دیدگاههای آن مخالف باشیم . توقع ما این است که وقتی نقدی می کنیم فردی پیدا شود و بگوید که چرا نقد می کنید . اخیرا در صحبت هایم خطاب به آقای استاندار مطرح کردم که در جشنی که در سالگرد دولت تدبیر و امید برگزار شد کدامیک از سخنرانی که در آنجا حضور داشتند معتدل بودند ؟

سوابق تندروی های آن افراد موجود است . همان جریاناتی بودند که نقش تندروی در اصلاحات را داشتند و در جریان فتنه نقش اساسی ایفا کردند . موضوع فتنه خط قرمز نظام است و ما توقع داریم که استاندار محترم این انتقادات را پیگیری کنند . ما می توانیم در حد کمک و یاری نقد کنیم نه در حد تخریب .

رشت پرس : عدم هم نشینی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی از خواست های شماست یا نمایندگان ؟

برای برخی از نمایندگان هم نشینی با بنده مقرون به صرفه نیست . در بعضی از موضوعات بنده توقعاتی دارم . وقتی که مقام معظم رهبری عنوان می کنند که جریان فتنه خط قرمز نظام است و توقع براین است که کسانی که در فتنه دست داشته و یا حمایت کرده اند مدیران این کشور نشوند و یا اینکه در جایی مواضع خود را به صورت شفاف بیان کرده باشند . به عنوان مثال بیان کنند که به آقای موسوی و کروبی رای دادند اما با اتفاقاتی که در سال 88 در کشور افتاد موافق نبوده اند و یا با آن شعارها و اهانت هایی که به مقام معظم رهبری ، نظام و خون شهدا شد مخالفت خود را اعلام کنند . یک مدیر وظیفه دارد که اعلام موضع کند . توقع بنده از نمایندگان مجلس شورای اسلامی این است که درخصوص انتصاب مدیران در استان دقت نظر بیشتری داشته باشند . بنده در زمینه ی انتصاب یکی از مدیران فرهنگی استان به نمایندگان پیامک دادم که مخالفت و موافقت خود را در خصوص انتصاب اعلام کنند و چون اعلام موضع نکردند به صورت یک طرفه ارتباط خود را قطع کردم و طبیعی است که در مورد انتخابات نیز اگر کاندیدا شوند از ایشان حمایت نخواهم کرد و این نظر ، نظر تشکیلات است .

متاسفانه نمایندگان و کاندید هایی وجود دارند که در هر زمانی حامی همان دولت هستند و مواضع سیاسی آنها از نظر اصولگرایی ، اصلاح طلبی و اعتدالی مشخص نیست ، این افراد منفعت طلب هستند و از نظر سیاسی رفوزه می شوند و اینها آدم های ارزشی نیستند .

در مورد نمایندگان گیلان باید بگویم که کم کاری هایی در خصوص انتصابات داشته اند و در این خصوص تذکرات لازم را به دولت ندادند . در زمینه ی مسایل سیاسی و فرهنگی اعلان موضع نمی کنند . یکی از نمایندگان رشت ، آقای کوچکی نژاد اعلان موضع می کند که این دیدگاه ارزشی است . مقام معظم رهبری همواره تاکید داشته اند که دولتمردان در خصوص گروهکها ، معاندین خودی ها اعلان موضع شفاف داشته باشند . در زمینه ی نهضت آزادی ، منافقین ، سلطنت طلبان که مطرود هستند فردی که می خواهد مدیر و نماینده شود باید نظر خود را به طور صریح بیان کند .

در حال حاضر کسانی که می خواهند کاندیدا شوند در هیچ زمینه ای اظهار نظر نمی کنند . این تیپ اشخاص از نظر شورای نگهبان عدم احراز صلاحیت می شوند چون نمی توان تشخیص داد که این افراد چه فعالیت های سیاسی و اجتماعی داشته اند .

باید نظر نماینده را در زمینه ی مذاکرات هسته ای و خط قرمز ها ، اقتصاد مقاومتی و حذف نیروهای ارزشی و مدیران استان و بودجه ها مشخص باشد .

رشت پرس : جنابعالی نقد هایی را در خصوص انتصابات دولت به نماینده ی محترم ولی فقیه در استان نیز داشتید نظرخود را در این مورد بیان کنید .

معتقد هستم که مدیران استان نباید از جایگاه نماینده ی محترم ولی فقیه بهره گیری های شخصی داشته باشند . برخی از مدیران ارشد استان دیدارهایی را با نماینده ی محترم ولی فقیه دارند و این دیدارها را به معنی حمایت ایشان می دانند .

جایگاه نماینده ی ولی فقیه در استان جایگاه رفیعی است . ایشان نماینده ی مقام معظم رهبری در استان هستند و در برخی از مسایل که مقام معظم رهبری نظر صریح دارند باید اظهار نظر کنند .

بنده کمتر مشاهده کرده ام که آیت الله قربانی تذکراتی را بیان کنند . من در جایگاهی قرار ندارم که برای فرد بزرگواری مانند ایشان تعیین تکلیف کنم ، اما این توقع از ایشان وجود دارد . در زمینه ی امر به معروف و نهی از منکر در استان گیلان و انتصاباتی که در زمینه ی مدیران استان می شود این توقع وجود دارد که اظهار نظر شود .

چندی پیش در دفاع از تیم مذاکره کننده ی هسته ای و اعلان خطوط قرمز در توافقات ، تجمعی در بقعه ی خواهر امام رشت برگزار شد و در شهر های دیگر کشور نیز تجمعات اینچنینی شکل گرفته بود . چرا آقای نوبخت باید اعلام کنند که این تجمع خلاف شرع است ؟

چرا معاون سیاسی و امنیتی استانداری گیلان باید بگویند که ما برخورد می کنیم ؟ تمامی این افراد از ایثارگران و خانواده های شهداد و جانبازان بودند . در این خصوص آقای استاندار با آیت الله قربانی تماس می گیرند و ایشان نیز در این زمینه موضع خود را اعلام می کنند .ما موضع نماینده ی محترم ولی فقیه در این خصوص را تحسین می کنیم و امیدواریم که ایشان بمانند مقام معظم رهبری چشمان تیزبین در موضوعات مختلف باشند .

و اما سخن پایانی شما ....

باز هم از دعوت پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس تشکر می کنم . اعتقاد دارم که رسانه ها نقش اساسی در اطلاع رسانی به مردم و افکار عمومی را دارند . اگر رسانه ای فقط در راستای تعریف و تمجید از مدیران گام بردارد باید فاتحه ی آن رسانه را خواند چون اگر موضوعی به چالش و نقد کشیده نشود مشکلات حل نخواهد شد .

در پایان باید عرض کنم که بنده با بسیاری از آقایان اصلاح طلب و اعتدال گرا ارتباط دارم و در زمینه های اجتماعی ، فرهنگی و قرآنی از وجود ایشان بهره می برم . من تمام اصلاح طلبان و دولت اصلاحات را فتنه گر نمی دانم بلکه آن افرادی را مورد خطاب قرار می دهم که همیشه در تمامی دولت ها چه در دولت اصولگرایی و چه در دولت اصلاحات نقش ایفا می کنند و همیشه در همه ی دولت ها جز مدیران ارشد هستند.

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 4283

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
0 #1 شهروند در تاریخ: یکشنبه 14 تیر 1394 ، ساعت 04:04 ب ظ
ای کاش بجای این همه توضیح فرمایشات مقام معظم رهبری را در استان اجرا میکردید
نقل قول
 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی