امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

ناگفته های فرماندار اسبق رشت از عملکرد شورای دوره سوم و نمایندگان مجلس

  • سه شنبه, 06 مرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به منظور شفاف سازی افکار عمومی و انجام رسالت خبری خود درزمینه عملکرد مدیران در نهادها و سازمانهای دولتی بخش گفتگویی ویژه را با حضور میهمانان ارجمند تدارک دیده است که در مقاطع زمانی خاص این گفتگو ها انجام شده و ماحصل آن در اختیار مخاطبین پایگاه خبری رشت پرس در فضای مجازی قرار می گیرد . میهمان اخیر این پایگاه اطلاع رسانی ، سید ولی الله عظمتی از فعالان ارزشی استان و فرماندار اسبق شهرستان رشت بودند که به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند که در ادامه می خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم . توفیقی حاصل شد تا در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور یابم و جوابگوی سوالات هیات تحریریه این پایگاه باشم . هر روزی که می گذرد بحث اطلاع رسانی و انعکاس و نشر خبر به صورت آنلاین چهره ی جدیدی بخود می گیرد و اگر در یک جای دنیا اتفاقی رخ دهد در سایر نقاط کره ی زمین اخبار مربوط به آن اتفاق در دسترس عموم قرار دارد . کار خبر رسالت خطیری است که باید با بصیرت و بینش انجام شود تا مردم بتوانند اطلاعات کاملی از مسایل روز دنیا ، منطقه و کشور داشته باشند و الحمد الله ما شاهد این امر در رسانه ی رشت پرس هستیم .

رشت پرس : لطفا معرفی اجمالی از خود و فعالیت هایتان برای مخاطبان ما ارایه دهید .

بنده در جریان انقلاب دانش آموز بودم و در بسیاری از راهپیمایی ها وتظاهرات شرکت داشتم . پس از پیروزی انقلاب نیز به عنوان یکی از موسسین جهاد سازندگی در شهر خودم یعنی ماسال فعالیت ام را در جهاد سازندگی آغاز کردم .پس از آن وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدم و در طول دوران خدمت در سپاه ، مسئولیت های مختلفی در مناطق گوناگون داشتم منجمله حضور در جبهه های جنگ ، درگیری با منافقین در جنگل قرارگاه حضرت ابوالفضل (ع) و... . مسئولیت های مختلفی نیز در شهرستانهای استان گیلان داشته ام . در دو مرحله بنده به عنوان فرماندار فعالیت داشتم وآخرین فرمانداری بنده بیش از 5 سال در شهرستان رشت بود و بیشترین مسئولیت های اجرایی اینجانب بیش از 15 سال در شهرستان رشت بوده است از جمله معاون هماهنگ کننده سپاه منطقه ی گیلان ، فرماندهی سپاه رشت را به عهده داشتم . از سال 65 بحث تحصیلاتم را بصورت جدی ادامه دادم در حال حاضر در مقطع دکترای حرفه ای کسب و کارِDBA تحصیل می کنم که این رشته بیشتر به مسایل اقتصاد استراتژیک می پردازد.

رشت پرس : یکی از پرحاشیه ترین اتفاقاتی که در زمان فرمانداری جنابعالی در شهرستان رشت رخ داد ، انحلال شورای اسلامی دوره ی سوم شهر رشت بود ، لطفا در این خصوص توضیح دهید؟

در هر مسوولیتی یک حیطه و چارچوبی وجود دارد که باید رعایت شود و اگر به آن توجه نگردد مسلما مشکلاتی برای آن مدیران و مسوولین در حین کار پیش می آید .

دلسوزی ، صداقت و کاردانی در هر مسوولیتی مهم است . به هر حال ما نیز در بخش هایی نظیر آب و فاضلاب ، جهاد کشاورزی و سمت های دیگر وقتی که می خواستیم نیرویی را انتخاب کنیم تمام توجه مان بر این بود که آن نیرو صادق و کارآمد باشد . در شورای اسلامی شهر رشت متاسفانه اختلافاتی در بین خود اعضای شورا وجود داشت . خیلی از اعضای شورا ، اختیاراتی که در حوزه ی خود و شهرداری داشتند ، شهرداری را به عنوان یک بنگاه معاملاتی ، شرکت خصوصی و یا غیر انتفاعی می دیدند و اگر هر مسوولی بخواهد منافع خود را در نظر بگیرد نمی توان خدمتگزار صادق و خوبی برای مردم باشد .

بنده خیلی تلاش کردم که اختلافات را از بین ببرم و هر دو گروه را بارها خواستیم و صحبت کردیم ، متاسفانه نصایح ما مفید واقع نشد حتی به آقایان عرض کردیم که شما از مردم رای گرفته اید و باید امانتدار مردم باشید و خدمت کنید چون مردم به شما اعتماد کرده اند و باید صادقانه پاسخ اعتماد آنها را بدهید .

مشکلات و تخلفاتی نیز که در بحث شورا صورت گرفت خارج از مصوبه بودند . به این گونه نبود که مصوبه خلافی شورا داشته باشد و فرمانداری تایید کند . بیشترین رد مصوبات شورا ی اسلامی شهر در زمان فرمانداری اینجانب در رشت بوده است .هر موردی که تخلف محسوب می شد بدون هیچ چشم پوشی بر اساس قانون از سوی فرمانداری رد می شد .

پشت صحنه ، تبانی هایی توسط شورای شهر خارج از مصوبات وجود داشت و دلیلش هم این امر بود که در فرمانداری و استانداری به طور جداگانه کارگروهی برای بررسی مصوبات شورا تشکیل شده بود . از سوی دیگر اداره ی کل بازرسی نیز هرسال در شهرداری و فرمانداری مصوبات را مورد بازبینی قرار می داد . یعنی کوچکترین مشکلی از ناحیه ی رد و قبول مصوبات در فرمانداری وجود نداشت . عدم توجه به مسایل قانونی ، شرعی و منافع خواهی اعضای شورا باعث شد که چنین مشکلاتی بوجود آید .

رشت پرس : آیا تخلفات دوره سوم شورای اسلامی را فردی مدانید یا شورایی ؟

زمانی که یک معامله ای می خواهد صورت بگیرد باید طرفین معامله موافق انجام این عمل باشند . به خاطر اینکه یک طرف معامله موافقت شهرداری را بگیرد و شورای شهر را مجاب کند به اصطلاح زیر میزی هایی پرداخت می کرد یا بصورت قراردادهای صوری بین شهرداری وطرف معامله منعقد می گردید نظیر ماجرای میدان میوه و تره بار و مسایلی که پیرامون آن وجود داشت . موارد دیگری نیز بود که شورا مصوب می کرد کمک هزینه ای برای حمایت از موسسات خیریه و حمایتی خاص پرداخت شود که فرمانداری با بررسی جوانب آن مخالفت می کرد چون عملا آن پول به دست موسسه خیریه نمی رسید و بین اعضای شورا تقسیم می گردید . در زمان بنده از این قضایا جلوگیری شد چون تماسهایی با موسسات خیریه صورت گرفت و پیگیری هایی در خصوص مصوباتی که درگذشته تصویب شده بود انجام شد .

از سوی دیگر نمایندگان مردم در مجلس و شورای اسلامی قسم یاد می کنند که به مردم خدمت کنند و با عدل و انصاف برخورد نمایند . وقتی که به یک موسسه خیریه 200 میلیون تومان کمک می شد اما به موسسه دیگر یک میلیون تومان هم نمی رسید این خود دور از انصاف بود و شبهاتی را ایجاد می کرد و بر همین اساس جلوی این گونه مصوبات از سوی فرمانداری گرفته شد .

رشت پرس : دستاوردهای جنابعالی در زمینه ی توسعه و عمران شهری و روستایی در زمان تصدی خود بر فرمانداری شهرستان رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

متاسفانه به شهرستان رشت در ادوار گذشته از جهت دلیل سیاسی بودن و مرکزیت استان مورد توجه ی کمتری در بعد توسعه و عمران قرار گرفته است . نخستین کاری که زمان تصدی اینجانب بر فرمانداری رشت انجام شد این بود که شهرستان رشت را با سایر شهرستانهای استان مقایسه کردیم ومتوجه شدیم که شهرستان رشت که به نوعی کلانشهر است و مرکز استان می باشد روستاهای آن شاخصه ها و مولف های کمتری نسبت به سایر شهرستانهای استان دارند . چه در بحث آب شرب ، گاز شرب ، راه روستایی و بهداشت وغیره . این مقایسه اطلاعات خوبی را در اختیار ما قرار داد که بتوانیم مدیران گیلان را پای میز بکشانیم و از آنها توضیح بخواهیم و تاکید کنیم که فعالیت های بیشتری صورت گیرد . خوشبختانه جهش های خوبی نیز دراین خصوص انجام شد .

نکته ی دیگری که وجود داشت این بود که شاخص های اعتباری شهرستان رشت بسیار پایین بود . در همان زمان بنده در چندین جلسه با استاندار وقت ، معاونین استانداری و مدیران به بیان این معضل پرداختم و توانستیم این شاخص ها را تغییر دهیم و اعتبار خوبی در بخش شهرستان رشت حداقل به میزان 30 درصد داشته باشیم . با آن تغییرات ، اعتبارات ما افزایش یافت که بسیار مثبت بود و نمونه های آن را در بخش های عمرانی شهرستان رشت شاهد هستیم .

در زمینه ی تامین آب مزارع کشاورزی ، استخرهای شهرستان رشت که تعداد آنها بسیار زیاد است در همان مقطع توانستیم که 220 هزار هکتار از آن اراضی را لایروبی کنیم . استخرهایی که بیش از 20 سال بود که متروکه شده بود و هیچ استفاده ای از آنها نمی شد .

در همان زمان کم آبی سال 87 و 88 ، تعداد زیادی ایستگاههای پمپاژ احداث شد و چاههای عمیق حفر گردید واگر سال گذشته و امسال که با کم آبی مواجه شدیم و مشکل سوخت وجود داشت ، از همان امکانات ایجاد شده ، بهره گیری شد . بسیاری از انهار لاینینگ و بتونه شد تا آب بدون پرتی به اراضی کشاورزی برسد . در بحث آبیاری فعالیت های خوبی در شهرستان رشت صورت گرفت .

استان گیلان استان کشاورزی است و این امر صحیح می باشد که این استان دارای قابلیت های علمی ، صنعتی و دانشگاهی است اما محوریت آن بر اساس کشاورزی است و شهرستان رشت نیز یکی از شهرستانهای مهم استان و کشور در تولید برنج و دارا بودن مزارع کشاورزی است . علاوه بر این بزرگترین تولید کننده ی ماهیان گرم آبی در کشور است . در استان گیلان 15 شهرستان تولید کننده ماهیان گرمابی هستند که 48 درصد تولید این ماهیان را بر عهده دارند و شهرستان رشت به تنهایی 52 درصد ظرفیت تولید آبزیان را دارا است .

در زمینه ی عمرانی پل هایی که توسط شهرداری رشت احداث شد طرح اولیه آن توسط فرمانداری بیان شد به عنوان مثال برای پل عراق ؛ 100 میلیون اعتبار اختصاص دادیم و شهرداری رشت را برای انجام آن متقاعد کردیم که بعدها یک میلیارد هزینه شد . اما اعتبار اولیه و کد دار کردن پروژه توسط فرمانداری صورت گرفت . برای ایجاد پل های روگذر در شهر رشت اعتبار اختصاص یافت و پس از کد دار شدن این پروژه ها ، کار اجرایی آن آغاز گردید . در زمینه ی توزیع برق یعنی تعویض شبکه ها ، نصب ترانسها که برای تقویت ولتاژ برق کارهای بسیار خوبی انجام شد و هم در زمینه ی تولید برق که برق منطقه ای گیلان متولی آن است در شهرستان رشت فعالیت های مهمی صورت گرفت .

رشت پرس : آیا از مواضعی که در زمان تصدی بر سمت فرمانداری رشت در خصوص تعامل با مدیران و نمایندگان مجلس داشتید پیروی می کنید ؟

صد در صد همان مواضع را خواهم داشت . شان و جایگاه هر مدیری باید حفظ شود . جایگاه قانونی که برای هر مسوولی تعریف شده است باید توسط دیگران مد نظر باشد . نماینده ی مجلس دارای جایگاه خاصی است قانون گذاری و نظارت از وظایف یک نماینده است اما دخالت در اجرا به عهده ی نماینده نیست . یک نماینده می تواند توصیه ، حمایت و همراهی داشته باشد .

متاسفانه بسیاری از مسوولین اجرایی ، شان و جایگاه خود را کمتر حفظ می کنند . بنده و هر فردی در جایگاه فرماندار و استاندار، نماینده ی عالی دولت در استان هستیم و باید شان نماینده ی عالی دولت را حفظ نمایم . اینجانب اهل تعامل و کار بودم و همین دوستان نماینده بارها اذعان داشته اند که در زمان شما در شهرستان رشت تحولات خوبی صورت گرفته است . در برخی از موارد تعاملات کامل و هماهنگی هایی در زمینه ی عزل و نصب ها نداشتیم و صحبت هایی مطرح می شد . باید عرض کنم که در خصوص عزل و نصب مدیران ، اختیار به عهده ی خود فرماندار و استاندار است .

عزل یک مدیر می تواند بدون هماهنگی فرماندار و یا استاندار باشد اما نصب یک مدیر یا مدیر کل باید با هماهنگی استاندار و فرماندار باشد حتی اگر وزیر بخواهد فردی را در سمت منصوب کند باید این تعامل با استان صورت گیرد . در عزل بخشداران و روسای آموزش و پرورش نمایندگان حساس بودند چون این پست ها ، پست های سیاسی و آموزشی علمی است و حساس محسوب می شود . منظور این نبود که حتما فردی در جایگاه مسوولیت قرار گیرد که وابسته به ما باشد و حرف ما را گوش کند . باید این جرات و جسارت در مدیر وجود داشته باشد که بتواند از من فرماندار ، نماینده ی مجلس انتقاد کند .

معتقدم که کار باید به روال قانونی خود طی شود و اگر بحث هایی لازم است انجام گیرد و تعاملات برقرار شود و هر مدیری که جرات ، اختیار و شهامت نداشته باشد مطمئنا به درد تشکیلات و آن سازمان نمی خورد و اثرات منفی مدیریتش بیشتر از اثرات مثبت خواهد بود .

رشت پرس : ارزیابی شما از شرایط حال استان در خصوص اقدامات انجام شده در دولت گذشته و مقایسه ی آن با دولت یازدهم و همچنین آماری که در زمینه ی کاهش بیکاری در گیلان ارایه می شود چیست ؟

همه ی دولتها زحمت کشیدند و تلاش کردند که تا در حد وسع وتوان خود مشکلات جامعه و مردم را حل کنند و ما نیز باید دعا کنیم که هر دولتی بتواند در انجام برنامه های خود موفق باشد تا مردم بتوانند به آن آرامش و آسایش دست یابند . ریاست جمهوری پس از مقام معظم رهبری نماینده ی عالی نظام و نفر دوم در کشور محسوب می شود . مسوولیت اجرایی کشور را بر عهده دارد و مسوولیت اجرایی نیز کاری بسیار سخت و پیچیده است .

باید هماهنگی ها ، انسجام و تلاش فراوانی صورت بگیرد تا ما بتوانیم معضلات مردم را به نوعی حل کنیم . با توجه به دشمنی هایی که در سطح جهان و منطقه با کشور و نظام ما وجود دارد و استکبار جهانی از یک سو و اسراییل غاصب و کشورهای منطقه و عرب مسلمان از سوی دیگر که خیلی از آنها بر علیه ی نظام ما توطئه می کنند نیاز به همدلی و همزبانی بیشتری است .

ما نمی خواهیم بگوییم که این دولت موفق است یا آن دولت . درهر حال در بحث کسب و کار ، معیشت مردم و رونق اقتصادی شرایط بهتری نداریم . وقتی خرید وفروش ، ساخت و ساز و اشتغال نباشد بحث مهار تورم معنا نمی یابد . باید شرایط اقتصادی فعال و پویا داشته باشیم و در کنارآن تورم را مهار کنیم که این یک هنر است .

 

اگر بگویم که وضعیت اشتغال بهتر شده این نکته ای است که تمام مردم در حال رویت آن هستند . در سالهای گذشته صندوق مهر امام رضا(ع) به بسیاری از جوانان برای اشتغالزایی وام های اعطا می کرد و در فرمانداری ما مسوولیت انجام این کار را بر عهده داشتیم و بسیاری از جوانان بدین طریق توانستند کسب و کاری ایجاد کنند و توسط وام ازدواجی که پرداخت می شد ازدواج کنند . امیدواریم که این روال ادامه یابد . اینکه در حال حاضر وضعیت بهتری نسبت به گذشته در زمینه ی اشتغال داریم آمار جامعه این موضوع را نشان نمی دهد .

رشت پرس : پیش بینی شما از تغییرات 13 نماینده ی استان گیلان در انتخابات آتی مجلس چگونه است ؟

انتخابات یک عرصه ی سیاسی بسیار مهمی است . چون جایگاه انتخابات در کشور جایگاه رفیعی است و می تواند در ارتقای نظام اسلامی موثر باشد و هم در ضعف و تنزل آن . هر چقدر که ما در انتخابات مشارکت بالایی از سوی مردم داشته باشیم اقتدار و عظمت نظام مقدس جمهوری اسلامی و انسجام مردم بیشتر مشخص خواهد شد . تمامی تاکید مقام معظم رهبری و مسوولین نظام بر مشارکت حداکثری مردم است .

همه باید تلاش کنیم و شرایطی را ایجاد کنیم که مردم به پای صندوق های رای بیایند . نمایندگان فعلی در استان گیلان بیش از 50 درصد تغییر خواهند کرد . چون بنده در چندین دوره در انتخابات پیش بینی های در شهرستان رشت داشتم و این پیش بینی ها با توجه به تجاربی که درفرمانداری داشتم صحیح می شد . در شهرستان رشت 70 درصد تغییرات خواهیم داشت .

رشت پرس : مفهوم باج خواهی در بین مدیران و مسوولین استان که اخیرا باب شده است چیست ؟

در زمان تصدی اینجانب بر فرمانداری شهرستان رشت ، بنده از احدی چیزی درخواست نکرده ام . هرگز از مدیران و مسوولین نیزدرخواستی را برای شخص انجام ندادم . بر مواضع خودم نیز محکم بوده ام . بر مواضع حق و حقوق شهرستان رشت در قبال استانداران وقت و طلب آن حقوق پایبند بودم . هر هفته درجلساتی در فرمانداری رشت تشکیل می شد با دعوت از مدیران استانی و برای پیگیری معضلات شهرستان رشت . استاندار و معاونین استانداری نیز حداقل یک ماه به فرمانداری دعوت می شدند . در یک مقطع این بحث بسیار خوب دنبال شد . معاونین استانداری آقایان هاشم نیا ، اکبر زاده و اصغریان برای پیگیری بحث های عمرانی ، برنامه ریزی و مالی در فرمانداری حضور یافتند .

ادعای فرمانداری رشت این بود که چون شهرستان رشت یک سوم جمعیت استان را در در خود جای داده است و علاوه بر این دارای جمعیت شناور نیز می باشد و از ظرفیت وتوانمندی های بالای کشاورزی ، علمی و صنعتی برخوردار است پس باید امتیاز ویژه ای به شهرستان رشت داده شود . در زمان فرمانداری اینجانب ، استاندار ، معاونین استانداری و مدیران به فرمانداری شهرستان رشت آمدند . بسیاری از مطالبات شهرستان رشت را نیز از نمایندگان درخواست کردیم تا برای توسعه ی شهرستان رشت از وزرا و مسوولین بالادستی کمک بگیرند . تمامی درخواست ها و مطالبات بنده برای شهرستان رشت بوده و هیچگاه درخواست شخصی طلب نکرده ام .

در زمینه ی بحثهای انتخاباتی و تخلفات مربوط به آن نیز هیچ گونه تعارفی هرگز نداشته ایم .

رشت پرس : برای آینده ی سیاسی خود چه برنامه ای دارید ؟ در صورت شرکت در انتخابات مجلس چه شعاری برای توسعه ی شهرستان رشت خواهید داشت ؟

با توجه به اینکه بنده قریب به 15 سال مسوولیت اجرایی در شهرستان رشت داشته ام ، شناخت نزدیکی از روستاها ، بخش ها و شهرهای این شهرستان و معضلات و موانع دارم . از طرف دیگر با امتیازات و ظرفیت هایی که این شهرستان دارد نیز آشنایی کامل دارم . چون کار بنده ، کار میدانی بود و تلاش می کردم تا مشکلات مردم را از نزدیک لمس کنم . در هر صورت وقتی که شما مشکلات را درک کنید احساس پیگیری بیشتری را در خود حس می کنید و تعهد شما در رفع موانع نیز بیشتر خواهد شد . بارها اتفاق می افتاد که در بازدید از مزارع روستایی با معضلات مردم مواجه می شدیم و در تماس با مدیران مربوط به حوزه ی آب و غیره آن مشکلات را مرتفع می کردیم . شهرستان رشت نیاز به یک توسعه ی همه جانبه دارد . در مقطعی شعار کشاورزی بودن استان را سر دادیم و صنعت را تعطیل کردیم و زمانی که خواستیم به صنعت برسیم ، کشاورزی را کنار گذاشتیم .

 

 

استان گیلان نیازمند هر دو بخش صنعتی و کشاورزی است . در زمینه ی صنعت ، ظرفیت های بسیار خوبی در گیلان وجود دارد . بسیاری از شهرک های صنعتی ما در استان در حال خاک خوردن هستند .خیلی از شرکت های خوب استان که تولیدات بی نظیر و اشتغالزایی فراوانی داشتند و در کشور نیز مطرح بودند به تعطیلی کشیده شدند . در هر صورت یک عزم و اراده ی قوی نیاز است تا بتوانیم در زمینه ی کشاورزی ، صنعتی ، گردشگری و علمی پیشرفت هایی داشته باشیم . در بحث اشتغال زایی نیز باید از کسب و کارهای کوچک شروع کنیم . بسیاری از کارخانه داران و تولید کنندگان بزرگ ابتدا ار مجموعه ی کوچکی کار خود را آغاز کردند . اگر بخواهیم برای کسب و کارهای کوچک تسهیلاتی را با نظارت اعطا کنیم می توانیم درحوزه ی اشتغال وسیع تر عمل کنیم .

یک نماینده ی وظیفه ی نظارت و قانونگذاری دارد ولی این بدان معنا نیست که در مورد اشتغال نتواند طرحی را ارایه دهد . یک نماینده می تواند حمایت کند . در سالهای گذشته روند مهاجرت از روستاها به شهر افزایش یافته بود در شهرستان رشت در حال حاضر این شرایط به حمد الله کمتر شده است چون با اجرای طرح های هادی و ایجاد امکانات زیر ساختی و رفاهی بسیاری از روستاییان در مناطق خود سکونت دارند . در بحث بهداشت و ساخت و تملک خانه های بهداشت که در گذشته به صورت استیجاری بوده اند در شهرستان رشت فعالیت های خوبی صورت گرفت . در زمینه ی آب شرب و گاز رسانی نیز این فعالیت ها چشمگیر بود . مهمترین کلید توسعه و اجرا ، مدیران دلسوز ، کاردان و با اراده است که در این خصوص ما ضعف داریم . اگر در سازمانی مدیر با اراده و صادق و کاردان داشته باشیم 50 درصد ظرفیت پیشرفت آن نهاد ارتقاء خواهد یافت .

رشت پرس : محور توسعه در استان و شهرستان رشت را در کدام حوزه می دانید ؟ در صورت حضور در مجلس ، تمایل شما به عضویت در کدام کمیسیون خواهد بود ؟

یکی از شاخص ترین بخش ها در توسعه ی شهرستان رشت گردشگری است . شهرستان رشت دارای سواحل زیبا و دل انگیز است که کمتر ظرفیت اینچنینی در سایر نقاط استان وجود دارد . از مناطق جنگلی و کوهستانی به صورت توامان برخوردار است . در شهر رشت به عنوان مثال تالاب عینک می تواند یکی از مناطق خوب گردشگری شهر باشد و این موضوع بارها نیز عنوان شده است . باید اراده ای در مدیران شهرداری ایجاد شود تا این فعالیت را آغاز کنند و بصورت فاز بندی و با دسترسی به منابع و اعتبارات می توان پروژه ها را پیش برد .

با توجه به رشته ای که در آن تحصیل می کنم علاقه ی بنده به حضور در کمیسیون اقتصادی است البته اگر شرایط ایجاب کند .

رشت پرس : جنابعالی خود را اصولگرا می دانید یا اصلاح طلب؟

مسلما سبقه و سابقه ی اینجانب در اصولگرایی است . بنده به طور مستقل وارد انتخابات خواهم شد وائتلافی با کسی ندارم . گروههایی نیز ممکن است از اینجانب حمایت کنند . اما بنده شخصا اصولگرا هستم .

رشت پرس : توصیه شما به نمایندگان مجلس و کاندیداهای آتی چیست ؟

اگر قانون را فصل الخطاب برنامه ها و فعالیت های خود بدانیم و به آن عمل کنیم هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد . باید از هتک حرمت و تخریب دیگران بپرهیزیم . فردی که می خواهد نماینده مجلس شود چون در جایگاه قانون گذاری قرار خواهد گرفت باید در تمامی مراحل چه در زمان کاندیداتوری و چه نمایندگی قانونگرا باشد .هر کاندید ی خود را به مردم معرفی کند و برنامه های خود را ارایه دهد . یک نماینده باید شان و جایگاه خود را بدانند و بر محور اخلاق حرکت کند و دوستی و محبت را در جامعه نهادینه کند .

رشت پرس : تعریف شما از ادبیات سیاسی که مدیران و مسوولین باید لحاظ کنند چیست ؟

اخلاق و انصاف بهترین گزینه هایی است که می تواند ما را به سوی اهدافمان رهنمون کند . باید معتقد به اخلاق اسلامی باشیم . دین اسلام به ما سفارش در رعایت عدالت و اخلاق داده است . باید سعی کنیم در ادبیات گفتاری و رفتاری اخلاق اسلامی را پیشه کنیم . متاسفانه در حال حاضر در جامعه ی ما این بداخلاقی ها وجود دارد . اینکه فردی می خواهد خود را خوب جلوه دهد و مبرا کند از مسایل و استفاده از حرفهای رکیک و غیر اخلاقی پسندیده نیست .

رشت پرس: در زمان تصدی فرمانداری رشت کنشها و واکنش هایی را با برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتید لطفا در این خصوص توضیح دهید؟

بد اخلاقی های سیاسی در زمان فرمانداری بنده از سوی نمایندگان و برخی از مدیران زیاد بود و اگر آنها شان خود را حفظ نمی کردند و جایگاهی که مردم به آنها داده بودند برایشان بی ارزش بود ، بنده سعی می کردم که جایگاه خود را حفظ کنم و خود را در این حد نمی دانستیم که پاسخشان را بدهیم .

در حال حاضر هم انسانی که بداخلاق باشد و حرفهای غیر منطقی بزند و بد و خوب برای آن تاثیری نداشته باشد و جایگاهش برای خودش مطرح نباشد ، پاسخ دادن به این افراد کار درستی نیست .

بعضی از همان دوستان بیش از 20 ماه در زمان فرمانداری بنده نماینده بودند و در کوچکترین عزل و نصب ها نتوانستند اعمال نظر کنند حتی بخشدار شهر خودشان را که از اولین روز با وی مخالف بودند تا زمانی که نماینده بودند و اینجانب فرماندار بودم نتوانستند تغییری ایجاد کنند . همینطور در نصب مدیران بدون اعمال نظر آنان صورت می گرفت و مخالفت هایی از جانب آنان می شد .

اما اقتدار فرمانداری و سازمانهای دولتی همیشه حفظ گردید . بهترین عملکرد را در اواخر دوره فرمانداری در زمینه ی بارش برف داشتیم و تلاش کردیم تمام نیروها را بسیج کنیم برای مقابله با شرایط و این در حالی است که در شهرستان انزلی با همان میزان برفی که در رشت باریده بود آن شهرستان دچار مشکلاتی شد . در کار خودمان مصمم بودیم و حرف زور را از کسی قبول کردیم .

و اما سخن پایانی شما ..

در پایان جا دارد به این نکته اشاره کنم که هدف فرمانداری رشت در دوران انتخابات حضور حداکثری مردم پای صندوق های رای بود که این کار در ابعاد اجرایی در شهرستان رشت تحقق یافت و اضافه کردن تعداد صندوق های آرا در رشت برای اولین بار در شهرستان علیرغم اینکه کار بسیار سخت و فرسایشی بود عملیاتی شد که این امر با پیگیری شبانه روزی بنده و همکارانم در فرمانداری به ثمر نشست و شاهد مشارکت حداکثری مردم در انتخابات سال 92 بودیم و این امر تحولی در استان گیلان را رقم زد.

از هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس تشکر می کنم و امیدوارم که خداوند به ما توفیق دهد در این نظام ولایی و اسلامی که رهبری حکیم و مقتدر و ملتی بصیر و ولایت مدار دارد بتوانیم در ارتقای این کشور و نظام مقدس جمهوری اسلامی قدم های خوبی برداریم و همه ی تلاشهای ما مایه آرامش و اطمینان برای مردم باشد و باید شکرگذار باشیم از تمامی نعماتی که داریم خصوصا رهبری معظم انقلاب اسلامی که رهبری خردمندانه ی ایشان ما را از حوادث و بلایای زیادی در برهه های مختلف در 25 سال گذشته نجات داده است . و کشور ما امروز از انسجام بیشتری برخوردار است و امیدواریم که خداوند بر سلامت و عزت مقام معظم رهبری بیافزاید .

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 4894

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
-2 #2 مطلع در تاریخ: چهارشنبه 07 مرداد 1394 ، ساعت 02:05 ق ظ
با سلام وخسته نباشید به رشت پرس/ مطمئنا فرمانداری رشت هیچوقت فرمانداری همچون عظمتی را دیگر تجربه نخواهد کرد . بنده در دوران فرمانداری آقای عظمتی انتقاداتی را داشتم ولی هم اکنون اعتقاد پیدا کردم مدیریت ایشان در فرمانداری و قاطعیت تصمیمات ایشان ستودنی بود . مطمئنا در مجلس ایشان می تونه دفاع تمام قدی از مردم داشته باشه ، ایشان مولفه های ظاهری و باطنی یک وکیل را دارد
نقل قول
 
 
-2 #1 علی در تاریخ: سه شنبه 06 مرداد 1394 ، ساعت 06:05 ب ظ
با سلام واقعا" آقای عظمتی مدیر مقتدری بود انشاالله در دیگر جایگاههای مدیریتی هم مثل قدیم موفق باشی .امروز کمبود سیستم ما مدیرانی همچون شماست.
نقل قول
 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی