امروز: جمعه 09 خرداد 1399 برابر با 29 می 2020

ارزیابی تندروی ها و کندروی های حاکم بر فضای سیاسی استان گیلان

  • سه شنبه, 18 آذر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/ پایگاه خبری رشت پرس در ادامه ی انعکاس نظرات و عملکردهای مدیران نهادهای مختلف استان اینبار پذیرای میهمان ویژه ای از یادگاران 8 سال دفاع مقدس در جمع هیات تحریریه خود بود. سردار نظرعلی علیزاده رییس مجمع عالی بسیج سپاه گیلان در گفتگویی به سوالات هیات تحریریه این پایگاه خبری پاسخ دادند که در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . با عرض سلام و عرض تسلیت ایام اربعین سرور و سالار شهیدان ، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) خدمت هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس و مردم شهید پرور و ولایت مدار گیلان . امیدوارم که خداوند توفیقی حاصل کند تا از فیوضات این ایام متبرک ، بهره ببریم . بسیار خرسندم که در جمع شما عزیزان هستم و باید این نکته را عنوان کنم که کار رسانه و اطلاع رسانی فعالیت ارزشمندی است و رسانه ها زبان گویا و پل ارتباطی بین مردم و مسئولین نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند .

متاسفانه درجهانی زندگی می کنیم که حق و باطل در مقابل یکدیگر صف آرایی کرده اند و نقش رسانه ها در خصوص آگاهی دادن به جوامع و روشنگری افکار بسیار حایز اهمیت است . هر رسانه با توجه به امکاناتی که دارد می تواند نقش آفرینی کند و به همان میزان نیز از مسئولیت خطیری برخوردار است .

نظام حاکم بر دنیا نظام باطل است و ظلم و جنایتهایی که در جوامع مختلف جهانی صورت می گیرد بر کسی پوشیده نیست . در این فضا حق را باطل و باطل را حق جلوه می دهند و به همین دلیل رسالت رسانه ها بسیار مهم و ارزشمند است .

*فعالیت رسانه ای بسیار پیچیده و دقیق می باشد و چه بسا اینکه یک جمله که از روی دلسوزی بیان شود در نزد افکار عمومی مضر و خطرناک باشد .

امیدوارم که تمامی رسانه های ارتباطی کشور سربازان واقعی اسلام و انقلاب باشند و در مسیر دفاع از ارزشها و تمامیت نظام حرکت کنند .

رشت پرس : آیا تفکر بسیجی که موجب کارآمدی فعالیت های جامعه اسلامی است در نهادها و دستگاههای اجرایی نهادینه شده است ؟

به دور از کلیه غل و غش های سیاسی ، انقلاب اسلامی ایران چارچوب جدیدی را در قالب اسلام و با روحیه ی انقلابی مطرح کرد . حکومت اسلامی نیز چارچوب های خاص خودش را دارد ، حکومت اسلامی از نظر تمامی زوایای دین اسلام شناخته می شود . حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه فرمودند : " ما می خواهیم دولتی بسازیم که به تمام معنا اسلامی باشد ، کشوری به تمام معنا اسلامی " . پس انقلاب ما انقلاب اسلامی ونظام ما نیز به تمام معنا اسلامیست . نظامی که مبتنی بر تفکر اسلامی است . قانون این نظام باید اسلامی باشد و کارگزاران در این نظام نیز با اصول و معیارهای اسلامی پرورش یافته باشند .شیوه های عمل نیز در جامعه مطابق بر فرهنگ اسلامی باشد .

*استاد شهید مرتضی مطهری می گویند :" برای رسیدن به هدف مقدس باید از راههای مقدس استفاده کرد " .

دولت ما دولت اسلامی است تلاشهای بسیار خوبی در حال انجام است .اما کدام دولت مد نظر بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره) و مقام معظم رهبری است ؟ *رهبرانقلاب در سخنان خود بیان می کنند : ما در حال ساخت دولت اسلامی هستیم . " این امر باید پله به پله پیش رود و اعتقاد من این است که برای رسیدن به این هدف کم تلاش کرده ایم .

35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است و این زمان ، زمان کمی نیست . باید در جهت اسلامی کردن فضای دستگاههای اجرایی سعی بیشتری بخرج می دادیم .

*باید در نهادهای اجرایی مدیریت اسلامی انقلابی حاکم باشد این بدان معنا نیست که اسلامی بودن فقط در پوشش و فضای یک اداره مطرح باشد بلکه اسلامی بودن در کلیه ی زوایای فعالیت های یک نهاد دولتی دیده شود .

امام خمینی (ره) علیه پس ازجنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس اذعان داشتند که شما نیروهای انقلابی ثابت کردید که با مدیریت صحیح می توان اسلام را برجهان حاکم کرد . وقتی شما وارد مقوله ی دفاع مقدس می شوید مشاهده می کنید که آنجا تعریف دیگری از دفاع در برابر دشمن حاکم بوده است . این تفکر نبود که دشمن متجاوزی به کشور حمله کرده و خاک وطن را تصرف کرده است و باید آن زمینها بازپس گرفته شود . بلکه امام خمینی (ره) این تفکر را در جامعه بیان کردند که رژیم عراق از طرف استکبار جهانی به ملت اسلامی ایران حمله کرده است و این جنگ ، جنگ بین حق و باطل است . پس می بینید که هر سربازی که در این جنگ مقدس ، آسیب و صدمه بدنی دید جانباز محسوب می شود و هر فردی که در دفاع از میهن اسلامی کشته شد ، شهید است و اجر و قرب این عزیزان در نزد خداوند متعال بسیار گرانقدر است .

*تفکر بسیجی باید در نظام نهادینه شود و از مدیران بالادستی تا مدیران خرد در نظام مقدس جمهوری اسلامی باید در سایه ی این ذهنیت حرکت کنند .

هر میز و منصبی که در اختیار مدیری قرار گرفته است امانتی است که باید از آن به نحو شایسته محافظت کند . مسئولیت بسیج یک مسئولیت الهی انسانی است و باید این مسئولیت در بین مدیران حاکم باشد .

*اگر مسئولی دارای این تفکر بسیجی باشد نمی تواند مشکلات را مشاهده کند و ترتیب اثر ندهد .

*آن مدیرانی که معتقد به اسلام و نظام باشند ولی خدمتگزار مردم نباشند حقوقی که دریافت می کنند حرام است و این گفته ی بنده نیست مراجع دینی نیز بر این امر اذعان دارند .

از مدیران تا کارگزاران و شیوه های عملی و اجرایی که در نهادها داریم باید منطبق بر تفکر اسلامی و بسیجی باشد . در این صورت فساد اداری و رانت از بین خواهد رفت .

رشت پرس : به نظر جنابعالی پدیده ای تحت عنوان ماهواره یا دجالواره در جامعه امروز تهدید به شمار می رود یا فرصت و ترسیم پدافند غیر عامل با این پدیده را چگونه ارزیابی می کنید؟

*ماهواره می تواند هم یک فرصت باشد و هم یک تهدید و بستگی به این نکته دارد که چگونه بتوانیم از آن استفاده کنیم .

اما طبق بررسی هایی که در جامعه انجام شده است در حال حاضر در خصوص استفاده از ماهواره دچار مشکل هستیم و شاهد اثرات مخرب آن بر روی فرهنگ جامعه هستیم . *امروز ماهواره یک تهدید است و دلیل آن نیز این مقوله بوده که در لایه های مختلف اجتماع آمادگی لازم برای پذیرش این پدیده نبوده است .

اگر بتوانیم مدیریت ، توجیه و فرهنگ سازی کنیم از ماهواره استفاده بهینه خواهد شد . البته باید عنوان کنم که ماهواره آنچنان استفاده ای که منظور باشد برای افراد ندارد چون برنامه هایی که تهیه می شود و برای مخاطبان پخش می گردد با انگیزه های خاص و در جهت انحراف جامعه است .

*رسانه های ارزشی ما نیز می توانند با استفاده از همین قابلیتی که دشمن برای ایجاد هجمه های فرهنگی بهره می برد برای گسترش فرهنگ و ارزشهای اسلامی سود ببرند.

باید در بخش پدافند غیر عامل فضا سازی درستی را انجام دهیم . اثرات مخرب ماهواره بر روی بنیان خانواده ها نامحدود است و باید این مقوله را برای افکار عمومی تشریح کنیم . صدا و سیما و رسانه ها نقش مهمی در این زمینه دارند . اساتید ، روحانیون و متولیان فرهنگی باید مضرات و مزایای ماهواره را بیان کنند . دشمن حجم وسیعی از برنامه های تولیدی را برای سنین مختلف از خردسالان تا سالمندان را توسط ماهواره بسط و گسترش می دهد . بر این اساس ما باید سطح اعتقادات دینی و مذهبی جامعه را ارتقاء دهیم .

*پدافند ما در خصوص ماهواره تاحدی ضعیف عمل کرده است و اگر این امور را ساماندهی کنیم قطعا دشمن به زانو در خواهد آمد .

رشت پرس : ملاک های ارزیابی "سبک زندگی ایرانی اسلامی" از دیدگاه جنابعالی چیست ؟

این معیارها و ملاک ها ابعاد مختلفی دارد . باید در ابتدا ببینیم که اسلام چگونه خانواده ای را می پسندد . از دیدگاه اسلام زندگی اجتماعی چگونه باید باشد . الگوهای فردی که مد نظر قرار می گیرند پیامبر(ص) و ائمه ی اطهار هستند . در زاویه دیگر از نگاه شیعی مراجع تقلید اسوه ی حسنه ی انقلاب اسلامی هستند . زندگی شخصی و فردی از گفتمان تا مسایل عملی و اعتقادی باید مطابق بر این الگوها باشد . در احادیث و روایات هم به وفور در این خصوص بیان شده است . در زمینه ی الگوی خانوادگی ، پیامبر اکرم (ص) ، اهل بیت ایشان ، حضرت علی (ع) ، حضرت فاطمه زهرا (س) و ارتباط بین اعضای خانواده ایشان ، رفتار با فرزندان و غیره که الگوهای ناب خواهد بود . در حوزه ی اجتماع و حکومت اسلامی نیز المان های آن مشخص است .

*باید در اعتقاد ، اخلاق ، احکام و قوانین بر اساس تفکر اسلامی حرکت شود .

رشت پرس : با توجه به اینکه جنابعالی به عنوان یکی از کاندیدای مجلس شورای اسلامی در دوره قبل بوده اید ، امروز عملکرد نمایندگان محترم مردم فهیم رشت در مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

باید افراد را با صحبت هایی که در زمان انتخابات می زدند مقایسه کرد . اینجانب نیز در عرصه ی انتخابات ورود کردم و شیوه ها و کلام خود را داشتم .

*بنده هیچ یک از راههای را که دیگران مطرح می کردند را نرفتم و بر اعتقادات خود تکیه داشتم و نتیجه آن شد که در انتخابات رای خوبی نیز حاصل شد .

باید هر نماینده بر اساس شعارهای خود سنجیده شود . شما به معیار پیشرفت استانهای دیگر نگاه کنید ، مرکز این استانها از سایر شهرستانها جلوتر است .

*در استان گیلان ، شهرستان رشت که مرکز استان است از سایر شهرستانهای استان عقب تر مانده است و بارها گفته ام و اکنون نیز می گویم که سه نماینده شهرستان رشت باید با یکدیگر وفاق و همدلی داشته باشند .

نمایندگان باید در کنار مجموعه ی شورا و شهرداری رشت قرار بگیرند و با تعامل ، خواسته های بحق مردم را به گوش وزرا و بدنه ی دولت برسانند . اگر این نمایندگان محترم قوی تر و منسجم تر عمل کنند بسیاری از کاستی های شهرستان رشت و معضلات مرتفع خواهد شد .

رشت پرس : مدیریت فرهنگی کلانشهر رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

*در مورد مسایل فرهنگی معضلی که وجود دارد این است که بین متولیان ونهادهای فرهنگی انسجام کافی وجود ندارد .

مقام معظم رهبری سیاست های کلی در مورد مسایل فرهنگی را به نهادها ابلاغ کرده اند .

*نهادهای فرهنگی به صورت جزیره ای عمل می کنند و بنابراین تمامی فعالیت های آنها به نظر نمی آید .

به عنوان مثال طیف های مختلفی درحوزه ی قرآنی فعالیت می کنند ، کانونهای قرآنی ، مساجد، پایگاههای بسیج و نهادهای مختلف فرهنگی در این حوزه فعال هستند . ما ظرفیت های فوق العاده ای در موضوعات اجتماعی ، فرهنگی ، علمی و دفاعی داریم .

*کسانی که کارفرهنگی انجام میدهند گمنام هستند .

نیازمند یک مدیریت صحیح فرهنگی و اقتصادی هستیم . توانمندی های بسیاری در خصوص فرهنگ وجود دارد . باید اقشار مختلف مردم را در مقوله ی فرهنگ مشارکت دهیم .

رشت پرس : ارزیابی جنابعالی از برخی تندروی ها و کند روی های حاکم بر فضای سیاسی استان گیلان چگونه است؟

*امروز اگر یک فعال سیاسی از ارزشهای انقلاب سخن بگوید و بر آنها پافشاری نماید به تندروی تعبیرمی شود .

باید حد واسط این تندوری ها و کندروی ها را تشخیص داد . در سال 57 ، هدف مردم از انقلاب اسلامی برروی کار آوردن حکومتی اسلامی و انقلابی بود پس در حال حاضر پس از گذشت 35 سال از انقلاب نباید از این فضا دور شویم . باید نظرات و اعتقادات را از هم تفکیک کرد .

*نباید اینگونه تعبیر شود که جوان معتقدی که برای حفظ ارزشها تلاش می کند و در آن راه شهید می شود تندرو است .

اگر فرد معتقد به انقلاب و نظام در مقابل خلاف هایی که در قانون و شرع و اخلاق صورت می گیرد سکوت کند ارزشها را به زیر سوال برده است . اینها تندروی نیست باید واقعیت ها بیان شود .

*نیروهایی در نهادهای اجرایی در همین استان هستند که در روز حادثه سینه سپر می کنند و به دفاع از انقلاب و نظام می پردازند آیا این افراد تندرو اند ؟

رسانه ها باید ارزشهای اعتقادی نظام و انقلاب را به همگان گوشزد کنند . در ابتدای روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ، بنده در مصاحبه ای خطاب به شخص استاندار محترم گیلان عنوان کردم که اصحاب فتنه در استانداری رسوخ کرده اند .

در تمامی رسانه ها بیان شد که علیزاده تندروی دارد ولی این سخن من از روی دلسوزی برای نظام بوده است و دغدغه ی خود را به استاندار محترم بیان کردم .

رشت پرس : چقدر از اندیشه های استاد شهید مطهری را در فرزند ایشان علی مطهری می بینید ؟

*اندیشه های استاد مرتضی مطهری از فرزند ایشان متفاوت است. آقای علی مطهری در فضایی وارد شده اند که از سخنان ایشان سوء استفاده های سیاسی می شود .

باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که اگر روزی دشمن از ما تعریف و تمجید کرد پس در کارهای خود اشتباه گام برداشته ایم .استاد مرتضی مطهری مغز متفکر انقلاب اسلامی بود . مواضع سیاسی آن مرحوم کاملا مشخص و واضح بوده است .

*آقای علی مطهری در فضایی ورود کرده اند که گفتمانی با مقام معظم رهبری است .

در حوزه ی نظر هر کسی حق اظهار عقیده دارد ولی باید مواضع ایشان در مورد سران فتنه مشخص باشد تا در این میان سوء استفاده گران از آن مواضع به نفع خود بهره برداری نکنند .

رشت پرس : آینده ی سیاسی سردار علیزاده چه خواهد بود ؟

شما دعا کنید که عاقبت بخیری باشد . بنده در حال حاضر مشغله های زیادی را در حوزه ی فعالیت خود دارم و تمامی وقت من با برنامه ها و فعالیت های سیاسی ، فرهنگی بسیج ، یادواره های شهدا و غیره صرف می شود . اینجانب خود را سرباز و خدمتگزار این نظام و انقلاب می دانم و اگر نیازی به وجود بنده در صحنه باشد با افتخار حضور خواهم یافت .

و اما سخن پایانی شما ...

از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم .

*از تمامی رسانه ها می خواهم که اخلاص و صداقت در گفتار داشته باشند و از تنش در جامعه و ایجاد فضای انحرافی جلوگیری کنند .

ارزشهای انقلاب و نظام را پررنگتر جلوه دهند و وحدت رویه را در فعالیت های خود مد نظر قرار دهند .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 656

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی