امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

ارزیابی مهندس کوچکی نژاد از پروژه پیاده راه شهرداری و فضای کسب و کار

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس،مهندس جبار کوچکی نژاد نماینده مردم شریف شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری در محل پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به سوالات و ابهامات حوزه انتخابیه خود پاسخ داد.

بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم . روز مجلس و شهادت شهید مدرس را به عنوان نماد نمایندگی ملت ایران اسلامی وهمچنین سالگرد میرزا کوچک خان جنگلی به عنوان نماد مبارزات مردم گیلان بر علیه استعمار و استثمار را گرامی می داریم .

رشت پرس : با توجه به اینکه در روزهای اخیر اتفاقات زیادی را در حوزه ی فعالیت های شهرداری در رشت شاهد هستیم ، نظر جنابعالی در خصوص پروژه ی پیاده راهسازی با تمام مخالف هایی که صورت گرفته چیست ؟

جلسات متعددی با مجمع نمایندگان استان گیلان ، جلسه ای با حضرت آیت الله قربانی و شورای برنامه ریزی استان داشتیم و بنده نظرات خود را اعلام کردم و قبل از آن هم مکتوب به دادستان ، وزیر کشور ، استاندار و کمیسیون اصل 90 و همه ی اهرم های نظارتی که می توانستم انجام دادم و معتقدم که هم مقطع زمانی که این پروژه شروع شده مقطع بسیار بدی است چون همچنان که به روزهای پایانی سال و عید نوروز نزدیک می شویم باید بدانیم که اقتصاد گیلان در همان نقطه از شهر متمرکز است .بازدیدی از بازار داشتم مشاهده کردم که میزان جمعیتی که همیشه برای خرید مراجعه می کردند بسیار کم شده و انگار که بازاری وجود ندارد . این کار در مقطع زمانی شروع پروژه و برخورد آن با فصل زمستان و نهایتا عید بسیار کار اشتباهی بوده و ثانیا هیچ توجه ای به بازاریان که صاحب ملک خود و منطقه هستند نشده است .

همین بازاریان در دفاع مقدس صدها کامیون اقلام مورد نیاز رزمندگان در جبهه را فراهم می کردند و آیا حق این عزیزان است که اینگونه به شرایط کسب درآمد آنها بی توجهی شود ؟ حتی به نظرات آنها توجه نشود ؟ وقتی 95 درصد از بازاریان بر این عقیده هستند که این پروژه اقتصاد شهر و گیلان را فلج کرده است مسوولین توجه ای به این قضیه نداشتند و ما از دستگاههای نظارتی استان خواسته ایم که ورود کنند و دستگاه های نظارتی استان نیز در این مورد به شدت ضعیف عمل کردند اما همه در صحبت ها عنوان کردند که حق با شماست . ما به شدت پیگیر هستیم .

در زمینه ی خود پروژه هم بحث داریم . در هیچ کجای دنیا چنین پروژه ای را مشاهده نکردیم . ممکن است نقطه ای از شهر را سنگفرش کنند بمانند سبزه میدان یا همان خیابان اعلم الهدی نه اینکه مرکز شهر را ببندند آنهم به شعاع 200 الی 300 متری . در اهواز یا تهران خیابانهایی به صورت سنگفرش وجود دارد اما تنها یک نقطه و در گوشه از شهر ، نه در مرکز شهر . برای حل معضل ترافیک در دنیا و کشور با در نظر گرفتن خیابانهای یکطرفه و بازگشایی خیابانهای جدید مشکل را مرتفع می کنند اما در شهر رشت بدون اینکه از این سیستم ها استفاده شود به یکباره به فکر شخم زدن شهر می افتیم ! شهری که اقتصاد گیلان در آنجا رقم می خورد و عامل حیات اقتصادی مردم است . هیچ پاسخی از سوی مسوولین شهری به ما داده نشده است و مقرر گشت که طی جلسه ای با حضور استاندار گیلان ، شهردار ، معاونت عمرانی و سه نماینده ی شهرستان رشت برای این موضوع چاره اندیشی شود .اگر این موضوع حل نگردد بنده به عنوان نماینده ی شهر رشت از اهرم های دیگر برای احقاق حقوق مردم استفاده خواهم کرد . اخیرا هم شنیده ها حاکی از این است که مابین شهرداری و میراث فرهنگی بر سر این پروژه دعواست که تصمیم به متوقف کردن پروژه گرفته شده است که این به مشکلات شهر بیشتر دامن می زند . وظیفه ی نمایندگان این است که در بخش عمران و آبادانی شهر رشت کمک کنند اما معتقدم که این گونه برخورد با بازار برخورد بدی است و باید از بازاریان عذرخواهی کنند و تمامی مسوولینی که سکوت کردند باید پاسخگو باشند .

رشت پرس : نقطه نظرات جنابعالی در خصوص پرداخت اعتبارات برای ساماندهی رودخانه های رشت به شرکت آب منطقه ای گیلان چیست ؟

طبق قانون شورای برنامه ریزی استان بالاترین مرجع در عمران شهر و روستا است . رییس این شورا استاندار محترم هستند و بنده و آقای عاشوری نماینده ی محترم فومن و شفت از بین نمایندگان استان عضو ثابت این شورا هستیم و وظیفه داشتند که وقتی منابعی به گیلان می آید در شورای برنامه ریزی استان مطرح و در آنجا مصوب کنند . هیچ مصوبه ای شورای برنامه ریزی استان در این خصوص ندارد که این مبلغ باید در کجا و چگونه هزینه شود . دعوایی است بین شهرداری ، آب منطقه ای گیلان و شرکت آب و فاضلاب شهری . من معتقدم که مرجع تشخیص این قضیه شورای برنامه ریزی استان است و هیچ مقامی در کشور نیست که بخواهد منابع و اعتبارات را به دلخواه خودش به یک نهادی واگذار کند . شهرداری یکی از نهادهایی است که در بحث رودخانه ها در شهر صاحب نظر می باشد و بنده به آب منطقه ای هم گفتم که قانونی مصوب شده اگر رودخانه های متروکه و کانال ها در داخل شهر بر اساس مجوز فروخته شوند پول آن را در سایر پروژه ها می توانند هزینه کنند . اگر این زمین ها و رودخانه های متروکه فروخته شود مبلغ خوبی عاید آب منطقه ای خواهد شد و ما پیگیر این قضیه هستیم . هیچ جلسه ای تا کنون در خصوص مبلغ پرداختی برای ساماندهی رودخانه ها تشکیل نشده و این اعتبار ابلاغ شده ولی هنوز توزیع نشده است .

رشت پرس : عدم انطباق آمارهای ارایه شده از سوی مسولان استان در زمینه ی بهبود فضای کسب و کار در گیلان و واقعیت های جامعه را چگونه ارزیابی می کنید ؟

درزمان قانون برنامه ی پنجم دونکته در حال انجام بود که به دلیل مشکلاتی که پیش آمد مجلس از قضیه چشم پوشی کرد که اعتقاد دارم نباید اینگونه می شد یکی بانک مرکزی که قرار بود اعضای آن را مجلس انتخاب کند نظیروزرا وشورایی هم بانک مرکزی داشته باشد که اعضای شورا روسای قوای مختلف باشند وساز وکاری مشخص شده بود در آن زمان جار وجنجالهایی نیز در گرفت ومجلس ودولت درگیر شدند . مرکزیت بسیاری از آمارها از بانک مرکزی دریافت می شود نظیر تورم و رشد اقتصادی وغیره . چون بانک مرکزی دست دولت است این آمار سازی ها انجام می شود و معتقدم که تنها راه این است که بانک مرکزی را در برنامه ششم مستقل کنیم .مرکز آمار ایران هم بدین شکل است و دولت به هر طریقی که خودش می خواهد گرایش مرکز آمار را به آن سمت می برد .بنده اخیرا آمار گرفتم خروجی هایی که تامین اجتماعی از اخراج کارگران کارخانه ها دارد توسط تامین اجتماعی مشخص است جزآن افرادی که بیمه نیستند چون اشتغال در همین بحث بیمه ها خود را نشان می دهد واین آمار ها منفی است و اخراجی ها بیشتر از کسانی هستند که ورود دارند ومعلوم است که افزایش اشتغالی در استان گیلان نداریم و اعتقادی به آمارهایی که ارایه می شود ندارم .

رشت پرس : نظراتی در خصوص تغییرنظام آموزشی در کشور داشتید آیا این مساله در مجلس پیگیری نشد ؟

در بخش آموزش کشور چند بحث وجود دارد .سیستم آموزشی درکشور ما یکپارچه نیست . در تمامی دنیا ، اروپا ، آمریکا و آسیا از دوره ی پیش دبستان تا دکترا یک وزیر آموزش مسئول است و سیاست های آموزشی واحد می باشد .در حالیکه در کشور ما دو وزیر وجود دارد و این به سیاست ها وسیستم آموزشی آسیب های جدی میزند . بنده طرحی آماده کردم و به زودی به مجلس ارایه می دهم و آن این است که نظام آموزشی کشور یکپارچه شود و دو وزارتخانه ادغام شوند . در جاهایی که باید برون سپاری صورت گیرد به بخش خصوصی واگذار شود و فکر می کنم دغدغه ها کم می شود وبسیاری از هزینه های دولت کاهش می یابد وکیفیت فعالیت ها بالا میرود .

نظام چهار سه نظامی است که در سند تحول است و مورد عنایت مقام معظم رهبری قرار گرفته و شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب کرده است . آنچه که در اجرای سند تحول است مورد اشکال می باشد دولت ها با توجه به سلایق خود بخشی از سند را اجرا می کنند به مانند قانون خدمات کشوری قبلی واین مورد اعتراض ماست .در زمینه طرح رتبه بندی کشوری به وزیر آموزش وپرورش گفتم که باید اعلام کند که اشتباه کرده است چون این طرح اجرا نشده بلکه قانون خدمات کشوری را اجرا کردیم قانونی که 8 سال است توسط نهادهای دیگر در حال اجراست و این قانون الان می خواهد در آموزش وپرورش اجرا شود . طرح بندی که در سند تحول وجود دارد یک فرآیند است که این فرآیند شان و منزلت فرهنگیان را بالا می برد و هم ارتقای حقوق فرهنگیان است که فرهنگیان همه اعتقاد به این طرح دارند و افزایش حقوق پایه فرهنگیان نیز یکی از درخواست هایی است که تا 700 هزار تومان وعده داده شده اما تا 300 هزار تومان انجام شده است . طرح رتبه ی بندی برای خود آموزش و پرورش است وبخشهای غیر دولتی می شود این طرح را اجرایی کرد ولی وزیر صراحتا در کمیسیون اعلام کردند که در حال آماده کردن مقدمات رتبه بندی فرهنگیان هستیم .

رشت پرس : تاثیر منطقه ی آزاد تجاری بندر انزلی بر نواحی اطراف و روستاهای شهرستان رشت را چگونه می بینید ؟

منطقه ی آزاد فرصتی برای استان ما و خصوصا شهرستان رشت است واعتقاد دارم که این منطقه بیشتر در حوزه ی سرزمین گیلان است و اگر انزلی را بگوییم باید رشت هم از نظر منطقه ای در حوزه ی منطقه آزاد لحاظ کنیم و تغییر اسم این منطقه هم یکی از بحث های جدی است که وجود دارد . در حال حاضر منطقه آزاد با این رکودی که وجود دارد آنچنان در بحث اقتصاد گیلان اثر گذار نیست ولی حوزه ی منطقه ی آزاد بر طبق قانون شوراها ودهیاری ها با مدیر منطقه آزاد فعالیت دارند . گاهی اوقات که ما تشخیص می دهیم که سیاست های منطقه ی آزاد با منافع مردم وشوراها همخوانی ندارد ورود می کنیم و منطقه آزاد نیز این قضیه را قبول میکند . در بحث عمران وآبادانی نیز در بسیاری مواقع منطقه ی آزاد در بحث ساخت مسجد ومدرسه و آسفالت خیابانها کمک کرده است .معتقد هستم که هر چه منطقه ی آزاد رونق بگیرد به نفت شهر رشت و فرودگاه رشت است . نگرانی هم وجود دارد که تردد خودروهای منطقه آزاد در کل استان نیست که این قضیه هم در حال تغییر است .

رشت پرس : آیا بخشی از درآمد های منطقه آزاد به حوزه ی انتخابیه شما یعنی شهرستان رشت تعلق میگیرد ؟

قانونی وجود دارد که دو درصد از درآمد های منطقه آزاد به نهادهای حمایتی نظیر بهزیستی و کمیته امداد تعلق یابد . در گذشته منابع بودجه مناطق آزاد پنهان بود و رانت خواری هم زیاد بود . در بودجه ی سال 95دولت را موظف کردیم که بودجه ی مناطق آزاد را نظیر سایر بودجه ها در قانون بودجه ذکر کند تا هزینه کرد مورد نظارت مجلس باشد و اگر این امرصورت بگیرد شفاف سازی خواهد شد و در زمینه ی این منابع مناطق آزاد شائبه های وجود دارد که دربسیاری از مواقع بحق بوده یعنی انحراف منابع داشتیم که با این شفاف سازی معضلات برطرف خواهد شد .

رشت پرس : پیام شما برای انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی به مردم و رقبای انتخاباتی شما چیست ؟

در بحث انتخابات در دنیا سیستمی وجود دارد که هنوز در کشور ما شکل نگرفته و آنهم شکل گیری احزاب و تشکل ها در فعالیت های اجتماعی انتخابات است و این امر هم باعث می شود که شفاف سازی صورت نگیرد و من اعتقاد دارم که هر چه بتوانیم سیستم انتخاباتی کشور را به سمت انتخابات ببریم موفق تر خواهیم شد .مردم دوگانگی عملکرد را در قبل و بعد از انتخابات و شعارتا عمل را دوست ندارند .نماینده باید شفافیت سیاسی داشته باشد .فضای نقد باید فراهم باشد دولت در برخی جهات مقصر است انتخابات یک پروژه ی ملی است اینکه فرمانداری از جناح دولت است یا خیر نباید مطرح باشد . همه باید به قانون عمل کنند .دولت در حال آماده سازی خود برای ورود به انتخابات است وما هم از دستگاهها ونهادها خواسته ایم که جلوی دولت را بگیرند . هر دستگاهی باید در جای خود باشد دولت ، مجلس ، قوه قضاییه باید در کنار یکدیگر کار کنند و هیچ یک زیر چتر دیگری نباشد چون فساد ایجاد می شود . مجلس شورای اسلامی ناظر و قانونگذار است ، مجلس سخنگوی دولت نیست . اینکه یک نماینده دولت را صفر یا صد بگیرد این نگاه اشتباه است . نماینده وظیفه دارد به دولتی که منتخب مردم است و تنفیذ مقام معظم رهبری را دارد کمک کند واز سوی دیگر نقد هم انجام دهیم اگر از این مدار اعتدال خارج شویم مردم پاسخ منفی خواهند داد و در صحنه ی انتخابات شما مشاهده می کنید کسانی که یک دولت را صد در صد سیاه و یک دولت را 100 درصد سفید می بینند از نظر مردم نماینده ملت نخواهند بود .

 

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 6925

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
+1 #2 اسماعیل شعبانی در تاریخ: شنبه 28 آذر 1394 ، ساعت 08:09 ق ظ
با سلام و احترام
واقعا جای تعجب دارد که نماینده مجلس شهر آقای کوچکی نژادبدون اینکه تا حال هیچ قدمی برای شهر عزیز ما و شهروندان فهیم شهر بردارد فقط انتقاد میکند و هر بار که از پاسخ منطقی ناتوان میشود موضوعات را به دفاع مقدس مرتبط میکند ، انتقاد کردن بسیار آسان است برادر ، تا حال بعنوان نماینده شهر چکار کردید؟!!!
نقل قول
 
 
+1 #1 مهرداد در تاریخ: شنبه 14 آذر 1394 ، ساعت 06:09 ب ظ
به خوب یا بد بودن طرح پیاده راه کاری ندارم چون نمیشه در مورد این طرح الان قضاوت کرد هم نظر موافقین این طرح تا حدود زیادی درسته هم نظر مخالفین اما این طرح تو شورای ترافیک استان تصویب شده اعضای اون شورا فقط شهرداری نیست . دستگاه های زیادی تو اون شورا عضون که با این طرح موافقت کردن. شاید یکی از نواقص این طرح عدم اطلاع رسانی درست در مورد اهداف و فوایدش بود. اما در کل باید بعدا در مورد این طرح قضاوت کرد . امیدوارم فوایدش بیشتر از ضررهش باشه
نقل قول
 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی