امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 26 می 2020

توصیه های انتخاباتی سید کاظم دلخوش و ارزیابی عملکرد نمایندگان مجلس نهم

  • یکشنبه, 13 دی 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، دکتر سید کاظم دلخوش از کاندیدای مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه صومعه سرا در گفتگوی ویژه خبری در محل پایگاه خبری رشت پرس به سوالات مطروحه پاسخ و به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت.

بسم الله الرحمن الرحیم . بنده ماه ربیع الاول را به مخاطبان تبریک عرض می کنم و از پایگاه خبری رشت پرس که برای نشر فرهنگ ایرانی و اسلامی تلاش می کند تشکر می کنم . امیدوارم که رسانه ها بتوانند به نقطه ای برسند که هم نیازها و خواسته های آنان در عرصه ی فرهنگ و هنر در مقوله های مادی و معنوی به خوبی تامین شود و هم مردم بتواند از این جایگاه بهره ببرند و قدردان باشند .

رشت پرس : فرآیند ثبت نام کاندیداها را در این دوره نسبت به دوره ی قبل چگونه ارزیابی می کنید ؟

همانطور که مستحضر هستید قانون اساسی کشورمان که میثاق ملی ماست این زمینه را فراهم کرده که هر انسان ایرانی بتواند در عرصه های اجتماعی ، سیاسی ، فرهنگی و اقتصادی حضور پیدا کند و در این عرصه ها است که اشخاص می توانند جایگاه خود را تبیین کنند و آنهایی که خدمتگزاری به مردم را می توانند انجام دهند با انتخاب مردم در این عرصه ها وارد شوند . به لحاظ کیفیت نظر من این است که افراد توانمند باید خود را به عموم معرفی کنند و هم مردم باید روی افرادی که توانمند و متخصص هستند تکیه کنند . چون به فرمایش امام راحل (ره) «مجلس عصاره ی فضایل ملت است » و افرادی باید به خانه ی ملت بروند که این توانمندی را داشته باشند از حقوق ملت در سطح ملی و بین المللی دفاع کنند . به لحاظ کمیت این دوره هم به لحاظ سنی و هم تعداد نسبت به دوره های قبل جوانگراتر است و از نظر تعداد ، تعدد کاندیداهایی که ثبت نام کرده اند در این عرصه بیشتر است و این ثبت نام ها گذشته از تایید صلاحیت ها توسط مراجع نظارتی و اجرایی ، نشان از این می دهد که جوانان ما این جرات را یافته اند که در این عرصه ها حضور پیدا کنند و و آنهایی هم که قدیمی هستند نیز باید خوشحال باشند . اینجانب هم زمانی که وارد عرصه ی انتخابات شدم نسبت به سایرین از سن کمتری برخوردار بودم و دیگران هیچگاه فکر نمی کردند که من بتوانم به عرصه نمایندگی و خدمت گزاری پا بگذارم .

رشت پرس : حجم نامزدهای ثبت نامی دو برابر سالهای قبل بوده است علت تعدد کاندیداها را در چه می بینید ؟

پس از انقلاب متاسفانه ما در برخی از عرصه ها نظیر عرصه قانون گذاری دارای نوساناتی بوده ایم . مجلس محلی است که باید خبرگان ملت در آن و در انتخابات مجلس حضور پیدا کنند . به نظر من در بعضی از دوره ها ضعیف عمل کرده است . بعد از انقلاب هر چه پیش رفتیم این ضعف خودش را بیشتر نشان می دهد در حالیکه نیازهای فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی مردم رو به گسترش است . دنیای امروز دنیای ارتباطات است ، دنیایی است که کشورها را به سمت جهانی شدن پیش می برد . از نظر اقتصادی نیز این همه کشورها باید به سمت همتراز شدن پیش بروند . کشور ایران دارای پتانسیل های بالایی است و اگر نتواند به آن جایگاهی برسد که کشورهای دیگر دنیا براحتی با آن جایگاه ، اقتصاد خود را پیش می برند قطعا دچار آسیب شده و از دنیا عقب خواهیم ماند .

به عقیده ی بنده مجلس ما در دوره ی فعلی یکی از ضعیف ترین مجلس ها بوده است . این اعتقاد خود نمایندگان مجلس نیز می باشد وقتی این احساس در جوانانی که می خواهند خدمت کنند و مردمی که می بینند باید این نمایندگان و مجلس به معضلات مردم در بخشهای مختلف پاسخ دهند دارای ضعف هایی هستند در نتیجه برای تقویت این بدنه ی ضعیف تلاش می کنند تا حق خود را استیفا کنند . توصیه ی من به مردم عزیز این است که بدانند انتخابات عرصه ی شور و شعور است باید از احساسی و عاطفی بودن در این مقوله پرهیز کنند و افراد متخصص تر و متعهد تر را انتخاب نمایند تا به نیازها و خواسته هایی که وجود دارد زودتر دسترسی پیدا کنیم .

رشت پرس : در آستانه ی اجرای برنامه ی ششم دولت قرار داریم و با توجه به اینکه قیمت نفت ایران حالت نزولی را نشان می دهد با توجه به تجاربی که جنابعالی در عرصه ی اقتصادی دارید ، دولت برای خروج از این بحران باید چه سیاستی را پیش بگیرد ؟

بحث بنده این است که سه جایگاه باید به نیازهای خود و جامعه توجه کنند . نخست اینکه قانون گذار باید قانون را طوری تدوین کند که به نیازهای جامعه پاسخ داده شود . خصوصا امروز با توجه به شعارهایی که مقام معظم رهبری همه ساله بیان می کنند در چند سال گذشته سمت و سوی فعالیت های کشور به سمت اقتصاد برده شده است و این نشان می دهد که مقام معظم رهبری به این نکته توجه دارند که امروز نیاز مردم کشور ما نیاز سیاسی نیست . در کشور هم ما احزاب مشخصی نداریم غالبا احزاب با دولتها می آیند و با آنها می روند با ثبات نیستند . از طرف دیگر در حال حاضر دغدغه ی اصلی مردم اشتغال و اقتصاد ، معیشت و زندگی شان است .

رشد جمعیت به سمت منفی سیر می کند و نوجوانان دیروز ، امروز وارد عرصه ی اشتغال می شوند .قطعا برنامه ی ششم که برنامه ی میان مدت 5 ساله می باشد و برنامه ی بودجه که برنامه ی سالانه است و توجه به سندهای بالادستی نظیر سند چشم انداز از مسایل مهمی می باشد که هم رهبری نظام به آن توجه داشته و سند چشم انداز نظام را خود رهبری تدوین کردند و در سال 1404 ما باید به نقطه نهایی فناوری و تکنولوژی در منطقه و خاورمیانه برسیم . برنامه ها باید نشانگر و مبین این باشد که نیازهای مردم مرتفع شود خصوصا در بخش اقتصاد و اشتغال .

به نظر من قانون برنامه باید طوری تبیین شود که نیازهای مردم در میان مدت مورد توجه قرار گیرد و در برنامه ی ششم دنبال آمال و آرزو نباشیم . چون غالبا دولتها بدون توجه به شرایط مملکت و کشور ، شرایط تحریم ها و نیازهای مردم آرزوهای خودشان را در قانون برنامه پیش بینی می کنند . پیش بینی آرزوها و آمال در قانون برنامه هیچ اشکالی ندارد ولی با واقعیت اگر تطبیق دهند بسیاری از مسایل و مشکلات حل خواهد شد . به عقیده ی بنده کار بررسی برنامه ی ششم به دولت بعد خواهد افتاد و در اینجا مردم هستند که باید اشخاصی را انتخاب کنند که درک صحیحی از قانون و دیدگاههای مردم داشته باشند ، دارای آگاهی و علم و اطلاع باشند و نیازهای مردم در مراودات خودشان مورد بررسی و کارشناسی قرار داده باشند . اگر مردم به این بخش توجه کنند در انتخاب آدمهای کارشناس و صالح برای مجلس نیاز کشور به خوبی برطرف می شود ضمن اینکه قانون برنامه زمینه ای است برای تحقق سند چشم انداز 20 ساله . متاسفانه امروز پس از گذشت ده سال نتوانستیم به کوچکترین اهداف سند چشم انداز برسیم .

در سند چشم انداز آمده که در افق 1404 استفاده از نفت در بودجه ی کشور به صفر برسد . یعنی مقرر شده بود که سالانه 5 درصد سهم نفت در بودجه ی کشور را کاهش دهیم و امروز باید در 10 سال بیش از 50 درصد سهم نفت را در بودجه کاهش می دادیم . چرا نتوانستیم ؟ دلیل آن این است که ما به تکنولوژی ها ی روز و کمک به مخترعین و کسانی که نخبگان کشور هستند انجام ندادیم . به اقتصاد غیر نفتی ، تولید و مسایل دانش بنیان کمتر توجه کردیم . چون نفت به مانند بالشت زیر سر ما بوده که با آن به راحتی استراحت کردیم . به نظر من برنامه ی ششم می تواند در پیشبرد اهداف سند چشم انداز موثر باشد به شرطی که کارشناسی شده باشد .

فردی که به مجلس می رود و تا چهار سال فرق بین دکمه ی موافق و مخالف را در صحن علنی مجلس درک نمی کند ، شخصی که نمی تواند حقوق مردم را به درستی استیفا و بیان کند ، کسی که به دلیل مسایل محلی و هب و بغض ها وارد مجلس می شود در این میان اگر مردم بخواهند به چنین افرادی رای دهند به خود ظلم کرده اند . برخی از نمایندگان چهار سالی را که بر کرسی مجلس تکیه می زنند نه تنها به سند چشم انداز ، برنامه ی 5 ساله و بودجه ی سالانه بلکه به قوانین داخلی هم آشنایی ندارند و باعث می شوند که مردم یک استان و کشور را 20 سال از توسعه عقب می رانند . آیا شرایط طوری است که ما چنین افرادی را به مجلس بفرستیم ؟

مردم باید بدانند آزموده را آزمودن خطاست . باید برای اصلاح ساختار برنامه ها افرادی را انتخاب کنند که توانمندی داشته باشند . در مجلس هم با یک گل بهار نمی شود . افرادی باید در مجلس حضور یابند که بتوانند قوانین را احیا کنند و از حقوق حقه ی مردم دفاع کنند .بنده با صراحت به مردم گیلان عرض می کنم که اینجا بحث من دلخوش نیست ، افرادی را انتخاب کنید که به درد این استان بخورند . بیکاری را از 16 درصد به یک رقمی برسانند . چگونه است که در آذربایجان شرقی بیکاری به شش درصد می رسد ؟ چطور در استانهای دیگر وحدت و توانمندی از لحاظ کمیت و کیفیت جایگاه خود را پیدا می کند ؟ به نظر من مردم باید در این خصوص دقت بیشتری بخرج دهند . مردم ما مردم خوبی هستند و خواسته ها و نیازهای خودشان را به خوبی بیان می کنند ولی آیا این خواسته ها را به خوبی پیگیر هستند ؟ به نظر بنده این سوال را خود مردم باید پاسخ دهند .

رشت پرس : حضور فرمانداران و مدیران اسبق دولتی درعرصه ی انتخابات مجلس شورای اسلامی تا چه اندازه ای در انتخابات موثر خواهد بود ؟

باید این اشخاص را به دو بخش تقسیم کنیم گروه اول افرادی هستند که سی سال در جایگاههایی بوده اند و نتوانستند نیازهای مردم را مرتفع کنند و گروه دوم کسانی هستند که از تجربیات آنان می توان بهره گیری کرد . به نظر من این مردم هستند که باید به خوبی تشخیص دهند و توجه داشته باشند کسی که پست ها را مصادره کرده آیا از این پست ها به نفع مردم استفاده کرده است ؟ اگر مردم این دو گروه را از هم تفکیک کنند افراد متخصص و کارآمد از ریش سفیدان نیز وارد عرصه خواهند شد .

ضمن اینکه ما باید یاد بگیریم در عرصه های اجرایی و اجتماعی باید کادر سازی کرد . این پست ها و مقام ها همیشگی نیست باید به جوانهایی که استعداد و توانمندی دارند کمک کنیم وارد عرصه شوند تا آینده مملکت را بسازند . اگر همه چیز را در مشت خودمان نگه داریم و دست خود را باز نکنیم نباید این تصور را داشته باشیم که سود کرده ایم . متاسفانه امروزه پس از گذشت سالها از انقلاب هر چه جلوتر می رویم فاصله ها زیادتر می شود . من مدیر در اوایل انقلاب نیروهای جوان را به عنوان معاون انتخاب می کردم که اگر زمانی بنده نبودم در غیاب من به مردم می توانست پاسخگو باشد اما در حال حاضر این احساس در بین مدیران وجود ندارد .

احساس من این است که در برخی مدیران ، معاونین خود را از ضعیف ترین افراد انتخاب می کنند تا بتوانند در کنترل خود داشته باشند و آن فرد در آینده نتواند جایگاه مدیر را بگیرد و این تفکر اشتباه محض است . مردم می توانند بر روی افراد تامل کنند اگر اشخاص و مدیران با تجربه از تجربیات خود برای پیشبرد امور استفاده کرده اند از وجود آنها می شود بهره گرفت اما کسانی که پستی را صرفا اشغال کرده بودند انتخاب چنین افرادی توسط مردم جفا به همه است .

رشت پرس : نظر جنابعالی در خصوص بحث فتنه ی 88 و حضور مردم همیشه در صحنه ی گیلان در هشت دی چیست ؟

اگر مملکت ما با قدرت به عنوان ام القری اسلام مطرح است دلیل آن وجود رهبری آگاه و مردم است . مقام معظم رهبری و امام (ره) مشروعیت نظام را از مردم می بینند و مردم هم در نظام ما مشروعیت را از مقام معظم رهبری می بینند . اشخاصی که ناآگاه و نادان به مسایل مملکت خود هستند با کمی تامل می توانند بفهمند که جهان اسلام در کشورهای خود دچار آسیب شده اند مردم را دارند اما رهبری را ندارند . شما در مصر ، عراق ، در نقاط مختلف کشورهای مسلمانان در خاورمیانه اگر نگاه کنید یک نقطه ی ضعف بزرگی می بینید ، آن چیزی که باعث شکست مسلمانان در این مناطق است نبود یک رهبری مقتدر است . ما به وجود رهبری در کشورمان افتخار می کنیم . کسانی که بخواهند در مقابل رهبری بایستند در مقابل اسلام ، زندگی و دین مردم ایستاده اند . این امر را هیچ کسی نمی پذیرد .

به عقیده ی بنده آنهایی که در فتنه ی 88 وارد عرصه شدند بخشی متاثر از دشمنان کشور بودند و بخش دیگری ناآگاه و نادان بودند . امروز هم آمریکا همین توطئه را دارد مردم باید هوشیار باشند . در مملکت ما مردم و رهبری با هم آغشته و عجین هستند . استکبار و رسانه های بیگانه برای انتخابات آرام نخواهند نشست . بارها به صراحت اعلام کرده اند که انتخابات را در ایران مدیریت خواهیم کرد . مگر مدیریت انتخابات و سرنوشت یک کشور باید به دست آنها مدیریت شود ؟ مردم خود تصمیم می گیرند . مردم خودشان می دانند که در چه زمینه هایی باید چطور تصمیم بگیرند . در کشور سوریه مردم ما به دستور رهبری از اسلام دفاع می کنند در مقابل داعش بی دین که به اسم اسلام ، این تکفیری ها به اسلام ضربه می زنند و مردم ایران متحد هستند و هیچ کس در ایران نیست که بگوید داعش جمعیت خوبی است . و این گروه به نفع کشور عربستان عمل می کند تا بتواند نفت آن کشورها را به یغما ببرد و به هیچ فردی نه شیعه نه سنی نه مسیحی رحم نمی کنند .

به نظر من کسانی که در کشور ما به فتنه ی 88 دامن زدند باید از ملت عذرخواهی می کردند .فتوای مقام معظم رهبری بر این اساس بود که مشروعیت نظام با مردم است و مردم نیز این مشروعیت نظام را با رهبری می دانند . البته در هر کشوری مشکلاتی در سیستم مدیریتی وجود دارد نباید این معضلات را به پای کل نظام گذاشت . من اعتقاد دارم که پشتوانه نظام مقدس جمهوری اسلامی مقام معظم رهبری است . حرفهای سیاسی زمانی خوب است که مشکل اشتغال و معیشت مردم حل شود وگرنه حرف مفت سیاسی زدن که نتواند مشکل جامعه را حل کند و راهگشا باشد فایده ای ندارد .

سخن پایانی شما ..

از جنابعالی و هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم که همیشه در جهت اطلاع رسانی و انعکاس مطالب تلاش می کند . اعتقاد دارم که مطبوعات گیلان نقش بسیار موثری را در طول تاریخ داشته اند و امروزه نیز این سخنان در رسانه ها ثبت می شود و برای آیندگان باقی خواهد ماند . در عرصه ی انتخابات رسانه ها نقش بسیار مهمی در فراخوان مردم و مشارکت حداکثری دارند . مشارکت حداکثری مردم باعث تثبیت پایه های نظام است . سخن من به رسانه ها ی گیلان این است که به داد استان برسید . رای دادن یک لحظه است اما ممکن است با همین رای فردی را وارد عرصه ی مجلس کنیم که 20 سال استان را به عقب بیاندازد . فکر نکنیم نمایندگی مجلس جایگاه کوچکی است .

بنده عرض می کنم در دوره ی هفتم و هشتم با 5 طرح توانستیم 200 هزار جوان را که در دستگاههای دولتی سرگردان بودند جذب کنیم . در دوره ی هشتم طرحی را به مجلس آوریم تحت عنوان استخدام مهندسین کشاورزی که بیش از 10 هزار نفر به واسطه ی این طرح استخدام شدند . یک نماینده می توانند اینقدر اثر گذار باشد . گیلانیان عزیز این تعصب را نسبت به استان خود داشته باشند افراد کارشناس ، متخصص ، متعهد و دلسوز را انتخاب کنند که در مجلس حداقل از بین 13 نماینده ی گیلان هشت نماینده قوی باشند برای مشکلات شخصی خود مردم را نفروشند بتوانند از حقوق حقه ی مردم دفاع کنند . هر کس در این بخش احساس مسوولین نکند حرف اسلام و رهبری را زمین گذاشته است . برخی از کاندیدا ها در زمان انتخابات دست به تخریب رقیب می زنند که این شایسته نیست و رسانه ها نیز باید به این امر آگاه باشند . توصیه ی من به مردم گیلان این است که هر کسی دهان به تهمت باز کرد آن فرد را کنار بگذارند . آدمهای کوچک آدمهای بزرگ را تخریب می کنند . یکی از دردهای ما در گیلان این است که فکر مردم را مشوش می کند .

نکته ی دیگر این است که در شب آخر تبلیغات انتخاباتی فکر می کنند که با پول می توانند رای بخرنند این رسم بدی است . مردم نباید سرنوشت خودشان را به پول بفروشند . اینها نکاتی است که مردم باید در نظر داشته باشند . منافع لحظه ای را به اهداف والا نفروشند . دستگاههای اجرایی و نظارتی هم باید توجه داشته باشند هر چند که تمام این دوستان زحمت می کشند . نباید این اجازه به برخی از افرادی داده شود که از امکانات دولتی در جهت انتخابات و سایر موارد استفاده کنند . باید همه در چارچوب قانون قرار گیرند .

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 7266

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی