امروز: شنبه 03 اسفند 1398 برابر با 22 فوریه 2020

تفکرات راهبردی حجت الاسلام و المسلمین عباسی در حوزه انتخابیه رشت

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا عباسی از کاندیدای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه رشت در گفتگوی ویژه خبری با حضور در محل پایگاه خبری رشت پرس به سوالات مطروحه پاسخ و به ارائه نقطه نظرات خود پرداخت.

بسم الله الرحمن الرحیم .الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین . از پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم و امیدوارم که در امر اطلاع رسانی و رسانه موفق باشید .

رشت پرس: لطفا معرفی اجمالی از خودتان و عملکرد اجرایی و سوابق فعالیتی خود را بیان فرمائید.

بنده محمد رضا عباسی فرزند گیلان از منطقه ی جمعه بازار صومعه سرا هستم . از فعالان سیاسی قبل از انقلاب که در عرصه های مختلف خدمت مردم انقلابی ایران حضور داشتم و با آنان به صورت پا به پا بودم . پیش از انقلاب در فعالیت های مختلفی در استان گیلان نظیر فعالیت های مذهبی و فرهنگی فعال بودم و پس ازپیروزی انقلاب نیز همکاری نزدیکی با دانشجویان پیرو خط امام داشتم و در عرصه های دیگری که جنبه ی فرهنگی و سیاسی داشت حضور داشتم . به مدت 16 سال در حوزه ی علمیه ی قم بودم و پای درس اساتید بزرگی نشستم ودر درس خارج فقه حضرت آیات عظام لنکرانی ، مکارم شیرازی ، سبحانی ، جوادی آملی توفیق حضور و شرکت داشتم . در زمان جنگ تحمیلی به جبهه رفتم و به خدمت پرداختم و نایل به یک جانبازی مختصری شدم . در زمان دفاع مقدس در نهاد نمایندگی حضرت امام (ره) به عنوان سرپرست نظارت جبهه ی جنوب مشغول خدمت بودم و تا پایان جنگ ماندم و پس از پذیرش قطعنامه 598 توسط رژیم بعث عراق برگشتم و اولین مسوولیتم به عنوان مسوول نهاد نملیندگی ولی فقیه در سپاه منطقه ی گیلان بود که هشت سال در این مسوولیت فعالیت داشتم پس از آن مسوول نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه تهران مشغول خدمت شدم و پس از آن نیز به عنوان مسوول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشکده ی شهید مطهری و همچنین به عنوان مسوول نهاد نمایندگی ولی فقیه در فرودگاههای کشور فعالیت کردم و امروز هم در سنگر جدیدی ورود کردم تا ان شاء الله بتوانم در این عرصه نیز خدمتی ارایه دهم .

رشت پرس : چه توانمندی ها و ظرفیتی را در خود برای جایگاه نمایندگی مجلس می بینید ؟

بنده با توجه به شناختی که در حوزه ی شهرستان رشت دارم نارسایی هایی را مشاهده می کنم و تصور می کنم که این ضعف ها می تواند با ارتباط خوب و درست مرتفع گردد .رابطه ی تنگاتنگی که بین ما و جوانهای با روحیه انقلابی و گرایش های فکری ولایت مداری وجود دارد با این ارتباط و پیوند می توان فعالیت های خوبی را انجام داد . نگاهم نسبت به شهرستان این است که یکسری از خلاء هایی که وجود دارد باید از راه قانون پر شود . یعنی ما می توانیم با شناخت مشکلات مردم و از طریق مرحم قانون دوای درد جامعه باشیم . احساس می کنم که می توانم در رفع مشکلات مردم اثر گذار باشم . اولا اینکه دردهای آنان را بشناسم و ثانیا با طرحهایی که برای این مردم بتواند مشکل زدایی کند در این راه قدم بردارم و خداوند هم یقین دارم که کمک می کند . پتانسیل خیلی خوبی در مجموعه ی شهرستان رشت است که اگر از همه ی این ظرفیت ها به خوبی بهره گیری شود در واقع ما می توانیم گامهای مثبتی را به سوی توسعه برداریم . اگر بخواهم اشاره ی گذرا داشته باشم این است که از جهت عدم وحدت و انسجام مسوولین در استان و شهرستان بسیار ضربه خورده ایم . اگر بتوانیم وحدت رویه ای را در بین مسوولین در شهرستان ایجاد کنیم یقین دارم که ثمرات بسیار خوبی را شاهد خواهیم بود و روحیه نشاط و امید در جامعه ی ما که بسیار مهم است دمیده خواهد شد . در واقع به دنبال دمیدن روح نشاط و امید در جوانها هستیم خصوصا اینکه بتوانیم کاستی ها رابشناسیم و در جهت رفع کاستی ها قدم های خوب و مثبتی را برداریم .

رشت پرس : منظور جنابعالی از عدم وجود وحدت رویه در بین مشخصا کدام مسوولین است و راهکار شما برای ایجاد انسجام و وحدت چیست ؟

رابطه ی بین نمایندگان و مسوولین و خود مسوولین محلی با هم از نکات بسیار دقیقی است که باید به آن پرداخت . دغدغه های همه ی مسوولین باید یک چیز باشد . اگر دغدغه های مسوولین ، دغدغه های رهبری و مردم بود و نگاهها به این سمت بود که این دغدغه ها رفع شود و تلاش شود که آنچه را که مردم به آن نیاز دارند در حال حاضر به همان مساله پرداخته شود بسیاری از معضلات رفع می شد . مسوولین باید از توجه به دوستان و اطرافیان و به هم پریدن ها فارغ شوند باید دست همدیگر را بگیرند تا آورده های خوبی برای مردم داشته باشند . من سالها در این خصوص تلاش کردم و جلساتی داشتم تا مسوولین را راغب کنم که همه ی هم و غم خود را بر این بگذارند که باری را از مشکلاتی که برای مردم اثر سوء مدیریت ها و مسایل دیگر ایجاد شده بردارند و همه ی اینها فقط با انسجام و تعامل از بین خواهد رفت .

رشت پرس : برنامه ی شما برای خروج از رکود اقتصادی و بیکاری در شهرستان چیست ؟

استان گیلان و شهرستان رشت از پتانسیل بسیار بالایی برخوردار است و اگر ما بتوانیم این توانایی ها را به فعل برسانیم و این ظرفیت ها را به عرصه ی کار و اشتغال وارد کنیم موفق خواهیم شد . استان گیلان به کوه ، دشت ، جنگل و دریا و آبزیان و محصولات کشاورزی نظیر برنج ، چای ، زیتون و بادام و ...شناخته شده و هر کدام از اینها یک ظرفیتی است برای اینکه نه تنها اشتغال ایجاد کند بلکه دیگران را به این استان بیاورد و استان گیلان می تواند قطب گردشگری ، کشاورزی و صنعتی باشد . در حال حاضر استفاده ی بهینه ای از این ظرفیت ها انجام نمی گیرد . اگر بر روی هر یک از این موارد برنامه ریزی جامع و دقیقی را صورت دهیم می توانیم معضل بیکاری را در جامعه ی استان حل کنیم . تمامی این ظرفیت ها احصا ء شده اند اما چگونگی برنامه ریزی برای رفع معضل بیکاری تا کنون انجام نشده و از سرمایه گذاران نیز استفاده بهینه نشده است . در خود شهرستان رشت سرمایه گذاری داریم که اگر به آنها فرصت داده شود و حمایت لازم صورت گیرد فضایی را برای رونق کسب و کار ایجاد خواهند کرد . هر چقدر که کسب و کار رونق یابد معضل بیکاری کاهش خواهد یافت و روند نزولی بخود می گیرد . اگر بحث گردشگری را به خوبی دنبال کنیم یک ظرفیت بسیار بالایی ایجاد خواهد شد . گردشگرانی که به استان گیلان سفر می کنند و عمدتا برای بهره مندی از ساحل و دریا مسافرت می کنند از لحظه ورود به استان از شهرهای زیادی برای رسیدن به مقصد گذر می کنند ما چه امکانات و ظرفیت هایی برای ماندگاری گردشگران در این شهرها داریم ؟

می توان با ایجاد فضاهای کوچک گردشگری ، پارک ها و محل های استقرار این مسافران را جذب کنیم و زمینه ی اشتغالزایی را فراهم کنیم .

رشت پرس : سیاست های اقتصادی و روابط خارجی دولت تدبیر و امید را چگونه ارزیابی می کنید ؟

عقیده دارم که دولت باید بیشتر نگاهش به داخل کشور باشد که همان معنای اقتصاد مقاومتی است . پردازش به درون و استفاده از توانمندی های کشور و جامعه که کم هم نیست بسیار موثر خواهد بود . در اینکه حق کشور ما باید گرفته شود شکی نیست مطالباتی که در زمینه ی فروش نفت و سایر مسایل در خصوص کشور ما وجود دارد باید اخذ گردد این یک نگاه نیست بلکه حق ماست. دنیا دارایی های ما را بسته و کشور ما را مورد تحریم قرار داده است . مقابله با این تحریم یقینا اصلی است که باید مورد توجه قرار گیرد اما اگر تمام نگاه اقتصادی به بیرون و خارج از کشور باشد ضربه ای را به ما وارد خواهد کرد .

نگاه بنده در حقیقت همان نگاه مقام معظم رهبری است که به ما آموخته اند و الگوی اقتصاد مقاومتی است و یقین دارم با این نگاه کشور افق های خوبی را پیش رو خواهد داشت .

رشت پرس : نظر شما در خصوص عدم الحاق پیوست فرهنگی در شهرستان رشت چیست ؟

ما همیشه از جزیره ای عمل کردن ضربه خورده ایم و آنچه که ظاهرا به نظر می رسد این است که این قصه وجود دارد . پردازشی که روی این مساله می شود در حقیقت با یک نگاه منفعت طلبانه است و سعی می شود پروژه ها به افراد خاصی داده شود با یک نسبت های خاص که مطمئنا ضربه می زند و ما شاهد آن بودیم و دیدیم که حداقل آسیب آن سلب اعتماد افکار عمومی است . سلب اعتماد در حقیقت سرمایه ی عظیمی است که از دست می دهیم و فرهنگ جامعه ی ما را دچار اختلال می کند . من احساس می کنم که ضعف عمده ای در این قسمت وجود دارد که باید با یک همت والا و عزم خوب جبران شود .

رشت پرس : جنابعالی یکی از کاندیداهای انتخابات دهمین مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره ی مجلس خبرگان رهبری هستید ، اولویت شما در زمینه ی کدام انتخابات است و چه برنامه ای در آن حوزه دارید ؟

اولویت من در زمینه ی مجلس شورای اسلامی در شهرستان رشت است و اگر در استان البرز درانتخابات مجلس خبرگان رهبری شرکت کردم در واقع قصدم این بود که ظرفیت سازی کنم برای دیگرانی که در آن حوزه هستند و صلاحیت ها را دارند ، لذا ثبت نام کردم و بعد انصراف دادم برای آنچه که در نظر داشتم . ولیکن در شهرستان رشت تلاشم را برای بحث نمایندگی مجلس شورای اسلامی قرار داده ام .

رشت پرس : ارتباط شما در 4 سال گذشته با نمایندگان فعلی شهرستان رشت چگونه بوده است ؟

با بعضی ارتباط زیادی داشتم و با برخی نیز ارتباطی نداشتم منظور از ارتباط ، رابطه شخصی است . فعالیتهایشان و آنچه را که انجام می دهند و نوع عملکردها را دائما در رصد داشتم و انتقادهایی داشتم . متاسفانه یکی از مشکلاتی که وجود دارد با هم نبودن این نمایندگان است و نداشتن وحدت رویه واقعا ضربه ی سنگینی را به شهرستان رشت زده است . نمایندگان باید با هم باشند و همدیگر را همراهی کنند . مقابله با هم در واقع شهرستان را به عقب می برد و فضا را آلوده می کند . نکاتی که بنده بر روی آن مصمم هستم همان ایجاد وحدت رویه و با هم بودن است . اگر مشکلی وجود دارد باید در اتاق های در بسته با هم صحبت کنند و هر چه می خواهند به هم بگویند و به فضای عمومی و مردم نکشانند . این موضوع از آن اموری است که نشاط را از جامعه می گیرد و کارآیی را پایین می آورد .

رشت پرس : جنابعالی چه عاملی را در زمینه ی انتخاب یک کاندیدای اصلح موثر می دانید ؟

بنده دو نکته را بسیار مهم می دانم یکی صداقت در قول و عمل است . مردم وقتی ببینند که یک خدمتگزار صادقانه آمده و به آنچه که وعده می دهد صادق است ، وعده ی دروغ نمی دهد آن فرد را در انتخاب خود لحاظ قرار می دهند و مورد اقبال قرار می دهند . اما ببینند که فعل و قول یک فرد با هم نیست ، روحیه روحیه ی خدمتگزاری نیست ، روحیه ی منفعت طلبانه و کسب امتیاز است و روحیه دنیا گرایانه می باشد مردم اقبالی نشان نخواهند داد . یقینا جامعه ی ما زمانی اصلاح می شود که افراد صالح و اصلح در مسند امور بنشینند و زمانی این افراد در چنین مسندهایی قرار می گیرند که مردم آنها را انتخاب و گزینش کنند . در حقیقت انتخابات مدیریت جامعه است در آینده توسط مردم . مردم از این طریق می خواهند جامعه و آینده را مدیریت کنند و در حقیقت خواسته های خودشان را به مرحله ی ظهور برساند . لذا خیلی مهم است که مردم آگاهی و دقت داشته باشند در مورد شایستگی هایی که یک نماینده باید در عرصه ی خدمت گذاری داشته باشد . باید خود را وقف مردم کند . نماینده فرصتی ندارد که به آنچه که غیر از نیاز مردم در امروز است بپردازد . اگر یک کاندیدایی با صداقت و برنامه و روحیه خدمتگزاری پا به عرصه بگذارد و ارتباط چهره به چهره نه فقط تصویری و گفتمانی ، نه فقط زدن یک بنر ، الان به هر جا که می رویم مردم گله مند هستند که روز اول که می خواستند نماینده بشوند آمدند در جمع مردم و دوباره در زمان انتخابات دوباره این ارتباط شروع می شود . در طول سالهای فعالیت نمایندگی باید این ارتباط چهره به چهره با مردم وجود داشته باشد . نماینده برای قانون گذاری و رفع مشکلات مردم آمده است . نمایندگان از مردم رای می گیرند پس باید درد آنها را بشنوند و فریاد رسای آنها در مجلس باشند . ما خاموشان در مجلس و شیران در منزل نمی خواهیم . کسانی را نیاز داریم که فریاد بزند و حرف و درد این مردم را منتقل کنند . بیایند و برنامه هایی را تنظیم کنند و کارگروههای را تشکیل دهند برای رفع معضلات . یک نماینده مسئول در حسن اجرای قوانین است اگر در بخش اجرایی نواقصی را می بیند در آنجا ورود کند و روی دغدغه های مردم کار کند . اگر مردم ببینند که این تلاش و کوشش از سوی نماینده وجود دارد قطعا حمایت می کنند و این جامعه ، جامعه بالنده ای خواهد بود که ثمرات آن را نه چندان دور خواهیم دید .

رشت پرس : آیا از طرف جریان سیاسی خاصی حمایت می شوید ؟

جریانات و احزاب در شهرستان رشت به آن صورت قوی نیست و نتوانسته آنگونه که باید جایگاه خود را در بین مردم بیابد . ولی به هر حال جریانات فکری هستند که مخاطبانی دارند و خیلی ها گوش به زنگ هستند که متولیان فکری نظرشان به سوی چه جریان و افرادی است که بخواهند با آنها همراهی و همسویی کنند . یقینا آنهایی که این متولیان فکری ، فرهنگی و جریانات را می شناسند با آنها همراهی می کنند و اگر نمی شناسند حتما باید تحقیق کنند و ببینند که اینها از چه سابقه ای برخوردار هستند و چه فکر و اندیشه ای هستند و به منظور چه هدفی فردی را مطرح می کنند و از وی چه انتظاراتی دارند . لذا در مجموع متولیان ما در شهرستان رشت هنوز وارد صحنه نشدند و با تز خاصی می خواهند وارد صحنه شوند و در حال حاضر هنوز اسم خاصی مطرح نشده است و در مجموعه و لیستی که آنها بیان می کنند قرار دارم و باید فرصت دهیم که خودشان به نتیجه برسند و عنوان کنند و مخاطبین این متولیان هم آنها را می شناسند. امیدوارم که متولیان جریانهای فکری اصیل ولایت مدار مردم گرا بتوانند زودتر به یک لیست خوبی برسند و عزیزانی هم که با این جریان همراه هستند تلاش خود را انجام دهند تا ان شاء الله نتایج خوبی عاید شود.

رشت پرس : اگر نتایج انتخابات به سمتی پیش برود که به شما توصیه شود به نفع فرد دیگری کناره گیری کنید آیا قبول خواهید کرد ؟

اگر این روند زودتر انجام می شد بهتربود ولی وقتی فردی در عرصه ی کاندیداتوری ورود می کند وفعالیت خود را شروع می کند و یارگیری ها انجام می شود و مخارجی را متحمل می شود کار کناره گیری سخت می شود . هم برای خود فرد و هم برای اطرافیانی که زحمت کشیده و کار کرده اند کناره گیری سخت می شود . بنده صریحا اعلام کردم که یک کاندیدای اصولگرا هستم و پای این اصول نیز ایستاده ام . اعتقاد دارم که جریان اصولگرایی توانمندی و درک انجام و اجرای عمل را دارد و بهتر می تواند مسیر را طی کند .

رشت پرس : نظر شما در خصوص فتنه 88 و پیش بینی شما از تحرکات سیاسی اخیر چیست؟

یقینا بصیرت و هوشیاری لازمه هر کاری است و در این عرصه نیز به همین گونه می باشد . فتنه همواره نظام جمهوری اسلامی را نشانه گرفته و جایگاه والای مقام ولایت فقیه را در نظر داشته است . این از اهداف فتنه است و دنیای غرب و استکبار و دشمنان کشور نیز این امور را در هدف خود قرار داده اند و کسانی که همراهی می کنند با این طرز تفکر در حقیقت فتنه گرانی هستند که وارد این عرصه شده اند . ما موجی از فتنه و فتنه گران را داشتیم و پشت سر گذاشتیم و با حضور به موقع و با بصیرت مردم در 9 دی توانستیم این بخش را خنثی کنیم ولی سایه شوم آثار آن را همچنان می بینیم . هنوز این افکار و اندیشه ها وجود دارد و هنوز دشمنان ، نظام اسلامی و مردم را نشانه گرفته اند . باید همچنان افشاگری کنیم و اینان را به مردم بشناسانیم . باید در اتحاد و انسجام خودمان تاکید داشته باشیم . باید التزام عملی خود را بالا ببریم .باید حمایت و همدلی تحت هدایت رهبری را در جامعه بیشتر توجه کنیم . ما باید جریان های فکری انحرافی را که می خواهد در جامعه رسوخ پیدا کند و صفوف مردم را از هم جدا کند را شناسایی و به مردم معرفی کنیم . باید آن افراد را معرفی کنیم و نگرانی از چیزی نداشته باشیم . ممکن است افرادی سوابق خوبی داشته باشند ولی هر چه پیش آمدند نتوانستند پا به پای مردم در صحنه ها حاضر باشند . اگر آنها بخواهند همچنان در مسیری که مردم انقلابی ما پیش گرفتند همراهی نکنند که همان فتنه ی بزرگ خواهد بود در ابتدا باید به آنها آگاهی دهیم و پس از آن به مردم بیان کنیم . مردم ایران اسلامی عاشق انقلاب خود هستند و عاشق نظام و ولایت و پیرو خون شهیدان هستند . اگر بتوانیم گفتمان شهدا و ولایت را در جامعه ی امروز احیا کنیم این انقلاب بیمه خواهد شد هیچ فتنه ای اثر نخواهد کرد . این را باید بدانیم که دشمن داریم و کسانی هستند که در فکر فتنه اند . فتنه ای بزرگتر از فتنه ی قبلی . ساده انگاری نکنیم . باید روح بصیرت ا در جامعه ارتقاء دهیم و اگر این مساله انجام بگیرد ما دغدغه ای نخواهیم داشت .

رشت پرس : نقش اصحاب رسانه را در انتخابات چگونه می بینید و چه توصیه ای دارید ؟

نقش رسانه بسیار زیاد است و مردم در حال حاضر به رسانه ها بسیار توجه دارند . به رسانه ی نوشتاری کمتر توجه می شود و خصوصا جوانان از طریق سایت ها و فضای مجازی با دنیای بیرون و معضلات و مشکلات آشنا می شوند و خودشان نیز وارد عرصه می شوند و درد دل ها و راهکارهای خود را بیان می کنند . رسانه تاثیر گذار در نگرش و انتخاب مردم است و می تواند در زمینه ی آگاهی دادن به مردم و انعکاس نقطه نظرات مختلف ، خیلی نقش دارد . امیدوارم که نکته ی صداقت در قول و فعل در نظر قرار گیرد و رسانه تلاش کند که چهره های خدوم را به مردم بشناساند و از طرف دیگر چهره های کریه را بشناساند . رسانه نقش روشنگری و بصیرت بخشی را دارد و دادن آگاهی ها بصورت بروز است . در کنار اینکه کار فرهنگی است یک فعالیت تکنیکی و مهم است . رسانه فعالیت سختی است چون باید فکر و ایده و برنامه در آن رسانه باشد تا فکر کوچکی به ثمر برسد . بنده آرزوی موفقیت برای تمامی رسانه های استان علی الخصوص جنابعالی و هیات تحریریه پایگاه وزین اخبار رشت پرس را دارم .

انتهای پیام/083458

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 7424

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
0 #1 بستان در تاریخ: یکشنبه 18 بهمن 1394 ، ساعت 10:11 ق ظ
انشاالله موفق باشید دلاور گیلان
نقل قول
 

 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی