امروز: یکشنبه 17 فروردين 1399 برابر با 05 آوریل 2020

ثبات مدیریت شهری عامل توسعه کلانشهر رشت

  • پنج شنبه, 27 شهریور 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

مسئولیت های مهمی در بخش های مدیریتی دستگاههای اجرایی در استان و شهرستان وجود دارد که ثبات و اقتدار مدیران آن بخش ها درسرنوشت منطقه ای بسیار حایز اهمیت است.

 یکی از این ارگانها که نقش اساسی را در فعالیت های منطقه ای دارد فرمانداری است و به طبع شخصی که در جایگاه فرماندار قرار می گیرد به عنوان نماینده ای از دولت در حوزه شهرستان تاثیر گذار است. گستره فعالیت ها و مسئولیت های شخص فرماندار و عوامل فرمانداری در روستاها و مناطق تابعه به اهمیت تصمیمات در حیطه لوایح و قوانین می افزاید و این مسئولیت مهم را دشوارتر می سازد. با به روی کار آمدن دولت یازدهم و تغییراتی که در زمینه جایگزینی مدیران صورت يافت در راس فرمانداری شهرستان رشت ، سید عیسی مهدوی قرار گرفت که دارای تجربه چندین ساله در زمینه مدیر کلی امور روستایی و عشایری استانداری گیلان بود و تجربیات ارزشمند ایشان راهگشای بسیاری از گره های امور شهرستان رشت تا کنون بوده است.

فرماندارشهرستان رشت به دعوت پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس در گفتگویی به بیان فعالیت های انجام شده در شهرستان رشت پرداخت که در ذیل می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . توفیقی حاصل شد تا امروز در خدمت اعضای هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس باشیم ، نگاه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس نگاه ارزنده ای به بحث خبر و خبرسانی است.

به جرات می توانم عنوان کنم که با مراجعاتی که به پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس در فضای مجازی داشته ام ، امانت و مردم داری و انعکاس صحیح اخبار از ویژگی های بارز این پایگاه است و تمامی تلاش رسانه ها نیز باید بر این امر معطوف شود که از ایجاد کردن یک فضای ملتهب در شهرستان دوری کرده و اجازه دهند تا مدیران با آرامش بیشتر به انجام امور بپردازند .

البته متذکر می شوم که نقد سازنده نیز جایگاه خود را دارد که نباید از آن به سادگی گذشت.

دولت محترم نیز در سالجاری تاکید بر آرامش و امید برای انجام فعالیت ها داشته است و فقط در فضای اعتماد است که کارکردها و حمایت ها از یکدیگر بهتر خواهد شد .  

رشت پرس: به عنوان سوال نخست در زمینه بحث سرشماری کشاورزی که در روزهای اخیر به آن پرداخته شده است، هدف از این سرشماری چیست و کشاورزان چقدر در این سرشماری تاثیر گذارند ؟

همه فرمانداران موظف شده اند که شرایطی را فراهم کنند تا این سرشماری به نحو احسن انجام شود. یکی از مشکلات نظام برنامه ریزی ما کمبود اطلاعات و داده ها در زمینه امور مختلف است و نداشتن این داده ها به طبع هر گونه برنامه ریزی را با معضل مواجه می کند.

سرشماری یک علم ، نیاز و ضرورت است و در تمامی ابعاد نظیر نفوس ، مسکن ، فضای آموزشی و غیره، تببین برنامه های راهبردی در جهت توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نیازمند داشتن اطلاعات و داده هاست .

سرشماری کشاورزی برای اولین باردر سال 1367 در کشور انجام شد و پس از آن طی یک دوره ده ساله ای که پیش بینی شده است برای سرشماری کشاورزی در سال 1372 دومین مرحله ، در سال 1382 سومین و نهایتا امسال از پنجم مهر ماه چهارمین دوره از این سرشماری آغاز می شود.

در حال حاضر ما در شرف برنامه ششم توسعه در دولت هستیم و ابلاغیه مهمی نیز از سوی مقام معظم رهبری به نهادها ابلاغ شده است و شرایط کشور نیز شرایط خاصی است .

در یک تهدید جهانی قرار داریم و دنیا با هم متحد شده اند برای تاثیر گذاری بر روی نظام مقدس جمهوری اسلامی و این اثر گذاری را در اوایل پیروزی انقلاب با اعمال جنگ تحمیلی به مردم ایران که جنگی سخت افزاری بود نشان دادند و این جنگ هشت ساله ناخواسته ، جوانان و نیروهای زیادی را از کشور گرفت و اگر رشادت ها و ایثارگری های آن عزیزان نبود اکنون این امنیت برای کشور وجود نداشت .

جا دارد در همین جا یادی کنیم از این عزیزان با توجه به اینکه هفته دفاع مقدس در پیش است و باید این ایثارگری ها را ارج بگذاریم . دشمنان نظام آن جنگ سخت افزاری را نتوانستند پیش ببرند و اکنون با بهانه های مختلف نظیر وضع تحریم های گوناگون سعی در اعمال فشار بر نظام مقدس جمهوری اسلامی را دارند .

هجمه های مختلفی را نیز از نظر فرهنگی و نرم افزاری به کشور وارد می کنند تا ندای جمهوری اسلامی به گوش جهانیان نرسد و در فرمایشات مقام معظم رهبری نیز همواره این موضوع تاکید شده است که مسایل هسته ای ، بهانه ای است برای تحت فشار قرار دادن اصل ماهیت نظام اسلامی ، به هر حال ما باید برای این موضوع و بحث ها قدرت تدافعی خیلی قوی داشته باشیم . در بحث موضوعات فرهنگی که امسال نیز به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی از سوی مقام معظم رهبری مزین شده است ، با روحیه نشاط و جهادی بتوانیم به مقابله با دشمن بپردازیم .

یکی دیگر از رهنمودهایی که مقام معظم رهبری دارند در بحث اقتصاد مقاومتی است ، اقتصاد مقاومتی چند شاخصه مهم دارد یکی اینکه درون زا باشد یعنی نگاه به درون داشته باشد دوم این که فرهنگ مصرف جامعه را مدیریت کند و اقتصاد کشور پویاتر شود ، این شاخصه ها در همه ابعاد اهمیت دارد و کشاورزی بخش مهمی از این اقتصاد مقاومتی است . چون وابستگی کشاورزی به مواد اولیه خیلی کم است و می تواند در زمینه پویای اقتصادی نیز تاثیر بسیار زیادی داشته باشد بنابراین سرشماری این دوره برای دولت حایز اهمیت است و جایگاه کشاورزی کشور به این طریق در تولیدات محصولات مشخص می شود و اطلاعات ما از اقتصاد کشاورزی روز آوری خواهد شد و به برنامه های تببین شده در چشم انداز افق توسعه کشور نیز کمک شایانی می کند .

رشت پرس: چه تعداد نیروی انسانی برای سرشماری کشاورزی در نظر گرفته شده است ؟

همه قوای اجرایی برای این امر به نوعی بسیج شده اند ، ولی نیروهایی که در سطح شهرستان رشت این سرشماری را انجام می دهند تعداد 75 نفر هستند که برای سرشماری کشاورزی آموزش دیده شده اند ، حسن این دوره سرشماری این است که همه ابعاد موضوع بصورت رایانه ای انجام می شود وتعداد 75 تبلت هم در اختیار عزیزان قرار گرفته است که با اتصال به سرور سرشماری مرکزی بلافاصله اطلاعات را ذخیره سازی و جمع بندی می شود .

کشاورزان در این سرشماری محور فعالیت محسوب مي شوند چون اگر همکاری از سوی کشاورزان محترم انجام نگیرد نمی توان اطلاعات صحیحی را گرد آوری کرد و تمامی این اطلاعات نیز بصورت خود اظهاری است .

رشت پرس: به عقیده شما آیا تا به امروز در انتقال ارزشهای دفاع مقدس به جوانان موفق بوده ایم ؟

به عقیده بنده ، نقاط ضعفی وجود دارد اما نمی توان کسی را به کم کاری در این زمینه متهم کرد . همه به این امر اعتقاد دارند که باید این ارزشها به نسل های جوان انتقال پیدا کند اما ابزارها متفاوت است . خوشبختانه در دهه اخیر این موضوع پر رنگ تر شده است علی الخصوص اینکه ما ذره ذره به اینکه رسیدیم که نسل های جدید از بعضی از ارزشها فاصله گرفته اند و تمامی بنیادهای ارزشی و فرهنگی برای بهبود این فضا بسیج شده اند و به کار ویژه در این مورد پرداخته اند . در برهه ای از زمان یکسری از انحرافات در حوزه دفاع مقدس احساس شد که با تاکیدات مقام معظم رهبری ، بحث اعزام کاروان های راهیان نور برای آشنایی مردم با مناطق جنگی پایه ریزی شد . کارهای ویژه فرهنگی در پاسداشت این ارزش ها در حال انجام است نظیر ارج گذاری به شهدای گمنام و ساماندهی آرامگاههای این عزیزان در مکان های عمومی که در دسترس همگان قرار دارد و فرهنگ شهادت و ایثار را به نوعی پاس می دارد .

رشت پرس: مهمترین شاخصه هایی که در هفته دفاع مقدس به جوانان توصیه می کنید چیست ؟

اصولی که خود ایدئولوژی اسلام و انقلاب ما به آن پایبند هستند مانند رشادت، جوانمردی، از خودگذشتگی که جوانان ما به صورت فطری به این ارزشها گرایش دارند که در برخی از مواقع شرایط محیطی بر آنها اثر می گذارد . همه این ارزشهای اخلاق در دفاع مقدس وجود دارد ضمن اینکه یادآوری این نکات که از دستاوردهای انقلاب و نظام چگونه می توان دفاع کرد نیز بسیار مورد تاکید قرار گیرد . تهذیب نفس و خودسازی نیز از پیام های برگرفته از دفاع مقدس است و همچنین پاسداری از خون شهدا که اهمیت ویژه ای دارد .

 رشت پرس: جناب آقای مهندس مهدوی ، همانطور که استحضار دارید در حوزه ی شهری در رشت با چالشهایی روبرو هستیم ، آیا تا به امروز پیشنهاداتی برای بهبود وضعیت مدیریت شهری در قالب طرحها و لوایحی از طرف فرمانداری برای شورای شهر ارسال شده است ؟

در شهر رشت چند چالش اساسی داریم که اگر این موضوعات مرتفع شود مدیریت شهری شرایط خوبی را خواهد یافت . مدیریت پسماند ، مدیریت حمل و نقل و سامان بخشی فضاهای شهری از موضوعات مهمی است که باید مد نظر قرار گیرد . درزمان آغاز بکار اینجانب در سمت فرمانداری رشت ، نامه ای به شهردار محترم از طرف بنده ارسال شد و در زمینه این موارد برای بهبود محیط شهری توضیحاتی را ارایه دادم . یکی از این امور ، سامان دهی آب های سطحی بود که این پروژه آغاز شده است ، بحث پسماند در شهر رشت نیز وضعیت مطلوبی ندارد اما مجموعه شهرداری رشت اقدامات خوبی را در زمینه سامان دهی به محل دفن زباله سراوان را شروع کرده که آن منطقه تا حدود زیادی از آن حالت مشمئز کننده خارج شده است . همچنین در مورد سایت سراوان برنامه های بلند مدتی نظیر ایجاد تصفیه خانه پیش بینی شده و برای راهکارهای کوتاه مدت نیز تعبیه یک حوض آرامش برای شیرابه ها و انتقال آنها به بالای لندفیل و سایر اقدامات ، نشان دهنده حرکات خوبی از طرف شهرداری رشت در مورد این معضل است .. در زمینه رفع معضلات رودخانه های زرجوب و گوهر رود نیز باید اقدام جدی صورت گیرد تا به یک محیط زیست پایدار برای رسیدن به توسعه پایدار برسیم .

علاوه بر اینها ، زیباسازی و هماهنگ سازی خیابانها و میدان های شهر رشت با ابنیه و ساخت و سازهای مجاورآن نیز مقوله ای است که تا کنون به آن پرداخته نشده است . به اعتقاد بنده انجام تمامی این فعالیت های مستلزم رسیدن به یک مدیریت باثبات در مجموعه شهری است و باید شورای شهر و شهرداری از انسجام و تعامل لازم با یکدیگر برخوردار باشند.در طی یک پروسه نه ساله از تشکیل شوراهای اسلامی ، شهر رشت تا کنون شهرداران مختلفی را به خود دیده است که این تعویض ها و عزل و نصب ها بر ساختار مدیریتی و برنامه هایی که باید در شهر رشت اجرا شود تاثیر نامطلوبی گذاشته است . شهر رشت باید با توجه به گردش پذیر بودن آن ، از نظر زیبا سازی متحول شود چون در اوج فصل گردشگری این شهر به نوعی مسافران را به شهرستانهای اطراف توزیع می کند و خود به دلیل عدم وجود جاذبه و مکانهای گردشگری و اقامتی از جذب گردشگران برای اقامت باز می ماند و از مزایای اقتصادی گردشگری نیز بهره نخواهد برد .

رشت پرس: چه تعداد از مصوبات شورای اسلامی شهر در راستای مدیریت شهری به فرمانداری ارجاع شده و مورد موافقت برای اجرا واقع شده است ؟

در گذشته اختلاف سلیقه و نظر در مصوبات شورا در زمان ارجاع به فرمانداری وجود داشت و زمانی که بنده فعالیت خود را در فرمانداری آغاز نمودم سعی کردم تا با دعوت از اعضای شورای شهر و طی جلساتی معضلات مربوط به اینگونه اختلاف نظرها در صورت جلسات برطرف شود و خوشبختانه هماهنگی های لازم نیز در این موارد انجام شد و اگر زمانی این مصوبات برگشت پیدا کند برگشت آن قانونی است و رفع این مشکل نیز بر عهده شورای حل اختلاف خواهد بود . برخی از مصوبات هم نیاز به تعامل و دقت نظر بیشتری دارد که با رایزنی ها ی بین اعضای شورا و فرمانداری رفع می شود .

رشت پرس: جایگاه آموزش در تغییرات و تحولات و اهداف فرمانداری چگونه تبیین شده است ؟

به نکته خوبی اشاره نمودید در بحث مدیریت پسماند که عنوان شد حرکتی آغاز گردید در زمینه تفکیک از مبدا و تفکیک در مقصد را در بحث آموزشها گنجاندیم چون اگر ما صد ها کارخانه زباله سوز در استان احداث کنیم نخواهیم با رشد فزاینده ی تولید زباله توسط مردم مقابله کنیم ، میزان تولید نفر زباله ما در استان فاجعه است.در گذشته تولید زباله در روستاها را نداشتیم ولی در حال حاضر با آنالیزی که در بخش پسماند روستایی انجام شده است این نگرانی در زمینه مصرف گرایی روستاها به سوی محصولات شهری و تولید زباله مشاهده است . ، پس باید در زمینه مدیریت پسماند در خود خانوارها یک آموزش همگانی را پیش بگیریم در برخی از روستاهای شهرستانهای رشت مثل روستای سقالکسار بعنوان روستای پایلوت ، این فرهنگ در خانوارهای روستایی با تولید ورمی کمپوست از زباله نهادینه شده است . بحث دیگری که باید به آن بیشتر پرداخته شود آموزش برای ایجاد اشتغال در جوامع روستایی است که دارای پتانسیل بالایی در زمینه اشتغال در بخش های کشاورزی ، آبزی پروری ، پرورش قارچ و صنایع دستی و غیره هستند . بسیاری از این فضا های کسب و کار در منازل روستایی و با جامعه ی هدف قرار دادن زنان روستایی ایجاد شده است . باید با روی آوردن به روش های خرد و ارزان قیمت ، درآمد و اشتغالزایی را به وجود آوریم .

رشت پرس: به کدام شهر در استان گیلان ، از نظر انجام پروژه های عملیاتی و ایجاد نشاط در مردم و کلیه شاخصه های شهری امتیاز بهتری می دهید ؟

در استان گیلان سطح بندی جمعیتی در شهرها وجود ندارد بعنوان نمونه ، 41 شهر در استان زیر 25 هزار نفر ، 9 شهر با جمعیتی بین 50 تا 100هزار نفر ، یک شهر با جمعیتی بالغ بر 130 هزار نفر و جمعیت 650 هزار نفری در یک شهر و این امر نشان دهنده این پیام است که سطح بندی ما متناسب با سطح بندی جمعیتی در دنیا نیست . این موضوع مهاجرت را نیز در بین شهرهای بزرگ و کوچک افزایش می دهد که اتفاق مطلوبی نیست . از این رو تمرکز جمعیتی در یک شهر بیشتر خواهد شد و باید امکانات بیشتری برای جمعیت ساکن فراهم شود . در بحث مدیریت شهری و ثبات مدیریت در شهر لاهیجان به خوبی عمل شده و ساماندهی فضاهای شهری هم به طور نسبی رعایت شده است و بعد از شهر لاهیجان ، شهر آستارا به عقیده بنده به دلیل ثبات مدیریت با توجه به میزان ورود گردشگران به آنجا به خوبی مدیریت صورت گرفته است .

رشت پرس: در زمینه بحث سواحل و تاثیر آن در گردشگری استان چه اقداماتی تا کنون از سوی فرمانداری شهرستان رشت برای ساماندهی سواحل انجام شده است ؟

شهرستان رشت 22 دارای کیلومتر خط ساحلی است که ظرفیت بسیار خوبی از نظر گردشگری می باشد . این سواحل فضایی را برای استراحت 30 درصد از خانواده های خود شهرستان رشت را در روزهای پایانی هفته که نیاز به فرار از زندگی شهری و استراحت دارند فراهم می کند لذا باید برای این مناطق ساحلی برنامه ریزی های مدونی داشته باشیم . خوشبختانه با سمت و سویی که دولت در خصوص استفاده و بهره وری از سواحل پیش گرفته است گروههای مختلفی از طرف وزارت کشور ، نیروی انتظامی ، نهاد ریاست جمهوری و ... برای بررسی و نظارت در این خصوص فعالیت کرده اند .

در زمینه سرمایه گذاری تحرکات خوبی در سالجاری صورت گرفت ، تعاونی قائمین تحت عنوان سرمایه گذار بخش خصوصی از یک نهاد ارزشی ، با فراهم نمودن امکانات در چند مکان از طرحهای سالم سازی سواحل شهرستان رشت با اعتباری بالغ بر یک میلیارد تومان برای فراهم نمودن زیر ساخت ها در سواحل شرایط مطلوبی را برای گردشگران ایجاد نمود . برگزاری فعالیت های فرهنگی ، جنگ های شادی ، بازی های بومی محلی در طرحهای سالم سازی از برنامه های امسال طرح دریا بوده است . برگزاری مراسم برای زنده نگه داشتن یاد و خاطر شهدای دفاع مقدس در ساحل حاجی بکنده رشت با سخنرانی راویان با جاذبه های فرهنگی برای نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت با استقبال خوبی از طرف مردم در آن مکان مواجه شد . خوشبختانه این دیدگاه ایجاد شده است که سواحل فرصت هستند و نه تهدید و می توان با برنامه ریزی های مطلوب از بروز ناهنجاری در سواحل جلوگیری کرد . فعالیت های خوبی برای تکمیل و ساماندهی سواحل در طول 22 کیلومتر نوار ساحلی در جریان است و اعتقاد بر این است که این فعالیت های در کسب و کار ساکنین منطقه نیز تاثیر بسزایی دارد و در جذب گردشگران بیشتر نیز موثر خواهد بود .

از اینکه در گفتگو شرکت کردید از شما متشکریم .

امیدوارم پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس با روالی که در جهت انعکاس خبرهای استان در پیش گرفته است به عنوان الگویی برای سایر فضاهای مجازی و پایگاههای خبری که هنوز جایگاه خبر رسانی و انعکاس صحیح رویدادها را نیافته اند ، تبدیل شود .

انتهای پیام /083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 822

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی