امروز: یکشنبه 17 فروردين 1399 برابر با 04 آوریل 2020

ارزیابی کوچکی نژاد از وضعیت آموزش و مدیریت شهری

  • پنج شنبه, 03 مهر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/ به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، فعالیتها و عملکرد مهندس کوچکی نژاد در طی سالهای متمادی خدمت و خاصه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی بر مردم شهرستان رشت پوشیده نیست . مهندس کوچکی نژاد در بهترین سالهای عمرش ندای امام را لبیک گفت و 78 ماه در سنگرهای نبرد حق علیه باطل به انجام وظیفه پرداخت.در عرصه آموزشی در آموزش و پرورش استان گیلان نیز فعالیت های ارزنده ای را به جامعه فرهنگیان و آموزش گیلان از خود ارایه داد و در دو دوره با رای اکثریت مردم رشت به عنوان نماینده در مجلس شورای اسلامی به فعالیت پرداخته است .

ایشان در طی گفتگویی با پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به سوالات  هیات تحریریه پاسخ داد که در ادامه می خوانید.

جناب مهندس کوچکی نژاد ضمن عرض تسلیت به مناسب ایام شهادت امام جواد (ع) و با تشکر از اینکه به دفتر پایگاه خبری رشت پرس تشریف آوردید گفتگویی صمیمانه را با جنابعالی شروع می کنیم .

رشت پرس: با توجه به اینکه در هفته دفاع مقدس بسر می بریم ارزیابی شما از فعالیت هایی که در خصوص زنده نگه داشتن یاد شهدا و دفاع مقدس صورت می گیرد چیست ؟

بسم الله الرحمن الرحیم .  ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت حضرت جواد الائمه (ع) ،  خرسندم که در جمع اعضای هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور دارم و همچنین  هفته دفاع مقدس را به کلیه ایثارگران ، جانبازان ، خانواده های شهدا و مردم غیور تبریک و تهنیت عرض می نمایم ، بیش از بیست سال از حادثه تاریخی جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس می گذرد ،ولی همچنان به عنوان یک نقطه روشن و غرور آفرین نظام و تاریخی درخشش دارد . امنیتی که امروز در کشور شاهد آن هستیم و دشمنان اسلام و انقلاب نیز این جرات را ندارند که به کشور ما حمله نظامی داشته باشند ، مرهون تلاش های ایثارگران و خون پاک شهدای جنگ هشت ساله است که توانستند غرور ملی ایران را بالا ببرند و نظام مقدس جمهوری اسلامی را تضمین کنند . معتقد  هستم که اگر تمامی تحلیل گران نظامی دنیا  به ایران از دیدگاه نظامی نگاه نمی کنند بدان معنی است که  مردم ونسل جوان ما به مانند مقطع دفاع مقدس در صورت لزوم از کشور خود دفاع خواهند کرد. شاید تصور بر این باشد که بر اثر گذشت زمان غیرت دینی و غرور ملی اندکی کمرنگ شده است اما هرتجربه ثابت کرده است که هر زمانی که کشور تحت تهاجمی از نظر سیاسی ، اقتصادی و .. قرار می گیرد انسجام مردم و خصوصا جوانان برای عبور از بحران بیشتر می شود . ان شاء الله نظام مقدس جمهوری اسلامی برای همیشه جاودان باشد و ما بتوانیم در زیر سایه ولایت و نظام مقدس جمهوری اسلامی به زندگی و تلاش های خود ادامه دهیم .

رشت پرس: با توجه به اینکه همیشه مردم از نمایندگان حوزه انتخابیه خود انتظاراتی دارند ، پایگاه خبری رشت پرس سوال متفاوتی دارد انتظار شما به عنوان یک نماینده مجلس از مردم چیست ؟

انتظار بنده از مردم بافرهنگ و فهیم استان گیلان به ویژه مردم شهرستان رشت این است که نظام مقدس جمهوری اسلامی را کمک و حمایت کنند ، دستاوردهای نظام را حفظ کنند و تعاملات لازم را با نمایندگان داشته باشند . در سالی که  به فرموده مقام معظم رهبری به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است سعی کنند که در این دو مقوله مهم یعنی فرهنگ و اقتصاد کوشا باشند . مسئولین و مدیران نیز باید مسئولیت ها را به نوعی به مردم واگذار کنند چون مردم ما مردم هوشیار و صبوری هستند و این نظام را دوست دارند و می خواهند که به نوعی خدمت کنند . پس مسئولین و مدیران نیز باید در زمینه اقتصادی عرصه را برای فعالیت های مردم باز کنند . عرصه فرهنگ نیز یک عرصه مهم و اساسی است و مقوله امر به معروف و نهی از منکر و حفظ ارزشها به عنوان یک مقوله مهم در جامعه اسلامی ایران همیشه مطرح بوده و خواهد بود .

رشت پرس: با توجه به اینکه جنابعالی به عنوان نایب رییس کمیسیون آموزش در مجلس شورای اسلامی هستید فرهنگیان استان مطالبات بحقی را از آموزش و پرورش دارند ، وضعیت آموزش و پرورش استان علی الخصوص در شهرستان رشت را چگونه ارز یابی می کنید ؟

کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس که اینجانب نیز عضو آن هستم ، سیاست های کلی آموزشی و تحقیقاتی در کشور و در هر دستگاهی را سیاست گذاری می کند خصوصا دو نهاد بزرگ آموزش و پرورش و آموزش عالی .با توجه به اینکه در این کمیسیون سیاست هایی تببین می شود به استان گیلان نیز نگاه ویژه ای داریم . آموزش و پرورش در این دوره با معضلات زیادی دست به گریبان است . امسال ، سال تحصیلی را در شرایطی آغاز کردیم که یک ریال سرانه نیز به مدارس پرداخت نشده است و مدرسه هایی  با 500 یا 600 دانش آموز بدون هیچ گونه بودجه و تنخواهی به مدیران تحویل داده شده است . از سوی دیگر تاکید بر این است که از اولیای دانش آموزان پولی بابت ثبت نام و امورات جاریه مدارس گرفته نشود چون طبق اصل 30 قانون اساسی جمهوری اسلامی آموزش از مقطع دبستان تا پایان دوره متوسطه در نظام مقدس جمهوری اسلامی رایگان است . بحث دیگر نیروی انسانی فعال در آموزش و پرورش است که باید فکر اساسی در زمینه فعالیت آنها اندیشیده شود . علاوه بر این ها در سال آینده ، هنرستانها در کشور که تا کنون دو پایه و مقطع تحصیلی بوده اند به سه پایه تحصیلی افزایش پیدا می کنند و همه اینها مستلزم یک برنامه ریزی مدون و منسجم است . اعتقاد من بر این است که اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید با ملاحظات بیشتری انجام می شد . سند تحول نیازمند قوانین زیادی است که باید مجلس تصویب کند که در حدود شش ماه پیش اینجانب طرحی رابه صحن علنی مجلس ارایه دادم در مورد نظام رتبه بندی فرهنگیان که شاید طرح بسیار ماندگاری است و این نیروی انسانی را در آموزش و پرورش به طریقی حفظ می کرد و ارتقای معلمین هم در آن لحاظ شده است و وزیر آموزش و پرورش نیز در این خصوص قول های مساعدی داده اند ومجلس نیز آمادگی لازم در زمینه تصویب این طرح را دارد . باید دیدگاه دولت در خصوص وضعیت فرهنگیان تغییر یابد . در حال حاضر افزایش حقوق 100 درصدی برای برخی از نهادهای اجرایی را شاهد هستیم در حالیکه برای آموزش و پرورش این افزایش حقوقی 20 درصد اعمال شده است . یقینا فرهنگیان نیز این پرسش را دارند که چرا باید اینگونه باشد و متاسفانه آموزش و پرورش از یک نظام تبعیض در پرداختها رنج می برد که باید با یک تعامل و توجه خاص از سوی دولت این شرایط تبعیضی برطرف شود .

حدود یک میلیون دانش آموز یعنی قریب به 9 درصد دانش آموزان کشور در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند ودر این زمینه استان گیلان از میانگین کشوری جلوتر است . بیش از 12 درصد دانش آموزان استان گیلان در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند . در قانون به دولت این تاکید شده است که بتواند خدمات آموزشی را از بخش غیر دولتی خریداری نماید البته این روشی که در حال حاضر اجرا می شود روشی تبعیض آمیز است ، اگر مدرسه از نظر تعداد دانش آموز ضعیف و صندلی خالی داشته باشد دولت هزینه دانش آموزان را پرداخت می کند تا دانش آموز بتواند در آنجا تحصیل کند در حالیکه مدرسه ای که از نظر آموزشی و تعداد دانش آموزان قوی است از این عنایت دولت برخوردار نیستند . در این خصوص نمایندگان مجلس به وزیر آموزش و پرورش تذکراتی داده اند که این روش باید تغییر ساختاری داشته باشد . دولت یک میلیون و 850 هزار تومان برای هر دانش آموزدر کشورکه در مدارس دولتی به تحصیل می پردازند هزینه می کند ، نگاه ما این است که این هزینه برای دانش آموزان مدارس دولتی نیز پرداخت شود تا سیستم تبعیضی رفع شود . اخیرا بحث هایی مطرح شده است که مدارس دولتی به بخش های غیر دولتی واگذار شود که این مخالف سیاست های کلی نظام است .

اشکالاتی در مورد این طرح وجود دارد که با پیگیری و بازرسی هایی که انجام می شود نقاط ضعف و کاستی ها به صورت تذکراتی به وزیر آموزش و پرورش ابلاغ خواهد شد . وعده هایی نیز از طرف دولت در خصوص طرح روستا مرکزی داده شده که روستاهایی که دانش آموزان کمتری دارند با وسایل نقلیه به روستایی که مرکزیت آموزشی دارد برده شوند که این طرح نیز به دلیل عدم پرداخت حقوق رانندگان بلاتکلیف مانده است . در حال حاضر حدود چهار هزار میلیارد تومان آموزش و پرورش در سال 93 کسری اعتبار دارد و وزارت آموزش و پرورش باید تمام توان خود را برای رفع این معضل بخرج دهد . به عنوان مثال پول فرهنگیانی که در امتحانات نهایی فعالیت داشته اند به مدت دوسال است که پرداخت نشده است ، هزینه ازدواج فرزندان فرهنگیان و سایر معوقات که جمعه به چهار هزار میلیارد می رسد و پرداختی صورت نگرفته است . امیدواریم که در اصلاحیات بودجه در امسال بتوانیم این معوقات را پرداخت کنیم و تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه نظام آموزش و پرورش نیز بسیار زیاد است چون پایه تحولات سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی از آموزش و پرورش می باشد و توجه بیشتری در مورد آن باید لحاظ گردد . در قانون برنامه توسعه آمده است که 10 درصد بودجه کشور به بحث های غیر پرسنلی اختصاص یابد یعنی از 24 هزار میلیارد تومان بودجه اختصاص یافته شده امسال به آموزش و پرورش باید 10 درصد به سایر موارد نظیر سرانه و رفاه فرهنگیان تخصیص داده شود . در حال حاضر 98 درصد این بودجه پرسنلی و یک درصد آن غیر پرسنلی است و این امر موجب شده که آموزش و پرورش دچار مشکلات عدیده شود و حق و حقوق و معوقات فرهنگیان پرداخت نشود و متاسفانه سال به سال این روند بدتر می شود .

رشت پرس: به نحوه فعالیت مدارس غیر انتفاعی شهرستان رشت و فرهنگیانی که در آن مدارس فعالیت می کنند تا چه اندازه اشراف دارید ؟

بنده بازدید هایی را این مدارس دارم و باید در این جا ذکر کنم که پرسنلی که در این مدارس مشغول هستند خدمات زیادی را به دانش آموزان ارایه می دهند ودر ازای این خدمات نیز مبلغ ناچیزی دریافت می کنند در حقیقت مدارس غیر دولتی در گیلان ، بار مضاعفی را از دوش آموزش و پرورش برداشته اند چون 12 درصد دانش آموزان استان در این مدارس تحصیل می کنند و باید دولت سرانه ای را به مدارس غیر دولتی اختصاص دهد تا فضای بهتری برای ارایه خدمات برقرار شود .

رشت پرس: سوال متفاوتی در حوزه روستایی از شما داریم اگر بخواهید در یک جمله روستای " گالشخیل " را تعریف کنید چه سخنی می گویید و بزرگترین مشکل این روستا را چه می دانید ؟

گالشخیل با حدود 130 خانوار آخرین روستای نزدیک به تالاب انزلی است . سطح زیر کشت و کشاورزی در این روستا مطلوب است دارای محرومیت هایی نیز می باشد ، گازرسانی و آسفالت آن در دست انجام است . جاده ای در حدود 9 کیلومتر از پیربازار به سمت تالاب انزلی باید احداث شود که بحث تردد در آن مناطق حل و تبدیل به یکی از نقاط گردشگری در استان خواهد شد که می تواند توسعه اقتصادی این روستا و مناطق اطراف را بهمراه داشته باشد .  

رشت پرس: نظر شما در بحث آموزش شهروندی چیست و سازمانهای متولی این امر را چگونه می بینید ؟

آموزش به اعتقاد بنده باعث خواهد شد که مردم در هزینه و اصلاح فرهنگ و رفتار و به هدف رساندن مردم است . به خود افتخار می کنم که در زمینه آموزش استان سالها کار و فعالیت داشته ام و اکنون نیز نایب رییس کمیسیون آموزش در مجلس شورای اسلامی می باشم . در استان ما نیز آموزش عالی بسیار مظلوم واقع شده است ، بزودی پس از انتخاب وزیر جدید علوم ، ضعف استان در مورد آموزش عالی را به گوش وزیر خواهم رساند . در استان گیلان تنها یک دانشگاه دولتی وجود دارد در حالیکه در استانهای مجاور نظیر استان مازندران 7 دانشگاه دولتی و یا در سمنان 5 دانشگاه بزرگ دولتی موجود است .

 متاسفانه مدیران آموزشی استان همچنان مدیرانی هستند که کوته فکرند و به وضعیت آموزش عالی در گیلان کمتر توجه دارند . درخواست تحصیل در رشته های پزشکی در استان گیلان از سوی افرادی که علاقمند به ادامه تحصیل هستند زیاد است اما متاسفانه تنها یک دانشگاه پزشکی با ظرفیت محدود وجود دارد حتی جا خالی دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این مورد حس می گردد . انتظار داریم که دانشگاه های صنعتی ، گردشگری ، داروسازی و طب سنتی را در گیلان داشته باشیم و ظرفیت زیادی از آموزش عالی که می تواند از استانهای دیگر افرادی را به گیلان جذب کند خالی است .  

در خصوص آموزش شهروندی ، در حال حاضر 350 هزار دانش آموز در حال تحصیل هستند و این تعداد افراد در آینده وارد چرخه اجتماعی خواهند شد آموزش های تکمیلی و شهروندی در زمینه محیط زیست ، پلیس شهر ، حقوقی ، مشاوره واصولا آموزش های عمومی صرفا به آموزش و پرورش توجه می شود این در حالی است که نهادهای مختلف خصوصا صدا و سیما باید در این زمینه فعال باشند .

رشت پرس: آیا برنامه ای برای دوره آینده انتخابات مجلس شورای اسلامی دارید ؟

حدود یک سال و چهار ماه به پایان عمر نمایندگی اینجانب مانده است و اعتقاد دارم که باید این امانتی را که مردم به ما سپرده اند را با تلاش و همت پیش ببرم . کاندیداتوری در انتخابات آینده را به افکار عمومی مردم می سپارم  ، اگرنمره قابل قبولی از سوی مردم داشته باشم ورود می کنم . این کارنامه قبولی نیز با توجه به سیستم های گزارش گیری در سطح شهرستان و توسط همکاران اینجانب رصد می شود .

رشت پرس: اگر جنابعالی بخواهید به دو دوره نمایندگی خود در مجلس شورای اسلامی امتیازی بدهید چه نمره ای را لحاظ می کنید ؟

از نظر تلاش و پیگیری در عرصه قانونگذاری و وقتی که به این حوزه اختصاص داده ام به خود نمره قبولی می دهم . اما در زمینه رفع معضلات مردم و دیدگاههایی که مردم داشته اند متاسفانه نتوانسته ام آنطور که باید فعالیت کنم چون بسیاری از این تلاش ها به نوعی مرتبط با ضعف های موجود در سیستم است .

رشت پرس: در یکی از مصاحبه های خود در گذشته ، جنابعالی حمایت خود را از جناب آقای مرتضوی اعلام فرمودید ، در حال حاضر موضع شما در خصوص ایشان همچنان پابرجاست ؟

در زمان واقعه 18 تیر ، اینجانب آقای مرتضوی را به عنوان یک قاضی شجاع در عرصه قضات کشور می دیدم خصوصا پس از آن در بحث محاکمه مدیرانی که در فساد اقتصادی در کشور دست داشتند ، ایشان کارنامه بسیار خوبی از خود ارایه دادند . اما پس از ورود ایشان به سازمان تامین اجتماعی کشور ، ضعف ها و کاستی هایی از آقای مرتضوی بروز پیدا کرد که از اقتدار ایشان کاست و در حال حاضر نیز همین موارد باعث شده است که ایشان به چنین جایگاهی تنزل یابد .

رشت پرس: در هفته های اخیر ، مشاجرات لفظی بین شما و رییس سابق شورای اسلامی شهر رشت در خصوص عدم هماهنگی بین نمایندگان مجلس و شورای اسلامی شهر رشت رخ داد ، نظر شما در این مورد چیست ؟

اینجانب از فرافکنی شورا متاسف هستم . شورای شهر بازوی مشورتی شهردار است و اگر مکاتباتی از سوی شورای شهر انجام می شود باید شهردار نیز در جریان این امر باشد چون شهردار مجری این امور و مکاتبات است نه شورای شهر . بعضی از دوستان شورای شهر به این امر توجه ندارند و گمان می کنند که شهردار هستند ! رییس اسبق شورای شهر رشت در جوابیه خود آنطور که بنده مشاهده کردم دیدگاههای سیاسی را عنوان کرده و در جایی استیضاح شهردار را با استیضاح وزیر علوم مقایسه نموده اند . اعتقاد من این است که اگر وزیر علوم در مسند وزارت باقی می مانند بسیاری از هزینه ها به مردم تحمیل می شد مثل جریانات خاص سیاسی و به نوعی ما دلواپس مردم بودیم . یا در جایی ایشان عنوان کردند که در بحث طرح جامع حمل و نقل شهری به چه دلیل نمایندگان شهر رشت از وزیر سوال پرسیده اند چون این کار ، کار فنی است ، جای بسی تاسف است که ایشان با تحصیلات دانشگاهی این مورد را مطرح می کنند . در شهرهای دیگر کشور طرح جامع حمل و نقل شهری تدوین و اجرا شده است در حالیکه در شهر رشت هنوز فعالیتی در این خصوص انجام نشده و مطالعات این طرح توسط شورای شهر و شهرداری به اتمام نرسیده است . سوال اینجانب از وزیر کشور این بود که چرا در شهر رشت با ترافیک آزار دهنده گرفتار هستیم و پاسخ وزیر کشور به بنده این بود که ضعف از استان ، شهردار و شورای شهر رشت است . اعتراض ما به وزیر کشور این بود که این افراد توسط وزارت کشور انتصاب می شوند و وزیر باید پاسخ گو باشد .پس از آن چهار جلسه تا کنون برگزار شده تا نمایندگان را قانع کنند که این رضایت صورت نگرفته است .

رییس اسبق شورای شهر رشت که ادعا می کنند که چرا از وزیر سوال پرسیده می شود یا به قوانین آشنایی ندارند و یا از بحث استیضاح سیاسی نگران هستند .

رشت پرس: توصیه شما به ریاست جدید شورای اسلامی شهر رشت چیست ؟

توصیه من این است که امورات مردم را به بحث های انحراف سیاسی گره نزنند و بدانند که ان بحث های انحرافی سیاسی در کشور مرده است . در هشتم دی ماه مردم ما اثبات کردند که این تشنج های سیاسی جایگاهی ندارد .

اینجانب به عنوان نماینده مردم از حق و حقوق موکلین خود دفاع می کنم و در کارنامه نمایندگی من دو افتخار ثبت شده است یکی اینکه در مجلس هشتم جزء بیست و یک نماینده ای بودم که اختلاس سه هزار میلیاردی را علی رغم مخالفت ها و فشارهایی که وجود داشت پیگیری کردم و دیگری اینکه در مجلس نهم استیضاح وزیر علوم را تا آخرین لحظات پیش بردم .

رشت پرس: از زمانی که برای گفتگو با پایگاه خبری رشت پرس اختصاص دادید تشکر و قدردانی می کنیم و اگر درپایان حرف ناگفته ای دارید بفرمائید .

از اینکه در زمینه انعکاس اخبار و اطلاع رسانی در فضای مجازی با شهامت و شجاعت ورود کرده اید تشکر می کنم یقینا باید بدانیم که خبری که به گوش مردم می رسد در فضای مجازی بسیار گستره تر است و نیازمند انعکاس شفاف و بی پرده و به دور از تشویش اذهان عمومی است . امیدوارم با روندی که در پیش گرفته اید در آینده شاهد شکوفایی هر چه بیشتر ظرفیت های پایگاه خبری رشت پرس باشیم .

 انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سیاسی
خواندن کد خبر: 823

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی