امروز: چهارشنبه 20 فروردين 1399 برابر با 08 آوریل 2020

ارزیابی تحول نظام سلامت و ادغام سازمان دامپزشکی از نگاه دکتر قربانی

  • یکشنبه, 13 ارديبهشت 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، به دنبال سلسله گفتگوهای ویژه خبری که توسط هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس با مدیران استانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی صورت می پذیرد ، هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس امروز در خدمت میهمان ویژه ای بود . دکتر محمد حسین قربانی سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و نماینده ی محترم مردم آستانه ی اشرفیه و بندرکیاشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی ویژه به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند که در ذیل می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . توفیقی حاصل شد که در جمع هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور یابم و نقطه نظرات خود را در زمینه ی موضوعات مختلف بیان کنم . در عصری واقع شدیم که عصر ارتباطات است و دنیای الکترونیک هر روز در حال گسترش می باشد و ما نیز باید به سمت بروز شدن اطلاعات و در زمینه ی اخبار نیز به سمت بروز شدن مداوم خبرها پیش رویم . به تعبیر اینجانب رسانه ها ، پل ارتباطی بین دولتمردان و مردم هستند و باید سعی شود تا رسانه ها به آن جایگاه اصلی خود در کشور دست یابند . جا دارد که در اینجا روز کار و کارگر و هفته ی معلم را به همه ی خدمتگزاران این عرصه تبریک و تهنیت عرض کنم . همچنین ولادت با سعادت امیر مومنان (ع) و سیزده رجب را نیز به مردم عزیز تیریک عرض می نمایم .

رشت پرس : به نظر جنابعالی دلایل شکست طرح واگذاری سرانه درمانی استانها به مدیریت استان در مجلس شورای اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟

به اعتقاد بنده ، واقعیت این است که در طول 36 سال به حوزه ی سلامت جفای زیادی شده است. علی رغم شفافیت در قانون و پرداخت 10 درصد از یارانه ها و سایر موارد ما نتوانستیم گامهای موثری در خصوص این بخش برداریم . بنده همواره سه آیتم را در حوزه ی بهداشت و درمان در نظر داشتم ، قانون ، منابع مالی و اراده ی لازم که در دولت های پیشین این سه آیتم در کنار یکدیگر وجود نداشت . در سال 93 با شروع دولت تدبیر و امید ، فضا و اراده ی لازم برای بهبود بخشیدن به حوزه ی بهداشت ، درمان و سلامت بوجود آمد .

با تشکیل دولت یازدهم ، اولویت اول به بحث سلامت قرار گرفت و این در حالی است که در دولت های نهم و دهم ، بهداشت و درمان جز اولویت های یازدهم بود و این با توجه به آموزه های دین اسلام که سلامت را در جایگاه نخست می داند و ایمنی را در پله های بعدی مغایرت داشت. خوشبختانه توانستیم به دولت را متوجه این امر کنیم که حوزه ی سلامت باید در اولویت اول قرار گیرد .

در دولت تدبیر و امید تمامی تلاشها بر این امر استوار شد که نوع دیدگاه به بخش سلامت عوض شود و در آستانه ی تشکیل کابینه ، آن وزرایی که در این خصوص می توانستند خیلی کمک کنند وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و وزیر کار ، رفاه و امور اجتماعی بود که این مقوله را تحت تاثیر قرار دهند .

در خصوص تامین منابع مالی آن در قانون برنامه ی پنجم و قانون هدفمندی یارانه ها به صراحت ذکر شده بود که 10 درصد از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در اختیار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد که متاسفانه تا پایان دولت دهم شاید کمتر از 5 درصد آن تحقق یافته بود .

از سوی دیگرطرح پزشک خانواده در دو شهر از استانهای فارس و مازندران به صورت پایلوت در حال اجرا بود و برای اینکه این منابع مالی بصورت پایدار شود مقرر گردید که یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده که دریافت می شود در اختیار بخش بهداشت و درمان قرار گیرد . این درست است که مالیات بر ارزش افزوده از جیب مردم است اما مزیت آن این است که از بحران اجتماعی در آینده جلوگیری خواهد کرد .

علی رغم مخالفتهایی که در این زمینه در مجلس صورت گرفت اما با تلاش کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی توانستیم این یک درصد را برای سال 93 قانونی کنیم . مستحضر هستید در قانون برنامه ذکر شده است که هر سال ارزش افزوده یک درصد افزایش یابد اما ما خواهان افزایش دو درصدی آن بودیم و این خلاف قانون برنامه بود و نیازمند دو سوم از آرای صحن مجلس بود ، ولی به جهت اینکه برای تمامی نمایندگان ، بهداشت و درمان یک امر لازم تلقی می شد ما توانستیم در صحن علنی از دو سوم هم بیشتر رای اخذ کنیم و یکی از افتخارات و امتیازات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس که بنده مخبر و سخنگوی آن هستم تصویب همین طرح بود .

در سال 93 این کار آغاز گردید و تقریبا پولی که در این سال در اختیار بهداشت و درمان قرار گرفت حدود ده هزار میلیارد تومان است که شامل یک درصد از ارزش افزوده بالغ بر سه هزار و 300 میلیارد تومان ، 10 درصد هدفمندی یارانه ها در حدود 4 هزار و 400 میلیارد تومان و دو هزار میلیارد تومان پزشک خانواده .

سپس مواجه شدیم با دغدغه ی مقام معظم رهبری و ابلاغ سند تحول سلامت که در پیشرفت این حوزه بسیار موثر بود . نقد هایی نیز به بخش سلامت وارد شد در این زمینه که چرا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تمامی این مبالغ را چرا در حوزه ی درمان هزینه کرده است ؟ پاسخ این است که بیمه ها تجمیع شده نبود و 80 تا 85 درصد از هزینه های درمان از جیب مردم پرداخت می شد . بارها و بارها این قضیه توسط مقام معظم رهبری تاکید شد که بیمار زمانی که به مراکز درمانی مراجعه می کند دغدغه ای بجز درمان نداشته باشد . هزینه های بالای بیماریهایی نظیر سرطان ، ام اس ، دیابت و بیماریهای خاص ، از این رو چاره ای نبود جز اینکه این اعتبارات در بخش درمان هزینه گردد .

در بودجه ی سال 94 ، یک درصد ارزش افزوده پایدار شد و دوم اینکه مجاب کردن مجموعه ی وزارت بهداشت و مجموعه ی رفاه و امور اجتماعی در چارچوب قوانین . بدین معنا که این گونه نیست که ده هزار میلیارد تومان در اختیار وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی قرار گیرد و به نحو دلخواهی هزینه شود . حوزه های بهداشت و پیشگیری ، پزشک خانواده ، سیستم ارجاع و غیره باید مد نظر قرار گیرد .

بسیاری از مردم در کشور فاقد هر گونه بیمه ای بودند که اکنون در حدود 97.5 درصد از اقشار مختلف جامعه تحت پوشش بیمه ی سلامت قرار گرفتند و از همان منابعی است که مجلس مصوب کرده است .

سرانه ی سلامت هر نفر ایرانی در حدود 98 تا 102 هزار تومان در سال است ولی متاسفانه تا کنون لحاظ نشده است .

آن چیزی که در حال حاضر توسط دولت پرداخت می شود کمتر از 18 هزار تومان است و این یکی از ضعف ها ست . اگر تا پایان اردیبهشت ماه دولت ،400 میلیارد تومان به بیمه ها بپردازد سرانه به 25 هزار تومان می رسد .

ما به دولت پیشنهاد کردیم که گیلان را به عنوان پایلوت دریافت سرانه ی سلامت در نظر بگیرد و با توجه به توانمندی هایی که در استان داریم تا با موفقیت این طرح در گیلان ، در سراسر کشور این طرح در آینده عملیاتی شود . بنده و همکاران در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیگیر این موضوع هستیم و سفر ریاست جمهوری و وزیر بهداشت ، درمان و اموزش پزشکی به گیلان نیز نقطه عطفی برای فعالیت های حوزه ی سلامت و بهداشت در استان بوده است . باور داریم که اگر سرانه حوزه سلامت پرداخت شود ما می توانیم حوزه ی سلامت ، پیشگیری ، خانه های بهداشت ، تجهیز بیمارستانها ، بیمه های شهرهای زیر 20 هزار نفر ، روستاییان و اطراف کلانشهر ها را مدیریت کنیم .

رشت پرس: بازخورد سفر ریاست جمهوری و هیات وزیران در حوزه سلامت با محوریت زیر ساخت ها ، نیروی انسانی و آموزش را چگونه ارزیابی می کنید؟

اولین سفر ریاست جمهوری در سال 94 به استان گیلان صورت گرفت و مردم استان نیز استقبال بسیار خوبی از کاروان تدبیر و امید بعمل آوردند . در حقیقت استقبال مردم استان دو پیام را به همراه داشت 1- تشکر صمیمانه از سفر دولت در آغاز سال 94 به گیلان و دوم اینکه ، دولت را به محرومیت و معضلاتی که در گیلان وجود دارد متوجه کنند . متاسفانه استان گیلان با داشتن منابع طبیعی نظیر کوه ، جنگل و دریا جزء پنجمین استان فقیر در کشور است و استان از نظر بیکاری در رتبه ی سوم استانهای کشور قرار دارد . امیدواریم که دولت محترم با دید واقع گرایانه و بصیرت کامل به این پیام مردم بنگرد .

اهم مواردی که برای پیشرفت و توسعه ی استان از سوی دولت مطرح شد سه محور است . بحث راه آهن ، که باور ما بر این است که در جهت تحول اقتصادی منطقه و کریدور شمال به جنوب بسیار موثر است . بحث تکمیل 11 کیلومتر باقیمانده ی آزاد راه رشت – قزوین که به جهت توریستی بودن استان حایز اهمیت است . و مورد دیگر که برای توسعه کشاورزی استان بسیار مهم است و آن اجرای پروژه های سد های لاستیکی گیلان است .

همانطور که مستحضر هستید استان گیلان استانی کشاورزی است و محوریت تولید محصولات آن بر دو محصول برنج و چای استوار است . اگر چه محصولاتی نظیر بادام ، زیتون و غیره نیز جز شاخصه های استان هستند اما توجه به مقوله ی کاشت برنج بسیار مهم است . هزینه ی تمام شده برای تولید برنج بالا ست و مقرون به صرفه برای کشاورز نیست و 50 درصد از کشاورزان درصد تغییر کاربری زمین ها هستند .

توجه دادن به بحث آب استان و هدایت آبهای سطحی نیز از مقوله های اساسی در گیلان است . به دلیل بالا بودن سطح آبهای زیر زمینی و آلوده بودن این آبها با فاضلاب و سموم ، نیازمند اتخاذ یک تصمیم صحیح در زمینه ی تامین آب هستیم .

برای اولین بار در کشور از روش BOT توسط بخش خصوصی برای تامین آب در استان در حال استفاده هستیم و رییس جمهور محترم برای اتمام و تجهیز دو سد پلرود و شفارود و پایان رساندن 11 سد لاستیکی در گیلان ، قول های مساعدی را اعلام کردند .

از 11 سد لاستیکی ، کلنگ احداث 4 سد زده شده است که دو سد در حوزه ی شهرستان آستانه ی اشرفیه قراردارد و با پیشرفت 30 درصدی است و دو سد دیگر در حدود 5 درصد پیشرفت داشته اند . تخصیص اعتبار برای هر سد ، 5 میلیارد تومان است که با تلاش و همت مجمع نمایندگان استان این تخصیص اعتبار ، نهادینه شد .

درخواست دیگر نمایندگان استان از دولت تدبیر و امید این بود که طرح شاخصه ای را برای توسعه ی گیلان به عنوان یادگار دولت یازدهم عنوان کنند که احداث راه آهن رشت ، مازندران ، قائم شهر طرح شاخصه ی این دولت برای استان بیان شده است . برای اینکه توسعه ی گیلان پایدار باشد یکی از راهکارههای آن پیوستن راه آهن استان به کل کشور در آینده خواهد بود .

رشت پرس : با توجه به انتشار اقلام مصرفی مواد غذایی غیر مجاز در ماههای اخیر از طرف وزارت بهداشت که به نوعی موجبات نگرانی مصرف کنندگان را فراهم کرده است ساز و کارهای نظارتی جهت جلوگیری از توزیع چنین محصولاتی قبل از ورود به بازار را چگونه ارزیابی می کنید؟

با توجه به اینکه شعارامسال سازمان جهانی بهداشت " ایمنی غذا از مزرعه تا سفره " بیان شده است متاسفانه باید عرض کنم که در کشور ما به گونه ای تداخل وظایف در دستگاهها مواجه هستیم . قانون برنامه ی پنجم دو وزارتخانه ی بهداشت و درمان و جهاد کشاورزی را موظف کرده است که مقدار سموم در محصولات کشاورزی را تعیین کنند کاری که تا کنون انجام نشده و بارها باعث طرح سوال از دو وزیر این وزارتخانه شده است . در حال حاضر نیز طرح سوال در این خصوص در کمیسیون بهداشت مجلس وجود دارد .

از طرف دیگر عدم شفافیت قوانین استاندارد که نوعی تداخل وظایف را بین موسسه استاندارد و سازمان غذا و دارو بوجود آورده است . اخیرا کمیسیونی در مجلس تشکیل شده که فعالیت آن تدوین اساسنامه سازمان استاندارد کشور است و در تدوین این اساسنامه از ظرفیت تمامی نخبگان ، دانشگاهیان و دلسوزان جامعه بهره گیری شد و در شرف ورود به صحن علنی مجلس است و امیدواریم که با رای قاطع به دولت ابلاغ شود .

در این اساسنامه ، اختیارات و وظایف سازمان غذا و دارو و موسسه استاندارد مشخص است وبدین طریق معضلاتی که در زمینه اقلام غذایی باعث تشویش افکار عمومی می شود با واضح شدن حدود و اختیارات دو نهاد ، مرتفع خواهد شد .

مشکل عمده ی دیگری که وجود دارد ورود کالاهای قاچاق به کشور است و می توان گفت که ایران بهشت کالاهای قاچاق است محصولاتی که در انواع مختلف از تولیدات غذایی تا خودرو را شامل می شود و باید جلوی ورود این محصولات به کشور گرفته شود .

از سوی دیگر ، تولید کنندگان ما باید محصولات با کیفیت تری ارایه دهند و مردم نیز به تولیدات با کیفیت ایرانی توجه بیشتری داشته باشند . رفع این معضلات عزم ملی را می طلبد . حلقه ی مفقوده ی این فعالیت های خود مردم هستند که باید به شناسنامه ی کالاها عنایت بیشتری داشته باشند . استاندارد بودن محصولات و توجه به نشانه های بهداشتی محصول از ضروریات است و رسانه ها نیز در این میان نقش مهمی دارند که اطلاع رسانی لازم را به جامعه داشته باشند .

رشت پرس : آیا برنامه ی خاصی در خصوص تجهیز بیمارستانهای استان که عمدتا موجبات انتقال بیمار به مرکز استان را فراهم میسازند از نظر نیروی انسانی و تجهیزات در نظر گرفته شده است ؟

یکی از افق های طرح تحول نظام سلامت ، تحقق همین مورد است . بیشتر نیروهای متخصص ما در کلانشهر ها حضور دارند و طرح مقیم بودن پزشک می تواند این مشکلات را تا حدود زیادی سامان بخشد .

یکی از چالش های دیگری نیز که وجود دارد کمبود تخت آی سی یو در بیمارستانها است که باید توجه ویژه داشته باشیم .

بیمه ی سلامت در بخش دولتی بسیار تاثیر گذار بوده است اما در بخش های خصوص هنوز هزینه ها توسط مردم پرداخت می شود . مساله ی دیگر افزایش کادر پرستاری در بیمارستانها است که کشور ما از استاندارد جهانی فاصله دارد .

رشت پرس : دلایل مطرح کردن ادغام سازمان دامپزشکی کشور به وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از سوی نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس چیست ؟

اعتقاد بنده این است که فعالیت ها باید به صورت کارشناسانه انجام شود . تداخل وظایف برخی از نهادها سبب شده که دستگاهها کار را به درستی انجام ندهند و به اصطلاح توپ را به زمین حریف بیاندازند . در سال 93 ، 65 هزار تن گوشت از انواع گوشت گاو ، گوسفند و بوفالو وارد کشور شد که لزومی به این واردات نبود . با توجه به اینکه بسیاری از بیماریها در بین انسان و دام مشترک است چه کسی باید در این زمینه تدبیر کند ؟

واکسن هایی را که وزارت جهاد کشاورزی در اختیار سازمان دامپزشکی کشور قرار داده است باید توسط وزارت بهداشت تعیین شود .برای جلوگیری از تداخل وظایف ، سازمان دامپزشکی باید زیر نظر وزارت بهداشت قرار گیرد تا به معضلات این بخش پایان داده شود .

گوشت هایی که وارد کشور می شوند باید مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی قرار گیرند . امنیت غذایی مردم باید مد نظر باشد و سازمان غذا و دارو نیز در این زمینه باید نظارت داشته باشد .

رشت پرس : جنابعالی مخالف تاثیر پارازیت های ماهواره ای و دکل های مخابراتی بر روی بدن سلامت انسان هستید ، لطفا دلایل خود را در این زمینه ذکر کنید .

اینجانب به کار کارشناسی معتقد هستم . چون خودم فرد دانشگاهی هستم و اعتقاد دارم که تصمیم گیری ها باید بر اساس مستندات کارشناسی باشد .

تا کنون در جلسات متعددی که با حضور کارشناسان سازمان انرژی اتمی ، وزارت ارتباطات و فناوری و سایر نهادهای مربوطه تشکیل شد ، هیچ گزارشی مبنی بر اینکه این پارازیت ها باعث بروز مشکلات در افراد می شوند اعلام نشده است

و اخیرا هم از وزارت بهداشت درخواست کردیم که کار کارشناسی را در این خصوص انجام دهد و مطمئنا اگر زمانی مستنداتی در زمینه ی تاثیر گذاری این پارازیت ها بر سلامت مردم به دست ما برسد با جدیت پیگیری خواهیم کرد .

رشت پرس : علت خروج شما از وزارت بهداشت در سال 75 چه بود ؟

بعد از فارغ التحصیلی ، علی رغم اینکه فضایی برای بنده در سمت های مدیریتی در نهادها فراهم بود اما اینجانب فضای خدمت در بخش خصوصی را مناسب دیدم و بر همین اساس بدور از فضای جناحی ، حزبی و سیاسی در مطب خود مشغول بکار شدم و روزی 18 ساعت در خدمت مردم بودم و بعدها با اصرار دوستان و افکار عمومی که به بنده لطف داشتند به عرصه ی انتخابات ورود کردم و اگر زمانی از سنگر خدمت به مردم در مجلس خارج شود باز هم با افتخار در خدمت مردم در مطبم خواهم بود .

رشت پرس : نظر شخص شما در خصوص سریال طنز "در حاشیه" چه بوده است ؟

بنده یکی از طرفداران این سریال بودم و باید عرض کنم که اگر حدود رعایت شود می توان بسیاری از معضلات جامعه را در قالب طنز به چالش کشید .

افکار عمومی آنطور که بنده در جریان هستم استقبال خوبی از این سریال داشتند و همکاران پزشکی من نباید نگران باشند چون جامعه ی پزشکی خدمات شایانی را به جامعه ارایه می دهد و همیشه افراد اندکی هستند که در هر حرفه ای خلاف مقررات رفتار می کنند نظیر پدیده ی شوم زیر میزی که افراد اندک شماری در این امر دست داشتند .

در هر حال این مسایل از کل جامعه ی پزشکی و طیف پزشکان مبرا است اما ورود سازمان پزشکی به این مقوله را صلاح نمی دانستم .

رشت پرس : اگر بخواهید به فعالیت های دوره ی نمایندگی خود امتیازی بدهید چه نمره ای را برای خود در نظر می گیرید ؟

بنده در زمانی نماینده ی مجلس شدم که در بدترین شرایط اقتصادی و عدم تحقق منابع مالی مواجه بودیم . با این شرایط به خود نمره ی قابل قبولی می دهم . به دلیل عشق و ارادتم به مردم بهترین دوران خدمت گذاری خود را در خانه ملت می دانم و باید عنوان کنم که سفر هیات دولت به گیلان ، خبرهایی که توسط دکتر نوبخت در خصوص توسعه ی استان بیان شد طرحهایی است که در بندر کیاشهر و آستانه اشرفیه اجرایی می شود و باعث افتخار اینجانب می باشد و همه ی اینها از توفیقات الهی و دعای خیر مردم عزیز است .

رشت پرس : در یک جمله آیا با استانی شدن انتخابات موافق هستید ؟

بنده با استانی شدن انتخابات مخالف ام هر چند که این طرح مزایایی هم دارد .

و اما سخن پایانی شما ....

به هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس خداقوت می گویم .چون امروزه بحث اطلاع رسانی و انعکاس صحیح اخبار کار دشواری است و تمامی این فعالیت ها بر پایه ی علاقه و عشق به خدمت رسانی به مردم استوار است . امیدوارم که این پایگاه بتواند پل ارتباطی بسیار خوبی بین مردم و مدیران باشد و دغدغه های مردم را به این طریق به گوش مسوولان برساند . امیدوارم که به جایگاه والایی در عرصه ی خبر رسانی در استان دست یابید .

انتهای پیام /083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در بهداشت
خواندن کد خبر: 3237

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی