امروز: دوشنبه 25 آذر 1398 برابر با 16 دسامبر 2019

اقدامات زیر بنایی شورای اسلامی کلانشهر رشت

  • چهارشنبه, 18 تیر 1393
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به منظور شفاف سازی افکار عمومی و انجام رسالت خبری خود درزمینه عملکرد مدیران در نهادها و سازمانهای دولتی بخش گفتگویی ویژه را با حضور میهمانان ارجمند تدارک دیده است که در مقاطع زمانی خاص این گفتگو ها انجام شده و ماحصل آن در اختیار مخاطبین پایگاه خبری رشت پرس در فضای مجازی قرار می گیرد.

میهمان ویژه امروز پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، خانم دکتر فرانک پیشگر عضو شورای اسلامی دوره چهارم کلانشهر رشت و ریاست کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی بودند که به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند که در ادامه می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . با عرض سلام ، از فرصتی که در اختیار بنده قرار داده اید تشکر می کنم .

رشت پرس : جایگاه بهداشت و محیط زیست در مدیریت شهری را چگونه ارزیابی می کنید؟

وظیفه ی مدیریت شهری فقط برنامه ریزی و خدمات دهی در حوزه ی فعالیت های عمرانی و پروژه های اجرایی آن نیست بلکه تمامی فعالیت ها باید در جهت رسیدن به اهداف توسعه و برای تحقق آن آرمانها باشد .

هدف ما رسیدن به توسعه ی پایدار برای شهر رشت و ایجاد محیطی پایدار و پویا به مانند سایر کلانشهر های کشور است .

یکی از راههایی که می تواند ما را در نیل به اهداف توسعه یاری نماید ، توجه داشتن به بهداشت ، ایمنی و محیط زیست شهری است که حقوق مسلم شهروندی نیز محسوب می شود . شهروندان نیز نیازمند زندگی سالم و محیطی پاک هستند و این مقوله ها امید به آینده را در جامعه تقویت خواهد کرد .

در همین راستا کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت ، طرحی را تحت عنوان " ایستگاه سلامت شهروندی " تببین نموده است که هدف این طرح ارتقای سلامت شهروندان است و در آن به مساله خود مراقبتی شهروندان تاکید شده است .

این طرح در حال حاضر آماده شده و در کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا مطرح خواهد شد و امیدوارم که اعضای محترم این کمیسیون نیز عنایت خاصی به این مقوله  داشته باشند .

در طرح " ایستگاه سلامت شهروندی" مقرر شده است که خدمات مشاوره ی پزشکی و ورزشی رایگانی را در سطح محلات رشت داشته باشیم

همه ی این فعالیت ها ، ما را در جهت رسیدن به اهداف توسعه پایدار و مدیریت منسجم شهری کمک خواهد کرد .

رشت پرس : عملکرد مدیریت سلامت شهری شهرداری کلانشهر رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

در سال گذشته مدیریت سلامت شهری در کمیسیون بهداشت شورای شهر مصوب شده با این عنوان که یک واحد مستقلی در زیر مجموعه خدمات شهری داشته باشیم که به همان اهداف توسعه پایدار یعنی سلامت و رفاه اجتماعی برسیم و حوزه ی مزبور به این موارد بپردازد .

طرح مجموعه ی مدیریت سلامت شهری در صحن علنی شورا مصوب شد و شهرداری ملزم شد طی یک زمان تعیین شده ، چارت سازمانی این حوزه را معین کند .

در حین اجرای این طرح از سوی سازمان شهرداری ها به شهرداری رشت ابلاغ شد که در حال حاضر شهرداری ها نمی توانند هیچ واحد سازمانی جدیدی را به مجموعه ی خود اضافه و یا حذف کنند

چرا که گروه برنامه ریزی شهرداری ها در حال تصویب سازمان تفضیلی شهرداری هستند . طبق گزارشاتی که از گروه برنامه ریزی به دست ما رسیده است ، بخش مدیریت سلامت در چارت سازمانی شهرداری ها دیده شده اما هنوز تصویب و ابلاغ نشده است .

 

رشت پرس : مهمترین اقدامات صورت گرفته در خصوص ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود رشت را بیان کنید؟

در سال گذشته از بدو شروع فعالیت شورای اسلامی دوره چهارم چند پروژه در اولویت فعالیت های ما قرار داشت . جلسات مختلفی را نیز در این زمینه ها داشتیم و

یکی از پروژه هایی که بسیار مهم و جزء دغدغه های اصلی تمامی اعضای شورای اسلامی شهر رشت می باشد پروژه ی ساماندهی رودخانه هاست .

جلسات مختلفی با شرکت آب و فاضلاب استان گیلان برگزار شد ، رایزنی هایی با مدیران کشوری در تهران صورت گرفت . از ظرفیت نمایندگان محترم مردم در مجلس شورای اسلامی و استانداری گیلان بهره گیری شد .

مشکلی که در مورد پروژه ساماندهی وجود داشت این امر بود که هیچگونه مطالعاتی در خصوص ساماندهی رودخانه ها انجام نگرفته و ردیف بودجه ای نیز اختصاص داده نشده بود .

بر این اساس تصمیماتی در جهت انجام مطالعات اتخاذ گردید و مشاور مطالعاتی نیز برای این پروژه در نظر گرفته شد . مشاور محترم در حال انجام مطالعات است و تا اسفند ماه سالجاری گزارش این مطالعات در اختیار شورای شهر رشت قرار خواهد گرفت . این مطالعات ، مطالعات کتابخانه ای نیست .

شرکت مشاور باید طرحی را به ما ارایه دهد که ساماندهی رودخانه ها به مرحله ی اجرا گذاشته شود .

موارد مختلفی در مورد اجرای طرح ساماندهی رودخانه ها نظیر ایجاد خط انتقال فاضلاب یا ایجاد تصفیه خانه های لوکال مطرح است که تمامی این بحث ها با مطالعاتی که توسط مشاور صورت می گیرد و انتخاب بهترین گزینه ی اجرایی توسط مشاور مزبور انجام خواهد شد . به دنبال معرفی طرح نهایی ، منابع مالی این پروژه نیز تامین خواهد شد و لازم بذکر است که عنوان کنم این پروژه یک پروژه ی عظیم است و نیازمند کمک های استانی و ملی است .

رشت پرس : پیش بینی شما از زمان نهایی اجرای شدن طرح ساماندهی رودخانه های کلانشهر رشت رشت چیست ؟

طرح مطالعاتی این پروژه تا اسفند ماه نهایی خواهد شد .

اجرای عملیاتی طرح ساماندهی رودخانه ها وابسته به تامین منابع مالی است که طی یک دوره دو الی سه ساله انجام خواهد گرفت .

بخشی از منابع اعتباری اجرای پروژه در بودجه ی سال 94 از جانب شهرداری دیده خواهد شد و این اعتبار برای اجرای ساماندهی قسمتی از طول رودخانه ها است .

در مورد تامین منابع مالی دیگر ، نیازمند حمایت تمامی مدیران استانی ، نمایندگان محترم و مسئولان عالی دولت خواهیم بود .

رشت پرس : کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر رشت با کدامیک از سازمانهای تابعه شهرداری رشت در حوزه ی وظایف ارتباط مستمردارد ؟

کلمه ی خدمات شهری به نام کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی کلانشهر رشت اضافه شده است چون این کمیسیون در بخشهایی از موضوعات خدمات شهری که به بحث ایمنی و فضای سبز مربوط است ورود می کند و بر این اساس واژه ی خدمات شهری نیز بنا به تصمیم اعضای کمیسیون به این نام کلی افزوده شد . از جهت دیگر در مورد خرید تجهیزات و امکانات برای سازمان آتش نشانی ، توسعه فضای سبز شهری ، بحث میادین میوه و تره بار ، موضوع پسماند و غیره موارد مختلفی در این کمیسیون عنوان می شود که با سازمانهای تابعه نظیر خدمات شهری شهرداری مرتبط می گردد .

رشت پرس : به نظر شما کدام یک از سازمانهای تابعه شهرداری در زمینه ی بهداشت و محیط زیست در اولویت قرار دارند ؟

به عقیده بنده اولویت با سازمان پسماند است .

اینجانب به شخصه تمرکز بر روی فعالیت های این سازمان داشته ام چون نماینده شورای اسلامی کلانشهر رشت در این سازمان نیز بودم . علاوه بر این موضوع بحث آلودگی شیرابه های حاصل از زباله های لندفیل سراوان برای مردم و رودخانه ها ایجاد کرده بود اهمیت بیشتری برای نوع فعالیت های این سازمان قایل هستم .

رشت پرس : پیش بینی شما از تخصیص بودجه سال 94 به حوزه بهداشت و محط زیست چگونه است ؟

به کمیسیون های شورای اسلامی شهر رشت ابلاغ شده است که برنامه ها و سیاست های خود را برای بودجه سال 94 به شورا اعلام کنند . به تبع آن ، کمیسیون بهداشت و محیط زیست نیز جلساتی خواهد داشت تا مسایلی که در حوزه ی این کمیسیون مطرح است نظیر توسعه فضای سبز شهری ، کمک به سازمان آتش نشانی برای خرید تجهیزات اطفای حریق و در مورد تفکیک زباله از مبدا و برنامه های آموزش شهروندی بودجه های مربوط را تعیین نماید . همانطور که مستحضر هستید

بودجه ی بخش آموزش شهروندی برای تفکیک زباله از مبدا و موضوع محیط زیست از 50 میلیون تومان در سال 92 به 270 میلیون تومان در سال 93 رسید

و در خصوص بودجه ی سال 94 به احتمال قریب به یقین بحث ساماندهی بخشی از رودخانه ها نیز در آن بودجه گنجانده خواهد شد .

رشت پرس : در خصوص بهینه سازی تالاب عینک چه اقداماتی انجام خواهد شد ؟

جلسات متعددی در خصوص بهینه سازی این تالاب برگزار گردید اما چون بحث ساماندهی رودخانه های شهر رشت مطرح شده است بیشتر تمرکز بر این پروژه قرار دارد . مضافا بر اینکه مقرر شده بود که در زمینه ی بهسازی تالاب عینک ورود شود اما در همان ابتدای امر ،

شخصی با بیان ادعای مالکیت تالاب عینک فرآیند بهسازی را تحت شعاع قرار داد و ما نیز منتظر هستیم که مشکلات حقوقی مالکیت این تالاب مرتفع گردد .

رشت پرس : مهمترین اقدامات زیر بنایی شورای اسلامی دوره چهارم کلانشهر رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

شورای اسلامی دوره ی چهارم کلانشهر رشت بیشترین انرژی و تمرکز خود را بر روی برنامه ها و سیاست گذاری هایی که باید در آینده محقق شود گذاشته است و

مردم فهیم شهر رشت در آینده اثرات تصمیمات شورا را بهترمشاهده خواهند کرد

اگر طرح ساماندهی رودخانه های شهر رشت و نهایی شدن مطالعات ساماندهی شیرابه های لندفیل سراوان انجام گیرد و اسناد مناقصه و طرح آن در طی یکی دو ماه آینده حاضر شود ما شاهد تحولات چشمگیری در توسعه ی شهری خواهیم بود .

شهروندان عموما به بحث زیباسازی و ترافیک عنایت ویژه ای دارند و در خصوص زیباسازی شهری کارهای خوبی انجام شده است با توجه به اینکه این سازمان در سال 93 تشکیل شد.

رشت پرس : دلایل برگشت برخی از مصوبات شورای اسلامی شهر رشت از فرمانداری و بیان عدم مغایرت آنان با قانون چیست ؟

نهاد فرمانداری شهرستان رشت نهادی فرادستی محسوب می شود و به همین علت بر طبق قانون باید مصوبات شورای اسلامی شهر را مورد بررسی قرار دهد .

کارشناسان فرمانداری به تبع نگاه ریز بینانه تری به مصوبات دارند و معمولا مصوباتی که مغایرت هایی در آنها توسط فرمانداری مشاهده می شود با اضافه نمودن توضیحات و یا تغییراتی از سوی شورای اسلامی شهر رشت برطرف می گردد .

رشت پرس : علت عدم بروز رسانی مصوبات کمیسیون های شورای اسلامی شهر رشت در سایت اطلاع رسانی شورا چیست ؟

در خصوص تصویب مصوبات در کمیسیون ها باید عنوان کنم که این مصوبات پس از تصویب در کمسیون های شش گانه شورا به صحن علنی شورا ارسال می شوند و در صورت مصوب شدن در صحن علنی نیز به فرمانداری ارجاع داده خواهند شد .

روند صحیح اطلاع رسانی به مردم بدین گونه است که این مصوبات پس از تایید فرمانداری به عموم اعلام شود .

مصوباتی که حالت قانونی داشته باشد باید به سمع و نظر مردم برسد .

رشت پرس : در خصوص رفع معضل ترافیک شهر رشت چه برنامه هایی در شورای اسلامی تبیین شده است ؟

بحثی که در گذشته عنوان شده بود در خصوص قطار شهری و مترو بود که در این دوره پیگیری های آن نیز انجام شد و بنا به دلایلی آن پروژه مسکوت مانده است . با توجه به بافت شهری رشت باید به این سمت برویم که با فراهم نمودن امکانات حمل و نقل عمومی و گسترش ناوگان شهری ، مردم را ترغیب به استفاده از وسایل نقلیه ی عمومی نماییم .

باید با گسترش رینگ ها ی مختلف عبور و مرور ترافیک داخل شهر رشت را به خارج از محدوده ی شهری منتقل کنیم .

بحث اتوبوس های تندرو نیز در شورای شهر رشت مطرح است و امیدواریم که در این مورد بتوانیم فعالیت های خوبی را انجام دهیم .  

رشت پرس : آخرین اقداماتی که در خصوص انتخاب شهردار صورت گرفته است چیست ؟

طبق اطلاعیه ای از سوی شورای اسلامی شهر رشت بیان شد که

هر کدام از اعضای شورای شهر رشت می توانند 5 نفر را برای گزینه ی شهرداری رشت تعرفه کنند

و این گزینه ها باید برای بیان برنامه ها و رزومه ی کاری که داشته اند به صحن علنی شورا بیایند . در حال حاضر 7 نفر متقاضی شهرداری شهر رشت هستند که از این هفت نفر ، یک نفر پس از ارایه توضیحات و برنامه های خود با رای قاطع اعضای شورای شهر رشت انتخاب خواهد شد .

حساسیت مجموعه ی شورا برای انتخاب شهردار آینده به گونه ای است که فردی را برگزینند که برای 3 سال آینده به عنوان شهردار رشت فعالیت کند .

رشت پرس : به عقیده ی شما شهردار آینده باید دارای چه ویژگی ها و خصوصیاتی باشد ؟

به نظر بنده شهردار باید سابقه ی مدیریتی ، اجرایی داشته باشد و تحصیلات مرتبط با حوزه ی شهری را نیز در کنار خصوصیات دیگر نظیر صداقت و ارتباطات مدیریتی در کارنامه ی اخلاقی و کاری خود داشته باشد .

رشت پرس : نظر شما در مورد خلاء آموزش شهروندی چیست ؟

بحث آموزش شهروندی به کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر رشت مرتبط است .

بسیاری از معضلاتی که در حوزه ی شهری وجود دارد در خصوص عدم فرهنگ سازی است و نهادینه کردن فرهنگ و حقوق شهروندی باید در اولویت برنامه های شورا قرار گیرد .

به عنوان مثال در زمینه ی بحث پسماند حدود 80 هزار خانوار در مورد تفکیک زباله از مبدا آموزش داده شدند و برنامه هایی با همکاری سمن های مردم نهاد در جریان است . علاوه بر اینها نباید از نقش صداو سیما و رسانه های گروهی نیز غافل شویم . بازخورد تمامی این فعالیت ها در سالهای آتی نمایان خواهد شد .

رشت پرس : آینده مدیریت شهری کلانشهر رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

باید سیاست گذاری های پایه ای را در جهت رسیدن به اهداف توسعه ی پایدار داشته باشیم .

طرح هایی در زمینه ی پیوست های زیست محیطی در دست تهیه و برنامه ریزی است

همانطور که شهرداری ها ملزم به رعایت پیوست های فرهنگی هستند باید پیوست های زیست محیطی نیز برای پروژه ها ی خرد مدیریت شهری لحاظ شود . البته پروژه های کلان عمرانی ارزیابی زیست محیطی می شوند وباید در مورد کلیه ی پروژه ها این امر لحاظ شود .

ارزیابی شما از رسانه های مجازی و خصوصا پایگاه خبری رشت پرس چیست ؟

از کلیه رسانه های استان استدعا دارم که فضای آرامی را در جهت انعکاس اخبار و رویداد ها ایجاد کنند . هدف تمامی اعضای شورای اسلامی شهر رشت ، توسعه ی این شهر و ارتقاء سطح رفاهی مردم و خدمات شهری بهینه است .

درخواست من از رسانه ها این است که با پرداختن به حواشی ، ذهن خادمین خود در شورای اسلامی شهر را از وظایف محوله منحرف نسازند .

از پایگاه خبری رشت پرس نیز برای انعکاس مطلوب و شفاف اخبار تشکر ویژه دارم .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
منتشرشده در بهداشت
خواندن کد خبر: 646

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی