امروز: پنج شنبه 21 آذر 1398 برابر با 12 دسامبر 2019

پاسخ موسوی روزان به ایرادات شکلی انتخاب شهردار رشت

در ادامه ی سلسله گفتگوهای هیات تحریریه رشت پرس با مدیران شهری و مسئولان استانی و ارایه این گفتگوها برای بهره مندی مخاطبان از نظرات مسوولین ، سید رضا موسوی روزان عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت در دومین حضور خود در دفتر پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور یافت و در زمینه ی مسایل روز شهر رشت و مدیریت شهری به سوالات هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس پاسخ گفتند . در ادامه این گفتگو را می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . سلام و عرض ادب دارم خدمت هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس و تمامی کسانی که از طریق این رسانه ، از اخبار و رویدادهای مختلف آگاه می شوند . دومین باری است که به طور رسمی در خدمت شما عزیزان هستم و جا دارد که در اینجا عرض کنم که پایگاه خبری رشت پرس یکی از پایگاههای خبری این استان است که با انعکاس صحیح و بدون حاشیه اخبار و مطالب سعی در اطلاع رسانی به مخاطبان خود دارد مضافا بر اینکه این پایگاه دارای مجوز هیات نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور است و تمامی فعالیت های آن جنبه ی قانونی یافته است .

در همین جا ، فرا رسیدن ماه بهمن ، ماه پیروزی خون بر شمشیر را تبریک عرض می کنم و همانطور که همگان می دانند ، انقلاب اسلامی ایران حاصل خون صدها شهید و جانباز است و ملت ایران برای رسیدن به پیروزی در مقابل رژیم ستمشاهی ، هزینه ی سنگینی را پرداخت کردند . پس از انقلاب نیز ، دشمنان سعی نمودند تا هر روز با به وجود آوردن دسیسه ها و ترفندهایی پایه های این انقلاب را سست کنند که در طول این 36 سال با رهنمودهای بجای بنیانگذار جمهوری اسلامی ، امام خمینی (ره) و رهبری خردمندانه ی مقام معظم رهبری این انقلاب از گزند دشمنان دور مانده است . چیزی که اکنون در جامعه ی جهانی کاملا مشهود است بحث اسلام هراسی است که این امر نشانه توجه و هراس از جمعیت مسلمانی است که بر تعداد آنها در جهان همه روزه اضافه می شود و کشور مسلمان ایران نیز نمونه ی بارزی از حکومت اسلامی به معنای واقعی و عینی خود است . امیدواریم که بتوانیم در این جامعه ی اسلامی که دستاورد خون شهیدان و ایثارگری های جوانان این مرز و بوم است وظایف خود را به نحو شایسته برای خدمت به مردم انجام دهیم .

رشت پرس : درهفته های اخیر تیتر غریب به اتفاق اخبار رسانه های محلی بحث انتخاب شهردار رشت بوده و پس از انتخاب آقای مسعود کاظمی به عنوان شهردار ، ایرادات شکلی از این مصوبه توسط فرمانداری رشت صورت گرفت ، ارزیابی شما از ایرادات وارده چه بوده است؟

از زمانی که شورای اسلامی در هر شهری شروع بکار می کند یکی ار وظایف اولیه و ذاتی آن انتخاب شهردار است .

در قانون تعیین شده که شورای اسلامی شهر می تواند ، شهرداری را که تا قبل از دوره ی جدید شورا در جایگاه تصدی بوده است دوباره ابقاء کند. راه دوم تعیین سرپرست برای شهرداری تا انتخاب شهردار مورد نظر و اصلح است .

*در خصوص شورای اسلامی دوره ی چهارم کلانشهر رشت با توجه به گذشت یکسال و اندی از فعالیت این شورا ، به جرات می گویم که ما تجربه ی خوبی درانتخاب شهردار نداشتیم ، از این نظر زمان زیادی از دست رفت و هزینه ها ی سختی را نیز متحمل شدیم .

در بحث انتخاب شهردار درسال اول دوره ی چهارم شورا ، فراخوانی برای ورود کاندیدا های شهرداری اعلام شده بود که افراد زیادی خود را معرفی کردند و از بین این افراد آقای خلیلی با 11 رای به سمت شهرداری رشت انتخاب گردید. اما پس از دو ماه از شروع کار ایشان ، طرح سوال توسط اعضا مطرح شد و با توجه به فرا رسیدن سال نو این روند طرح سوال مسکوت ماند . اما بالاخره پس از 9 ماه ایشان استیضاح شد و برکنار گردید .

*در حال حاضر این دغدغه وجود دارد که شهرداری که سکان هدایت مدیریت شهری شهر رشت را بر عهده می گیرد بتواند دو یا سه سال در این مقام بماند .

در زمینه ی انتخاب آقای مسعود کاظمی نیز ایشان با 10 رای برای شهرداری رشت انتخاب شدند و اشکالاتی که از سوی فرمانداری در خصوص انتخاب ایشان مطرح شد در مورد اشکال شکلی در نوع رای گیری بود .

*در ماده ی65 مصوبه شورا که جایگاه قانونی دارد ، این حق به هریک از افراد شورا داده شده است که دو رای داشته باشند و این قانون هم مربوط به مصوبه ی دوره ی دوم شورای اسلامی است .

هر چند یکی از اعضای شورای اسلامی دوره ی دوم شهر رشت مطرح کردند که هیچ وقت انتخاب شهردار این چنین نبوده اما باید گفت که در قانون این موضوع وجود داشته است و شورای اسلامی دوره ی چهارم بر خلاف قانون عمل نکرده است . اگر چه شورای اسلامی کلانشهر رشت ، نظر فرمانداری را با احترام پذیرفت چون تمامی مجموعه ی شورا علاقمند به همگرایی و تعامل هستند و از چالش پرهیز می کنند . استانداری و فرمانداری و کلا مجموعه ی وزارت کشور در کنار شورای اسلامی شهر نقش مهمی در حل معضلات دارند و تعامل با آن مجموعه ها باعث دلگرمی خواهد بود . مجموعه ی شورا منتخبین مردم هستند و از سوی مردم انتخاب می شوند و انتصابی نیستند ، البته برای مدیران که به صورت انتصابی در جایگاه خدمتگزاری قرار می گیرند احترام خاصی قایل هستند .

رشت پرس : در دوره ی جدید انتخاب شهردار آیا نامزدهایی از شورای اسلامی کلانشهر رشت وجود دارند ؟

در دور اول انتخاب شهردار که آقای مسعود کاظمی با 10 رای به عنوان شهردار انتخاب شدند ، تعداد 7 نفر کاندیدا بودند .

*در این دوره انتخاب شهردار غیر از آقای مجید رجبی که انصراف داده اند ، بقیه کاندید ها حضور دارند و آقای کاظمی نیز هستند . همه ی هفت نفر احراز صلاحیت شده اند .

موضوع انتخاب شهردار در این یکی دو هفته اخیر در دستور کار شورا قرار دارد و بسیار پیگیر این امر هستیم که هر چه زودتر این غائله ختم به خیر شود و مجموعه ی شورا نیز وظیفه ی قانونی خود را به نحو احسن انجام دهد . چون این شهر نیازمند شهردار است که بتواند برنامه های کوتاه مدت ، میان مدت و بلند مدتی را تببین و اجرا کند و انتظارات شهروندان را تحقق بخشد .

رشت پرس : ارزیابی جنابعالی در خصوص بیانات نماینده محترم ولی فقیه در استان گیلان حضرت آیت ا... قربانی در خصوص گله مندی از عملکرد شورا چیست؟

حضرت آیت الله قربانی نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه ی عزیز شهر رشت و پدر معنوی ما هستند و رهنمودهای ایشان برای ما بسیار حایز اهمیت است . اینکه ایشان عنوان کردند که " هرچه شورا بگوید برای ما حجت نیست " باید عرض کنم بحث های قانونی ، شرعی و عرفی پیرامون این موضوع است و بازخودرهای اجتماعی نیز دارد . بدین گونه که مجموعه ی شورا نیز باید به نظرات استاندار محترم ، نماینده ی معزز ولی فقیه و سایر بزرگواران احترام بگذارد .

*نمی توان از کنار نظر بزرگان استان به راحتی گذشت . اعتقاد بنده این است که باید تعامل و همگرایی بین تمامی مسوولین و مدیران وجود داشته باشد و اعضای شورا نیز باید نظرات خود با بیان کنند .

طبیعتا هر قدمی که شورا برمی دارد اعم از مصوبه و تصمیمات دیگر عمومیت ندارد . البته بنده ارادت ویژه به نماینده ی محترم ولی فقیه در استان دارم و یقینا می دانم که ایشان نیز دغدغه های خاص خود را در مورد مباحث شهری و مدیران بیان می کنند .

رشت پرس : با توجه به اینکه جنابعالی نماینده ی شورای شهر در کمیسیون ماده 100 هستید ، لطفا در خصوص وضعیت پرونده های این کمیسیون و فعالیت های انجام شده در سال 93 توضیحاتی را ارایه دهید.

شهرداری یکی از نهادهایی است که مردم به طرق مختلف با آن ارتباط دارند . سازمانهای زیر مجموعه ی شهرداری و خدماتی که در این نهادها به مردم ارایه می شود بسیار گسترده است . بحث ساخت و ساز یکی از مباحث مهمی است که در سطح شهر با آن روبرو هستیم و می توان گفت که بیش از 20 هزار نفر در این شهر به لحاظ شغلی با مقوله ی ساخت و ساز مرتبط هستند . حجم ساخت و سازهایی که در شهر رشت انجام می شود کم نیست . بنده دومین سالی است که به عنوان نماینده ی شورا در کمیسیون ماده ی 100 حضور دارم و حجم پرونده های سنگینی که از گذشته در این کمیسیون باقی مانده بود به تعداد زیادی حل و مختومه شد . در حال حاضر پرونده هایی که وارد کمیسیون ماده ی 100 می شود تا چند هفته در انتظار مانده وسپس بررسی می شود . تعداد شعب ماده 100 به 5 شعبه در سال 93 افزایش یافته است و این افزایش شعب نیز به خاطر سرعت بخشی به بررسی پرونده ها می باشد . تعداد پرونده هایی که در سال 93 رسیدگی شد بیش از 1000 پرونده می رسد و در این دوماهه ی باقی مانده به پایان سال 93 ، مطمئنا افزایش خواهد یافت .

*چون عموما تصور بر این است که با آغاز سال جدید تعرفه های بیشتر می شود لذا مردم پیگیری بیشتری را برای به ثمر رسیدن پرونده ها انجام می دهند .

رشت پرس : برای تحقق بودجه ی سال 94 چه فعالیت های باید از سوی شهروندان انجام شود ؟

در سال 93 بودجه ی شورا ، 283 میلیارد تومان تعیین گردید و در زمینه افزایش تعرفه ها در سال 93 افزایش قیمتی لحاظ نشد .

*بودجه ی سال 94 در حدود 500 میلیارد تومان است و افزایش بسیار بالایی را شامل می شود و باید رشد چشمگیری را شاهد باشیم .

در سال 93 ، 54 درصد از بودجه به بخش عمرانی اختصاص یافته بود و در بودجه ی سال 94 نیز این اتفاق خواهد افتاد و امیدواریم که بتوانیم حرکت خوبی را در بخش عمرانی داشته باشیم . البته این بودجه باید در صحن علنی شورا تصمیم گیری شود . رقم ، رقم قابل توجهی است و اعتقاد ما بر این است که این پیش بینی باید واقعی باشد . شهرداری را باید به سمت درآمدهای پایدار سوق دهیم .

*بیش از 50 میلیارد تومان از درآمدهای شهرداری باید از ماده ی 100 تامین شود . بنده به رونق بخشیدن به روند ساخت وساز معتقد هستم .

رشت پرس : ملاک جریمه های کمیسیون ماده ی صد چیست ؟

ماده ی 100 همانگونه که از نامش پیداست ، ماده ی 100 قانون شهرداری های کشور است و این ماده تبصره ای دارد تحت عنوان تبصره ی یک که در خصوص تخریب می باشد . بقیه ی موارد این قانون به جریمه ها ختم می شود . کسانی که برای اخذ پروانه مراجعه می کنند باید مصوبه شهرداری را رعایت کنند . هر اندازه ای که از پروانه عدول می کنند باید به همان اندازه خلاف را پرداخت کنند . البته تخلفات ساختمانی نیز برای خود میزانی دارد .

*بیشترین آمار تخلفات ساختمانی در خصوص پارکینگ های ساختمانهای مسکونی است و در همین مورد خلاف های متعدد شهرسازی انجام می شود .

اگر بخواهیم که بافت های فرسوده شهرمان را نوسازی و بهسازی کنیم ناگزیر به ساخت و سازهای جدید هستیم و انتظاری که ما به عنوان نمایندگان کمیسیون ماده 100 از افراد داریم این است که باید به شکل منطقی ، اصولی و قانونی در این خصوص پیش روند .

رشت پرس : چه معیارهایی برای افزایش بودجه سال 94 در نظر گرفته شده است ؟

درآمدهای جدیدی برای شهرداری پیش بینی شده است که ما را به سمت درآمدهای پایدار سوق می دهد .

*به دنبال دریافت عوارض از مکانهایی هستیم که سالهاست از دادن عوارض سرپیچی کرده اند . مکانهایی وجود دارند که عوارض پرداخت نشده ی آنها به میلیاردها تومان می رسد .

همچنین بحث ممیزی املاک را به درستی باید اجرا کنیم .

رشت پرس : علت عدم حضور شورای اسلامی کلانشهر رشت در شورای اداری استانداری که با حضور معاون اول ریاست جمهوری تشکیل شد چه بوده است ؟

نهادهای دولتی با نهادهای قانون گذاری تفاوت هایی دارند . نهادهای دولتی هر اقدامی را که بخواهند انجام دهند به جایگاه قانونگذاری آن نهاد ها احترام می گذارند .

*الزامی به دعوت از نهادها در مجموعه های دولتی نیست .

اگر از مجموعه ای مثل مجموعه ی شورا در جلسات دعوت شود تعامل بین مجموعه ی وزارت کشور با شورا بیشتر خواهد شد .

رشت پرس : آیا سرپرست شهرداری رشت این اختیار را دارد که بتواند گزینه های مدیران شهرداری را تغییر دهد ؟

*متاسفانه تعداد سرپرست های شهرداری رشت از تعداد شهرداران رشت کمتر نیست و عمر تصدی آنها نیز کم نبوده است .

توصیه ی ما به این آقای کریم سرپرست این بود که به منظور اینکه مجموعه ی شهرداری دچار چالش بیشتری نشود به سمت انتصابات پیش نروند .انتصاب خاصی نداشتیم بعضی از موارد را خودشان تمایل به تغییر داشتند .

*بحث انتصابات توسط سرپرست شهرداری قانونی است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد .

رشت پرس : نظر شما در خصوص نحوه روابط اعضای شورا در صحن علنی شورا با یکدیگر چیست ؟

*هیچ یک از اعضای شورا نسبت به دیگری از اختیار بیشتری برخوردار نیست و بحث اعضای هیات رییسه نیز بحث گردانندگی جلسات است .

جایگاهها مشخص است و 15 عضو شورا در کنار یکدیگر از اختیار مساوی برخوردارند . ما باید از حاشیه ها دور باشیم چون حواشی باعث می شود که از موضوعات اصلی دور بمانیم و وظیفه ی خدمت گذاری به مردم را به درستی انجام ندهیم .

سخن پایانی شما

از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم . امیدوارم بتوانیم در هر جایگاهی که قرار داریم برای پیشبرد اهداف توسعه نظام مقدس جمهوری اسلامی ، توسعه ی شهرمان و خدمتگذاری به مردم مثمر ثمر باشیم .

انتهای پیام/083458

 

خواندن 1603 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 1363

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی