امروز: چهارشنبه 07 خرداد 1399 برابر با 27 می 2020

  • گزارشی از عملکرد اعضای شورای پنجم؛
ناکارآمدی شورای پنجم رشت مثنوی هفتادمن می طلبد(قسمت اول)

  • شنبه, 18 خرداد 1398
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/10ماه است رشت بدون شهردار رها شده، کارهای بزرگ شهرداری معطل امضای شهرداری باقی مانده ولی برخی اعضا، شورا را پله ترقی برای کسب پست شهرداری و یا رفتن به مجلس می‌بینند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس تشت رسوایی شورای پنجم یک سال پیش از بام افتاد، اما انگار هنوز صدایش به گوش نهادهای نظارتی فرادست نرسیده است 10ماه است رشت بدون شهردار رها شده، کارهای بزرگ شهرداری معطل امضای شهرداری باقی مانده ولی برخی اعضا، شورا را پله ترقی برای کسب پست شهرداری می‌بینند.

اکنون مهمترین سوالی که شهروندان دارند این است که چرا نهادهای نظارتی در انحلال شورایی که بودجه شهرداری را اینگونه می‌بلعد، تعجیل نمی‌کند!

آن زمان که مسعود نصرتی، از کسوت شهرداری رشت استعفا می‌داد، می شد از تکیه کلام های اعضای شورا و طعنه به‌یکدیگر فهمید که چرا حتی یک غیربومی ناآشنا با فضای شهرداری رشت فرار را بر قرار ترجیح داده است.

بیان ناکارآمدی شورای پنجم اگرچه مثنوی هفتادمن می طلبد، اما می توان به اجمال گفت برگزاری جلسات شورا با تاخیر دوساعته،  همواره مورد اعتراض اعضای شورا هم بوده است!  مدتهاست جلسات کمیسیون های تخصصی شورا  به ندرت با حضور دو عضو و عمدتا با یک عضو شورا تشکیل جلسه می دهد در دومین سال فعالیت شورا تنها یک جلسه کمیسیون ترافیک شورا برگزار شده است از زمانیکه وزارت کشور صلاحیت حامد عبدالهی را برای شهرداری رشت احراز نکرد، وی لقب ستاره سهیل گرفته است و در جلسات رسمی شورای شهر هم به زحمت حضور می یابد و اگر بواقع غیبت وی بررسی شود، وی صلاحیت ماندن در شورای پنجم را ندارد.

"رضا رسولی

زمانیکه بودجه سال 98 شهرداری در کمیسیون های شورا در حال بررسی بود، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی شورا حضور موثری نداشت و پیگیر دریافت حکم خود از وزارت کشور برای کسوت شهردار بود. شاید بتوان گفت، موثرترین فرد در اصلاح لایحه پیشنهادی بودجه سال 98 شهرداری، نایب رئیس شورا یعنی رضا رسولی بوده است.

رضا رسولی که  دور چهارم شورا نیز حضور داشت، در شورای پنجم نقش فعال تری دارد  و در رای گیری ها برای انتخاب شهردار در این 10ماه نشان داده که اگر نامزدی بر وفق مرادش نباشد، قاعده بازی را بهم می زند و تاجایی پیش می رود که با انتشار تصویر لیاخوف روسی در اینستاگرام خود، بر حضور حراست شهرداری در زمان رای گیری اعتراض می کند.

رسولی جزو اعضایی بود که برای تعرفه مسعود نصرتی، رنج سفر تا قزوین را هم بجان خریده بود، ولی وقتی اولین انتقادها و تذکرات به نصرتی بعد از شهردار شدن از سوی رضا رسولی در صحن شورا شنیده شد، به هفته نکشیده نیروهای مورد نظر رسولی در پست های مدیریتی شهرداری جابجا شدند و حتی یک پست جدید تعریف شد و با جداسازی روابط عمومی شهرداری از حوزه رسانه، فرد مورد نظر صاحب پست گردید.

راه اندازی انواع و اقسام کارگروه های مختلف زیر مجموعه کمسیون عمران، نظیر کارگروه ساماندهی رودخانه ها، ابنیه تاریخی، شفاف سازی عملکرد مدیریت شهری، طرح گذر فرهنگ و هنر، شهر هوشمندو... مهمترین دستاورد رضا رسولی در این دور بوده است البته هیچگاه خروجی این کارگروه ها گزارش نشده است.

"محمدحسن عاقل منش

از محمدحسن عاقل منش که کارنامه سه دور حضور در شورای شهر را دارد، انتظار بیشتری برای ریش سفیدی در اختلافات درونی می رفت وی که همواره بعنوان یک چهره فرهنگی و ادب و احترام در میان مردم شناخته می شود، هر دوسال ریاست کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر را برعهده داشت.

در نخستین سال، وی لایحه چشم انداز رشت فرهنگی در 1404  را که از سوی شهرداری پیشنهاد شده بود، مصوب کرد. اگرچه خروجی آن اجرایی نشده است و اخیرا نیز طرح مهندسی فرهنگی رشت را تصویب کرد.

تیرماه سال گذشته، کلنگ احداث یادمان دکتر حشمت به زمین زده شد، مزار دکتر حشمت را گودبرداری کردند، ولی پیمانکار بعد از یک سال اعلام کرد، ابعاد المان طراحی شده از فضای زمین بزرگتر است و می باید بخشی از حیاط مسجد چله خانه را هم تصاحب کرد با مخالفت اداره اوقاف در تجاوز به حریم مسجد، مزار دکتر حشمت بی هیچ پیشرفت پروژه ای رها شده است.

وضعیت نابهنجار بناهای میراثی در تملک شهرداری و عدم اهتمام شهرداری در احیای این بناها به موزه مشروطه و موزه بلدیه و گالری هنری برهمگان عیان است

از  خروجی کمیسیون فرهنگی شورا تنها می توان از بررسی لایحه نامگذاری معابر نام برد که از سوی شهرداری پیشنهاد می شود و یا حضور در مراسمات فرهنگی سازمان فرهنگی و دیگر دستگاه های اداری و دیگر هیچ.

ادامه دارد...

خواندن 495 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 21021

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی