امروز: سه شنبه 07 بهمن 1399 برابر با 26 ژانویه 2021

  • گزارشی از عملکرد اعضای شورای پنجم؛
ناکارآمدی شورای پنجم رشت مثنوی هفتادمن می طلبد(قسمت سوم)

  • چهارشنبه, 22 خرداد 1398
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/با روی کار آمدن شورای پنجم شهر رشت و با توجه به حضور افرادی با سابقه در عرصه مدیریت شهری شهروندان رشتی بر این باور بودند که راه عمرانی و توسعه شهر رشت دیگر هموار شده و دیگر از سهم خواهی در عرصه مدیریت شهری خبری نیست و مردم می توانند طعم پیشرفت و آبادانی شهرشان را بچشند البته غافل از اینکه چی فکر میکردند و چی شد!

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس با روی کار آمدن شورای پنجم شهر رشت و با توجه به حضور افرادی با سابقه در عرصه مدیریت شهری شهروندان رشتی بر این باور بودند که راه عمرانی و توسعه شهر رشت دیگر هموار شده و دیگر از سهم خواهی در عرصه مدیریت شهری خبری نیست و مردم می توانند طعم پیشرفت و آبادانی شهرشان را بچشند البته غافل از اینکه چی فکر میکردند و چی شد!

#امیر حسین علوی

دوسال پیاپی، امیرحسین علوی که از دوره چهارم به شورای پنجم راه یافته- رئیس شورای شهر رشت می شود پس از فراز و نشیب های بسیاربرای کسب ریاست شورادر سال دوم شورا که هنوز از یاد شهروندان نرفته است بالاخره علوی توانست تنها با هفت رای مجدد بر کرسی ریاست شورا تکیه بزند که نتایج آن در زمان پذیرش استعفای علوی برای ثبت نام در انتخابات آتی مجلس خود را نشان داد.

از اینرو با توجه به مسایل پیش آمده در شورای شهر به دلیل عدم تشکیل جلسات مبنی بر پذیرش استعفای علوی نقد عملکرد رییس جوان شورای شهر رشت به منظور رعایت اخلاق مداری از جانب پایگاه خبری تحلیلی رشت پرس به آینده ای نه چندان دور موکول خواهد شد.

احمد رمضانپور نرگسی

احمد رمضانپور در اکثر نطق هایش عادت دارد یادآور شود نماینده مجلس و شهردار رشت بوده است.  وی را می توان مهمترین چهره سیاسی این دور شورا خواند. رمضانپور که با رای طیف اصلاح طلبان وارد شورا شد، یکی از لیدرهای قطب دوم شورای پنجم و در مقابل علوی، ریاست شورا بوده است. رمضانپور که دوسال پیاپی کسوت ریاست شورایی را به علوی باخته است، تلاش کرد، در انتخاب شهردار برگ برنده را از آن خود کند. اما ناگفته پیداست که هر دو تیرهای وی یعنی عبدالهی و جذب به هدف نخورد و سومین گزینه مورد تایید وی یعنی ناصرحاج محمدی هم هنوز حکم شهردار شدنش از سوی وزارت کشور اعلام نشده است.

رمضانپور -که در نخستین نطق هایش وعده انتخاب شهردار بومی را داده بود- با انتخاب نصرتی  به گزینه تعرفه شدن اصلاح طلبان یعنی زالفی، پشت کرد و عنوان کرد: نصرتی چون بومی شهرداری و کاربلد است به وی رای داده و تلاش کرده وحدت و همدلی بین اعضا را حفظ کند.

اما با رفتن نصرتی شکاف بین اعضا هر روز عمیق تر شد. بویژه با پافشاری وی و گروهش به انتخاب یکی از میان خود (یعنی حجت جذب و عبدالهی) این شکاف هر روز عیان‌تر گردید.

خنده دار تر اینکه رمضانپور دوباره بسمت انتخاب یک غیر بومی می رود و در جلسه رای گیری برای ناصر حاج محمدی می گوید:«شورای پنجم هست و امروز به نیت پنج تن آل عبا ، پنجمین شهردار را انتخاب می کنیم. هی  وزارت کشور گزینه منتخب ما را رد کند و ما هی دوباره شهردار انتخاب می کنیم ) (جلسه 91)

فرهام زاهد

فرهام زاهد، دیگر چهره اصلاح طلب، خود را شاگرد احمد رمضانپور می داند و در زمان واگذاری هیات رئیسه در سال دوم، حمایت خود را از رمضانپور آشکار کرد. وی که تلاش دارد رفتارهای منطقی و قانونی در شورا در پیش بگیرد، سعی زیادی کرد تا وضعیت نیروهای حجمی شرکتی و بویژه کارگران خدمات شهری را در قالب ایجاد یک شرکت تعاونی زیر مجموعه شهرداری بهبود ببخشد. هرچند تاکنون با اشکالات سازمان بازرسی موفق نشده است

نقطه تاریک وی، حمایت از تشویق کنندگان بازی داماش بود که گفت: دست کسانیکه داور این بازی را با مشت و لگد زدند، می بوسم!

بهراد ذاکری

بهراد ذاکری،  تلاش زیادی کرد تا با بیان  حضور مشکل دار همزمان شکریه در شورا و اتاق اصناف کشور در رسانه ها، ایراد قانونی  وارد کند و بالاخره موفق شد رقیب را از صحنه بدر کند.  وی در نخستین نطق پیش از دستور جلسه خود در اولین حضور در صحن شوراگفت: « بر این باورم که حق اعطا می شود آنجا که حق دهنده بر مبنای توسعه تصمیم بگیرد. مطالبه گری و پاسخگویی ثمره فرایند حق و تکلیف  مردم و مسولان است.»

وی که با رای اصلاح طلبان وارد شورا شده، در موضع گیری ها و انتخاب شهردار، نشان داده همسو با خواسته این جریان حرکت نمی کند. ذاکری همچنین همواره به برگزاری جلسات شورا با تاخیرهای طولانی، سفرهای شهر خلاق و عدم گزارش این سفرها اعتراض نموده است.

بهراد ذاکری عدم تأیید صلاحیت علیقلیزاده  سومین منتخب شورای پنجم برای پست شهرداری را دست‌های پنهان و پشت صحنه شورا عنوان کرد.  وی بارها خطر انحلال شورای پنجم راگوشزد کرده و مخالف رای گیری برای چهارمین منتخب بود و تا آخرین لحظه سعی کرد اعضا را مجاب کند تا بررسی مجدد وزارت کشور برای علیقلیزاده صبر کنند.

اما حقیقت تلخ  این روزهای شورای پنجم را می باید در سخنان جوانترین عضو دریافت که در جلسه 91 شورا و در زمان رای گیری برای ناصرحاج محمدی بعنوان چهارمین گزینه شهردار  گفت: « معتقدم مقصر اصلی در تاخیر طولانی در روشن شدن وضعیت شهرداری، شورا بوده که با لجبازی و منفعت طلبی شهرداری را به این وضع کشانده است. و این تعجیل امروز را به گردن وزارت کشور انداختن، فرار کردن از مسئولیت است.»

خواندن 702 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 21053

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی