امروز: پنج شنبه 08 خرداد 1399 برابر با 28 می 2020

وظایف شورای شهر رشت تکلیفی که مغفول مانده!!

  • سه شنبه, 28 خرداد 1398
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی/دو سال از عمر شورای پنجم می‌گذرد که بیش از  11 ماه آن را شهر رشت به دلیل اختلافات بین اعضای شورا در انتخاب گزینه اصلح(!) فاقد شهرداربوده و با سرپرست اداره می شد و به جای پرداختن به پروژه‌ها و وضعیت بحرانی، شهر در رکود کامل بوده که همواره خشم و نارضایتی شهروندان از مدیریت شهری را به‌همراه داشت.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، شوراهای اسلامی شهر و روستا به‌عنوان نهادی مردمی از ۹ اردیبهشت سال ۱۳۷۸ و همزمان با سالروز پیام امام خمینی(ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خصوص شوراها و صدور پیام ویژه‌ای از سوی رهبر معظم انقلاب فعالیت خود را آغاز کردند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا که قانون اساسی بر لزوم وجود آنها تاکید کرده، شوراهایی هستند که در شهرها و روستاهای ایران به‌طور جداگانه با رأی مردم همان حوزه انتخاب می‌شوند.

پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی‏، اقتصادی‏، عمرانی‏، بهداشتی‏، فرهنگی‏، آموزشی و سایر امور رفاهی از طریق همکاری مردم با توجه به مقتضیات محلی از مهمترین وظایفی است که بر عهده شورا به‌عنوان نهادی مردمی گذارده شده است.

 شرایط انتخاب‌کنندگان و انتخاب‌شوندگان و حدود وظایف و اختیارات و نحوه انتخاب و نظارت شوراهای مذکور و سلسله مراتب آنها را که باید با رعایت اصول وحدت ملی و تمامیت ارضی و نظام جمهوری اسلامی و تابعیت حکومت مرکزی باشد، قانون معین می‌کند.

وظیفه نخست شوراهای شهر سیاستگذاری و توجه به نظرات و نگاه مردم در مدیریت شهری است و باید از دخالت در امور اجرایی شهرداری‌ها و اجرای وظایف شهردار پرهیز کنند اما امروز متاسفانه به محلی برای اختلاف میان اعضای شورا و شهرداری‌ها تبدیل شده و از وظایف قانونی خود دور مانده اند.

شورای شهر می‌تواند با تصویب بودجه، طرح‌ها و لوایح سرمایه گذاری در توسعه همه جانبه شهر گام اساسی برداشته و نقش آفرینی کند این در حالی است که در شهر رشت به ویژه در دوره پنجم شوراها، اعضا از وظایف اصلی خود مغفول مانده و عمق ضعف‌های مدیریت شهری که به حق می‌توان از آن به عنوان ز‌خم‌های شهر نام برد، آن گونه است که دیگر مردم اعتماد، امید و باور به مسئولان امر را از یاد برد‌اند.

دو سال از عمر شورای پنجم می‌گذرد که بیش از 11 ماه آن را شهر رشت به دلیل اختلافات بین اعضای شورا در انتخاب گزینه اصلح(!) فاقد شهرداربوده و با سرپرست اداره می شد و به جای پرداختن به پروژه‌ها و وضعیت بحرانی، شهر دررکود کامل بوده که همواره خشم و نارضایتی شهروندان از مدیریت شهری را به‌همراه داشت.

ضعف شورا و گاهاً تخلفات آن‌ها و بحران‌های متعدد مدیریت شهری منجر به ایجاد حس بدبینی در جامعه نسبت به شوراها و متزلزل کردن جایگاه آن شده است، چیزی که به‌ویژه در این چند ماه اخیر- فرآیند انتخاب شهردار رشت با همه فراز و نشیب‌هایش- به وضوح لمس شده و عدم تثبیت مدیریت و تغییر مکرر شهرداران دیوار بی‌اعتمادی بین مردم و شهرداری را روز بروز بلندتر کرده است.

دخالت های اعضای شورا در انتصابات تا لایه های مدیریتی پائین در خدمات شهری شهرداری‌های مناطق هم کاملا مشهود است، در حالیکه جایگاه اعضای شوراها نظارت بر امور و فعالیت‌های شهرداری است و در هیچ جای قانون نیامده است که اعضای شورای شهر در امور شهرداری و جابه جایی نیروها دخالت کنند. طبق ماده۷۴ قانون شورا ( مصوب ۱۳۷۵و اصلاحی مصوب ۱۳۸۶): شوراهای اسلامی یا هر یک از اعضای آن حق ندارند در نصب و عزل کارکنان شهرداری ها و یا شرکت ها و موسسات وابسته به آنها دخالت کنند و یا به آنها دستور دهند.

در این راستا برآن شدیم تا با بررسی مصوبات کمیسیون‌های مختلف شورای شهر و عملکرد شورای پنجم در قیاس با ادوار پیش به میزان تاثیرگذاری پارلمان نشین‌های شهری پرداخته تا شاید مرهمی برای زخم‌هایی باشد که در طول سالیان اخیر بر اثر غفلت و مدیریت ناکارآمد بر پیکره‌ شهر وارد شده است.

پایگاه خبری رشت پرس در نظر دارد تا با رعایت اخلاق‌مداری و اصول حرفه‌ایی فارغ از هرگونه جناح‌بندی و باندبازی و به‌منظور شفاف‌‌سازی عملکرد شورای شهر و تنویر افکار عمومی، سلسله گزارش‌هایی را از کمیسیون های مختلف شورا و مصوبات آن را منتشر کند تا شاید بتوانیم نظارت‌هایی را که مغفول مانده احیا کنیم.

با ما همراه باشید.....

انتهای پیام/083451

خواندن 565 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 21099

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی