امروز: پنج شنبه 02 بهمن 1399 برابر با 20 ژانویه 2021

استراتژی های مدیریت کلانشهر رشت از نگاه رئیس شورا

اختصاصی/ پايگاه خبري رشت پرس بر اساس رويكرد خود در زمينه ي گفتگو با مديران استاني و شهري ، امروز پذیرای ميهمان وي‍‍ژه اي در جمع هيات تحريريه خود بود . مهندس عباس صابر ریاست شوراي اسلامي کلانشهر رشت در گفتگويي اختصاصي با هيات تحريريه رشت پرس شركت كردند كه در ادامه مي خوانيد :

بسم الله الرحمن الرحیم . از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم و امیدوارم با شناختی که از مجموعه ی این پایگاه دارم ، گفتگویی را که حاصل آن اطلاع رسانی شفاف به مردم و مخاطبان شما باشد در فضایی آرام و مطمئن بتوانیم انتقال دهیم.

رشت پرس : شورای اسلامی کلانشهر رشت تا چه اندازه در زمینه ی تبیین برنامه های اقتصاد مقاومتی موفق بوده است ؟

با توجه به شرایطی که کشور با آن درگیر است و بنا به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص پرداختن به مساله اقتصاد مقاومتی از سوی نهادهای اجرایی ، در شورای اسلامی شهر رشت که یک نهاد کوچکتر از سطح ملی است ما هم به تبع باید سیاستهایی اتخاذ کنیم .

*شورای اسلامی کلانشهر رشت در بودجه ی سال 93 اصول اقتصاد مقاومتی را لحاظ کرده است

این سیاستهای اقتصاد مقاومتی در همان چارچوب های کلی در نظام مقدس جمهوری اسلامی است و از همان اصل ها پیروی می کند . شورای اسلامی کلانشهر رشت در بودجه ی سال 93 این اصول را لحاظ کرد چون همانطور که مطلع هستید شهرداری رشت نیز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کند و تنها راه برون رفت از شرایط فعلی همین توجه به معیارهای اقتصاد مقاومتی است .

رشت پرس : مهمترین اهداف و برنامه های شورای اسلامی کلانشهر رشت در دومین سال عملکردی خود چیست؟

در سال پیش رو اقتصاد شهری ایجاب می کند که برخی از برنامه ها که نیازمند بودجه ی کافی هستند متناسب با شرایط تبیین شوند چون برنامه و بودجه لازم و ملزوم یکدیگرند و برای هر برنامه ای که تدوین می شود باید بودجه ی آن نیز لحاظ شده باشد .

*در سال آینده با توجه به شرایطی که شهرداری دارد در زمینه ی کدهای درآمدی نیاز به تعامل و همکاری بیش از پیش مردم و شهروندان محترم است .

چون درآمدی که شهرداری دارد عموما از محل پرداخت عوارض از مردم است و اگر این مهم انجام شود برنامه های خوبی در مورد بحث خدمات شهری خواهیم داشت .

*اگر بودجه ی ما به گونه ای باشد که نتوانیم گام برداریم قطعا حفظ شرایط موجود بهترین راه حل و فعالیت خواهد بود و مردم نیز بتوانند از همین امکانات موجود بهره بگیرند .

شورای اسلامی شهر رشت نگاه ویژه ای را به بخش سرمایه گذاری و توسعه پایدار شهری دارد . چون شهرداری باید بودجه ی غیر نقدی خود را مشخص کند و به سمت تحقق آن پیش رود . از وجود سرمایه گذاران در تمامی شهر ها استفاده می شود و این موضوع در شهر رشت نیز به عنوان یک رکن باید در نظر گرفته شود . در بحث سرمایه گذاری ، بودجه های غیر نقدی و درآمد پایدار نگاه جامعی خواهد شد و این درآمد پایدار برای پیشبرد اهداف عالیه توسعه ی شهر است .

رشت پرس : آیا محورهای درآمد پایدار شهری در شورای اسلامی شهر رشت تدوین شده است ؟

محورهای درآمد پایدار شهری برمی گردد به پروژه هایی که در نظر گرفته می شود . با توجه به گرایش سرمایه گذاران باید امکان سنجی صورت بگیرد تا بدانیم که در کدام حوزه کشش جذب سرمایه گذار بیشتر است .

*اگر به سمت محقق شدن درآمد غیر نقدی شهرداری حرکت کنیم قطعا مشاورینی برای مطالعات در این خصوص جذب خواهند شد . و آنها مشخص می کنند که چه طرحهایی توجیه اقتصادی در زمینه ی درآمد پایدار دارد .

رشت پرس : برنامه های شورای اسلامی کلانشهر رشت در زمینه ی جذب سرمایه گذاران و ماندگاری آنان در شهر رشت چیست ؟

دفتر سرمایه گذاری در استان که ریاست آن را استاندار محترم بر عهده دارند و روشها و برنامه های آن دفتر روند خود را طی می کند ، دفتر سرمایه گذاری در شهرداری رشت تشکیل شده است .

*اینکه سرمایه گذاران چرا در شهر رشت ماندگار نمی شوند نیاز به آسیب شناسی دارد.

بروکراسی های اداری نیز همیشه وجود دارد ولی سرمایه گذاری که انگیزه ی لازم را برای سرمایه گذاری داشته باشد و جاذبه های سرمایه گذاری نیز برای آن مشخص باشد می تواند از موانع عبور کند و مجوزهای لازم نیز با همکاری و تعامل اخذ خواهد شد . نگرش شورای اسلامی دوره ی چهارم کلانشهر رشت این است که زیر ساخت های لازم برای سرمایه گذاران را ایجاد کنیم .

*جاذبه های سرمایه گذاری شهر رشت را باید به سرمایه گذاران نشان دهیم و محیط امنی ایجاد کنیم تا آنها بتواند سرمایه گذاری کنند

تدوین شیوه نامه ی سرمایه گذاری یکی از گامهایی است که در این راستا برداشته شده است . در پی این موضوع هستیم که سرمایه گذارانی از بخش خصوصی برای پروژه های بزرگ در شهر رشت بیابیم که البته این پروژه ها بر اساس بودجه های غیر نقدی شهرداری اجرا خواهد شد .

رشت پرس : موضوع تعطیلی شهربازی پارک شهر رشت آیا موانع مرتفع شده است؟

در زمینه شهر بازی شهر رشت ، شهروندان محترم در جریان باشند که در گذشته قراردادی بین شهرداری و یک پیمانکار در این خصوص منعقد شده بود و زمانی که دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر رشت آغاز گردید و قرارداد مورد بررسی اعضا قرار گرفت مبانی حقوقی آن زیر سوال رفت .

*زمانی که دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر رشت آغاز گردید و قرارداد شهر بازی شهر رشت مورد بررسی اعضا قرار گرفت و مبانی حقوقی آن زیر سوال رفت

حقوق شهروندان در این قرارداد لحاظ نشده بود و تصور ما بر این است که اگر این قرارداد ادامه می یافت شهروندان رشتی ضرر می کردند . به همین دلیل این مهم باید تعیین تکلیف شود و اگر هر چقدر زمان صرف شود حل آن معضل باعث جلوگیری از خسارات احتمالی خواهد شد . جا دارد که در اینجا از سعه صدر مردم رشت تشکر کنم و عرض نمایم که تمامی تلاش شورای شهر رشت این است که ان شاءالله تا قبل از آغاز سال 94 بتوانیم مسایل حقوقی آن مجموعه را حل کنیم .

رشت پرس : علل افزایش شعب کمیسیون ماده صد از سه شعبه به 5 شعبه چه بوده است؟

*امیدوارم روزی برسد که مردم شهر ما قانون را طوری رعایت کنند که نیازی به کمیسیون ماده 100 نباشد .

چون این کمیسیون مربوط به تخلفات ساختمانی است و شهرداری ها نیز چون به دنبال رفع این معضلات نیستند با دریافت هزینه تخلفات این مشکلات را به نوعی از سر می گذرانند . علل افزایش شعب کمیسیون ماده 100 از سه شعبه به 5 شعبه این است که بسیاری از پرونده های تخلفات مشمول زمان شده و تلاش حداقلی ما بر این بود که این پرونده ها هر چه زودتر مراحل قانونی خود را طی کنند و به جهت رفاه حال شهروندان با توجه به مناطق 5 گانه شهرداری رشت تعداد شعب کمیسیون نیز به 5 شعبه افزایش داده شد .

*اما در کل این روند در تخلفات مطلوب نیست چون ما به نوعی مشکلات شهر رشت را می فروشیم و این شهر ، شهری است که باید به آیندگان تحویل داده شود و رعایت حقوق شهروندی یکی از وظایف تک تک شهروندان این شهر است .

رشت پرس : مهمترین اولویت های حقوق شهروندی از منظر جنابعالی چیست؟

رعایت مسایل محیط زیستی ، فرهنگی و اجتماعی از طرف مردم یکی از حقوق شهروندی است که شهروندان در قبال یکدیگر و شهر خود دارند .

*فراهم نمودن آیتم های محیط زیستی درحوزه ی شهری از حداقل هایی است که باید توسط نهادها ایجاد شود

از سوی دیگر مجموعه شورا و سازمانهای تابعه شهرداری باید خدمات مطلوبی را به شهروندان ارایه دهند . فراهم نمودن آیتم های محیط زیستی درحوزه ی شهری از حداقل هایی است که باید توسط نهادها ایجاد شود . مجموعه ی شورا ناظر بر فعالیت های شهرداری و نهادهای ذیربط است و سعی در تبیین سیاست های کلان شهری دارد .

رشت پرس : آیا برکناری شهردار در این پروسه زمانی را به نفع مردم می دانستید؟

هر کاری که شورای اسلامی شهر رشت تا کنون انجام داده است در جهت منافع مردم بوده است و در چارچوب قانون این فعالیت ها انجام پذیرفته است . استاندار محترم و نماینده معزز ولی فقیه در مورد برکناری شهردار اظهار نظر هایی داشته اند که قطعا از روی دلسوزی و مصلحت است .

*آقای دکتر نجفی مقام عالی دولت در استان هستند و آیت الله قربانی نیز پدر معنوی استان گیلان می باشند و نظرات و عقاید آنها برای ما محترم است .

در زمینه مدیریت شهری شورای اسلامی شهر رشت نیازمند تعامل این عزیزان است و دست همکاری آنان را به گرمی می فشاریم . در زمینه ی برکناری آقای خلیلی اعضای شورای شهر به این اجماع رسیدند که ادامه فعالیت ایشان به نفع شهر رشت نخواهد بود و امیدواریم که بتوانیم در زمینه ی انتخاب شهردار جدید نیز مدیریت مناسبی داشته باشیم .

*اعضای شورای اسلامی شهر به این اجماع رسیدند که ادامه فعالیت آقای خلیلی (شهردار) به نفع شهر رشت نخواهد بود

رشت پرس : آیا گزینه های خاصی برای سمت شهرداری رشت معین شده است ؟

قانون گذار این فرصت زمانی را به شورا داده است که در مدت تعیین شده بهترین گزینه را انتخاب نماید . شورای شهر رشت در حال حاضر گزینه های جدی وجود ندارد و رایزنی هایی در جریان است که شهرداری در خور شهر رشت انتخاب کنیم .

*در حال حاضر گزینه های جدی وجود ندارد و رایزنی هایی در جریان است

رشت پرس : آیا این گزینه انتخاب شهردار درون شورایی است یا برون شورایی ؟

در مورد این سخن شما هیچ نظری ندارم چون فکری در این خصوص نشده است . مساله مهم آن پارامترهای ویژه ای است که شهردار رشت باید داشته باشد .

*انتظار ما از همه ی مردم و مسئولین این است که به منتخبین خود در شورای شهر رشت اطمینان کنند تا آنها بتوانند در کمال آرامش گزینه ی مطلوبی را برای شهرداری رشت انتخاب نمایند .

رشت پرس : در خصوص ساماندهی بحث زباله سراوان که در خارج از حوزه استحفاظی شهر رشت است آیا هزینه های مطالعات و اجرای آن باید تنها بر عهده شهرداری رشت باشد ؟

از نظر مبحث قانونی ، تامین و تعرفه ی مکانی برای دفن زباله به عهده ی شهرداری ها است و منطقه ی سراوان نیز مکانی است که زباله های شهر رشت و شهرهای حاشیه ای به آنجا منتقل می شود . از نظر دفن بهداشتی زباله ، شهرداری باید تبعات ناشی از آن را مدیریت کند . مجموعه شورا و شهرداری در راستای مطالعاتی که در خصوص ساماندهی رودخانه های شهر رشت داشت به این نکته رسید که شیرابه ی این زباله های از منطقه سراوان به داخل رودخانه ها سرریز می شود و باید برای رفع آن چاره ای اندیشیده شود . خوشبختانه با پوشش قرار دادن لندفیل زباله های سراوان بخشی از این دغدغه مرتفع شد اما در بلند مدت آن مکان نیازمند احداث تصفیه خانه برای شیرابه ها است .

*مطالعات خوبی در این زمینه در حال انجام است که نتایج آن هم به زودی مشخص می شود و اعتبار آن نیز در بودجه ی سال 94 در نظر گرفته خواهد شد .

بر اساس طرحی که ارایه می گردد وظایف هر یک از شهرداری ها که زباله ها ی خود را به منطقه سراوان انتقال می دهند نیز مشخص می شود و مشارکت های لازم در جهت رفع معضلات انجام خواهد شد . این مساله میراثی است که از گذشته مانده است و نمی توان نسبت به آن بی تفاوت بود .

و اما سخن پایانی شما ...

از تمامی کسانی که در حوزه ی رسانه و اطلاع رسانی به صورت شفاف عمل می کنند کمال تشکر را دارم . خواهش بنده از رسانه ها این است که در انعکاس اخبار امانتدار باشند و اجازه دهند که مردم خود در مورد فعالیت های مسئولین و مدیران قضاوت کنند. اعضای شورای اسلامی شهر منتخبین مردم هستند وبه جهت خدمتگزاری به شهروندان در تلاش هستند و امیدوارم که رسانه ها نیز فضای اطلاع رسانی را به گونه ای مدیریت کنند که افکار عمومی دچار تشویش نگردند . از هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس نیز به جهت رعایت اصول صحیح خبر رسانی به مخاطبان قدردانی می کنم .

انتهای پیام/083458

خواندن 1599 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 232

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی