چاپ کردن این صفحه

جزئیات بودجه شهرداری رشت در سال 94 از نگاه دکتر جمشیدی

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس ، در روزهای پایانی سال 93 و آستانه ی فرا رسیدن نوروز 94 ، دکتر رضا جمشیدی چناری عضو شورای اسلامی کلانشهر رشت در جمع هیات تحریریه ی پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور یافت و به تشریح فعالیت های شورای اسلامی شهر رشت در سالی که گذشت ،پرداخت . در ادامه مصاحبه ی ایشان را می خوانید :

رشت پرس : در زمینه ی جزییات تببین بودجه ی شهرداری رشت و برنامه هایی که در سال آینده در پیش است لطفا توضیح دهید .

بودجه ای که در سال 93 پیش بینی شده بود در حدود 285 میلیارد تومان در نظر گرفته شد که 245 میلیارد تومان بودجه ی شهرداری و مابقی اعتبارات سازمانها و موسسات تابعه بود .بخش قابل توجهی از این بودجه در حدود 28 میلیارد تومان مربوط به وام و 12 میلیارد مربوط به فروش املاک شهرداری می شد که اگر این ارقام را کنار بگذاریم درصد تحقق بودجه مطلوب بوده است و بیش از 90 درصد پیش بینی بودجه محقق گردید .

در خصوص اخذ وام که باید توسط شهرداری رشت به صورت منفعل تری عمل می گردید متاسفانه شهرداری نتوانست بانکی را مشخص کند تا بتواند وام مربوطه را اخذ نماید .

*بنده اعتقاد دارم که این کوتاهی از بدنه شهرداری بوده که سازمانی به این عظمت چگونه نتوانسته است بانکی را مجاب به پرداخت وام کند .

پیش بینی شده بود که این وام در صورت دریافت برای نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری و خرید ماشین آلات سازمان عمران استفاده شود که محقق نشد .

اتفاقی که امسال در بودجه نویسی سال 94 روی داد به نظر من انقلابی در تببین بودجه است . مجموعه ی شورای اسلامی شهر رشت تلاش کرد که در این خصوص مانع تیم شهرداری و نظرات آنان نشود .

*بودجه ی سال 94 در حدود 600 میلیارد است که نسبت به بودجه ی سال 93 که کمتر از 300 میلیارد بود که ممکن است در نگاه اول کمی جاه طلبانه به نظر آید

دو سوم بودجه سال 94 به صورت نقدی و 207 میلیارد تومان آن غیر نقدی پیش بینی شده است . منظور از غیر نقدی این است که از مشارکت مردم ، مشترکین و متقاضیان در بخش ساخت و ساز ، خدمات شهری ، عوارض و سایرراهها برای تحقق بودجه استفاده گردد .

این امر ، اقدامی محسوب می شود که شهرهای دیگر در کشور سال هاست برای سرمایه گذاری و توسعه ی شهری استفاده می کنند و وجود بخش غیر نقدی در بودجه ی سال 94 را به فال نیک گرفته ایم . مجموعه ی شهرداری رشت باید تلاش بیشتری در تحقق این بودجه ها داشته باشد .

رشت پرس : میزان وابستگی بودجه ی شهرداری در سال 94 به درآمدهای کمیسیون ماده ی 100 چقدر است ؟

به عقیده ی بنده اگر امسال هم بخواهیم در مورد درآمد های پایدار صحبت کنیم سخن گزافی گفته ایم چون درآمد پایداری که در سال 93 از آن صحبت های زیادی به میان آمد منوط به انجام ممیزی و دریافت عوارض از اصناف و شهروندان است .

طبق بررسی هایی که انجام گردید طرح ممیزی هنوز آنگونه که باید جواب نداده است و در خصوص انجام آن مناقصه ای برگزار شد و دانشگاهی مشخص گردید اما تا انجام و اجرایی شدن آن زمان زیادی لازم است .

*در حال حاضر مهمترین بخش درآمد های شهرداری مربوط به مطالبات کمیسیون ماده ی 100 است و قرار بر این شد که دریافت این هزینه ها از مردم به صورت غیر نقدی و در مواردی بصورت تهاتر صورت گیرد و در پروژه های بخش عمرانی که غیرنقدی هستند به پیمانکار مربوطه داده شود .

در حال حاضر ما رد پای درآمد پایدار در منایع را نمی بینیم و نیاز به وجود سرمایه گذار است که می تواند رسیدن به درآمد های پایدار را تسریع کند .

تسهیل شرایط ورود سرمایه گذار مجموعه ی شهرداری را رونق می بخشد . امسال در یک سوم بودجه ی سال 94 که به صورت غیر نقدی است این موضوع پیش بینی شده و تمامی هنر شهردار باید در جذب سرمایه گذار باشد .

رشت پرس : یکی از تغییرات چشمگیری که در بودجه ی شهرداری در سال 94 مشاهده می شود منفک کردن هزینه های جاری سازمانها ی تابعه و قرار دادن آنها به صورت متمرکز است ، دلیل این امر چیست ؟

یک مشکلی که در خصوص سازمانهای تابعه ی شهرداری وجود دارد که به نظر من دولت و وزارت اقتصاد و دارایی باید حل کند این است که سازمانها با توجه به بودجه ای که دارند مالیات می پردازند در حالیکه شهرداری ها از مالیات معاف هستند .

*یک مفر قانونی وجود دارد و آن هم این مورد است که شهرداری هزینه های جاری سازمانها را در حقوق جاری خود ببیند و به نوعی با این کار سازمانها را کوچک کرده تا مالیات کمتری را پرداخت کنند . حمایت دولتی در این زمینه وجود ندارد .

از محل مالیات بر ارزش افزوده از مردم ، اصناف و کسبه پولهایی اخذ می شود و این درآمد ها به خزانه ی دولت واریز گردیده وبعد توسط وزارت کشور به حساب شهرداری ها واریز می شود . این میزان از بودجه همیشه در تبیین و پیش بینی بودجه ی شهرداری لحاظ می گردد و شهرداری ها در حقیقت از هزینه های که مردم پرداخت می کنند و بعدا به حساب آنها از سوی دولت وارد می شود منتفع می گردند .

رشت پرس : در خصوص جزییات بودجه ی سال 94 شهرداری رشت لطفا توضیحاتی را ارایه دهید .

بودجه ی پیش بینی شده برای سال 94 شهرداری رشت 600 میلیارد تومان است که 393 میلیارد آن به صورت نقدی و 207 میلیارد آن غیر نقدی است . از 393 میلیارد تومان بودجه ی نقدی ، 147 میلیارد تومان سهم اعتبارات جاری و 246 میلیارد تومان سهم اعتبارات عمرانی است . بودجه غیر نقدی یعنی 207 میلیارد تومان کلا اختصاص به بخش عمرانی دارد . 66 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبارات سازمانها را داریم که باید لحاظ شوند . جمع کل اعتبارات با توجه به بودجه ی سازمانها و مواردی که در زمینه ی سازمانهای تابعه عنوان کردم به 639 میلیارد تومان می رسد که بودجه ی شهرداری و سازمانهای تابعه در سال 94 پیش بینی شده است .

رشت پرس : بیشترین میزان بودجه تخصیصی شهرداری رشت به کدامیک از سازمانهای تابعه تعلق دارد ؟

14 سازمان در شهرداری رشت وجود دارد که هر کدام اهمیت ویژه ای دارند .

*اگر بخواهیم این سازمانها را با یکدیگر مقایسه کنیم ، بیشترین سهم را سازمان عمران شهرداری دارد و در حدود 21 میلیارد تومان هم اعتبارات سازمان عمران شهرداری است .

دلیل آن اینست که آسفالت خیابانها و معابر توسط این سازمان انجام می شود . البته برای آسفالت معابر فقط سازمان عمران نقش ندارد بلکه مناطق نیز دخیل هستند و هر منطقه شهرداری بودجه ی خود را دارد اما بیشترین وزن در بین سازمانهای تابعه ی شهرداری متعلق به سازمان عمران است .

رشت پرس : با توجه به طولانی شدن پروسه ی انتخاب شهردار شهر رشت ، ارزیابی شما از انتخاب آقای ثابت قدم چیست ؟

*به اعتقاد بنده ، در پروسه ی انتخاب شهردار ، شورای اسلامی شهر رشت یک کارنامه ی بسیار بدی را از خود بر جای گذاشت .

طولانی شدن این پروسه زحمات و توانایی مدیران ما را زیر سوال می برد . در مدت زمان یافتن گزینه ی مناسب برای شهرداری رشت ، مجموعه ی شهرداری توسط مدیران نواحی و معاونت ها اداره شده است و انصافا این عزیزان بسیار خوب عمل کردند . ما نیروهای بسیار خوبی در شهرداری رشت داریم . مدیران تراز اول و میانی ما آدم های کم توانی نیستند اما شهردار می تواند نیروی محرکه ی اصلی این تیم باشد .

همین مدیران بودجه ی شهرداری برای سال 94 را پیش بینی کرده اند .

* آقای خلیلی شهردار اسبق رشت مهمترین فعالیتی که درصدد انجام داشت ، ممیزی املاک بود که تحقق آن تا کنون صفر بوده است .

شورای شهر رشت در انتخاب شهردار می توانست به نحو دیگری عمل کند .

*ورود فرمانداری رشت به صحنه به نظر من غیر قانونی بود و دو مرحله انتخابات ، روند درستی نبود .

در هر صورت این اتفاقات بود که سپری شد و آقای ثابت قدم انتخاب گردید و ایشان نیز فرد توانمندی از نظر اجرایی هستند . ایشان با 9 رای انتخاب شدند که بنده در این میان رای مخالف دادم ، اما چون کار شورایی است باید به نظر دیگران احترام گذاشت . *امیدوارم که ایشان حکم خود را از وزارت کشور دریافت کنند و از مراجع ذیربط تاییدیه لازم را اخذ کنند .

*پس از استقرار آقای ثابت قدم در سمت شهردار ، ایشان باید در تحقق بودجه ی سال 94 تلاش کنند و به نظر من این احقاق بودجه ، مسابقه ی ماراتنی است برای هر شهرداری که در این مقام و شرایط قرار می گیرد .

اداره درآمد شهرداری رشت نیروها و پرسنل بسیار توانمندی دارد و امیدواریم که این امور محقق شود .

رشت پرس : در ایام پایانی سال 93 به سر می بریم ، ارزیابی شما در خصوص اجرای پروژه ها و طرحهایی که در سال جاری مقرر شده بود چیست ؟

اینجانب بارها تاکیدم بر این امر بوده است که باید شورای اسلامی شهر جایگاه خود را بداند چون شورا بیشتر نقش نظارتی و تببین دارد و در اجرا شهرداری است که فعالیت می کند .

هر طرح یا پروژه ای که باید در سال 93 اجرایی می شد ، اعتبارآن باید در بودجه سال 93 لحاظ می گردید . چون بودجه به مانند نقشه ی راه عمل می کند . کارنامه ی شورای چهارم تا کنون کارنامه ی بدی نبوده است . مجموعه ی شورای اسلامی دوره ی چهارم هیچکدام در گذشته تجربه ی کار شورایی نداشته اند اما با این وجود سعی شد تا بیشترین معضل شهر رشت شناسایی شده و در جهت رفع آنها چاره اندیشی شود .

*معضل آبگرفتگی شهر رشت یک معضل تاریخی و عظیم بود که با تعامل شورا و استانداری به صورت اجرای پروژه ی جمع آوری روان آبهای سطحی در نقاط مختلف اجرا شد .

بودجه ی سال 92 شهرداری رشت ، 190 میلیارد تومان بود ، بودجه ی سال 93 ، 245 میلیارد تومان که به خوبی محقق شد . در زمینه ی زیباسازی شهری ، کارهای خوبی انجام شده است ، مدیر عامل جوان و با تجربه ی سازمان زیباسازی توانستند نشاطی را در شهر رشت تزریق کنند .

*نمی توان گفت که در حال حاضر شرایط ایده آلی وجود دارد اما در حوزه ی خدمات شهری ، فعالیت های خوبی صورت گرفت . در بخش فضای سبز نارسایی هایی مشاهده می شود که رفع آنها موکول به سال 94 گردید .

در خصوص رفع معضل رودخانه های رشت ، کارهای بسیار خوبی انجام شده که در گذشته هیچ گونه طرحی در این زمینه وجود نداشت و عددی برای اجرای ساماندهی این پروژه در حدود 10 میلیارد تومان در بودجه ی 94 در نظر گرفته شده است .

*در مورد ساماندهی مرکز دفن زباله ی سراوان و تصفیه ی شیرابه های آن که کار بسیار عظیمی است جلسات متعددی در معاونت عمرانی استانداری گیلان با مشاور طرح نیز برگزار شد وطرح تصفیه خانه آن طراحی شده است .

در بودجه ی سال 94 ، پنج میلیارد تومان برای روکش رسی لندفیل سراوان وایجاد پوشش گیاهی مناسب و نه و نیم میلیارد تومان اعتبار نیز برای تصفیه خانه شیرابه سراوان پیش بینی شده است .

*اگر این فعالیت ها نتواند کارنامه ی خوبی برای شورای دوره ی چهارم شهر رشت باشد پس عملکرد شورا به نوعی زیر سوال خواهد رفت .

پروژه ی آب خام و موارد دیگری از طرح ها وجود دارد که در سال 94 پیش بینی شده است . خرید نردبان برای آتش نشانی رشت نیز از مواردی بود که در سال 93 توسط شهرداری اجرا نشد و بودجه ی آن به میزان دو میلیارد تومان نیز پیش بینی شده بود .

هرگز نمی توان از فعالیت یکساله مجموعه ی شورا را ارزیابی کرد چون فعالیت های شوراهای اسلامی شهر تجمعی است و به اعتقاد بنده در سال چهارم و پایان دوره است که باید شاهد خروجی ها باشیم .

*به نظر من مهمترین مصوبه ی سال 93 شورای اسلامی شهر رشت نیز ، تبیین بودجه ی سال 94 است .

رشت پرس : در آستانه ی سال 94 ، مهمترین اقداماتی که برای ورود به سال جدید در مجموعه ی شورا و شهرداری پیش بینی شده است چیست ؟

در سال گذشته ، یک کمیته ی استقبال از نوروز در شورا تشکیل شد و مهمترین فعالیت هایی که صورت پذیرفت در زمینه زیباسازی شهری بود . امسال نیز کارگروهی در شهرداری رشت تشکیل شده و با توجه به تجاربی که مدیران شهرداری رشت دارند مطمئنا فعالیت های مطلوبی پیش بینی شده است . در سال گذشته ، در خصوص زیباسازی و خصوصا آب نماها در سطح شهر کارهای خوبی انجام شد که جای تقدیر و تشکر دارد .

*مهمترین مساله روسازی و آسفالت خیابانها است که در آستانه ی سال نو باید انجام شود علی رغم اینکه سازمان عمران شهرداری رشت افراد با تجربه و متخصصی در خصوص آسفالت دارد اما متاسفانه این درک در مورد اجرای بهینه ی روکش آسفالت هنوز وجود ندارد و آسفالت سطح معابر ما با شرایط ایده آل فاصله ی زیادی دارد . انتظار می رود که این مشکلات فنی آسفالت که به قیر پاشی و رعایت تداوم در چسبندگی و ... است مرتفع گردد .

صحبت های زیادی در کارگروه نهضت آسفالت مطرح شد که در سال 94 و 95 به بار می نشیند و بسیاری از این پیش بینی ها به خرید ماشین آلات مجهز و بروز و استفاده از نیروی انسانی ماهر برای انجام آسفالت است .

از سوی دیگر باید در زمینه ی همین آسفالتی که در حال حاضر در خیابانها انجام می گیرد هماهنگی های لازم با پلیس راهنمایی و رانندگی در خصوص تردد وعبور و مرور ماشین ها صورت گیرد تا با برنامه ریزی بهتری این روکش ها صورت گیرد .

مشاهده می شود که در بسیاری از خیابانهای شهر رشت به محض انجام قیرپاشی و آسفالت ، بلافاصله خودورها از روی آسفالت گرم عبور می کنند که این خود باعث از بین رفتن و کاهش عمر روکش آسفالت است .

*به عقیده ی بنده ، انجام کار جهادی به این معنی نیست که فعالیت ها به صورت سریع السیر و به دور از پیش بینی های مهندسی انجام شود بلکه باید علاوه بر سرعت ، حساسیت و دقت مد نظر قرار گیرد .

در هر صورت در زمینه ی آسفالت در روزهای پایانی سال ، فعالیت های خوبی در دست اقدام است .

رشت پرس : لطفا موارد دیگری از پروژه هایی که در سال 94 پیش بینی شده است بیان کنید .

نکته ای که جا دارد در اینجا بیان کنم با توجه به کمبود سرانه ی فضای سبز در استان که زیر رقم 3 متر مربع برای هر نفر است ، توجه ی ویژه ای به بحث فضای سبز در بودجه ی سال 94 شده است . ایجاد بوستانهایی نظیر بوستان امام علی (ع) در گلسار و بوستان لاکان در دستور کار قرار دارد .

* نبود سیستم مکانیزه ی آبیاری نیز یکی از مشکلات فضای سبز شهر رشت است که معاونت خدمات شهری تحت عنوان پروژه ی آب خام برای سال 94 پیش بینی های خوبی را در این خصوص کرده است .

مناسب سازی فضاها و اماکن شهری برای معلولین از مصوبات شورا می باشد که مقرر شده که در سال آتی اجرا شود . راه اندازی خانه ی مشروطیت ، تبدیل ساختمان شهرداری رشت به موزه ی هنرهای معاصر ، بحث سنگفرش خیابانهای بافت مرکزی شهر ، ساماندهی سبزه میدان و ایجاد فضایی برای تئاتر رو باز ، سنگفرش بخشی از بلوار گیلان و خیابان منتهی به مرقد میرزا کوچک جنگلی و مرقد خواهر امام (س) رشت ، ساماندهی دست فروشان مستقر در خیابان مجاور مرقد میرزا و انتقال آنها به مکان دیگری که قرار است با تحویل زمین و ایجاد 80 غرفه اجرایی شود .

در خصوص بحث تملیک املاک که اینجانب نقدهایی داشته ام و آنها را بیان می کنم . مقرر شد که مسیرهای زیادی در شهر رشت در سال 94 بازگشایی شود که بنده آرزو می کنم واقعا این امر محقق گردد چون هزینه بر خواهد بود . نظیر تملک خیابان معلم به شهید رجایی ، خیابان سرگل به پیچ سعدی ، خیابان معلم به تختی ، تملک املاک کوچه ی دکتر شعار ، مسیر سرچشمه به صدا و سیما ، مسیر میدان ولیعصر (فرزانه ) به خیابان امام علی (ع) ، مسیر باهنر به مسکن مهر مواردی است که در بودجه ی سال 94 دیده شده است که اگر اجرایی شود بسیاری از معضلات ترافیکی شهر رشت حل خواهد شد .

اعتقاد بنده این بود که دو مورد از این مسیرها نظیر مسیر صیقلان – تختی به سعدی و میدان سرگل به پیچ سعدی به عنوان رینگ بازگشایی شود تا معضلی با اجرایی همزمان کلیه پروژه ها و هزینه بر بودن آنها پیش نیاید . در هر صورت تیم شهرداری رشت اعتقاد راسخی به انجام این پروژه ها دارد .

*طرحهایی نیز در سال 93 پیش بینی شده بود نظیر بیمه ی آتش سوزی منازل مسکونی شهر رشت ، خرید ماشین آلات عمرانی ، خرید ماشین آلات برای تجهیز و نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری ، اجرای پارکومتر به صورت پایلوت ، خرید نردبان آتش نشانی که اجرایی نگردید .

در مورد احداث پل های عابر پیاده و زیباسازی پایه های پل های روگذر نیز فعالیت های خوبی صورت گرفته است .

و اما سخن پایانی شما..

ازهیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس برای انتقال نظرات مدیران و منتخبین شورا به مردم تشکر می کنم . پیشاپیش عید نوروز را به شهروندان عزیز شهر رشت تبریک عرض می کنم و همینطور تقارن سال جدید با ایام شهادت دخت نبی اکرم (س) را گرامی میداریم . امیدوارم که جایگاه والای این بانوی بزرگ جهان اسلام که مادر ائمه ی معصومین و ولایت محسوب می شوند مد نظر و الگوی همه باشد و به برکت نام این بزرگوار ، سال 94 سالی همراه با خیر و برکت برای شهروندان و همه ی هموطنان باشد .

انتهای پیام/083458

 

خواندن 4481 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 2617