امروز: یکشنبه 17 آذر 1398 برابر با 07 دسامبر 2019

ناگفته های دکتر جمشیدی از فضای سیاسی و اجتماعی شهر رشت

  • چهارشنبه, 23 ارديبهشت 1394
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس امروز دکتر رضا جمشیدی چناری در گفتگویی اختصاصی با خبر نگاررشت پرس به گفتگو پرداختند و پیرامون عملکرد شورای اسلامی کلانشهر رشت و آینده سیاسی و اجتماعی خود به سوالات خبرنگار سرویس ویژه خبری پاسخ گفتند . در ادامه مشروح این گفتگو را حضور مخاطبان تقدیم می داریم :

رشت پرس: با توجه به گذشت 2 سال از عملکرد شورا و حضور جنابعالی به عنوان پدیده انتخابات شورای چهارم ، مهمترین شعارهای انتخاباتی جنابعالی تا چه حدودی تحقق یافته است؟

شفاف سازی عملکرد شورا در راستای تحقق مطالبه گری مردم که بعدها در قالب برنامه تلویزیونی کنکاش متبلور شد و رضایت عمومی را در بر داشت. ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود، ساماندهی لندفیل سراوان و تصفیه خانه شیرابه سراوان، ساماندهی رواناب سطحی و نهضت آسفالت که البته علی رغم تلاش فراوان در شهرداری زیرساختهای نرم افزاری و سخت افزاری لازم برای اجرای این طرح تا کنون فراهم نشده است.

رشت پرس: مهمترین اقدامات جنابعالی در شورای اسلامی شهر رشت در دوره دوساله اخیر را چگونه ارزیابی می کنید؟

بنده در سال اول چند کار اساسی را کلید زدم که اکنون در بودجه 94 شهرداری رشت نمود پیدا کرده است. مطالعات ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود و مطالعات ساماندهی لندفیل سراوان و طراحی تصفیه خانه شیرابه سراوان و همچنین عملیات طراحی و اجرای طرح ساماندهی رواناب سطحی شهر رشت از جمله این طرح ها میباشند. علاوه بر این در راستای تحقق شعار شفاف سازی عملکرد شورا برنامه تلویزیونی کنکاش را با صدا و سیما کلید زدیم که بعدها به دلایلی متوقف گردید.

رشت پرس: دلایل عدم ادامه پخش برنامه کنکاش از منظر جنابعالی چه بوده است؟

بنده فکر میکنم از آنجایی که قرار بود در این برنامه همه مدیران استانی دخیل در مدیریت شهری دعوت میشدند و به مردم پاسخگو میشدند نوعی احساس خطر و ناامنی ایجاد شده بود . برخی مدیران عنوان میکردند که حاضر نیستند جلوی دوربین ظاهر شوند و شأن شان پایین می آید اگر پاسخگو باشند . با این حال ما برنامه را ادامه دادیم و چندین قسمت اجرا شد. علی رغم تمایل صدا و سیمای مرکز استان به ادامه این برنامه و تاکید بر مفید بودن آن با توجه به اینکه نمونه آن قبلا در اصفهان با هزینه به مراتب بیشتر اجرا شده بود این برنامه با فشار برخی سیاسیون شهر متوقف گردید.

به طور کلی دو نگرانی از سوی سیاسیون وجود داشت: نگرانی اول ترس از پاسخگو بودن به مردم و نگرانی دوم آنان مطرح شدن اینجانب در اذهان عمومی بود که نوع واکنش سایت های خاص وابسته به برخی سیاسیون و بزرگنمایی غیر منصفانه هزینه های این برنامه که کاملا مبتنی بر بودجه مصوب شورای شهر بود نشان از این رویکرد داشت. به هر حال بنده فکر میکنم صدا و سیما باید همیشه مستقل باشد و نگاه به اشخاص و سیاسیون و منویات درونی آنان نداشته باشد بلکه در خدمت مردم و نظام باشد و شفاف سازی را سرلوحه خویش قرار دهد. به عنوان یک نمونه موفق میتوان به برنامه 90 که توسط عادل فردوسی پور هم دانشگاهی و هم کلاسی قدیمی اینجانب که در شبکه 3 دنبال میشود و توانست به کمک قدرت رسانه اصلاحات ساختاری در کار ورزش کشور به خصوص فوتبال ایجاد نماید اشاره نمود.

رشت پرس: اخیرا موضوعی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در خصوص سکته وایبری دکتر جمشیدی مطرح گردید ، نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟

این کار به اعتقاد بنده یک بد اخلاقی و بی تقوایی رسانه ای بود که خیلی زود لو رفت که از طرف چه کسی بوده است. پیغام بنده این است که سلامت و حیات ما دست خداوندگار دو عالم میباشد و هیچ فردی نمیتواند خواسته های درونی خویش را به جهان هستی تحمیل نماید. به اعتقاد بنده این نوع حرکات فقط به منزله کوچک شمردن مردم میباشد و راه به جایی نمیبرد. از خداوند بزرگ تقاضای هدایت این افراد را دارم.

رشت پرس: اخیرا موضوعی در محافل علمی دانشگاهی در خصوص اعزام جنابعالی به کشور آمریکا جهت گذراندن دوره فوق پیشرفته مطرح گردیده است لطفا در این خصوص توضیح دهید؟

بنده در سالهای گذشته فعالیتهای پژوهشی برجسته ای انجام داده ام و به طور مستقیم استاد راهنمای بالغ بر 65 دانشجوی فوق لیسانس بوده ام و بالغ بر 80 مقاله علمی دارم. در ادامه فعالیتهای علمی خویش از طرف دانشگاه نوادای آمریکا برای گذراندن یک دوره فرصت مطالعاتی فوق پیشرفته در زمینه رفتار لرزه ای پی های عمیق دعوت شده ام و سفارت مربوطه نیز با ویزای بنده موافقت نموده است ولی تا کنون تصمیم نهایی خویش مبنی بر رفتن یا ماندن را نگرفته ام.

رشت پرس: زمزمه هایی از تصمیم جنابعالی برای ورود به عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی در سال جاری مطرح شده است لطفا در این خصوص بصورت شفاف توضیح دهید؟

بنده هرگز در بدو ورود به شورا به فکر مجلس نبودم و فقط و فقط به تحقق شعارهایی که داده ام اندیشیده ام. در ادامه را بنده قطعا طوری حرکت خواهم کرد که بتوانم شعارهایی که داده ام را عمل نمایم و برای تحقق این شعارها تمام تلاش خود را خواهم کرد زیرا اصولا آدم سخت کوشی هستم و هر چیزی را که دنبال نموده ام به آن رسیده ام.

رشت پرس: عملکرد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مخالفت با دولت تدبیر و امید چگونه ارزیابی می کنید؟

اعتقاد دارم برخی تندروی هایی را انجام میدهند و با این کار به خودشان لطمه میزنند ولی همیشه در هر پارلمانی وجود موافق و مخالف نیاز میباشد در غیر اینصورت دیکتاتوری گسترش می یابد. مجلس شورای اسلامی نیز مستثنی نبوده و البته بایستی توجه داشت که نباید اظهار نظرات ما به دور از واقعیات باشد و موجب خدشه دار شدن چهره کشور و نظام شود. باید با دولت مدارا نمود و زمین زدن دولت هنر نیست و چیزی را اثبات نمیکند.

رشت پرس: ارزیابی جنابعالی در خصوص طرح موضوع عدم نیاز به تائید صلاحیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی فعلی چه بود؟

به اعتقاد بنده این یک توهین به مردم و انحصار گرایی بود. واقعا چه معنا دارد که یک نماینده برای خویش مصونیت مصوب نماید. آیا فرقی با کاپیتولاسیون معروف دارد؟ آیا عدالت اسلامی این بود؟ از شورای محترم نگهبان بابت واکنش سریع به این اقدام نا پخته متشکرم.

رشت پرس: جایگاه رسانه در استان گیلان را چگونه ارزیابی می کنید و ارتباط شما با رسانه ها چگونه است؟

در هر شرایطی رسانه های مکتوب و مجازی را عامل رشد آگاهی و اطلاع رسانی میدانم و البته پاشنه آشیل این رسانه ها وابستگی به سیاسیون و حرکت در راستای سیاستهای آنان است به خصوص در مواقعی تخریب سایرین را در پی داشته باشد. با برخی پایگاههای خبری ارتباط بسیار خوبی دارم و این ارتباط فارغ از گرایش سیاسی این پایگاهها میباشد. این پایگاهها را بسیار موفق میدانم از آن جهت که کلا پویایی خاصی به فضای رسانه ای استان تزریق نموده اند. تعداد بسیار معدودی از پایگاهها نیز در خدمت سیاسیون و کمر به تخریب برخی دیگر از چهره ها بسته اند و جالب آنست که خویش را پربازدید ترین نیز میخوانند.

رشت پرس: چنانچه قرار به توصیف یکی از اعضاء شورای اسلامی شهر رشت باشد کدام یک از اعضاء را توصیف میکنید؟

از آنجایی که اکثریت اعضاء شورا افراد توانمند و شایسته ای هستند ولی محمود باقری خطیبانی مرد جبهه و جنگ یادگار دهه 60 و دهه پرتلاطم در تاریخ نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در نوع خودش ویژگی هایی دارد که نگفتن آن جفا برایشان است .باقری مرد صریح اللهجه ، وفادار، ثابت قدم و در دوستی بسیار پرانرژی می باشد.ایشان احترام خاصی برای علم و دانش قائلند و همواره در دوره ریاست بنده در طرح های توسعه گرایانه بنده حساسیت جدی داشته و در ذهن من همیشه خاطرات خوبی بر جا گذاشتند.

علاوه بر این ایشان فرد بسیار پاکدست و سالمی هستند که به بیت المال نه در حرف بلکه در عمل حمایت به خرج می دهند . با این اوصاف بنده همیشه برایشان احترام قائل هستم و اعتقاد دارم ایشان با تعامل و نقش نظارتی که دارند می توانند همیشه تاثیرگذار باشند.

رشت پرس: کدامیک از اقدامات شورای اسلامی کلانشهر رشت قابل تسری به شوراهای اسلامی سایر شهرستان های استان گیلان می باشد؟

فکر میکنم تجربه نسبتا موفق ما در تفکیک از مبدا زباله و به طور کلی آموزش شهروندی در زمینه مدیریت پسماند خوب است به سایر شهرهایی که زباله شان را در سراوان تخلیه مینمایند منتقل شود. به طور کلی آموزش شهروندی خوب است در کل شهرستان با سیاست واحد دنبال شود چرا که سراوان و رودخانه های شهر مرتبط با کل بخشها میباشند.

رشت پرس: برگزاری اجلاس روسای شوراهای اسلامی کلانشهر ها در استان گیلان با حواشی همراه بود لطفا در این خصوص توضیح دهید؟

فکر میکنم یک بی تقوایی و بداخلاقی باعث شد که یک همایش بسیار عالی که شوراهای کلانشهرها را به رشت آورد و این ارتباط شکل گرفت و موضوع رودخانه ها از شورای شهر به دبیرخانه کمیسیون خاص امور کلانشهر ها که با حضور 13 وزیر تشکیل میشود منتقل گردیدکمرنگ جلوه داده شود. نهایتا عنایت ویژه دکتر نوبخت در سفر اخیر هیات دولت و اختصاص بودجه 500 میلیارد ریالی مرهون همان تلاش و رایزنی های پس از آن بود که به اعتقاد بنده بسیار موفقیت آمیز بود! در این همایش مجموعا 71 میلیون هزینه شد که توسط برخی از دوستان 140 میلیون جلوه داده شد و حتی تعداد قوری های چای صرف شده را نیز رسانه ای کردند که بعدها آقای مسجد جامعی فرمودند که رشت را با مهمان نوازی میشناختیم و توصیه کردند فاکتورها را به شورای تهران ببریم تا پرداخت شود ولی جلوی این آبرو ریزی را بگیریم. جالب است اخیرا به 15 عضو شورا مجموعا 750 میلیون ریال عیدی داده شد که کاملا غیر قانونی و خارج از آیین نامه پرداخت های مالی شوراها بود. ولی همان دوستان هیچ اعتراضی ننمودند و مبلغ را نیز دریافت نمودند.بنده واقعا هرگز متوجه نشدم منظور همکار عزیزم در شورای شهر چه بود و واقعا هیچ توجیهی برای اینکار نیافتم هر چند ذره ای از علاقه ام به آن فرد کم نشد ولی فکر میکنم اگر موضوع بیت المال باشد چرا به دریافت غیرقانونی هدیه 750 میلیون ریالی از شهرداری واکنش نشان ندادند!

رشت پرس: ارزیابی شما از انتخاب مجدد آقای دکتر ثابت قدم به عنوان شهردار کلانشهر رشت چیست؟

بنده همیشه در اجرای پروژه های بزرگ شهر از جمله ساماندهی رودخانه ها و مرکز دفن سراوان کنار ایشان هستم و حامی شان خواهم بود. فکر میکنم از نظر اجرایی قوی باشند و الان در شرایطی هستیم که در هر کسوت و منصبی باشیم به ایشان کمک نماییم تا بتوانند در این شهر کار کنند. بنده در یکسالی که رییس شورا بودم خوب تجربه کردم اگر گروهی بخواهند مدام شما را تخریب نمایند و سنگ اندازی نمایند انرژی شما گرفته میشود. به هر حال ایشان هم اگر از حرکات احساسی پرهیز نمایند و فقط به کار بپردازند موفق خواهند شد و ما نیز در کنارشان هستیم.

رشت پرس: اخیرا در بخشی از صحبت های شما اشاره هایی به موضوع رانت خواری در شهرداری رشت داشته اید این موضوع تا چه حد صحت دارد؟

رانت خواری البته در شهرداری همیشه وجود داشته است. بنده با استناد به دو مکاتبه ای که اکنون وجود دارد اعلان کردم که قرارداد بیمه ای با یک نمایندگی خاص که انتساب به یک عضو شورا دارد نباید انجام شود چرا که اینکار رانت خواری محسوب میشود و از شهردار مصمم شهر انتظار دارم جلوی اینکار را بگیرند. اگر قرار باشد کار را به صورت ترک تشریفات انجام میدادیم باید شورای شهر در جریان میبود.

رشت پرس: مهترین پروژه هایی که در سال جاری در رشت انتظار انجام آن را دارید چیست؟

به اعتقاد بنده پروژه های ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود به عنوان یک چالش محلی و منطقه ای باید امسال انجام شود. ما پس از مطالعه این طرح برای سال 94 مبلغ 100میلیارد ریال در بودجه شهرداری گذاشتیم و علاوه بر آن موفق شدیم از دولت تدبیر و امید نیز 50 میلیارد بگیریم که البته این اتفاق مرهون تلاش و کوشش شورای اسلامی شهر رشت و نهایتا توجه ویژه دکتر محمد باقر نوبخت میباشد.

و سخن پایانی ...

در پایان از هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس بابت وقتی که در اختیار بنده قرار دادند تشکر می کنم و امیدوارم در آینده شاهد شکوفایی هرچه بیشتر شهر رشت باشیم .

انتهای پیام/083458

 

خواندن 3006 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 3568

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
-1 #3 پیام در تاریخ: پنج شنبه 24 ارديبهشت 1394 ، ساعت 04:02 ب ظ
جناب آقای دکتر به یقین یک مهره شفاف برای استان هست در کمتر شهری عضوی از شورا اینقدر از هر لحاظ فرهیخته است
وانشاالله ما ایشان را از دست ندهیم ودر این شهر باشند چون مایه دلگرمی مردم رشت هستند
نقل قول
 
 
+1 #2 شهروند در تاریخ: پنج شنبه 24 ارديبهشت 1394 ، ساعت 03:02 ب ظ
واقعا كه اشاره دكتر به آبروريزي برگزاري اجلاس از بابت هزينه ها و در نقطه مقابل آن عيدي اعضاي شورا به جا و به حق بوده
نقل قول
 
 
+2 #1 سید در تاریخ: پنج شنبه 24 ارديبهشت 1394 ، ساعت 03:02 ب ظ
ضمن تشکر از رشت پرس اولا اقای جمشیدی در مورد سوال حضورشان در انتخابات پاسخ شفافی نداند .ثانیا اینطور که ایشان فرمودند ظاهرا تمام کارهای زرجوب و گوهر رود را به نام خودشان زدند.
ثالثا منظورشان از یک رسانه پربازدید به باور دیارمیرزا است که باید بگم به عنوان یک کارشناس رسانه و برنامه نویس حقیقت اینه که در سطح استان هیچ سایتی به اندازه سایت نام برده بیننده نداره و ادعاشان درست است.
مورد آخر هم ای کاش از ایشون در مورد اتوبوس های که توسط سرپرست سابق خریداری شده می پرسیدید
نقل قول
 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی