امروز: یکشنبه 17 آذر 1398 برابر با 08 دسامبر 2019

ارزیابی قرارداد خرید اتوبوس و تغییرات شهرداری رشت از نگاه موسوی روزان

پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، بر اساس رویکرد شفاف خود در انعکاس نقطه نظرات مدیران ، گفتگوهای ویژه خبری را با مدیران و مسئولان استانی مهیا می نماید که پرسش ها و پاسخ های مسئولین به طور کاملا بی طرفانه و مشخص در اختیار مخاطبان پایگاه خبری رشت پرس قرار می گیرد . در ادامه ی این گفتگوها ، امروز سید رضا موسوی روزان عضو شورای اسلامی کلانشهر شهر رشت میهمان گفتگوی ویژه ی خبری این پایگاه بودند و به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند . در ذیل این گفتگو را می خوانید :

بسم الله الرحمن الرحیم . خداوند بزرگ را شاکرم که یکبار دیگر این توفیق را یافتم تا در جمع هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس حضور یابم . جا دارد ایام مبارکی که پشت سر گذاشتیم و همچنین ایامی که پیش رو داریم را تبریک و تهنیت عرض کنم . سوم خرداد روز آزاد سازی خونین شهر که با گل لاله های حمراء تبدیل به خرمشهر گردید و از دست دشمن بعثی و استکبار جهانی آزاد شد . ایام پر برکت شعبانیه ، ولادت سید الشهدا (ع) ، حضرت ابالفضل عباس (ع) و امام سجاد (ع) و نیمه ی پر برکت شعبان ولادت حضرت بقیه الله اعظم (عج) را تبریک و تهنیت عرض می کنم .

همچنین رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی (ره) در روز 14 خرداد و سالروز واقعه ی 15 خرداد شهادت تنی چند از علما و طلاب ارزشمند در سال 1342 توسط رژیم پهلوی و همچنین سالگرد شهادت نماینده اسبق محترم ولی فقیه مرحوم حضرت آیت الله احسان بخش نماینده ی ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت که سالهای زیادی را با داشتن رنج و بیماری به انقلاب اسلامی خدمت کردند تسلیت عرض می نمایم . ان شاء الله که بتوانیم این ایام را به درستی پاس بداریم .

رشت پرس : سوم خرداد سالروز آزاد سازی خرمشهر را پشت سر گذاشتیم ، با توجه به اهمیت این روز فرخنده در تاریخ انقلاب و نظام اسلامی و تلاش رزمندگان اسلام در آن برهه از زمان برای حراست ازخاک میهن ، به نظر جنابعالی چگونه می توان ابعاد مختلف این رشادت ها را به نسل جوان انتقال داد ؟

تفکر مقام معظم رهبری که در این خصوص بارها فرموده اند این است که ارزش و اعتبار نسل جدید در زمینه ی درک این ارزشها خیلی بالاتر است . جوانانی که در زمان جنگ تحمیلی حضور داشتند و آن اتفاق را با تمامی ابعاد لمس کردند . اما نسل های جدید چیزی را به عینه مشاهده نکرده اند و این در حالی است که در زمینه ی انتقال آن ارزش ها به نسل جوان فعالیت های زیادی صورت گرفته و درک آن شرایط و ابعاد مختلف وقایع ، تفکر والایی را می طلبد .

به عقیده بنده نسل جدید از جنبه ی درک این مسایل نسبت به نسل گذشته بسیار روشن تر است و در صحنه های مختلف نیز ایستاده است . یکی از راههای انتقال این تفکرات به نسل جدید برقراری ارتباط منطقی بین نسل گذشته و نسل جوان است تا بتوان درک درستی را از شرایط ارایه کرد . باید بر اساس شرایط روز و حال و هوای نسل جدید در زمینه ی انقلاب و دفاع مقدس سخن گفت .

رشت پرس : یکی از افرادی که در نطق های پیش از دستور جلسات شورای اسلامی شهر رشت، توجه ویژه ای به مسائل ملی و منطقه ای کشور ایران اسلامی دارد جنابعالی هستید ارزیابی شما از اتفاقات پیش آمده در فضای مجلس شورای اسلامی طی چند روز گذشته در خصوص مذاکرات هسته ای چیست؟

به عقیده بنده ، ما نمی توانیم موضوعات منطقه ای را از موضوعات ملی و کشوری جدا بدانیم . زمانی به برخی از موضوعات ورود می کنیم که به مباحث ملی مرتبط است . برخی از مسایل را نمی توان نادیده گرفت . اینجانب همیشه در نطق های پیش از دستور خود در صحن علنی شورا هم به موضوعات اعتقادی اشاره کرده ام و هم به مباحث ملی . در ارتباط با بحث مذاکرات هسته ای نیز چند جلسه در صحن علنی شورا صحبت هایی را عنوان کردم.

همراه سعی کرده ام دیدگاه خود را به دیدگاه مقام معظم رهبری نزدیک نمایم . قطعا اطلاعات ایشان از وقایع و موضع گیری هایشان صحیح و بر پایه ی منطق مستدل است . نظر من این است که موضعی نگیریم که با موضع مقام معظم رهبری فاصله داشته باشد .

در اینکه آمریکا یکی از دشمنان سرسخت نظام مقدس جمهوری اسلامی است ، شکی نیست و اگر آمریکا می توانست و از دستش بر می آمد به انقلاب اسلامی ایران آسیب های زیادی می زد و کوتاهی نمی کرد . حضرت امام (ره) بارها فرمودند " آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند " و مقام معظم رهبری نیز بر روی این جمله تاکید دارند .

بحث های چالشی که در مجلس شورای اسلامی صورت گرفت ، خیلی از موضوعات منتشر نشد چون جلسه غیر علنی بود . در چند ماه گذشته مقام معظم رهبری به افراد مذاکره کننده عنوان کردند که با منتقدان و مخالفین صحبت کنند و با شفافیت مسایل را بازگو کنند . به منتقدین هم توصیه کردند که انتقادها را بر اساس پایه و اصول بیان کنند و انتقادها جنبه ی توهین نداشته باشد .

من فکر میکنم مطالب و حرفهایی که گفته شد از روی دلسوزی بود اما چون بخشی از آن به دلیل نگاه و تفکر طیفی و جناحی عنوان گردید کمی نمک آن زیاد شد . در روزهای گذشته نیز مقام معظم رهبری با حضور در دانشگاه امام حسین (ع) به این نکته تاکید داشتند که من اجازه نمی دهم که با دانشمندان هسته ای ما مصاحبه شود و مصاحبه یعنی بازجویی . ایشان همچنین تاکیدات فراوانی داشتند در این خصوص که اجازه نخواهند داد تا از مراکز نظامی کشور بازدید بعمل آید .

با این نکاتی که عنوان شد باید به نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تیم مذاکره کننده عرض کنم که در حیطه اختیار شما نیست که در این زمینه نظراتی را بیان کنید بلکه چارچوب از سوی رهبری مشخص شده است و این موضوع نمی تواند در دستور کار مجلس قرار گیرد .

رشت پرس : در هفته جاری اعضای شورای اسلامی کلانشهر رشت دیداری را با فرمانده جدید سپاه قدس گیلان سردار عبدالله پور داتشه اید ، دستاورده های این ملاقات و نشست را چگونه ارزیابی می کنید؟

جا دارد که در اینجا به برادر خوبم جناب آقای هامون محمدی به خاطر دوره ای که فرماندهی سپاه قدس گیلان را بر عهده داشته اند خسته نباشید عرض کنم . ایشان برادر شهید و خود جانباز جنگ تحمیلی هستند و از دوستان قدیم بنده می باشند . برادر بزرگوارم سردار عبدالله پور نیز برادر شهید می باشند و خدمات زیادی را در دوران دفاع مقدس به انقلاب ارایه کردند . جلسه ای که در خدمت ایشان بودیم پیرو ادامه جلساتی بود که با جناب سردار محمدی و دوستان قرارگاه خاتم الانبیا ء برگزار کردیم و عرض تبریکی به ایشان بود .

همچنین مقدمه ای در خصوص انجام صحبت هایی برای فعالیت قرارگاه سازندگی خاتم با مبلغی که به تعبیری برای پاکسازی دو رودخانه ی گوهر رود و زرجوب مقرر شده ،مبلغ 10 میلیارد تومان که شورای شهر رشت مصوب کرده است ، 50 میلیارد تومانی که دولت محقق می کند و شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان که رقمی بیش از 360 میلیارد تومان با نرخ سال 93 که اگر بخواهیم بروز محاسبه کنیم به بیش از 400 میلیارد تومان برای اجرای این پروژه برآورد کرده است .

هدف از انجام این پروژه هدایت مسیر فاضلاب های شهری به سمت تصفیه خانه های محلی است و طرحی را شرکت آب و فاضلاب شهری ارایه کرد و در شورا مورد موافقت قرار گرفت و آن طرح ، شروع فعالیت برای ساماندهی دو رودخانه از بالادست است . مقرر شده که 12 تصفیه خانه در دو طرف مسیر رودخانه احداث گردد و این پروژه از پروژه های بزرگی است که قرارگاه خاتم می تواند در انجام آن کمک کند . قرار گاه سازندگی خاتم الانبیاء از توانمندی بالایی برخوردار است و به دنبال سود آوری نیست و سودی که هم که دریافت می شود مستقیما به قرارگاه کوثر می رود برای رفع محرومیت زدایی که از مطابات به حق و با دستور مقام معظم رهبری انجام می گیرد. این جلسه مقدمه ای بود برای جلسات بعدی که برگزار خواهد شد .

رشت پرس : یکی از داغ ترین موضوعاتی که در روزهای گذشته توسط جنابعالی مورد دقت نظر قرار گرفت ، انعقاد قرارداد بین شهرداری رشت و یک شرکت خصوصی برای خرید اتوبوس های ناوگان شهری بود که بدون اطلاع اعضای شورا انجام گرفت ، لطفا در زمینه ی اطلاع خود از این موضوع و نحوه ی انجام قرارداد مذکور توضیح دهید .

مردم این حق را دارند که از هرگونه فعالیتی که در شورای شهر و شهرداری رشت انجام می شود مطلع باشند . در زمینه ی انعقاد این قرارداد ، اعضای شورا در روز معارفه ی دکتر ثابت قدم و تودیع آقای کریم سرپرست متوجه این موضوع شدند و بیان این موضوع نیز توسط آقای سرپرست و تحت عنوان یک سورپرایز به همه اعلام گردید و جای تعجب بسیار زیادی را برای اعضای شورا در پی داشت . چون شهرداری مجری مصوبات شورای اسلامی شهر است و هر اقدامی خارج از لوایح و مصوبات باعث بوجود آمدن شبهات است .

آقای سرپرست بیان کردند که این قرار داد یک قرارداد چندین میلیاردی برای خرید 20 دستگاه اتوبوس می باشد . اعضای شورا نیز کاملا از این جریان بهت زده شدند و مطلع نبودند . نخستین فردی که این قرارداد را زیر سوال برد آقای کارگر نیا بود ودر هفته ی بعد آقای نیکومنش نودهی و آقای حاجی پور به صورت ضمنی به این موضوع اشاره کردند و در دو هفته قبل بنده مطالب بیشتری را بیان کردم و جایگاههایی را در این خصوص با نام افراد مطرح کردم که البته برای من قابل احترام هستند اما در مورد انعقاد این قرارداد از این افراد گلایه دارم . بحث منافع مردم و شهروندان و رعایت کردن چارچوب ها در شهرداری بسیار مهم است .

این قرار داد قریب به 30 میلیارد تومان است و در مراحل اولیه 9 میلیارد را اشاره داشته اند . خرید هر دستگاه اتوبوس 450 میلیون تومان است ، نام اتوبوس ها با برند خارجی است و مقرر شده که آن شرکت از کشوری اتوبوس های مذکور را وارد و مونتاژ کند و با پلاک منطقه آزاد به ما تحویل دهد . یک میلیارد و 800 میلیون تومان هم پرداخت شده است . توضیحاتی باید داده شود در این خصوص توسط مدیران ذیربط . برخی از افرادی که باید در جریان انعقاد این قرارداد باشند اصلا اطلاعی در مورد این قضیه نداشتند .

وقتی یک عضو شورا که نماینده ی مردم در پارلمان شهری است این چنین به موضوعی تاکید دارد باید دستگاههای نظارتی بیرون از بدنه ی شهرداری پیگیری های بیشتری را در این خصوص داشته باشند . متاسفانه دستگاه نظارتی خودی در مقام دفاع از شرکت طرف قرارداد برمی آید . صحبت ما این است که به درستی بررسی کنند . میزان بودجه ای که در سال 93 برای خرید اتوبوس در نظر گرفته شده بود با این رقم متفاوت است و قبل از انعقاد قرارداد باید در شورا مطرح می شد تا بصورت مصوبه لحاظ گردد .

درست است که ما در مورد شهر رشت نیاز به خرید اتوبوس برای بهسازی ناوگان شهری داریم اما با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به استفاده از تولیدات داخلی چرا باید یک چنین قراردادی منعقد شود؟ این قرارداد در زمانی منعقد شد که شهرداری برای تامین حقوق رفتگران در تلاش بود و با مشقات فراوانی دست و پنجه نرم میکرد ، سوالهایی در زمینه پرداخت مالی است که باید جواب داده شود . بحث ما متهم سازی نیست بلکه شفاف سازی موضوع است . پیشنهاد بنده این است که شهردار محترم و هم ریاست محترم شورای اسلامی شهر رشت پیگیر این جریان باشند چون نظارت حق تک تک اعضای شورا است و باید به مردم و شهروندان پاسخگو باشند . این اتفاق رویداد مهمی بود که باید تمامی اعضای شورا از این جریان مطلع می شدند . حتی برخی از مدیران شهرداری نیز مطلع نبودند ، چرا باید این مساله به صورت محرمانه صورت می گرفت ؟ آیا نیاز به گرفتن تضامینی در زمینه انعقاد قرارداد نبود و یا اگر چنین اقداماتی صورت گرفته شفاف اعلام نمایند ؟ درخواست ما این است که موضوع مزبور پیگیری شود .

رشت پرس :اخیرا مصوبه ای در خصوص افزایش نرخ تاکسی های درون شهری به فرمانداری شهرستان رشت ارسال گردید و از سوی فرماندار شهرستان رشت به شورا عودت داده شد . در زمینه ی رفع ایرادات این مصوبه چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

در مورد این مصوبه می توان گفت که هم به نوعی شورای شهر محق است و هم فرمانداری . فرمانداری محترم استناد کرده به قانونی که در خصوص افزایش نرخ تاکسی ها باید تا سقفی برای آن در نظر گرفته شود و صحبت شورا هم این است که باید این ابلاغی که توسط دولت صورت گرفته در قبل از تاریخ تصویب مصوبه در شورا به دست شورا می رسید . چون این مصوبه در کمیسیون های مختلف مطرح گردید و تایید شد و زمانی که به مرحله اجرایی رسیده است از سوی فرمانداری عودت داده شد . اعتقاد ما این است که باید مصوبه شورا عملیاتی شود . باید هماهنگی و تعامل بین شورا و فرمانداری بیشتر شود .

نرخ ها تابع چند موضوع است هم نظرات و دیدگاههایی را که دولت اعلام می کند و هم شرایط منطقه ای و جغرافیایی . ممکن است در یک شهرستان در کشور اینگونه نباشد ولی این مسایل را شورا تعیین می کند .

رشت پرس : یکی از انتقادات جدی که به شورای اسلامی شهر رشت وارد بوده ، نبود تعامل تنگاتنگ بین شورا و نمایندگان مجلس شورای اسلامی می باشد . این موضوع را چگونه ارزیابی می کنید ؟

این تعامل باید دو طرفه باشد . هر چقدر که این تعامل بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی تنگاتنگ باشد معضلات شهری و مشکلات مردم بیشتر مرتفع خواهد شد و انجام پروژه های شهری که نیاز به اعتبار باشد می توان با تکیه بر نمایندگان از اعتبارات ملی نیز بهره برد .در زمان ریاست دکتر جمشیدی در شورا ، آقای نیکومنش نودهی به عنوان رابط شورای اسلامی شهر رشت با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شهرستان رشت تعیین شدند و جلساتی نیز با نمایندگان برگزار شد . در حال حاضر نیز درخواست من از مهندس صابر این است که این تعامل را در بین اعضای شورا و نمایندگان مجلس برقرار کنند .

رشت پرس : آیا اعضاء شورای اسلامی کلانشهر رشت تغییرات مدیریتی در شهرداری رشت توسط شهردار را پذیرفته است ؟

تغییر مدیریت در شهرداری و سازمانهای تابعه از اختیارات شهردار است . ارتباط و تعامل بین شهردار و اعضای شورا می تواند برای مجموعه ی شهرداری راهگشا باشد . بنده در زمان تصدی آقای سرپرست به این نکته تاکید داشتم که تحولی در خصوص جابجایی مدیران در شهرداری صورت نگیرد چون بی ثباتی در شهرداری را به دنبال داشت . بخش قابل توجهی از تغییراتی که در شهرداری توسط آقای ثابت قدم صورت گرفت با نظر ایشان انجام شد و اعضای شورای شهر نیز مخالفتی در این خصوص نداشتند . به دوستان و مدیرانی که در شهرداری فعالیت می کنند توصیه می کنم که اینطور فکر نکنند که دوستی ها و ارتباطات می تواند آنها را از تغییرات مصون بدارد . باید شایستگی ها و لیاقت ها جایگزین ارتباطات شود و هر فردی باید اثرات کاری و فعالیت های خود را نشان دهد . توصیه ی من به اعضای شورا این است که اجازه دهیم که شهردار جدید ، کار خود را انجام دهد . چون شهر رشت از نبود ثبات مدیریتی در طول دو سال گذشته ، ضربه هایی خورده است . به اندازه ی کافی تغییر در کارنامه ی مدیریتی شهرداری داشته ایم . توصیه ی من به آقای ثابت قدم هم این است که قانون را در تعامل اجرا کنند و تعامل بین اعضای شورا ی شهر و شهردار بیش از پیش شود .

رشت پرس : نظر شما در خصوص نحوه برخورد شهرداررشت با منتقدان خود که در رسانه ها این روزها حرف و حدیث های زیادی را رقم زده است چیست ؟

اعتقاد من از دیدگاه مذهبی این است که باید فضای نقد سازنده برقرار باشد . انتقاد از مدیران و نصیحت وظیفه صد درصد کسانی است که عملکرد آن مدیر را مشاهده می کنند . کسی نمی تواند از نقد فرار کند . همچنین نباید همواره فضای تعریف و تمجید برقرار باشد . در مورد صحبتی که آقای ثابت قدم بیان کردند باید خودشان پاسخ گو باشند . نقد نباید به قصد تخریب باشد و افرادی که اینگونه نقد می کنند باید از طیفهای دیگر جدا شوند . اینجانب به شخصه همیشه از نقد استقبال می کنم چون منتقدان کمکی برای من هستند تا مشکلات خود را رفع کنم و اشتباهات را جبران نمایم .

رشت پرس : آیا جنابعالی در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی به عنوان کاندیدا شرکت خواهید کرد ؟

بنده در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی برنامه ای برای کاندیداتوری ندارم . اما برای پر رنگ تر کردن انتخابات و مشارکت حداکثری تمامی تلاش خود را می کنم که مردم حضوری شایسته داشته باشند .

و اما سخن پایانی شما ...

از هیات تحریریه پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس تشکر می کنم . به همکاران خودم در شورا و مجموعه ی شهرداری توصیه می کنم که برای آبادانی و توسعه ی شهر رشت تلاش و همتی مضاعف داشته باشند ، از تندی و ایجاد فضای ملتهب در شهر بپرهیزند و تلاش کنند تا چالش ها را با تعامل برطرف کنند .

انتهای پیام/083458

 

خواندن 2082 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 3800

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی