امروز: چهارشنبه 14 خرداد 1399 برابر با 03 جون 2020

جهت گیری سیاسی و عملکرد مدیریت شهری از نگاه حاجی پور

اختصاصی/ پایگاه خبری رشت پرس ، بر اساس رویکرد شفاف خود در انعکاس نقطه نظرات مدیران ، گفتگوهای ویژه ای را با این عزیزان تدارک می بیند که پرسش ها و پاسخ های مسئولین به طور کاملا بی طرفانه و مشخص در اختیار مخاطبان پایگاه خبری قرار می گیرد . در ادامه ی این گفتگوها ، اسماعیل حاجی پور عضو شورای اسلامی شهر رشت و رییس شورای اسلامی شهرستان رشت میهمان گفتگوی ویژه ی خبری این پایگاه بودند  و به سوالات هیات تحریریه رشت پرس پاسخ گفتند  . در ذیل این گفتگو را می خوانید :  

بسم الله الرحمن الرحیم . در طلیعه عرایضم از هیات تحریریه وزین پایگاه خبری رشت پرس تشکر می کنم . پایگاه خبری رشت پرس به دور از هیاهوی سیاسی و رسانه ای و کاملا بی طرفانه سعی در انعکاس درست اخبار به مخاطبان دارد و این ستودنی است . رسانه ها پل ارتباطی بین مردم و مسئولین هستند و از اینکه خبرها با اطلاع رسانی مطلوب به گوش جامعه می رسد از شما تشکر می کنم .

جایگاه تفکرات و جهت گیری های سیاسی در شورای اسلامی رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

رشت پرس : جایگاه تفکرات و جهت گیری های سیاسی در شورای اسلامی رشت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

همیشه تاکید و اعتقاد بنده بر این بوده است که شورا نباید سیاسی باشد . البته همه ی ما دارای تفکرات سیاسی هستیم اما این تفکرات نباید بر حوزه ی خدمت ما به مردم تاثیر گذار باشد . برای انتخاب شهردار به عنوان مثال نباید دنبال فرد سیاسی بگردیم بلکه باید یک مدیر اجرایی قدرتمند برای این مسئولیت برگزینیم . اگرمجموعه ی شورای اسلامی شهر در بازی های سیاسی ورود کنند قطعا ضرر آن به مردم می رسد و خیانتی است که به شهر و شهروندان شده است . باید در تصمیمات شهری و مدیریت شهر تفکر شورایی حاکم باشد و تصمیمات در سایه وفاق و همدلی اتخاذ گردد .

*شهر را فدای تفکرات سیاسی نکنیم

مهمترین نکته این است که توانمند ترین فرد را با هر تفکر سیاسی و با توجه به فعالیتی که می خواهد انجام شود برای شهرمان در نظر بگیریم و شهر رشت را فدای تفکر سیاسی نکنیم .

رشت پرس : آیا عملکرد دوره چهارم شورای اسلامی تحت تاثیر تفکرات سیاسی قرار گرفته است؟

خیر . شورای دوره چهارم شهر رشت شهرداری را انتخاب کرد ( آقای خلیلی ) که تفکرات سیاسی نداشت اما شخص اجرایی بود . آقای خلیلی تا جایی که در توان داشت فعالیت کرد و به نظر من در حال پیش رفتن بود . اگر در حال حاضر برای انتخاب شهردار کسی توانمند تر از خلیلی نیاید بنده به آن شخص رای نمی دهم .

*اگر فردی قوی تر از خلیلی (شهردار اسبق) نیاید بنده رای نمی دهم

ده نفر از اعضای شورای شهر ، رای به استیضاح  و برکناری آقای خلیلی دادند. اگر هر فرد دیگری ضعیف تر  از ایشان انتخاب شود باز هم آینده ی نامعلومی در انتظار شهردار خواهد بود و ممکن است پس از 10 ماه  آن شهردار هم برکنار شود . البته استیضاح و برکناری شهردار در قانون پیش بینی شده است و تمامی فعالیت های شورا و انتخاب و عزل شهردار از سوی شورای شهر در حیطه قانون باید انجام شود ولی این برکناری ها به شهر و مردم ضرر می زند . باید در انتخاب شهردار کلانشهر رشت از ابتدا تصمیم درستی لحاظ شود .

رشت پرس : عدم داشتن امنیت شغلی شهرداران رشت در دهه اخیر چه تبعاتی بر زندگی مردم داشته است؟

صد در صد باعث نارضایتی مردم رشت است چون ما نماینده مردم در پارلمان شهری هستیم انتظارات شهروندان از ما بسیار زیاد است . مردم به اعضای شورای شهررای دادند تا برای چهار سال فعالیت های شهری را پیش ببرند پس چرا ما نباید به عنوان مجموعه شورا به یک شهردار حتی برای دو سال مهلت ابراز وجود دهیم ؟

*بواسطه استیضاح تا برکناری شهردار تمامی فعالیت های کمیسیون های شورا به مدت دو ماه تعطیل شد

از زمان استیضاح شهردار تا برکناری آقای خلیلی فعالیت های کمیسیون های شش گانه شورا به مدت دوماه  کلا تعطیل شده بود این یک فاجعه است و تمامی این حرکت ها ضرری است که به شهر مان می رسد . اگر شما به کلانشهرهای بزرگ کشور نظیر اصفهان ، مشهد و غیره نگاه کنید می بینید که شهرداران این شهرها دست کم به مدت 9 الی 10 سال است که در سمت مدیریت شهری پابرجا مانده اند و این یعنی ثبات در حوزه مدیریت شهری و اجرای روند توسعه و پروژه ها و طرحهای بزرگ . بنده امیدوارم هر کسی که تحت عنوان شهردار توسط اعضای شورا برگزیده می شود زمان کافی برای ماندن در این پست را داشته باشد . نکته ی دیگر ی که لازم می دانم عرض کنم این است که شهر رشت شهر بزرگان بوده و مهد تمدن ایران شناخته می شده است . نخستین فعالیت ها و اتفاقات مهم اجتماعی و فرهنگی در رشت به وقوع پیوسته است . اولین تاسیس کتابخانه در کشور ، نخستین گروه تئاتر ، گروههای مشروطیت ، اولین شهرداری در کشور درشهر رشت در گذشته های دور کلید خورد . شهر رشت دارای مردم فرهیخته ای است .

 *نباید کسی که سابقه کار اجرایی و مدیریتی نداشته، بیاید و بگوید که من کاندیدای سمت شهرداری رشت هستم

امروز نباید کسی که سابقه کار اجرایی و مدیریتی نداشته است بیاید و بگوید که من کاندید سمت شهرداری رشت هستم . قداست و عظمت این شهر را حفظ کنیم . شهر رشت بزرگان زیادی را در خود پرورانده که در عرصه های ملی و بین المللی تاثیر گذار بوده اند .  

رشت پرس : چه میزان از توانمندی ها و تجارب جنابعالی در حوزه عملکردی شورای اسلامی شهر رشت بکار گرفته شده است؟

شورای دوره چهارم شهر رشت ، شورای خوبی می تواند باشد . این شورا تلفیقی از افراد تحصیل کرده و افراد اجرایی است و مدیریت و علم در کنار هم می تواند یک ترکیب فوق العاده ای باشد . بنده باید بتوانم از پتانسیل ها و توانمندی هایم استفاده کنم اما باید دید که این زمینه در شورا وجود دارد و یا اینکه موانعی در سر راه است ، بقیه اعضای شورا نیز به همین نحو .

*اعضای شورای شهر نیز نیاز به راهنمایی و توصیه هایی دارند ، با توپ و تشر نمی شود کارها را پیش برد

پانزده عضو شورای شهر نیز نیاز به راهنمایی و توصیه هایی دارند با توپ و تشر نمی شود کارها را پیش برد . جا دارد از آقای استاندار که همیشه با صراحت و تعامل با شورای شهر برخورد کرده اند در همین جا تقدیر و تشکر نمایم . همینطور از حضرت آیت الله قربانی نماینده محترم ولی فقیه و امام جمعه رشت که همیشه دغدغه هایشان را در خصوص شهر رشت عنوان می کنند . باید تعامل و ارتباط بین مجموعه شورا و مدیران شهری و استانی برقرار شود . استاندار معزز گیلان تا کنون مساعدت ها و عنایت های ویژه ای را در زمینه ی توسعه شهر رشت داشته اند . بوستان مفاخر با مساعد های ایشان ، مجموعه شورا و شهرداری و اداره ی کل  منابع طبیعی استان احداث و راه اندازی شد . اقدامات اولیه احداث پارک 400 هکتاری لاکان نیز با حمایت ایشان طی دو روز گذشته در حال انجام است . در زمینه ی بحث جمع آوری روان آبهای سطحی شهر رشت نیز کارهای خوبی با همکاری تمامی مدیران صورت گرفت . پس باید تعاملات برقرار شود خواهش من از تمامی دوستان و بزرگان این است که یکدیگر را تخریب نکنیم و در جهت توسعه و تعالی شهر گام برداریم .

رشت پرس : دلیل حذف کمک شهرداری به کتابخانه ملی رشت چه بوده است؟

اینجانب در نطق پیش از دستورم در جلسه ی علنی شورای اسلامی شهر رشت چند نکته را به همکارانم عرض کردم . 1- تلاش شورا در جهت تعیین شهردار جدید 2- تا زمان انتصاب شهردار جدید هیچ گونه تغییری در مجموعه شهرداری صورت نگیرد و  اگر این اتفاق رخ دهد بدین معنی خواهد بود که ما شهردار را قبل از اینکه به مجموعه شهرداری و مدیریت شهری ورود کند خلع سلاح کرده ایم .

*هرگونه تغییر در مجموعه شهرداری قبل از انتخاب شهردار به معنای خلع سلاح شهردار آینده است

باید اجازه دهیم که شهردار تغییرات مدیریتی را با روش خود اعمال کند و اعضای تیم مدیریتی را خود گزینش و تعیین نماید . سومین تاکید من بحث کتابخانه ملی شهر رشت بود . کتابخانه ملی رشت اولین کتابخانه ملی کشور است و آبروی ما و منطقه شمال کشور می باشد . مرجع عظیمی از کتابهای باقدمت و منابع کمیاب در این کتابخانه گرد هم آمده است . باید آنگونه که شایسته این کتابخانه است به آن توجه شود . فضای کتابخانه ملی نیازمند تغییر و ترمیم است . همه ی شوراهای شهررشت  و انجمن های شهر در گذشته کمک هایی را برای بحث نگهداری و حفاظت از این کتابخانه داشته اند .

*اعتباری که برای کمک به کتابخانه ملی رشت وجود داشت به دلیل سهل انگاری حذف شد

متاسفانه در زمان تعیین بودجه شورای اسلامی شهر رشت در سال 93 ، به دلیل تغییراتی که در محتوی بودجه صورت گرفته بود ، اعتباری که برای کمک به کتابخانه ملی رشت وجود داشت به دلیل سهل انگاری حذف شد و بعد از پیگیری هایی که پس از نطق اینجانب انجام شد لایحه ای برای تامین اعتبار آن در نظر گرفته شد و این دغدغه ان شاء الله مرتفع خواهد گردید .

نکته ی دیگری که بنده در زمینه ی آن تاکید داشتم ، برگزاری کنگره هشت هزار شهید گیلان بود . ما هر چه داریم از شهداست . اگردر حال حاضر اینجانب در جایگاه عضویت شورا نشسته ام به دلیل امنیت و آرامشی است که شهدای جان برکف ما آن را برای کشور و مردم به یادگار گذاشته اند . شهدا متعلق به فرد نیست بلکه متعلق به همه است .  ما مدیون خون پاک آن عزیزان هستیم . در خصوص برگزاری کنگره هشت هزار شهید نامه ای بود که مطرح نشد که با پیگیری بنده و سایر اعضاء شورا این مورد در حال مرتفع شدن است ، چرا که این کنگره کار فرهنگی بسیار بزرگی برای شهر رشت می باشد .

رشت پرس : با توجه به رکودی که در زمینه ساخت و ساز در شهر رشت وجود دارد دلایل افزایش تعداد شعب کمیسیون ماده 100 از سه شعبه به پنج شعبه چه بوده است ؟

در گذشته در مورد بحث صدور پروانه ساختمانی ، شهرداری حرف اول و آخر را می زد اما در حال حاضر تشکیلات موازی در این زمینه زیاد شده است . همه به نوعی مدعی هستند . ماده 100 شهرداری ها به صراحت اعلام می کند که هر فردی که می خواهد ساختمانی را احداث کند باید از شهرداری مجوز بگیرد .  ماده 99 نیز می گوید که در خارج از محدوده شهری ، مجوز ساخت و ساز توسط بخشداری و در روستاها توسط دهیاری ها صادر می شود . باید زمینه ی سرمایه گذاری در خصوص ساخت و ساز را برای سرمایه گذاران فراهم کنیم .کمیسیون عمران و توسعه شهری شورای اسلامی شهر رشت برنامه ریزی های خوبی را دارد تا در مورد ساخت و ساز اقتدار لازم را به شهرداری برگرداند و تصمیمات نهایی توسط شهرداری  و کمیسیون فنی ماده 5 اتخاذ گردد .

*شهرداری هایی که تخلفات ساختمانی را ملاک قدرت و توانایی خود قرار می دهند دارای ضعف هستند

اعتقاد من این است که شهرداری هایی که کد 77 را که تخلف ساختمانی است ملاک قدرت و توانایی خود قرار می دهند دارای ضعف هستند . اگر شهرداری به دلیل بالا رفتن کد 77 ، درآمدش بالاتر می رود توانایی برخورد با تخلف ندارد در نتیجه پرونده ها به کمیسیون ارجاع داده می شود و کمیسیون هم رای به تخریب می دهد و پرونده های سنگینی در این خصوص نیز وجود دارد .

*اگر شهرداری وظایف خود را به درستی انجام دهد این 5 شعبه کمیسیون به یک کمیسیون کاهش خواهد یافت

رشت پرس : دلایل عدم اجرای طرح مطالعاتی حمل ونقل ریلی کلانشهر رشت را چگونه ارزیابی می کنید؟

برای تصویب طرح جامع حمل و نقل  در وزارت کشور با این طرح مخالفت کردند که ما هم تا کنون زیر بار نرفتیم . تمامی کارها در این زمینه انجام شده در مرحله نهایی است و امیدواریم که وزارت کشور این طرح را بپذیرد با توجه به عدله  و قوانینی که وجود دارد .

*تمام کارهای مطالعاتی حمل و نقل ریلی انجام شده و در مرحله نهایی است

برای اینکه این طرح در شهری اجرا شود باید شهر مورد نظر 10 هزار مسافر برای  ناوگان حمل و نقل داشته باشد  که شهر رشت در حدود 9 هزار و اندی مسافر دارد . شرکت مشاور این طرح یکی از مشاوران قوی و زبده کشور است و در شهرهای بزرگی نظیر شیراز و مشهد کارهای خوبی را انجام داده است و در حال حاضر با اصول ، نظریه و  قواعد وزارت کشور خود را تطبیق داده است .

رشت پرس : تخصیص اعتبار برای ساماندهی رودخانه های زرجوب و گوهررود را چگونه ارزیابی می کنید؟

یکی از بزرگترین دغدغه های اینجانب این است که مشکل رودخانه های زرجوب و گوهر رود مرتفع گردد . این رودخانه ها برای نسل های گذشته این شهر  خاطرات خوبی را رقم زده است . این رودخانه ها در سالیان نه چندان دور دارای آب زلال و پاکی بود که هر انسانی را به وجد می آورد . در حال حاضر نمی توان حتی لحظه ای در کنار این رودخانه ها گذر کرد چون بوی تعفن ، مشام را می آزارد . مسئولان عالی کشورعنایت ویژه ای را نسبت به ساماندهی این دو رودخانه تا کنون داشته اند و قول های مساعدی نیز در زمینه ی تخصیص اعتبارات برای ساماندهی داده اند . البته فعالیت های خوبی در طول یکسال گذشته در این مورد انجام شده است . در حال حاضر 15 هزار متر مکعب از فاضلاب های شهری وارد تصفیه خانه فاضلاب شهری می شود و اگر این میزان ورودی فاضلاب به  تصفیه خانه افزایش یابد ، ان شاء الله شاهد این امر خواهیم بود که کمی از میزان آلودگی این رودخانه ها کاسته می شود .

*بهمن ماه سال جاری 7 نقطه از مناطق شهری به تصفیه خانه فاضلاب شهری متصل خواهد شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری گیلان نیز اظهارامیدواری کردند که در بهمن ماه امسال ، فاضلاب 7 نقطه از مناطق شهر رشت به تصفیه خانه فاضلاب رشت متصل خواهد شد . البته ما نیازمند این امر نیز هستیم که مردم را با این رودخانه ها آشتی دهیم و از آلودگی هایی که مردم با دور ریختن پسماندهای خود در طول مسیر این رودخانه های بودجود می آورند با فرهنگ سازی جلوگیری کنیم .

رشت پرس : فعالیت های نوید بخش و آتی شورای اسلامی کلانشهر رشت چیست ؟

طرحهایی در زمینه ی زیباسازی ورودی های شهر رشت در حال اقدام است . چون شهر رشت در زمینه تابلو ها و نمادهای ورودی در تمامی جهت های ورودی شهر دارای ضعف هایی است . طرح جمع آوری روان آب های سطحی نیز که به نظر بنده بسیار خوب پیش رفته است در هفت نقطه دیگر اجرا خواهد شد .

*پس از انتخاب شهردار در دو ماه آینده طرح های عمرانی از سر گرفته خواهد شد

پس از انتخاب شهردار در دو ماه آینده طرح های عمرانی از سر گرفته خواهد شد و آن چیزی که مجموعه شورا و شهرداری بی اندازه به آن محتاج هستند نقطه نظرات مردم در خصوص فعالیت هایشان است . رسانه های نیز در جای خود نقش تعیین کننده ای در زمینه ی انعکاس مطالبات بحق مردم دارند .

رشت پرس : پیش بینی شما از انتخاب شهردار کلانشهر رشت چیست ؟

*به نظر بنده شهردار آینده کلانشهر رشت از اعضاء شورای اسلامی شهر نخواهد بود

پیش بینی بنده این است که شهردار شهر رشت طی 15 الی 20 روز آینده انتخاب خواهد شد و تا زمانی که حکم شهردار قطعی گردد دو ماه زمان می برد .به نظر بنده شهردار آینده کلانشهر رشت از اعضاء شورای اسلامی شهر نخواهد بود

*امیدوارم که اعضای شورای شهر در مورد انتخاب شهردار به یک اجماع برسند

امیدوارم که اعضای شورای شهر در مورد انتخاب شهردار به یک اجماع برسند و شهردار بعدی شهر رشت با 15 رای موافق به این سمت برسد . ما در مقابل این شهر و مردم آن مسئول هستیم .

و اما سخن پایانی شما ...

از پایگاه خبری رشت پرس برای فرصتی که برای بیان دیدگاههای بنده در اختیارم گذاشتند تشکر می کنم . اینجانب بر خود وظیفه می دانم که به این شهر خدمت کنم و اگر روزی نتوانم آنگونه که هست در هر جایگاهی شایسته ی خدمتگذاری به مردم باشم از شغل خود کناره گیری می کنم . توصیه ی بنده به رسانه ها این است که فضای جامعه را با انعکاس مغرضانه اخبار و حاشیه پراکنی ملتهب نسازند و در جهت ایجاد فضای آرامش و اطمینان در جامعه گام بردارند .

انتهای پیام/083458

خواندن 1167 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در مدیریت شهری
خواندن کد خبر: 834

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی