امروز: چهارشنبه 20 آذر 1398 برابر با 11 دسامبر 2019

سردبیر

سردبیر

سه شنبه, 19 آذر 1398 13:06

شهردار رشت با امضای یک تفاهم نامه سه جانبه با رئیس اداره حفظ و نگهداری اسناد وزارت امور خارجه، معاون فناوری و کاربردی سازی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری رشت، گامهای اساس برای احیای بندر تاریخی پیربازار رشت و زمینه های باززنده سازی آن را فراهم‌ کرد.

سه شنبه, 19 آذر 1398 13:01

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مهار آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: با ارائه آموزش‌های لازم و همراهی‌های مردم امروز از پیک حاد آنفلوآنزا عبور کردیم.

سه شنبه, 19 آذر 1398 12:51

یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از تهیه طرح دو فوریتی الزام دسترسی به خدمات اینترنت خبر داد و گفت که این طرح امروز تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهد شد.

سه شنبه, 19 آذر 1398 10:40

خدایی گفت: ما در کنکور سراسری ۱۹ سهمیه داشتیم که ۱۶ سهمیه حذف شد، اما سهمیه مناطق، ایثارگران و منطقه آزاد باقی ماند.

سه شنبه, 19 آذر 1398 10:37

شورای عالی فضای مجازی خبر رفع فیلتر تلگرام را تکذیب کرد.

سه شنبه, 19 آذر 1398 10:23

فرماندار رودبار گفت: برای جلوگیری از بیماری آنفلوانزا مدارس پیش دبستانی، دوره اول و دوم ابتدایی شهر لوشان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری تعطیل است.

دوشنبه, 18 آذر 1398 19:30

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و رئیس شورای اطلاع‌رسانی گیلان تقویت همبستگی و وفاق در جامعه را ضامن تداوم امنیت و آرامش در کشور خواند و گفت: افراد و جریان‌هایی که  پیروزی و موفقیت نظام اسلامی در بخش‌های مختلف برای آنان دارای اهمیت است، باید برای  تجلی بیشتر انسجام ملی تلاش کنند.

دوشنبه, 18 آذر 1398 19:14

محمد رفیعی کارشناس حقوق قضایی/خواسته یا نا خواسته در فرهنگ و اقوام گوناگون نگاه های متفاوتی به کودکان وجود دارد و تعاریف مختلفی را در خصوص کودک در افراد می توان جستجو کرد ، حال این برداشتها می تواند در مرور زمان در خواسته ها و قوانین نقشهای مختلفی را ترسیم کند ، و این به نوبه خود در حقوق کودک می تواند از مهم‌ترین بحث‌ها در حوزه حقوق خانواده هم برشمرد ، می دانیم که قانون جنین را دارای حقوقی می داند که حیات او را از زمان تولد مورد حمایت قرار داده و بار حقوقی را نیز بر آن مترتب می سازد و همینطور در سن رشد هم این قوانین با مواد قانونی بهتر مختلف مراحل رشد او را مورد حمایت قرار داده و حتی از بُعد مونث و مذکر هم برای رشد و سن بلوغ افراد زوایای مختلفی را در نظر گرفته و البته هم حقوقدانان و صاحبان نظر نیز نظراتی را در این خصوص بیان داشتند و نباید فراموش کرد که کودک در زمان رشد می بایست در فضایی آرام و توام با خوشبختی و حمایت خانواده شکل گیرد از اینرو نیز در كنوانسيون‌ حقوق‌ كودك‌  مصوب‌ نوامبر 1989 موارد مختلفی در نظر گرفته شده و در ابعاد مختلف کودکان مورد حمایت قرار گرفته شدند و با نگاهی کوتاه که در آن درج گردیده آمده است با در نظر داشتن‌ اين‌ كه‌ لزوم‌ انجام‌ مراقبتهاي‌ ويژه‌ از كودك‌ در اعلاميه‌ حقوق‌ كودك‌ ژنو 1924 بيان‌ شده‌، در 20 نوامبر 1959 در اعلاميه‌ حقوق‌ كودك‌ مجمع‌ عمومي‌ به‌ تصويب‌ رسيده‌، در اعلاميه‌ جهاني‌ حقوق‌ بشر و در ميثاق‌ بين‌المللي‌ حقوق‌ مدني‌ و سياسي‌ (خصوصاً در موارد 23 و 24)، در كنوانسيون‌ بين‌المللي‌ حقوق‌ اجتماعي‌، اقتصادي‌ و فرهنگي‌ (خصوصاً در ماده‌ 10) و در اسناد و احكام‌ سازمانهاي‌ تخصصي‌ و سازمانهاي‌ بين‌المللي‌ مربوط‌ به‌ رفاه‌ كودكان‌ به‌ رسميت‌ شناخته‌ شده‌ است‌ و در ادامه نیز و با عنايت‌ به‌ اهميت‌ همكاريهاي‌ بين‌المللي‌ براي‌ بهبود شرايط‌ زندگي‌ كودكان‌ در تمام‌ كشورها خصوصاً كشورهاي‌ در حال‌ توسعه‌، توافقاتی را در نظر گرفتند.
کودکان آسیب پذیرترین گروه جامعه انسانى، نخستین کسانى هستند که در معرض هجوم مستقیم انواع ناگوارى ها، فشارها و مشکلات ناشى از زندگى بزرگ ترها قرار مى گیرند و آن را تحمل مى کنند.
در کنوانسیون حقوق کودک، بیشترین مسئولیت در رعایت حقوق کودک بر دوش والدین نهاده شده است، چنان که در ماده 18 کشورهاى طرف کنوانسیون متعهد شده اند: «بیشترین تلاش خود را براى تضمین به رسمیت شناختن این اصل که پدر و مادر کودک، مسئولیت مشترکى در زمینه رشد و پیشرفت کودک دارند، به عمل آورند. والدین یا قیم قانونى، مسئولیت عمده را در رشد و پیشرفت کودک به عهده دارند و اساسى ترین مسئله آنان، (حفظ) منافع عالیه کودک است».
در کشورهاى در حال توسعه، کودکان، بیشتر با فقر و پى آمدهاى ناشى از آن مانند سوءتغذیه، کمبود امکانات بهداشتى، درمانى و تحصیلى درگیرند.

در حالى که در کشورهاى توسعه یافته، مشکلات اخلاقى و ضعف بنیاد خانواده گریبان گیر کودکان است. خوشبختانه در کشورهاى مسلمان، به سبب وجود استحکام در بنیاد خانواده و گرایش هاى دینى و اعتقادى و آشنایى بیشتر با احکام اسلامى، وضعیت حقوقى کودکان جایگاه نسبى مناسب ترى دارد.
پدران، مادران و مدیران آینده باید نسبت به حقوق و تکالیف خود آگاهی پیدا کنند تا به مرور زمان برای قبول مسئولیت های مهم زندگی آماده شوند.
حال با این همه فراز و فرودهای مختلف در این خصوص ما باید بپذیریم که کودک عضوی از جامعه بشری است و دوران کودکی از حساس ترین و مهم ترین دوران های زندگی بشر بشمار می رود و پذیرش کشور عزیزمان در خصوص کنوانسوین 1989 به این باوریم که کودک در احقاق حقوق خود از جهات مختلف دارای مقرارت خاصی است و میبایست  از این رو به بهترین نحو حقوق آنان را استیفا نمود.

حال در قانون مدنی به ابعاد گوناگون در خصو ص حضانت ، اموال و دیگر پیرامون کودک مواردی  به تصویب رسیده   که به آنها خواهیم پرداخت و درکلام آخر با حدیثی از   پيامبر صلي الله عليه و آله: ;که می فرمایند<< مِهر خداوندى از آنِ بنده اى باد كه فرزند خود را با نيكى كردن به وى و دَمسازى با او و آموزش و ادب كردن وى، در نيكو شدنش يارى دهد.  به پایان این موضوع خواهیم پرداخت.

انتهای پیام/083451

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی