امروز: پنج شنبه 02 بهمن 1399 برابر با 20 ژانویه 2021

  • /images/banners/Special.png
رشت میزبان رئیس مرکز زیر ساختهای اطلاعات مکانی و مدیریت زمین دانشگاه ملبورن استرالیا / گفتگوی اختصاصی با دکتر کیاورز مدیر برنامه های سفر وی به گیلان

  • پنج شنبه, 25 آذر 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

استان گیلان میزبان رئیس مرکز زیر ساختهای اطلاعات مکانی و مدیریت زمین و عضو هیات علمی دانشگاه ملبورن استرالیا خواهد بود .

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، روز یکشنبه استان گیلان میزبان یکی از صاحبنظران و اساتید و اعضاء هیات علمی دانشگاه ملبورن استرالیا و رییس مرکز زیرساختهای اطلاعات مکانی و مدیریت زمین (The Centre for Spatial Data Infrastructures & Land Administration) خواهد بود .

بنا بر این گزارش هیات تحریریه پایگاه خبری رشت پرس ضمن اطلاع رسانی این حضور با شکوه پروفسور عباس رجبی فرد گفتگویی را در آستانه سفر ایشان با یکی از اعضاء هیات علمی دانشگاه تهران که مسئولیت هماهنگی و زمینه سفر ایشان را به استان گیلان مهیا نموده است داشته که در ادامه می خوانید:

 رشت پرس : لطفا معرفی اجمالی از خود و فعالیت های حرفه ای خود را بفرمائید.

اینجانب مجید کیاورز اهل گیلان و شهرستان بندر انزلی ، هیات علمی دانشگاه تهران و رئیس هیات مدیره شرکت گیتا کاوان اندیشه می ­باشم. مدرک تحصیلی بنده پسادکتری در گرایش GIS و سنجش از دور از دانشگاه تهران و دکتری در رشته ­ی عمران-نقشه­ برداری گرایش GIS و سنجش از دور از دانشگاه تهران می ­باشد. تخصص بنده در حوزه ­ی تحلیل اطلاعات مکانی و GIS می باشد و تجربه ­ی اجرایی زیادی هم در کارهای اجرایی دارم.

رشت پرس: هدف شما از برگزاری این همایش چه می باشد؟

امروزه تمامی تصمیم­ گیری­ ها بایستی بر مبنای اطلاعات صحیح و به ­روز باشد و اگر دقت بفرمایید اکثر داده ها و اطلاعات موجود وابسته به مکان می باشند. از طرفی، در صورتی که این اطلاعات در هر ارگان و دستگاهی به تنهایی موجود باشد و هیچ گونه اتصال و تعاملی بین آنها نباشد، کارایی استفاده از داده ها و تاثیرگذاری آنها بسیار کاهش می یابد. اینجانب با توجه به تجربه ی کارهای اجرایی و همچنین تجربه ی حضور در کانادا و استرالیا، احساس کردم در جهت کمک به استان خود در راستای تقویت و شاید تغییر نگرش در مدیران دستگاه ها و آشنایی با نگرش ها و تکنولوژی های جدید، شاید بتوانم گامی هر چند اندک در بحث مدیریت واحد شهری برداشته باشم.

doum_kiavarz.jpg

رشت پرس: مشخصا با توجه به تخصص خود چه اهدافی را در این تغییر نگرش دنبال می کنید؟

در هر شهری ارگان های مختلفی در حال خدمات دهی به مردم و شهروندان می باشند. هدف بنده این است که مدیران محترم را به سمت توجه هر چه بیشتر به ضرورت تهیه داده های مکانی (نقشه) مناسب، تاکید می کنم مناسب، سوق دهم. هدف بعدی بنده، تاکید به داشتن استراتژی به هنگام رسانی داده ها می باشد. در نهایت و هدف مهم تر بنده کمک به ایجاد زیرساختی می باشد که این داده ها بتوانند در ارتباطات بین دستگاهی در تعامل بوده و در تصمیم گیری های کوچک و بزرگ، کلان و اجرایی نقش خود را بازی کنند و مانع از حوادث احتمالی، تصمیم گیری های یک بعدی و منحصر به یک دستگاه شوند.

رشت پرس: لطفا در خصوص دعوت از پروفسور رجبی فرد به استان گیلان و برنامه های حضور وی توضیحاتی را بفرمائید .

پرفسور رجبی فرد عضو هیات علمی دانشگاه ملبورن استرالیا بوده و رئیس دپارتمان مهندسی زیر ساخت و همچنین مدیر دو مرکز داده های مکانی مبنایی و مدیریت زمین (CSDILA) و مدیریت بحران (CDMPS) دانشگاه ملبورن می باشند. همچنین به تازگی ایشان به عنوان هیات علمی وابسته ی دانشگاه نیوبرانزویک کانادا نیز برگزیده شده اند. به لحاظ اجرایی ایشان پروژه های متعددی را در استرالیا و دیگر کشورهای دنیا انجام داده اند و در ایران نیز رابطه ی تنگاتنگی با شهرداری تهران، شهرداری اصفهان، پست ... دارند. مرکز ایشان در استرالیا که بنده هم شش ماه در خدمت ایشان بودم، یکی از مراکز پرچم دار در دنیا در بحث زیر ساخت اطلاعات مکانی، مدیریت زمین و کاداستر می باشد. با توجه به جایگاه ایشان به نظر بنده می توانیم در استان گیلان شاهد اتفاقات و بهبود چشمگیری در بحث مدیریت واحد شهری باشیم. در واقع وجود ایشان باعث می شود خیلی از راه های اشتباه طی شده در دنیا و ایران را نرویم و راه های بهینه ی موثر را انتخاب نماییم. همچنین ایجاد چنین زیرساختی، در مقیاس استانی پیچیدگی های زیادی دارد که بنده تجربه اجرای آن در شهرداری تهران و بندرانزلی را دارم. در صورت مصمم بودن مسئولین محترم استان گیلان در اجرای این طرح، وجود دکتر رجبی فرد و تجربیات ایشان در حل پیچیدگی ها ضروری به نظر می رسد. قرار است سخنرانی در سالن سازمان نظام مهندسی استان و در ساعت 9 صبح روز یکشنبه 28/9/95 برگزار می شود.

رشت پرس در ادامه معرفی اجمالی از پروفسور عباس رجبی فرد را منتشر می نماید:

پروفسور عباس رجبی فرد متولد یکم شهریور سال 1345 و فارغ التجصیل دانشگاه خواجه نصیر طوسی تهران می باشد .

دوره فوق لیسانس را در هلند گذراندند. پس از 5 سال کار در ایران در زمینه ج آی اس (GIS) ملی به استرالیا و دانشگاه ملبورن آمدند تا دوره دکتری را بگذرانند. پس از گذراندن دوره های فوق دکتری و تحقیقاتی دیگر در ملبورن عضو هیات علمی شدند.

در حال حاضر عباس رجبی فرد استاد تمام دانشگاه ملبورن است. در ضمن ایشان رییس مرکز زیرساختهای اطلاعات مکانی و مدیریت زمین (The Centre for Spatial Data Infrastructures & Land Administration) است

ایشان رئیس انجمن GSDI در سال‌های 2009-2012، نایب رئیس گروه کاری 3 سازمان ملل در کمیته دائمی پشتیبانی از زیرساخت GIS برای آسیا و اقیانوس آرام (PCGIAP) بودند. هم اکنون عضو کمیسیون استاندارد داده های مکانی-ICA و عضو شورای مکانی ویکتوریا هستند. پروفسور رجبی فرد عضو هیئت اجرایی و نماینده ملی PCGIAP در سال های 1994-1998، عضو کمیته راهبری بین‌المللی برای پروژه نقشه‌برداری جهانی در سال‌های 1997-2001 و عضو گروه کارشناسان UN-ESCAP به منظور توسعه دستورالعمل‌های استاندارد کردن GIS برای آسیا- اقیانوس آرام بوده‌اند

سوابق حرفه ای

دکتر رجبی فرد از سال ۱۳۷۲، در زمینه تدریس، راهنمایی پروژه‌ها و ارائه و ویرایش مقالات علمی فعال بوده است.

از سال ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۴

دکتر رجبی فرد طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۷، عضو کمیته ملی داده‌های مکانی سازمان استاندارد ایران بوده است. طی این سال‌ها، وی نقش عمده‌ای در تدوین استاندرهای ملی ایران در زمینه داده‌های دیجیتال مکانی داشته است. در سال ۱۳۷۳، از دکتر رجبی فرد دعوت شد تا در بازنگری سیلابس درسی رشته نقشه برداری در مقطع کارشناسی با توجه به روش‌های جدید فناوری نقشه نگاری همکاری کند. وی از پابه گذاران مقطع کارشناسی ارشد مهندسی نقشه برداری در دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی نیز هست. بین سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۸، دکتر رجبی فرد، عضو اجرایی هیئت مدیره کمیته دائمی زیرساخت‌های GIS آسیا و اقیانوسیه بوده است. همچنین پروژه‌های فراوانی را در سطوح محلی و ملی در زمینهٔ کاربردهای GIS رهبری و مدیریت کرده است. این پروژه‌ها شامل تحقیقات آکادمیک و پروژه‌های اجرایی بوده‌اند. بین سال‌های ۸۳ و ۸۴، او در مرکز تحقیقات جمعی اطلاعات مکانی (Cooperative Research Center for Spatial Information (CRCSI))، نقش مدیریت پروژه را بر عهده داشته است.

از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲

در طی این سال‌ها دکتر رجبی فرد به عنوان مدیر CSDILA، پروژه‌های تحقیقاتی فراوانی را راهنمایی و مدیریت کرده است. وی از سال ۱۳۸۸، به ریاست انجمن جهانی داده زیر بنایی مکانی (Global Spatial Data Infrastructure (GSDI) Association) برگزیده شده است. این انجمن، یک مجمع بین‌المللی پیشرو در توسعه و مدیریت اطلاعات مکانی است. وی از همین سال عضو هیئت مدیره مشترک بین‌المللی جوامع اطلاعات مکان-جغرافیایی (International Joint Board of Geospatial Information Societies (JBGIS)) بود هاست. دکتر رجبی فرد در فاصله سال‌های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷، نماینده کشور استرالیا در کمیسون استانداردهای داده‌های مکانی (ICA-Spatial Data Standards Commission) بوده است. این انتخاب از طرف هیئت اجرایی موسسه علوم نقشه نگاری استرالیا (Executive Board of the Mapping Sciences Institute, Australia) انجام شده بود. وی طی سال‌های ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵، هدایت کمیته دائمی سازمان ملل در زیر ساخت GIS در آسیا و اقیانوسیه را عهده دار بود.

از سال ۱۳۹۱ تا کنون

وی علاوه بر ریاست دانشکده و مدیریت CSDILA، رهبر سازماندهی و آکادمیک پلاتفرم مدیریت بلایای استرالیا (Australia Disaster Management Platform (ADMP)) نیز هست. این پلاتفرم یک پروژه تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه ملبورن و شرکت آی بی ام (IBM) است. وی همچنین عضو شورای مکانی ویکتوریا (Victorian Spatial Council) از سال ۱۳۸۶ و عضو گروه تحقیقاتی دپارتمان ژئوماتیک دانشگاه بوده است.

عضو شورای سردبیری مجلات و ژورنال ها

• ژورنال علوم مکانی (Journal of Spatial Science)

• ژورنال آسیایی اطلاعات جغرافیایی (Asian Journal of Geoinformatics (AJG))

• ژورنال بین‌المللی آرمان شهر (International Journal of Armanshahr)

• دنیای مکان-جغرافیایی (Geospatial World)

• ژورنال نقشه برداری (Surveying Journal)

• مختصات (Coordinates)

و ...

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دیده بان رشت پرس
خواندن کد خبر: 12253

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی