امروز: پنج شنبه 01 اسفند 1398 برابر با 20 فوریه 2020

حمایت از کالای ایرانی از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی / قاچاق یکی از مهم ترین علل موفق نبودن تولید داخل

  • یکشنبه, 05 فروردين 1397
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی، سال 97 را سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری کردند و از همه خواستند تا برای ایجاد اشتغال و تولید تلاش کنند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، صاحبنظران سیاسی و اقتصادی نیز با استقبال از سخنان راهبردی ایشان ، جملگی بر این اعتقاد بودند که می توان با حمایت از کالاهای ایرانی، تولید را افزایش داد و با افزایش تولید مشکل اشتغال در جامعه را نیز حل کرد.
حجت الاسلام حسین ابراهیمی گفت: شعار امسال، شعاری گسترده است و همه ابعاد اقتصادی ما را در برمی گیرد؛ هرچه تولید افزایش یابد و مردم نیز استقبال کنند، مشکل اشتغال و معیشت مردم حل می شود و کشور روی پای خود ایستاده و اقتصاد داخلی بهبود می یابد.
عضو ارشد جامعه روحانیت مبارز با بیان این که کلید حل مشکلات کشور ما در این است که مردم جنس و کالای تولید داخلی را مورد حمایت قرار دهند، در خصوص راه های حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی اظهار داشت: اگر بخواهیم مشکلات کشور را حل کنیم کلید حل مشکلات کشور این است که ما روی کالاهای خودمان تعصب داشته باشیم، این کالاها را مصرف کنیم و اگر گاهی کیفیت پایان تر است با حمایت از تولید به تدریج کیفیت هم تغییر خواهد کرد.
صاحبنظران اقتصادی و سیاسی با تاکید بر کنترل ورودی کالاها از مرزها به عنوان کالای قاچاق، بر این اعتقاد هستند که مسوولان باید مبادی ورود کالاهای قاچاق و حتی کالاهایی که امکان ساخت آن در داخل کشور وجود دارد را بگیرند تا از این طریق بازار رقابت در اختیار تولیدکننده های ایرانی قرار گیرد.
محمدرضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران مجلس نیز در این زمینه گفت: قاچاق یکی از مهم ترین علل موفق نبودن تولید داخل است، زمانی که کالای قاچاق آزادانه وارد کشور شود حمایت از تولید ملی ممکن نیست.
حسین کنعانی مقدم دبیر کل حزب سبز ایران نیز می گوید: اعمال این سیاست های تشویقی در عین مبارزه با قاچاق کالا، باعث می شود که هم کالای ایرانی با کیفیت تولید شود و هم این که با قیمت های کمتر بتواند آماده فروش در بازار و رقابت با کالاهای مشابه خارجی شود.
سید کمال الدین سجادی سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز تولید کالا در ایران را دارای چند ضلع دانست یکی از اضلاع آن حضور جوانان در صحنه های سیاسی و اقتصادی کشور است و گفت: باید از تمامی ظرفیت های مادی و معنوی کشور برای تحقق شعار امسال استفاده کرد، زیرا در کشوری که 10 میلیون تحصیل کرده و جوان در سطوح بالا وجود دارد می توان از این سرمایه برای احیا و ایجاد اشتغال و کارآفرینی بهره برد.
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز اظهار می دارد: ایران دارای منابع بسیار عظیم طبیعی و نیروی انسانی جوان است، جوانان ما در هر حوزه ای وارد می شوند در آنجا تحولی ایجاد می کنند بنابراین با این همه نیروی انسانی و منابع عظیم طبیعی انصاف نیست که روز به روز وابستگی ما در حوزه اقتصاد بیشتر باشد.
اما در این مسیر تولید کالای ایرانی با کیفیت بالا می تواند ضامن استفاده مردم از محصولات وطنی شود به همین دلیل حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی نیز با بیان اینکه باید این باور در مسوولان و جامعه باید تقویت شود که می توانیم کالای با کیفیت خوب برای مصرف داخلی تولید کنیم اضافه کرد :در بعد بالا بردن کیفیت تولید هم در داخل باید اقدام های آموزشی و نظارتی جدی صورت گیرد که قابل حمایت باشد.
وی همچنین بر جذب سرمایه داخلی و خارجی برای تولید کالاهای ایرانی در داخل کشور تاکید کرده و می گوید: مسیر روند بروکراسی در ارتباط با تولید داخل باید به حداقل برسد و موانع سر راه آن به گونه ای برطرف شود تا کسی که تولید کننده است از یک آسودگی خاطر برای سرمایه گذاری و تلاش مجدانه در این مسیر برخوردار باشد.
امیر محبیان از فعالان سیاسی اصولگرا نیز در این زمینه ادامه می دهد: حمایت به معنای ایجاد فضای انحصاری و غیر رقابتی در حوزه تولید نیست بلکه اگر فضا را انحصاری کنیم هم به مشتری ایرانی ظلم کرده ایم و هم باعث رشد کالای ایرانی نخواهیم شد.
آیت الله سید احمد خاتمی عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری نیز گفت: نامگذاری سال ها از ابتکارات رهبر معظم انقلاب و کلید واژه آن اقتصاد مقاومتی است، حمایت از کالای ایرانی هم از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی است.
عضو هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: دشمن با فشار اقتصادی به دنبال اهداف خود از جمله آسیب رساندن به نظام اسلامی است بنابراین رهبر معظم انقلاب در نام گذاری های سال های اخیر تمرکز خود را بر مسایل اقتصادی گذاشته اند.
آیت الله خاتمی با بیان این که از عناصر اصلی اقتصاد مقاومتی حمایت از کالای ایرانی است، افزود: حمایت از کالای ایرانی هم اقتصاد ما را پویا می کند و هم از چالش بیکاری خواهد کاست و بازار اشتغال را گرم می کند.
امام جمعه موقت تهران ادامه داد: حمایت از کالای ایرانی سفارشی و دستوری نیست بلکه از رهگذر تولید کالای فاخر این تشویق تاثیرگذار است. به تولید کنندگان نیز سفارش می کنیم کالای فاخر تولید کنید تا ایرانی کالای ایرانی مصرف کند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز از مردم خواست به سمت تولید و مصرف کالاهای داخل بروند و افزود: اغلب افراد جامعه این نظر را دارند اما نکته این جاست که کیفیت تولید، نحوه عرضه کالا و یا خدمات بعد از فروش برای برخی کالاها وجود ندارد و در این زمینه همچنان دارای ضعف هستیم.
سخنگوی شورای نگهبان گفت: اگر تولید کنندگان داخلی هم اهمیت بیشتر را روی کیفیت و نحوه عرضه آن داشته باشند حتما مردم از کالای ایرانی استقبال خواهند کرد؛ امیدواریم کیفیت کالاها بالا برود تا استقبال مردم از استفاده از کالای داخل بیشتر شود.
در نهایت به نظر می مردم ایران به توجه به اینکه ملتی وطن پرست و نوع دوست هستند خواهان استفاده از کالاهایی با برندهای ایرانی بوده و اگر این موضوع با فرهنگ سازی، کیفیت مطلوب و استفاده از جوانان همراه شود می تواند در بلند مدت کشور را در مسیر رشد و تعالی و خودکفایی کامل قرار داد.ایرنا

انتهای پیام/083458

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دیده بان رشت پرس
خواندن کد خبر: 17264

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی