امروز: شنبه 05 مهر 1399 برابر با 26 سبتامبر 2020

اجرای شبه برانگیز قانون راهنمایی و رانندگی در رشت!

  • یکشنبه, 27 مرداد 1398
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

اختصاصی / چند صباحی است که شهروندان رشتی با پدیده ای هرچند قانونی و بر اساس ماده 102 آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال 84 بنام " گردش به راست ممنوع" ! روبرو شده اند که در زیر بار سایر فشارهای اقتصادی و معیشتی، شاید آنچنان مورد توجه قرار نگرفته و روز به روز در سایه ای از بی اطلاعی شهروندان گسترده تر می شود

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس، چند صباحی است که شهروندان رشتی با پدیده ای هرچند قانونی و بر اساس ماده 102 آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی مصوب سال 84 بنام " گردش به راست ممنوع" ! روبرو شده اند که در زیر بار سایر فشارهای اقتصادی و معیشتی، شاید آنچنان مورد توجه قرار نگرفته و روز به روز در سایه ای از بی اطلاعی شهروندان گسترده تر می شود

تا جایی که این پدیده نه تنها شامل حال شهروندان رشتی؛ بلکه گریبان مسافران و گردشگرانی را می گیرد که شاید برای هر گونه اقدام اصلاحی آن دیگر دیر شده باشد!

موضوع " گردش به راست ممنوع" ! این روزها داغ است. این عنوان یک سریال تلویزیونی و یا یک نمایشنامه نیست بلکه واقعیتی پنهان از عملکرد دوریبن های ثبت تخلفات پلیس راهنمایی و رانندگی در میادین منتخب شهر رشت می باشد. هرچند از عناوین دیگری تحت عنوان" ایست به احترام زندگی" را نیز به این اقدام منتسب کرده اند.

میادینی که سالیان سال محور تردد و توقف بسیاری از شهروندان و مسافران گیلانی به شمار می رود، این بار با پدیده ای روبرو شد که ذهن هر خواننده و راننده ای را بخود جلب می کند. اینکه احترام به قوانین وظیفه ذاتی تمام مردم و شهروندان می باشد امری انکار ناپذیر است، اما نکته قابل تامل در نحوه اجرای قوانینی است که شاید سالها در پستوی ادارتی چون راهنمایی و رانندگی بلااثر بوده و به یکباره در دستور کار قرار میگیرد و آثار اجتماعی و اقتصادی آن در جامعه بازخورد نامناسبی را در پی دارد.

به راستی اجرای قانونی تحت عنوان "گردش به راست ممنوع!" چرا و چگونه در حال اجراست؟! اینکه در سطح شهر رشت تنها تعداد معدودی از میادین بصورت گزینشی جهت اجرای قانون انتخاب شده اند جای تامل دارد!

همانگونه که میدانید میدان مصلی رشت از قدیم الایام به عنوان یک مسیر اصلی و در خروجی شهر رشت واقع شده و روزانه صدها راننده این مسیر را برای خروج از شهر رشت به سمت قزوین و تهران انتخاب می کنند؛ این درحالیست که کمتر کسی از اجرای قانون " گردش به راست ممنوع!" اطلاع دارد و نتیجه آن ارسال پیامکی بعد از گذشت چند روز به راننده خودرویی است که شهر رشت را به سمت مقصد ترک کرده و لاجرم مجبور به پرداخت وجه جریمه اعلامی می گردد.

حال سوال اینجاست؛ آیا تبعات اجتماعی ناشی از این اقدام صرفا به پرداخت مبلغ 200 هزار تومان ختم می گردد یا اینکه ...

سوال بعدی اینکه چرا از بین ده ها میدان اصلی شهر رشت، میدان مصلی بدون هیچگونه علائم رانندگی و هشدار دهنده در شعاع میدان ، به عنوان کمینگاه درآمدی راهنمایی و رانندگی انتخاب شده است . چنانچه اجرای این قانون به دلیل ارج نهادن به عابرین پیاده و با هدف رعایت ایمنی برای آنان صورت گرفته است چرا و چگونه این ارج نهادن در سایر میادین شهر و یا استان احساس نشده و یا اینکه اجرا نشده است؟!

به همین منظور انتظار می رود پلیس راهنمایی و رانندگی استان و شهرستان رشت ضمن اصلاح ساختار شبه برانگیر، در این خصوص با هماهنگی مدیران شهرداری سعی در اصلاح هندسی میادین (رمپ جداگانه براي گردش به راست) و اطلاع رسانی لازم را به منظور جلوگیری از تضییع حقوق شهروندان و مسافران در دستور کار خود قرار دهد .

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دیده بان رشت پرس
خواندن کد خبر: 21710

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


نظرات  

 
0 #1 مهدی در تاریخ: دوشنبه 28 مرداد 1398 ، ساعت 12:05 ق ظ
سلام
البته نباید به اجرای قانون ایراد بگیریم اما به اجرای ناعادلانه آن باید اعتراض کرد
نمونه بسیار بدتر این مطلب در خیابان سردار جنگل است که متاسفانه پلیس (بی خیال) ماشین هایی را که بر خلاف قانون از انتهای سردار جنگل به سمت بیستون می آیند اصلا مانع نمی شود اما در انتهای ورود به سه راعی بیستون کمین می کند و خودروهایی را بیش از یک کیلومتر خلاف را بی نظارت وارد شده اند ، در یک اقدام هیجانی جریمه می کند
البته هر جند هفته در میان که پول کم می آورند
البته از پارک کردن دوبله و سوبله میدان دفاع مقدس در خیابان لاکانی و بی خیالی مطلق پلیس چیزی نمی گویم
نقل قول
 

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی