امروز: چهارشنبه 09 مهر 1399 برابر با 30 سبتامبر 2020

پشت پرده محیط زیستی "مخالفان دیروز و موافقان امروز" بر عملکرد شهرداری رشت

  • پنج شنبه, 15 مرداد 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس، در پی اظهارات اخیر برخی موافقان عملکرد شهردار رشت ،بهتر است بجای اینگونه فرافکنی ، مستندات قانونی و کارشناسی چنین اقدام هایی را با هم مقایسه و درصدد پاسخگویی برآییم نه اینکه انگیزه مشارکت های مدنی را دستاویز حمایتی خود قرار دهیم .

اخیرا در فضای مجازی بحث داغ بسیاری از اخبار در سطوح محلی و کشوری در خصوص قتل عام درختان تنومند شهرباران و اقدام ضرب الاجل شهردار رشت به قطع درختان ، ذهن مردم فهیم شهر رشت را با سوالاتی روبروه کرده است که متاسفانه با گذشت چندین هفته و ورود مسئولان عالی استان و نمایندگان مجلس و اعضاء شورای اسلامی شهر و ... تاکنون نسبت به چنین اقدامی هیچگونه واکنش و پاسخ قابل قبولی از طرف عاملان آن ارائه نشده است .

حال اینکه در این گرداب انتقادات به عملکرد شهرداری نکاتی نهفته است و آن اینکه چرا شهرداری در مواجه با سیل انتقادات بر مبنای اصول قانونی و مستندات مقنن موجود هیچگونه پاسخ شفاف و مناسبی را اعلام نکرده است و به نوعی با جریان سازی های رسانه ای همسویان خود در صدد انحراف از موضع پاسخگویی می باشد.

در این شرایط تکاپوی برخی افراد برای توجیه اقدامات شبه برانگیز خود در جهت سرپوش گذاشتن بر اقدامات شهرداری و در زیر سایه پرچم انجمن های مردم نهاد که خود را مستتر نموده اند با طرح موضوعات حاشیه ای و غیر کارشناسی موجبات نگرانی هرچه بیشتر فعالان زیست محیطی را بوجود آورده است تا جایی که اظهارت بی پایه واساس برخی از این افراد موجبات واکنش اقشار مختلف دانشگاهی و صاحب نظران عرصه بهداشت و محیط زیست و مردم عادی را بدنبال داشته و اعتراض جمعی خود را اعلام نموده اند .

مطمئنا اعلام مواضع افراد غیر مرتبط و غیر فنی در قاب های مختلف نمی تواند موجبات توجیه قتل عام درختان خیابان امام را در پی داشته باشد چرا که انگیزه های پشت پرده چنین اظهاراتی را می توان در جلسات اخیر اینگونه افراد جویا شد .

بنا بر این گزارش ، پشت پرده معرفی پیمانکاران درخت کاری در مسیر پروژه BRT خیابان امام رشت شاید بهترین توجیه فنی در جهت تخریب شورا و قطع درختان توسط شهرداری رشت باشد که مطمئنا در روزهای آتی ابعاد جدیدی از این اقدام تامل برانگیز برخی افراد به اطلاع عموم خواهد رسید .

البته نگارنده این حق را برای مخالف دیروز و موافق امروز قطع درختان خیابان امام قایل است که به دلیل عدم شناخت کافی و عدم توازن در ارائه خدمات توسعه محور با رعایت اصول زیست محیطی در مقوله های مختلف چنین اظهارات بی پایه و اساسی را مطرح و در قالب بیانیه و اطلاعیه و مصاحبه منتشر نماید .

لازم به ذکر است مقایسه عملکرد اعضای شورای اسلامی شهر رشت در پروژه هایی که سطوح اجرایی و منطقه ای آنها مجزا می باشد بدوا اقدام مردودی است چرا که عدم رعایت تشریفات قانونی در پروژه خیابان امام رشت و قطع بدون کارشناسی درختان موجبات اعتراض شورانشینان را به دنبال داشت و چنانچه تمام ابعاد زیست محیطی پروژه مذکور مورد بررسی خبرگان اهل فن و نه خفتگان صورت می پذیرفت شاید امروز شاهد چنین بازتابهای وسیعی نبودیم و عملیات اجرایی اینگونه پروژه ها با صیانت از محیط زیست و سرانه فضای سبز شهری صورت می پذیرفت .

البته شناگران بدون جلیقه این بازی خطرناک در ادامه اظهارات غیر کارشناسی و با جریان سازی های صورت گرفته که هر روز ابعاد جدیدی از آن در حال رونمایی است سعی دارند با سیبل کردن خود در انظار عمومی و پلان هایی از تصاویر ضبط شده صدا و سیما ، انگشت اتهام اقدامات اخیر را متوجه شورای اسلامی شهر نمایند که مردم فیهم و ولایتمدار رشت با اقدامی تحسین برانگیز و تشکیل کمپین ما شهر را زیر سایه درختان می خواهیم ، پاسخ شفاف و کوبنده ای را به عاملان این اقدام اخیر نشان داده اند که خود گویای همه چیز است .

بر همین اساس چنانچه مقرر گردد توجیه فنی قطع درختان درخیابان امام رشت را با قطع 10 درخت در پروژه خیابان شهید رجایی مقایسه نمائیم بهتر است بجای اینگونه فرافکنی ، مستندات قانونی و کارشناسی چنین اقدام هایی را با هم مقایسه و درصدد پاسخگویی برآییم نه اینکه انگیزه مشارکت های مدنی را دستاویز حمایتی خود قرار دهیم .

در پایان پیشنهاد می نماییم به منظور شفاف سازی فعالیت های تخریبی و غیر کارشناسی برخی افراد در هفته های اخیر این آمادگی برای بررسی قطع درختان سایر مناطق کلانشهر رشت و مواضع متفاوت با امروز وجود دارد تاشاید امکانی برای بازدید و انتقال مباحث از خیابان امام به خیابان تختی رشت فراهم گردد!

انتهای پیام/083458

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)
منتشرشده در دیده بان رشت پرس
خواندن کد خبر: 5058

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی