امروز: یکشنبه 28 دی 1399 برابر با 17 ژانویه 2021

قشقاوی: به یقین رسیدیم که رکن آبادی زنده است

  • سه شنبه, 19 آبان 1394
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس ، معاون کنسولی ، مجلس و امور ایرانیان وزیر امور خارجه زنده دیده شدن آقای رکن آبادی را در آمبولانس ، مسئله ای اجماعی و یقینی دانست.

حسن قشقاوی در مصاحبه اختصاصی با واحد مرکزی خبر گفت: فردی که او را دیده اکنون حی و حاضر است و در این باره گواهی داده است پس در این باره تردیدی نیست.
وی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ربایش رکن آبادی اظهار داشت : بعد از این مرحله ممکن است بگویند او جان باخته ، منطقی وجود دارد که اگر چنین است باید پیکر پاکش را ببینیم پس وقتی نمی بینیم هر احتمالی مطرح می شود ؛ منتهی این، احتمال است و هیچ کس نمی تواند به قطعیت بگوید که ربوده شده یا نشده است.
قشقاوی گفت : همیشه می گویند که ممکن است احتمال، کوچک اما محتمل بزرگ باشد چون آقای رکن آبادی شخصیت قابل توجهی است به همین علت نمی توانیم در قبال این احتمال (ربایش ) حتی اگر کوچک باشد بی تفاوت باشیم. پیگیری ها ادامه دارد تا این مساله هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.
معاون وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که ممکن است برای رعایت ملاحظات دیپلماتیک از پیگیری فاجعه منا عقب نشینی کنیم یا به فراموشی سپرده شود اظهارداشت: خیر، عقب نشینی یک مقوله است و تعامل و رایزنی مقوله دیگر .
وی افزود: استفاده از راهکارهای دیپلماتیک در عرصه بین المللی معنی و نُرم خاص خود را دارد و خارج از آن نمی توان اقدام کرد طبعا از ما به عنوان سربازان دیپلماتیک انتظار دارند نه سربازان نظامی .
قشقاوی گفت : صحبت از رفع تنش ، تعامل و رایزنی یعنی دیپلماسی فعال و غیر از آن دیپلماسی منفعل است. موضع گیری بخشی از دیپماسی است که دیپلماسی گفتاری تلقی می شود که حتما باید قاطع و قوی باشد اما این مگر چند درصد کار است؟ ده درصد .
وی افزود: این که مدام بیانیه صادر کنیم و مدام موضع بگیریم حداکثر ده درصد کار است نود درصد پشت این دیپلماسی گفتاری ، دیپلماسی رفتاری و اعمالی است .
معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسش دیگری درباره اقدامات دولت برای تحقق وعده پیگیری حقوق جانباختگان منا گفت: برای پیگیری این مسئله در عرصه بین المللی باید کشورهای دیگر با ما همراه باشند تا بتوانیم کار را پیش ببریم زیرا یک دست صدا ندارد.
قشقاوی افزود: واقعیت این است که همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند در فاجعه منا فقط ایران موضع قاطعی گرفت و دیگر کشورهایی که اتباعشان در این فاجعه جان باختند قاطعانه عمل نکردند ؛ مگر ما این واقعیت را نمی دانیم؟
وی اضافه کرد: بدیهی ترین موضع در بحث منا ، اعلام آمار رسمی از جان باختگان است اما تاکنون بسیاری از کشورهای آسیب دیده آمار رسمی ارائه نکرده و فقط رسانه هایشان آمارها را منتشر کرده اند.
قشقاوی گفت : در حادثه سقوط جرثقیل ، عربستان پس از یک هفته کمیته حقیقت یاب تشکیل داد و شرکت مقصر را معرفی و منع کار کرد اما در فاجعه منا با گذشت ۴۵ روز هنوز این کمیته تشکیل نشده است .
وی در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به این تعلل ، عربستان قصد همکاری با ایران برای روشن شدن ابعاد این فاجعه را ندارد اظهار داشت: باید بقیه کشورهای آسیب دیده را همراه کنیم اما متاسفانه در این زمینه آن چه مطلوب ماست حاصل نمی شود.
معاون وزیر امور خارجه درباره نتایج رایزنی با کشورهای آسیب دیده در این باره نیز گفت : در همان هفته اول فاجعه ، تلکسی به همه سفارتخانه هایمان زدیم و دفتر یادبود گذاشته شد تا افکار عمومی از این فاجعه آگاه شوند و مشاهیر و شخصیت ها آمدند و دفتر را امضا کردند.
قشقاوی ، طرح مساله منا در مذاکرات وزیر خارجه با همتایانش و نطق رئیس جمهور در سازمان ملل متحد را از دیگر اقدامات دیپلماتیک در پیگیری مساله منا برشمرد .
وی گفت : ممکن است بپرسند که آثار عملی این اقدامات چیست که باید گفت باید دعا و تلاش کنیم که بقیه کشورها همراه شوند اما اشکال کار این است که شاید آن گونه که انتظار داریم ممکن نشود.الف

انتهای پیام/083468

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دیده بان رشت پرس
خواندن کد خبر: 6594

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی