امروز: دوشنبه 13 مرداد 1399 برابر با 03 آگوست 2020

از تکاپو در میان اصلاح طلبان تا رقابت 3 اصولگرا برای کرسی مجلس در رشت

  • شنبه, 04 ارديبهشت 1395
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به گزارش پايگاه خبري رشت پرس، دور دوم انتخابات در گیلان در حالی برگزار می شود که دو حوزه انتخابیه رشت و رودبار در این استان در انتظار تعیین نمایندگان خود برای کرسی های بهارستان هستند.

گیلان با جمعیتی قریب به دو میلیون و۵۰۰ هزار نفر، ۱۳ کرسی در بهارستان دارد که در دور اول انتخابات مجلس شورای اسلامی که هفتم اسفندماه ۹۴ برگزار شد، تکلیف ۱۰ کرسی از آنها مشخص شد ولی رقابت نزدیک در حوزه انتخابیه رشت و رودبار سبب شد تا رقابت به دور دوم کشیده شده و تکلیف سه کرسی باقیمانده نیز در ۱۰ اردیبهشت ۹۵، مشخص شود.

در حوزه انتخابیه رشت ۴۸ داوطلب در دور اول انتخابات با هم به رقابت پرداختند که از مجموع ۲۵۹ هزار و ۴۴۲ رای صحیح ماخوذه، «غلامعلی جفعرزاده ایمن آبادی» با کسب ۹۰ هزار و ۹۲۱ رای برای دومین بار متوالی راهی بهارستان شد.

همچنین رقابت میان «جبارکوچکی نژاد» با ۵۸ هزار و ۹۲۲ رای، «سیدعلی آقازاده دافساری» با ۵۸ هزار و ۳۹۷ رای، «سیدولی اله عظمتی» با ۵۳ هزار و ۳۹۲ رای و «محمدصادق حسنی جوریابی» با ۴۳ هزار و ۶۰۲ به گونه ای رقم خورد تا تعیین تکلیف دو کرسی باقیمانده از حوزه انتخابیه رشت به مرحله دوم انتخابات کشیده شود.

در حوزه انتخابیه رودبار نیز از میان ۱۶ کاندیدای شرکت کننده در رقابت انتخابات، صمد مرعشی با کسب ۱۳ هزار و ۲۴۰ رای و منوچهر جمالی با کسب هشت هزار و ۲۵۰ رای از تعداد کل ۵۷ هزار و ۹۹۴ رای صحیح ماخوذه بالاترین میزان رای را کسب کردند که در نهایت تعیین تنها کرسی نشین بهارستان در این حوزه انتخابیه نیز به دور دوم کشیده شود.

تکاپو در میان اصلاح طلبان

جعفر زاده از حوزه انتخابیه رشت در حالی به مجلس راه یافت که به عنوان سر لیست ائتلاف اصلاح طلبان در این حوزه انتخابیه معرفی شده بود و در حال حاضر از میان سه کاندیدایی که کارشان به دور دوم کشیده شده، محمد صادق حسنی نیز مورد حمایت این طیف سیاسی است. همچنین احمد رمضان پور نرگسی رئیس شورای ائتلاف اصلاح طلبان گیلان در آخرین نشست خبری خود از کاندیداتوری منوچهر جمالی در حوزه رودبار نیز اعلام حمایت کرد.

این در حالی است که وی حمایت از نیروهای تکنوکرات مستقل و معتدل و حتی اصولگرایان معتدل را نیز در لیست حمایتی این طیف اعلام کرده است.

رقابت ۳ اصولگرا برای کسب یک کرسی در رشت

هرچند هیچ کدام از کاندیداهای اصولگرای حوزه انتخابیه رشت نتوانستند در مرحله نخست، کرسی نشین بهارستان شوند و حتی جبار کوچکی نژاد نماینده فعلی رشت نیز از راهیابی به مجلس در دور نخست بازماند اما حضور سه کاندیدای اصولگرا برای رقابت بر سر دو کرسی باقی مانده، شرایط را به گونه ای متفاوت رقم زده است.

رقابت بسیار نزدیک سه نامزد اصولگرا باعث شده تا نتوان پیش بینی دقیقی از نتایج انتخابات در حوزه انتخابیه رشت داشت اما آنچه محرز است اینکه حداقل یک کرسی از دو کرسی باقیمانده در رشت به جریان اصولگرایی تعلق خواهد گرفت و این در حالی است که به رغم پیروزی اصلاح طلبان در مرکز گیلان، جریان اصولگرایی در شهرستان ها، طیف سیاسی غالب در استان است.

رقابت دو نامزد در رودبار برای تنها کرسی این حوزه در مجلس

رقابت در حوزه انتخابیه رودبار نیز به دلیل کسب نکردن حداکثر آرا توسط کاندیداها به دور دوم کشیده شد و در این میان منوچهر جمالی و صمد مرعشی برای تنها کرسی این حوزه انتخابیه در مجلس در دور دوم با هم به رقابت می پردازند.

‌جمالی که پیش از این سابقه عضویت در شورای شهر رشت را داشته و برای شرکت در انتخابات مجلس از سمت خود استعفا کرده، در لیست مورد حمایت ائتلاف اصلاح طلبان قرار گرفته است و این در حالی که در دور نخست هیچ کدام از دو کاندیدای فعلی نتوانستند حداکثر آرا را در این حوزه کسب کنند.

حال باید منتظر ماند و دید که کرسی حوزه انتخابیه رودبار به نام چه کسی رقم خواهد خورد.

حضور حداکثری واجدان شرایط پای صندوق های رای

به هر حال آنچه که پیداست، کاندیداهای باقیمانده در دو حوزه انتخابیه رشت و رودبار در تلاش هستند تا با جلب اعتماد مردم، ضمن رقم زدن حماسه پرشور دیگر، حضور خود در بهارستان را نیز مسجل کنند.

هرچند مردم گیلان در دور اول انتخابات و با حضور ۶۷ درصدی خود نشان دادند که همواره برای مشارکت در سرنوشت کشور آماده و پیشقدم هستند اما باید منتظر ماند و دید که آرایش سیاسی کاندیداهای دو حوزه انتخابیه رشت و رودبار چه تاثیری در مشارکت مردم در این صحنه خواهد داشت. مهرنوش احمد زاده.مهر

انتهاي پيام/083466

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در دیده بان رشت پرس
خواندن کد خبر: 8917

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی