امروز: جمعه 07 آذر 1399 برابر با 27 نوامبر 2020

وجود بیش از 285 هزار سالمند در گیلان /بیش از یک هزار سالمند تحت پوشش بهزیستی گیلان

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس مدیر کل بهزیستی گیلان با اشاره به اینکه گیلان دارای 285 هزار سالمند می باشد افزود:یک‌هزار و 200 نفر سالمند به صورت مقیم در مراکز توانبخشی و مراکز شبانه‌روزی زیرپوشش بهزیستی هستند.

پارسی با بیان اینکه 11.8درصد جمعیت استان گیلان سالمند و بالای 60سال است اظهار داشت: گیلان پیرترین استان کشور میباشد.

وی افزود:طبق پیش بینی ها در سال 2020 با انفجار جمعیت سالمندان در دنیا مواجه هستیم به همین منظور توجه به بهداشت سالمندان و نیازهای حمایتی و خدماتی باید در الویت قرار بگیرد.

پارسی بیان داشت:اولویت سازمان ارایه ی خدمات در منزل به سالمندان می باشد بعضا ناگزیر به پذیرش آنها در مراکز میباشیم.

وی با اشاره به اینکه گیلان دارای 285 هزار سالمند می باشد افزود:یک‌هزار و 200 نفر سالمند به صورت مقیم در مراکز توانبخشی و مراکز شبانه‌روزی زیرپوشش بهزیستی هستند.

مدیر کل بهزیستی گیلان با بیان اینکه در حال حاضر12 مرکز شبانه روزی نگهداری از سالمندان با 110عضو ،6مرکز در شهر رشت و مابقی در سطح استان و 2 مرکز روزانه با 40 عضو در لاهیجان و انزلی می باشد خاطر نشان کرد: جهت گیری ما به سمت افزایش مراکز روزانه میباشد.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی بابت نگهداری از سالمندان به مراکز شبانه روزی به ازای هر نفر به ترتیب 500 و 340 هزار تومان در ماه یارانه  پرداخت میکند و سهم پرداختی خانواده نیز در مراکز روزانه به ترتیب 360 و 150 هزار تومان در ماه می باشد.

مدیر کل بهزیستی گیلان افزود: طرح توانمندسازی سالمندان با 3محور مهارت های حرکت،تغذیه و آموزش مهارت زندگی در گیلان در حال اجرا میباشد.

پارسی بااشاره به اینکه:مشکلات سالمندی در زنان بیش از مردان میباشد اذعان داشت: شورای سالمندان تشکیل شده در سطح استان و شهرستان باید فعال ترعمل کند و تصمیمات منسجم تری در جهت رفاه حال سالمندان بگیرد.

وی اظهار کرد:فی الحال در مراکز شبانه روزی ظرفیت پذیرش سالمندان را داریم اما با یارانه ی دولت دچار محدودیت میباشیم همچنین از سالمندان باید به عنوان یک سرمایه استفاده شود.

پارسی با تاکید بر  ضرورت توجه به سالمندان به عنوان یک سرمایه افزود: آموزش مهارت های زندگی به سالمندان باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

انتهای پیام/083466

 //سیده دنیا معصومی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سلامت
خواندن کد خبر: 11401

تماشاخانه تصویر

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


 

اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی