امروز: سه شنبه 19 آذر 1398 برابر با 10 دسامبر 2019

مرگ سالانه 700 ایرانی به دلیل مسمویت دارویی/پزشکان عوارض داروهای خطرناک را اطلاع رسانی نمی کنند

  • سه شنبه, 09 آبان 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه مسمویت های دارویی طیف وسیعی از علت ها و دلایل را شامل می شود، گفت: دردسترس بودن آسان دارو شرایط را برای مسمویت دارویی با هدف خودکشی فراهم می کند.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس منوچهر جمالی سوسفی  درباره مرگ سالانه 700 ایرانی به دلیل مسمویت دارویی، گفت: بخشی از مسمویت های دارویی به شکل عمدی رخ می دهد،  یعنی افرادی که دچار اختلالات روحی و روانی هستند، با هدف خودکشی اقدام به مصرف دارو می کنند؛ همچنین برخی بیمارانی که از داروهای قلبی و عروقی و یا کلیوی استفاده می کنند؛ به لحاظ اینکه میزان دوز مصرفی با میزان مسموم کننده بسیار نزدیک است، به دلیل برخی بی احتیاطی ها دچارمسمومیت می شوند.

نماینده مردم رودبار درمجلس شورای اسلامی، افزود: البته گاهی مسمومیت ها به دلیل اشتباه و خطا درمصرف دارو به وجود می آید، ضمن اینکه دربرخی شرایط هم کودکان به دلیل دردسترس بودن دارو دچارمسمومیت می شوند، به طور حتم اوردوز دارویی  دربرخی شرایط مسمویت به وجود می آورد؛ بنابراین وسعت مسمویت های دارویی طیف وسیعی است.

وی با تاکید بر افزایش آموزش ها در استفاده به موقع از دارو، تصریح کرد: داروخانه ها و داروسازان باید اطلاعات لازم را از میزان خطرات دارو، احتمال مسمویت ها و شدت عوارض با هدف کاهش مسمویت ها دراختیار بیمار قرار دهند، البته میزان مسمویت های دارویی با هر دلیلی آمار متفاوتی دارد؛ به عنوان مثال سازمان پزشکی قانونی آمار مشخصی از مسمویت های دارویی دارد.

جمالی سوسفی با بیان اینکه معضلات و مشکلات اجتماعی و اقتصادی متاسفانه درصد بزرگی ازمسمویت ها درخودکشی را به وجود آورده است،گفت: با اصلاح امورات و مشکلات جامعه باید مسمویت ها را به حداقل ممکن کاهش داد، همچنین خانواده ها باید داروها را از دسترس کودکان خود خارج کنند؛ از سوی دیگر پزشک باید اطلاعات لازم را ازعوارض دارو درهنگام تجویز دراختیار بیمار قراردهد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه بارها شرایط عرضه دارو و میزان دردسترس بودن آنها مورد بررسی قرارگرفته است، افزود: به طور صد  درصد نمی توان عرضه برخی مواد سمی را ممنوع کرد، ضمن اینکه اقدامات جدی بسیاری نیز تاکنون درنحوه عرضه دارو و سموم انجام شده است؛ اما علت استفاده از دارو با هدف مسمویت ازاهمیت بیشتری برخوردار است؛ درحال حاضر حجم پرونده های  دردادگاه ها و دادسراهای تهران وجود دارد که همه در ایجاد اختلالات روانی و به دنبال آن خودکشی موثر است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، سالانه 700 ایرانی به دلیل مسمویت  با دارو دچار مرگ می شوند.

انتهای پیام/083451

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سلامت
خواندن کد خبر: 15795

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


اخبار برگزیده

آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی