امروز: جمعه 15 آذر 1398 برابر با 06 دسامبر 2019

اولویت اصلی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ایمنی بیمارستان‌ها است

  • چهارشنبه, 20 دی 1396
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان بابیان اینکه  کیفیت خدمات رسانی اورژانس بیمارستان رازی در شان مردم نیست اظهار داشت: اولویت اصلی دانشگاه علوم پزشکی پرداختن به ایمنی بیمارستان‌ها ازجمله بیمارستان رازی، پور سینا و بیمارستان بندرانزلی است.

به گزارش پایگاه خبری رشت پرس دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در جمع اصحاب رسانه ی گیلان اظهار داشت :  دانشگاه علوم پزشکی گیلان دارای ۱۵ هزار نفر پرسنل است که در حوزه های مختلف فعال هستند.
وی افزود : این دانشگاه دارای ۷  معاونت ، ۲۶ بیمارستان ، ۹۶ مرکز جامع روستایی و ۹۴ مرکز جامع شهری است و ۹۶۰  خانه بهداشت که تقریبا تمام استان از خدمات برخوردار هستند در گیلان وجود دارد .

یوسف زاده اضافه کرد: پنج هزار دانشجو در رشته های مختلف در حال تحصیل هستند و ۱۷ رشته تخصصی داریم و سه رشته ی فوق تخصصی در حال آموزش فراگیر است .

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سال ۶۴ تاسیس شد و زمانی بود که بهداری با دانشگاه علوم پزشکی ترکیب شد برخی دانشگاه ها ساختاری داشتند و بهداری در آن ادغام شد اما دانشگاه علوم پزشکی تنها دانشگاهی بود که بهداری داشت و استان گیلان به دلایل شرایط فرهنگی که داشته در این استان دارای بیمارستانهای با پزشکان تحصیل کرده بود .

یوسف زاده در خصوص معضلات دانشگاه علوم پزشکی گیلان اظهار کرد : یکسری چالش هایی که اکنون داریم بر می گردد به ریشه های که از گذشته وجود داشته است

 وی بابیان اینکه  کیفیت خدمات رسانی اورژانس بیمارستان رازی در شان مردم نیست اظهار داشت: اولویت اصلی دانشگاه علوم پزشکی پرداختن به ایمنی بیمارستان‌ها ازجمله بیمارستان رازی، پور سینا و بیمارستان بندرانزلی است.

وی تصریح کرد :بر خلاف همه ی مراکز استانهای که بیمارستان جامع داریم شهر رشت بیمارستان جامع ندارد که همه ی تخصص ها  را داشته باشد و مورد دیگر فرسودگی بیمارستانهای قدیمی گیلان است .بر همین اساس نقشه جامع دانشگاه برای برون رفت از این قضیه تدوین شده است.

وی در زمینه ی نیروهای دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت : از ۱۵ هزار نیرو ۵ هزار نفر قراردادی هستند و حقوق آنان از درآمد دانشگاه تامین می شود و مجموع حقوق این نیروها هر ماه ده میلیارد تومان است .انباشت بدهی های طی سالهای اخیر به ویژه پس از سال ۹۱  آسیب پذیری زیادی را به وارد کرده است .

یوسف زاده تاکید کرد : از سال ۹۵ روند نزولی درآمدی دانشگاه  به روند رشد تبدیل شده است تراز مالی مثبت ۴۰ میلیاردی داشتیم و توانست از مرز پیش بینی ۸۰۰ میلیارد تومان در بودجه به  ۱۰۰۰ میلیارد تومان برسیم  اما این درآمد به دلیل انباشت بدهی ها نتوانست چندان تاثیر گذار باشد .
یوسف زاده اذعان داشت : عزم را جزم کردیم که برای ده سال آینده نقشه ی راه را تدوین کنیم ،

وی خاطر نشان کرد: اگر قرار است رشد صورت گیرد این رشد باید متوازن باشد و برای این امر نیاز به مطالعات وسیعی بود که شش ماه به طول انجامید و در کتاب عملکرد دانشگاه هم گرد آوری شده است.
وی با اشاره به  ایجاد دانشگاه های نسل سوم افزود : دانشگاههای نسل سوم با محوریت پژوهش هستند که دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز در این امر پیشرو است.

وی در زمینه ی پسماندهای بیمارستانی گفت : امحای زباله های عفونی بیمارستانی در سال گذشته صورت گرفت .

وی بهداشت و درمان را در استان گیلان مقوله ی رو به رشد و توسعه خواند و گفت : امید به زندگی و طول عمر که در گذشته  ۵۴ سال بود  امروز به جهت گسترش درمان و بهداشت به ۷۴ سال رسیده است.

وی در خصوص بدهی های دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد : زمانی که بنده  این مسوولیت را تحویل گرفتم دانشگاه با  بدهی  ۳۳۰ میلیارد تومان مواجه بود ، ۱۲۰ میلیارد تومان در ۹۵/۱/۱ داشتیم که اگر تمام مطالبات خود را هم  میگرفتیم نمی توانستیم پرداخت کنیم.همه دانشگاهها دچار چالش شدند دانشگاههای دیگر فرقشان با ما این است که پس از حصول درآمد رقم بدهی به رقم صفر میرسند  و از حیث رقم دانشگاههای دیگر تراز منفی ندارند .

وی ادامه داد : طرح تحول سلامت شرایط بسیار خوبی را برای دانشگاههای علوم پزشکی فراهم کرد اما ما به دلیل مشکلات برجای مانده نتوانستیم از این فرصت استفاده کنیم درگیر این قضیه  بودیم که حقوق را به موقع بدهیم.

یوسف زاده عنوان کرد : در سال ۹۵ و ۹۶ متاسفانه شرایط عمومی بودحه شکور به گونه ای بود که  نتوانستیم اعتبار جذب کنیم. در حال حاضر ۶۵ میلیارد تومان بدهی داریم و ما به ازا نداریم .درآمدی که امروز در می آوریم ناچاریم از این درآمد بابت دارو و تجهیزات گذشته پرداخت کنیم .

وی افزود : در سال ۹۵ ، ۶۵ میلیاردتومان بودجه جاری از منابع دولتی گرفتیم و جای خوشبختی بود.۱۰۰ میلیارد تومان هم افزایش درآمد داشتیم و تراز منفی دانشگاه بسیار آزار دهنده است . کارانه ی پرسنل پرداخت نشده است و در بحث دارو و تجهیزات و بازار بدهکار هستیم.اما شرایط ما در زمینه ی دارو نسبتا مناسب است.

وی با ابراز خرسندی از ساخت کلینیک های ویژه در استان گفت : ده کلینیک ویژه در حال ساخت که شروع آن در سال ۹۵ بوده  در شهرهای رودسر ، لنگرود ، آستانه ، فومن ، صومعه سرا،  رشت ، آستارا و تالش داریم.

یوسف زاده در زمینه ی اورژانس بیمارستانهای رشت گفت : اورژانس بیمارستان حشمت  ۱۷ سال است که پایه ریزی شده و در سال گذشته از منابع داخل استانی یک و نیم میلیارد تومان برای ترمیم سازه ی اورژانس دریافت کردیم. اورژانس بیمارستان  رازی در ۱۲۰۰ متر در دو طبقه حال ساخت  می باشد و برای بنده دردناک است که مردم در شرایط بدی خدمات بگیرند اورژانس رازی بسیار حایز اهمیت است چون ایمنی بیمار ممکن است تحت شعاع قرار گیرد اورژانس پورسینا را با شرایط جدید راه اندازی می کنیم .

ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان تاکید کرد : ما نیاز به بیمارستان جامع داریم حتی اگر هم اکنون استارت این بیمارستان  را بزنیم چند سال طول می کشد که به ثمر برسد.

وی در پایان گفت : شش میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای مرکز جامع سرطان در نظر گرفته شد که دانشگاه به خاطر مشکلات نتوانست استفاده کند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
منتشرشده در سلامت
خواندن کد خبر: 16504

ارسال نظر

انتشار نظرات در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به معنی تائید آن نیست. رشت پرس نظرات حاوی توهین و افترا و با حروف غیرفارسی را منتشر نخواهد کرد.


آخرین اخبار

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه اخبار رشت

اخبار گوناگون

انتخاب مخاطبین

حالت های رنگی